حقوق نیوز |
1 ماه پیش

سندروم آلیس در سرزمین عجایب علایم سندروم آلیس در سرزمین عجایب حقوق نیوز

سندروم آلیس در سرزمین عجایب | علایم سندروم آلیس در سرزمین عجایب

در بخشبیماری ها و اختلالات روانیحقوق نیوز سندروم های مختلف از جملهسندرم آسپرگر،سندروم دست بیگانه،سندروم ایمپاسترو سندروم های دیگر مورد بررسی قرار گرفته است. در این بخش به سندروم آلیس در سرزمین عجایب که یکی از عجیب ترین سندروم های روانی پرداخته می شود.

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

شاید داستان آلیس در سرزمین عجایب کاملا فانتزی باشد اما یکی از عجیب ­ترین تجربه­ های آلیس شبیه به یک اختلال ترسناک روانی است. سندرم آلیس در سرزمین عجایب، که سندرم تاد هم نامیده می­ شود، باعث می ­شود محیط پیرامون فرد پریشان به نظر برسد. درست همان­طور که جثه ­ی آلیس از خانه بزرگ­تر می ­شد، افراد مبتلا به سندرم آلیس در سرزمین عجایب صداها را بلندتر یا ضعیف ­تر از واقعیت می ­شنوند، اشیاء را بزرگ­تر یا کوچک­تر از واقعیت می ­بینند و حتی درک دقیق بافت و زمان را از دست می ­دهند.

در سال ۱۹۵۵، جان تاد، روانپزشک انگلیسی، این وضعیت عجیب و غریب را براساس شخصیت داستان، بیماری سندروم آلیس در سرزمین عجایب AIWS نامگذاری کرد. وی از این اصطلاح برای توصیف علائم عجیب و غریبی که از افراد مبتلا بهسردرد میگرنیوصرعشنیده بود، استفاده کرد.

جالب است بدانید لوئیس کارول نویسنده رمان «آلیس در سرزمین عجایب» بارها به سردردهای عصبی و میگرن در نوشته هایش اشاره کرده و برخی می گویند او چند بار دچار حملات صرع قرار گرفته، به همین دلیل بعضی محققین معتقدند ایده اصلی داستان معروف فوق از تجربیات شخصی نویسنده بیرون آمده، اختلالی که در آن زمان ناشناخته بود.

در کتاب آلیس در سرزمین عجایب، شیوه‌ای که آلیس جهان را می‌دید بار‌ها و بار‌ها پس از افتادن او در سوراخ خرگوش، تغییر کرد. در یک لحظه، او از یک بطری که روی آن نوشته بود “مرا بخور” می‌نوشد و به اندازه کافی کوچک می‌شود تا بتواند از دری کوچک عبور کند. سپس او کیکی با برچسب “مرا بخور” را می‌خورد و به اندازه کافی بزرگ می‌شود تا به کلید روی میز دسترسی پیدا کند.

هر چند این داستان افسانه است. با این حال آنچه آلیس تجربه کرد برای برخی افراد واقعی است. برای آن‌ها زمان‌هایی وجود دارند که جهان آن طور که باید، به نظر نمی‌آید. رنگ‌ها تغییر می کنند. خطوط صاف، موج دار می‌شوند اشیاء حرکت می‌کنند.

این سندروم در اثر نامتجانسی در دید حاصل می‌شود که بر ادراک شخص مبتلا، از محیط، اثر می‌گذارد. این سندروم اختلالی عصبی است و بر پیام‌هایی که از چشم به مغز مخابره میشوند، اثری نامطلوب می‌گذارد و متعاقبأ دریافتی نادرست را از محیط اطراف موجب می‌شود.

بیماران معمولاً از اختلال در احساس بینایی، شنوایی ولامسه شکایت می کنند و تجربه توهمِ تغییر را در درک و دریافتشان از محیط گزارش می‌دهند. این بیماری گاه برای مبتلایان ترسناک و گیج کننده است، زیرا آن‌ها فکر میکنند در جهانی عجیب و پر از توهمات گوناگون با ادراکی متفاوت از دیگر انسان‌ها عقلشان رو به زوال نهاده است.

سندروم آلیس در سرزمین عجایب | علایم سندروم آلیس در سرزمین عجایب

علائم سندروم آلیس در سرزمین عجایب

از جمله علائم بیماری آلیس در سرزمنین عجایب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

- در فرد بیمار قسمت‌هایی از بدن یا چیز‌هایی که در اطراف او هستند بزرگتر، کوچکتر، نزدیکتر یا دورتر از آنچه که واقعا هستند باشد.
- خطوط صاف موج دار به نظر می رسند.
- چیز‌هایی که ثابت هستند به نظر می‌رسد حرکت می کنند.
- اشیاء سه بعدی صاف به نظر می‌رسند.
- رنگ اشیاء عوض می‌شوند و یا به طرف دیگر شیب می‌شوند.
- سلبریتی‌ها بد شکل به نظر می‌رسند.
- رنگ‌ها بیش از حد روشن به نظر می‌رسند.
- افراد و اشیا به نظر می‌رسد که کشیده شده اند.

