بهار فنگ شویی : چطور کسالت حساسیت فصل بهار را بر طرف کنیم فنگ شویی ایران

بهار و فنگ شویی به چه معناست ، بیانگر چه چیزهایی در طبیعت است ؟! زمانی که فصل بهار شروع می شود بعد ازپاکسازیمحیط پیرامون ما زمان پاکسازی بدن فرا می رسید .

با آمدن بهار در طبیعت از عنصر آب به عنصر چوب و غالب شدن عنصر چوب در طبیعت می رسیم به همين مناسبت مقاله كوتاهی با اين هدف كه نگاهی متفاوت از دريچه فنگ شويی در مورد ويژگی‌های اين عنصر و خواص آن در اختيار شما کاربران و همراهان عزیز قرار می‌دهیم.

چطورکسالت فصل بهار را  برطرف کنیم ؟

کسالت فصل بهار از دیدگاه پزشکی بیماری محسوب نمی‌شود ! بلکه این حالت ناشی از تغییرات بدن به واسطه گذر از فصل زمستان به فصل بهار و تنظیم نبودنساعت بیولوژیک بدناست. طبقاصول فنگ شوییفصل زمستان نمایان گرعنصر آبو فصل بهار نمایانگر عنصر چوب است در فصل زمستان تمام طبیعت به خواب زمستانی می روند و در فصل بهار از خواب بیدار شده و درختان نیز جوانه می زنند. و این روند روی سیستم بدن نیز تاثیر خواهد گذاشت. تا بدن خودش رو با طبیعت هماهنگ کند !

توصیف فصل بهار و بر طرف کردن مشکلات فیزلوژیکی بدن :

دانشمندان معتقدند، تغییرات  شدید آب و هوایی باعث نیاز بیش از حد معمول انسان به خواب در فصل بهار می‌شود ! دراصول فنگ شوییبا عنوانبهار وفنگ شوییمطرح شده و تغییراتی را درفیزلوژی بدنبر اساس تغییر فصل بیان می کند !رگ‌های خونی بدن انسان به خوبی قادرند با هرگونه دمایی خود را وفق دهند. بر این اساس رگ‌های بدن در فصل گرما گشاد و در سرما دوباره تنگ می‌شوند. با این وجود رگ‌ها نمی‌توانند در بهار به حد کافی و با سرعت مورد نیاز، خود را با تغییرات سریع و نسبتا شدید آب و هوایی تطابق دهند که نتیجه این حالت ایجاد سرگیجه و سردرد در انسان است.

برای درمان خواب ‌آلودگی بهار مصرف

 • خرما
 • مواد خوارکی حاوی آهن

در رفع خستگی موثر است تا سیستم بدن به نسبت عناصر متعادل شود.

علت بروز بیماری ها و حساسیت در بهار

بهار دارای طبع گرم و تر است و در فصل زمستان میل به خوردن غذا بیشتر می شود و به دلیل قوی تر شدن دستگاه گوارش و نیاز بدن به مقابله با هوای سرد و کمتر شدن متابولیسم بدن ، در نتیجه مواد زائد بیشتری در بدن تولید می شود که به دلیل کاهش فعالیت بدن و سرمای هوا ، این مواد از بدن دفع نمی شوند. با شروع فصل بهار و بالا رفتن عنصر چوب هوای معتدل آن ، این مواد زائد رقیق شده و در بدن پراکنده می شوند و در صورت عدم دفع کامل ، به سوی اندام های ضعیف حرکت کرده و افراد را مستعد بیماری های پوستی مانند

 • جوش و ورم های چرکی
 • دمل ها
 • ورم حلق
 • گرفتگی صدا
 • خارش پوست
 • سرفه
 • حساسیت های فصلی (رینیت آلرژیک)
 • درد و ورم های مفصلی
 • و حتی صرع و سکته ها می کند.

‍ فصد و حجامت که موجب دفع بسیاری از سموم بدن خصوص زیادي سوداء  و مواد زائد که درخون رسوب می کندمیباشد. بهترین اوقات آن اول فصل بهار است برای بیدار کردن بدن و آمادگی برای تغییر فصل ودفع سموم بدن که درفصل پاییزو زمستان در بدن جمع شده را برطرف می کند.

آلرژی-فصلی | فنگ شویی ایران

ریواس سبزی بهاره

در فصل بهار امکان غلبه صفرا، زیاد است و مزاج انسان رو به گرمی می‌رود ! از نشانه های آن هم

 • بروز آلرژی
 • جوش‌های پوستی
 • خشکی
 • آفت دهان
 • زردی چهره
 • تندی رنگ ادرار است.