پزشکان مطمئن نیستند که چرا برخی افراد چنین تغییرات غیرمعمولی در درک دارند. اما اغلب این مشکل زمانی شروع می‌شود که کودکان خیلی کوچک هستند. بیماری سندروم آلیس در سرزمین عجایب شامل تغییراتی در قسمت‌هایی از مغز بیمار می‌شود که با اطلاعات حسی سر و کار دارد – یعنی آنچه بیمار می‌بیند و می‌شنود.

پزشکان معتقدند این بیماری سندروم نوعی از اختلال حس بینایی است که بعضی افراد قبل یا در طی سردرد آن‌ها را تجربه می کنند. این مشکلات می‌توانند موجب علائمی از قبیل: نور‌هایی که چشمک میزنند، لکه‌های براق، صدای زنگ در گوش و یا سوزش در دستان شوند.

سندروم آلیس در سرزمین عجایب | علایم سندروم آلیس در سرزمین عجایب

علل و عوامل خطر سندروم آلیس در سرزمین عجایب یا AIWS

پزشکان هنوز دلیل اینکه چرا برخی از افراد دچار این تغییرات می شوند، را نمی دانند. اما اغلب این افراد، از زمان کودکی علائم شان شروع می شود.

سندرم آلیس در سرزمین عجایب شامل تغییراتی در قسمت هایی مغز شما است که با اطلاعات حسی و آنچه می بینند و می شنوند، سروکار دارد. این تغییرات بر نحوه مشاهده و ارتباط با دنیای اطراف تأثیر می گذارد.

برخی افراد قبل یا هنگام سردرد به این سندرم مبتلا می شوند. برخی پزشکان معتقد هستند که این سندرم نوعی اورای میگرنی است که باعث مواردی مانند چشمک زدن چراغ، لکه های نورانی، صدای زنگ در گوش یا احساسگزگزدر دست می شوند.

AIWS اغلب قبل، در حین یا بعد از میگرن اتفاق می افتد. اما ممکن است به دلیل یکی از این موارد زیر هم اتفاق بیفتد:

- صرع
-تومور مغزی
- عفونت هایی مانند ویروس Epstein-Barr، آنفلوانزای H۱N۱، تب مخملک یا تب حصبه
-سکته
-افسردگییااسکیزوفرنی
- استفاده از داروهای تفریحی مانند LSD یاماری جوانا
- تب
-هیپنوتیزم

این بیماری می تواند پس از مصرف داروهایی مانند شربت سرفه، داروهایآلرژیو داروی ضد تشنج توپیرامات اتفاق بیفتد.

سندروم آلیس در سرزمین عجایب | علایم سندروم آلیس در سرزمین عجایب

تشخیص سندروم آلیس در سرزمین عجایب یا AIWS

اگر فردی تصور می کند ممکن است به سندرم آلیس در سرزمین عجایب مبتلا باشد، بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند. پزشک از آنها در مورد سابقه میگرن خواهد پرسید.

و ممکن است پزشک برخی از آزمایشات را برای تشخیص بهتر پیشنهاد دهد:

- آزمایش خون. نمونه ای از خون وریدی، معمولاً از بازو، می گیرند تا بفهمند آیا ویروس Epstein-Barr دارید یا خیر . ویروسی است که باعث AIWS می شود.

- ام آر آی و اسکن مغزی برای گرفتن تصاویر دقیق از مغز استفاده می شود.

- الکتروانسفالوگرام (EEG). که در آن فعالیت الکتریکی درون مغز را اندازه گیری می شود.

درمان سندروم آلیس در سرزمین عجایب

این سندروم درمان اثبات شده‌ای ندارد، اما جای امیدواری است که تمام عوامل این بیماری را می‌توان کنترل کرد. بسیاری از شیوه‌های درمانی با استفاده از دارو‌های پیشگیری از میگرن و دارو‌های ضد افسردگی صورت می‌گیرد و دنبال کردن رژیم دارویی و غذایی برای بسیاری از بیماران مؤثر بوده است. برای کسانی که حمله‌هایی بیشتر در فاصله‌های زمانی کوتاهتر دارند هنوز درمان قطعی وجود ندارد، اما این مشکل نیز به زودی رفع می‌شود.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اسکیزوفرنی کاتاتونیک در اسکیزوفرنی کاتاتونیک یا کاتاتونیا شخص مبتلا به آن دچار اختلالات حرکتی شده و گاهی تا مدتی طولانی بدون حرکت یا صحبت کردن ثابت مانده و در برخی موارد دیگر افراد حرکات هیجانی یا…

1 روز پیش

اختلالات شخصیت یکی از ناتوان کننده ترین اختلالات روانشناختی محسوب می شوند. اختلال شخصیت ضداجتماعی به عنوان یکی از اختلالات شایع در جامعه امروزی، با ویژگی هایی همچون ناتوانی در تن دادن به هنجارهای اجتماعی، تکانشی بودن، عدم مسئولیت پذیری، فقدان تحمل و شکیبایی و فقدان وجدان توصیف می شود.

1 روز پیش

حمله پانیک (حمله وحشت) ممکن است هرجا و در هر زمان رخ دهد، به هنگام تماشای تئاتر، خرید یا رانندگی. حمله وحشت یک دوره ناگهانی و غیر منتظره از ترسی شدید و فراگیر است که بین زمان شروع و پایان آن تمایز وجود دارد. این ترس با علائم جسمی شبیه به حمله قلبی یا خفگی همراه است.

1 روز پیش

اعتیاد اختلالی چند عاملی است که اغلب سیری مزمن و عود کننده دارد. آنچه در این زمینه مهم است، این است که اعتیاد امری قابل پیشگیری و قابل درمان است، اما درمان آن ساده نیست چرا که اعتیاد ابعاد گوناگون دارد.

2 روز پیش

اختلافات زن و شوهر در تمام ازدواج ها پیش می‌آید. اما موضوع مهم تلاش برای درک و حل آنهاست. در این مقاله به اختلافات و حل آنها اشاره شده است.

3 روز پیش

نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج در روابط شایع است؛ اما نکته مهم در این موضوع، شناخت دلایل آن است.در این مقاله به علل و راه حل اشاره شده است.

4 روز پیش

اثر مهمانی شبانه پدیده‌ای است که ما را قادر می‌سازد صداهای انتخابی را از بقیه‌ی اصوات مزاحم تفکیک کنیم.

4 روز پیش

لودویگ یوزف یوهان ویتگنشتاین، فیلسوف نامدار اتریشی قرن بیستم بود که باب‌های زیادی را در فلسفهٔ ریاضی، فلسفهٔ زبان، و فلسفهٔ ذهن گشود.

6 روز پیش

اگر صبح از خواب بیدار می‌شوید و معنایی برای شروع روز ندارید،دچار احساس پوچی در زندگی شده اید.در این مقاله راهکارهای غلبه بر آن را بخوانید.

۱ هفته پیش

اختلال اضطراب جدایی در کودکان، حالتی است که کودک هنگام دور شدن از محیط خانه یا یکی از عزیزان و یا افراد خانواده به ویژه پدر و مادر یا پرستارش، دچار ترس و استرس عصبی می شود.

۱ هفته پیش

پایان همهٔ داستان‌های عاشقانه، خوب نیست. در این مقاله به راهکارهایی برای عبور از شکست عشقی که بسیاری آن را تجربه می‌کنند، اشاره شده است.

۱ هفته پیش

تعریف خود کم‌بینی خود کم بینی نوعی حالت روانی است که در آن فرد در مورد توانایی‌ها و ارزش‌های خود نامطمئن است. همه ما احساس عدم­ کفایت را در زندگی تجربه کرده­ایم. این حس که برای موقعیتی که در آن هستیم…

۱ هفته پیش

رابطه عاشقانه همیشه شیرین و زیبا نیست، بلکه پر از مشکلاتی است که می‌تواند دلیل شکست رابطه عاطفی باشد. در این مقاله، دلایل شکست را بخوانید.

۱ هفته پیش

نشانه های سلطه جویی در ازدواج سلطه جویی در روابط زناشویی و عشق یکی از مهمترین معضلات در خانواده می باشد که می تواند به شدت به روابط خانوادگی آسیب وارد کند. دیدگاه های متعددی درباره ازدواج وجود دارند…

۱ هفته پیش

در مراقبه فرد با انجام تمرین های خاص سعی میکند به آرامش ذهنی برسد. در مراقبه لازم است روی زمین بنشینید، چشمانتان را ببندید و به یک کلمه، صدا، تصویر و یا به تنفس خود کاملا توجه کنید. این کار مستلزم این است که به محرک های دیگر پیرامون خود توجهی نداشته باشید

۱ هفته پیش

بیشتر...