یکی از بهترین سبزیجات برای خنک کردن کبد و ایجاد اعتدال ، ریواس است که جلوی عوارض ناشی از گرمی را می‌گیرد و مخصوصاً برای کسانی بسیار مفید است که کبد گرم و عطش زیادی دارند و احساس تلخی در دهانشان می‌کنند.

توصیف فصل بهار | فنگ شویی ایران

خوراکی های هر فصل را در زمان خود استفاده کنید !

برای اینکه سیستم بدن را با فصل هماهنگ کنید ازخوراکی هایهمان فصل استفاده کنید. یکی از دلایلی که باعث شده بیماری ها به سراغ ما بیاد استفاده از میوه جات و سبزیجاتی هست که در فصل وجود دارد .

زمانی که ما خوراکی ها را چهار فصل استفاده می کنیم به سیستم بدن آسیب وارد می کنید ! به عنوان مثال خوراکی هایی مانند

 • خیار
 • گوجه
 • کاهو

در فصل تابستان هست و ما به طور چهار فصل استفاده می کنیم در فصل زمستان که عنصر آب بسیار بالا هست بدن ما نیاز به این مواد غذایی ندارد و فصل تابستان که عنصر آتش بالا هست به سبزیجات و میوه جاتی که عنصر آب دارد نیازمند است. در فصل بهار خوراکی های سبز رنگ باید استفاده شود . بنابر این درفصل بهاراز میوه  هایی مانند

 • گوجه سبز
 • چاقاله

که عنصر چوب را به بدن وارد می کنیم تا سیستم بدن به فصل بهار با عنصر چوب هماهنگ شود.در طب سنتی ایران نیز به خوردن آش جو و یک معجونی از جو تهیه می شود و در اول فصل بهار برای پاکسازی و هم برای هماهنگی سیستم می خورند.

توصیف فصل بهار | فنگ شویی ایران

یکی از روشهای مناسب برای پاکسازی بدن در فصل بهار استفاده از ماءالشعیر طبی است

روشهای تهیه ماءالشعیر طبی برای پاکسازی بدن

روش اول :

برای تهیه ماءالشعیر ،50 گرم جوی پوست کنده سالم را با چهار لیوان معادل یک لیتر آب، در ظرفی ریخته و روی حرارت به آرامی بجوشانید. پس از 50 دقیقه که جوها به طور کامل پخته شد قبل از سرد شدن آن را از صافی عبور داده و سپس در جای خنک قرار دهید. این ماءالشعیر طبیعی را می توان تا 2 روز در یخچال نگهداری کرد.

روش دوم :

جو را به مدت 12 ساعت یا یک شب تا صبح خیس کرده و سپس آب حاصل از آن را که مایعی سفید است مصرف کنید.

افرادی که معده آنها سرد یا تر است (نفخ شکم، ترش کردن، افزایش آب دهان با غذاهای سرد) بهتر است در هر لیوان ، یک قاشق مرباخوریعسلاضافه کنند، البته باید به میزان قند و کالری نوشیدنی توجه داشت. ماء الشعیر طبی نباید غلیظ وژلهای شود. در زمان مصرف، ماءالشعیر را تکان دهید تا قسمت ته نشین شده و بخش رقیق آن باهم مخلوط شوند. اگر نوشیدن ماءالشعیر همراه با رسوب آن برای شما خوش آیند نیست ، می توانید فقط قسمت آبکی رقیق بالای آن را بنوشید و رسوب آن را دور بریزید. اضافه کردن کمی آب لیموی تازه نیز ،طعم بهتری به این نوشیدنی می دهد و فواید آن را بیشتر می کند.

با هر روشی که ماءالشعیر را تهیه می کنید ، می توانید از دانه های جو آب کش شده در پخت غذا استفاده کنید. فقط جو های خیس خورده را تا زمان پخت غذا در یخچال نگهداری کرده و تا یک یا دو روز بعد ، حتما آنها را استفاده کنید.

این شربت طبیعی برای تسکین تشنگی و گرما بسیار مناسب است.

استفاده از این ماءالشعیر طبی برای افرادی که مزاج گرم و خشک دارد توصیه می شود زیرا از عوارضی مانندخشکی پوست، گود افتادگی چشم ها ،یبوست،غلظت خون، تحریک پذیری عصبی و … جلوگیری می کند.

اگر قادر به تحمل این رژیم در 3 روز نمی باشید می توانید این مدت را به دو روز کاهش دهید و از غذاهای سنگین انواع گوشت ، مرغ پرهیز کنید و سعی کنید از میوه و سبزیجات در این سه روز استفاده کنید تا پاکسازی بدن شما به صورت کامل انجام شود.

خواص ماءالشعیر طبی

 • منبع خوب فیبر
 • کاهش کلسترول بد
 • کنترل اشتها
 • کاهش قند خون
 • متعادل نگه داشتن باکتری های روده

بهار و فنگ شویی ارتباط چوب با ساير عناصر است:

عنصر چوب بارآورنده آتش است. آتش عنصر گرمی، محبت و صميميت است ! به اين ترتيب چوب انرژی گرمی را در محيط زندگی و بدن موجودات زنده فراهم می‌كند.

عنصر آب بارآورنده چوب است. برای همين است كه فصل بهار به دنبال زمستان قرار می‌گيرد. در زمستان قدرت عنصر آب به حداكثر خود می‌رسد و زمينه را برای رشد چوب فراهم می‌كند. چوب كنترل كننده قدرت خاك، و فلز كنترل كننده قدرت چوب و رنگ سبز است. سبز نشانه

 • بركت
 • رشد و نمو است.

برای همين قرار دادن سبزه درهفت سين نشانه سبزیو شروع فصل بهار است. رنگ آبی به عنوان رنگ مربوط به مادر چوب تا حد زيادی اثر تقويت كننده برای عنصر چوب دارد. انرژی چوب در شرق و جنوب شرق زمين و بناها قرار می‌گيرد.

توصیف فصل بهار و فنگ شویی با محیط ما  :

همه عناصر روی روح، احساس و پيكر ما اثرات مختلفی ايجاد می‌كنند. كمبود برخی از آنها در محيط زندگی ما می‌تواند باعث بروز يا تشديد رفتارهای مختلفی درساكنين بناهاشود كه برخی از آنها مخرب و ناسالم هستند ! چوب ميل به

 • رشد
 • بالندگی
 • نرمش

را در زندگی و احساس ما جاری می‌كند. بنابراين با كاربرد مناسب چوب در محيط زندگی می‌توان محيطی آرام و دلپذير برای خود و اطرافيان‌مان بوجود آوريم.

بهار و فنگ شویی | فنگ شویی ایران

بهار وفنگ شوییبستر واقعی چوب و زمين است.

دانه و بذر بايد مدتی از عمر خود را در زمين سپری كنند و پس از افزايش نيروی يانگ طبيعت (به شكل گرمای محيط و نور آفتاب)، رشد خود را در دل خاک شروع كند و به اين صورت بارور شود. هدف تمام دانه‌ها در هنگام رشد حركت به سوی بالا و خروج از خاک است اما برای رسيدن به اين هدف نياز است تا حركتی پايين رو توسط ريشه صورت گيرد. به عبارتی دانه ناچار است برای رشد و خروج از خاک حركت پايين رو داشته باشد!

اگر حركت رو به پايين صورت نگيرد و ريشه گياه رشد نكند، امكان خروج از خاک و رشد تنه نيز وجود ندارد. اين امر يادآور نياز همه ما به ريشه دار بودن و پايه گذاری صحيح برای موفق شدن در امور زندگی است. امری كه عنصر چوب در وجود ما بر آن حكم می‌راند. اما فقط ريشه دادن يا ميل به بالا رفتن نيست كه درخت را از خاک بيرون می‌آورد.

رکن اساسی در به وجود آمدن گیاهان و درختان

عنصر چوبركن اساسی در ایجاد رشد گیاهان و درختان است و انعطاف پذيری دانه ای که از ابتدای رشد با موانع مختلف برخورد می‌كند. پوسته‌ای كه بذر را احاطه كرده، سنگ‌ها و زمينی سخت كه گاهی كاويدن آن با ابزاهای ساخت بشر امری مشكل است. اما چوب با صبر و انعطاف راه را برای رشد خود باز می‌كند. به اين ترتيب رسيدن به هدفی كه در نهاد دانه قرار داده شده ممكن می‌شود. انعطاف پذيری عملكرد ديگر چوب در طبيعت و بدن ماست.

بهار و فنگ شویی | فنگ شویی ایران
زمانی كه قدرت هر يك از عناصر پنج‌گانه در محيط به حداكثر خود می‌رسد تاثيرات فراوانی روی

 • رفتار
 • احساس
 • عملكرد بدن

همه موجودات زنده و محيط پيرامون آنها پديد می‌آيد ! اگر خواص هر يک از عناصر را به خوبی بدانيم و خود را با تغييرات ناشی از غلبه آنها همراه كنيم می‌توانيم از بركت وجودشان در زندگی خود استفاده كنيم بهار و فنگ شويی به عنوان عنصر چوب از آن ياد می‌شود همه انواع گياهان را از بزرگ تا كوچک در بر می‌گيرد. يک علف سبز يا يک چنار تنومند همگی تجلیعنصر چوبهستند. از بين پنج عنصر اصلی(آب، آتش، خاک، چوب و فلز)در فصل بهار و فنگ شویی چوب تنها عنصری است كه به معنی واقعی حيات و زندگی دارد.

مطالب مرتبط با بهار و فنگ شویی

فنگ شویی شخصی بر اساس عدد کوا

جدول فنگ شویی

کتاب فنگ شویی

مدرک فنگ شویی

8
2


#‌فنگ_شویی#‌علم_فنگ_شویی منبع: فنگ شویی ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فنگ شویی چیدمان منزل از مهمترین نکات درخانه شما است60 قانون ذکر شده از قوانین فنگ شویی در چیدمان محیط به شما کمک می کندتا محیطی آسوده وپر انرژی داشته باشید .

10 ماه پیش

منظره در فنگ شویی بسیار حائز اهمیت است. از همین رو 6 روش هوشمندانه برای منظره سازی در خانه در فنگ شویی ایران برای شما تدارک دیده ایم تا بهتان کمک کند.

12 ماه پیش

فصل بهار و فنگ شویی با عنصر چوب و اولین عنصر فعال در طبیعت می باشد که با خود شادی ، سر زندگی و طراوت را به همراه می آورد.

3 ماه پیش

خانه تکانی شب عید ایرانیان بسیار با اصول و قوانین فنگ شویی هماهنگ است شما با رعایت واصول فنگ شویی در خانه تکانی عید خود می توانید انرژی ها را فعال کنید.

4 ماه پیش

‌ #دیرین_دیرین ? این قسمت: #عقاب ‌ ?چشم‌ها رو باید شست، اما نه الزاما همیشه! گاهی جاهای دیگه رو بشورین! ‌ ? isaco.ir ‌ ? @dirindirincartoon ‌ #️⃣ Hashtag ‌ ———————————————— ‌‌ #اسل_نخرید #اپلیکیشن_ایساکو #امدادخودروایران #بینایی_سنجی #خدمات_متمایز #امداد_فوری #ایساکو #خدمات_پس_از_فروش #طنز_انتقادی #طنز #کارتون #انیمیشن #animation #fun ———————————————— ‌‌ ? Comment ‌

1 سال پیش

? #آمیگاو #دیرین_دیرین ?این قسمت: #دق ?خواننده: رضا جعفری ?بازسازی آهنگ: حامد حبیب‌زاده ✍️ ترانه‌سرا: سحر بهجو ?بر اساس آهنگی از اون خانومه که با الکس رودریگز نامزد کرده ولی الان به مشکل خوردن و دارن رو یه سری از مسائل کار می‌کنن. ? 021-42140 ? mobile140.com ? @Mobile.140 ? @Mobile.140 ? @Reza13j ? @dirindirincartoon #️⃣ Hashtag ———————————————— ‌ #دیرین_دیرین #موزیکال #موزیک_ویدیو #کار_نو #نوروز #سال_نو_مبارک #گرانی #واکسن_بخرید #کرونا #هفت_سین #سال_گاو #نوروز_1400 #فروشگاه_آنلاین #موبایل #موبایل140 #موبایل_آنلاین #مردمی #طنز #سرگرمی #انیمیشن #کارتون ‌‌ #animation #clip #fun #mobile140 ———————————————— ‌ ? Comment ‌

1 سال پیش

. بال مرغ ? . #تگ_کنید_دوستاتونو #حسن_ریوندی #مرغ #آشپزی #خنده_دار #شوخی #برنج #صف #گرانی #تورم #دهه_شصت

1 سال پیش

فنگ شویی و هنر دو اصل جدا ناپذیر از هم هستند که در این مقاله با آن بصورت دقیقی آشنا می شویم. با فنگ شویی ایران همراه شوید تا راز آرامش هنر را دریابید

9 ماه پیش

هنگامی که تفکر فنگ شویی به تعیین سرنوشت یک معامله کمک می کند، از آغاز و پایان موفق معامله می توانید آسوده خاطر باشید که دستاوردی بزرگ است.

1 سال پیش

بیشتر...