مجله دلتا |
۱ هفته پیش

سنگ های متحرک سنگ های روان پارک ملی دره مرگ کالیفرنیا نوادا مجله دلتا

در این رخداد عجیب، سنگ‌ها، بدون دخالت عامل انسانی و حیوانی ، مسافت گاه طولانی را به مرور زمان بر روی زمین طی کرده و ردهایی از خود به جای می‌گذارند. سنگ‌های این منطقه هر یک یا دو سال یک‌بار شروع به حرکت می‌کنند و طی سه تا چهار سال، ردهایی نسبتاً طولانی از خود به جای می‌گذارند که گاه به ده‌ها متر می‌رسد.
سنگ های متحرک

سنگ های متحرک دره مرگ

پارک ملی دره مرگ از آن دست پارک‌هایی است که درست مانند اسمش واقعا از هر لحاظی که به آن نگاه کنید، عجیب‌و‌غریب است. این پارک ملی که در کشور آمریکا قرار دارد بیشتر به خاطر اینکه گرم‌ترین نقطه روی زمین است شهرت دارد و البته که خشک‌ترین و کم‌ارتفاع‌ ترین منطقه در شمال آمریکا هم هست. اما عجیب‌ترین ویژگی‌ای که این پارک دارد، چیزی به اسم رکتراک پلایا است، سنگ‌هایی که مدام حرکت می‌کنند، سنگ‌های متحرک دره مرگ ! در ادامه بامجله دلتاهمراه باشید تا بدانیم راز این سنگ های روان پارک ملی دره مرگ چیست.

سنگ های متحرک

راز سنگ های متحرک دره مرگ

پارک ملیدره مرگکه در مرز نوادا وکالیفرنیاواقع شده است، در سال ۱۹۳۳ تاسیس شد. اینجا مامن یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های دنیاست: سنگ‌هایی که بدون هیچ دلیل گرانشی و یا نیروی خاصی حرکت می‌کنند! سنگ‌هایی که هم سایزها و هم اندازه‌های متفاوتی دارند و هم در وزن با هم فرق دارند. بعضی از آن‌ها چند گرم و وزن بعضی صدها پوند است! خطی که در نتیجه‌ی کشیده شدن آن‌ها روی زمین ایجاد می‌شود و تغییری که در جهت آن‌ها ایجاد می‌شود نشان دهنده این موضوع است که آن‌ها حرکت می‌کنند.

سنگ های روان

توضیحات علمی پدیده

براساس تحقیقاتی که دانشمندان روی سنگ‌‌های متحرک دره مرگ انجام داده‌اند مشخص شده است که آنها از جنس دولومیت و سینیت هستند، دقیقا جنسی که کوه‌های اطراف از آن تشکیل شده‌اند. این سنگ‌ها با گذشت زمان بر اثر فرسایش ریزش کرده و به پایین صخره‌ها و کوه‌ها افتاده‌اند. صخره‌هایی که سطح پایین‌شان بسیار سرسخت است و باعث می‌شود تا بعد از حرکت، خط‌هایی از آن‌ها روی زمین بر جای بماند.

پارک ملی دره مرگ

بعضی از این سنگ‌ها خط‌هایی به طول ۱۵۰۰ فوت روی زمین ایجاد می‌کنند. سنگ‌هایی که سطح زیرین سفت و سخت‌تری دارند، خط‌های مستقیم روی زمین ایجاد می‌کنند در حالی که آن‌هایی که سطح زیرینشان نرم‌تر است، خط‌هایی غیرمستقیم و کج و معوج دارند. سنگ‌های متحرک دره مرگ از دهه ی ۱۹۰۰ مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و چندین و چند تئوری در مورد آن‌ها وجود دارد.

کالیفرنیا

در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار دانشمندان موفق شدند تا مسیر حرکت این سنگ‌ها را با استفاده از تصاویر آهسته ثبت کنند و نتیجه هم بیانگر این موضوع است که حرکت این سنگ‌ها در نتیجه ی تعادل یخ، آب و باد است. بادهایی که با سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت می‌وزند باعث می‌شوند تا سنگ ها ۲ تا ۶ متر در هر دقیقه حرکت کنند.

نوادا

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با عجایب دیدنی دیگر“عجایب هفت گانه جدید! مگه داریم؟”را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

افرادی بوده‌اند که وسیله‌ای را در کنار چاه نارسبورو می‌گذاشتند و می‌دیدند که وسایلشان به‌تدریج و فقط در عرض چند هفته تبدیل به سنگ می‌شد.

12 ساعت پیش

روستای سرخاب یک منطقه ییلاقی است و با عنوان بهشت ساوجبلاغ در میان بسیاری از گردشگران منطقه محبوبیت بسیار زیادی دارد. با ما همراه باشید.

1 روز پیش

خانه هانگ نگا در کشور ویتنام قرار دارد که معماری آن شبیه به درخت است و تمامی نمای ساختمان داخلی و خارجی با الهام‌ از طبیعت‌وحشی ساخته شده‌.

4 روز پیش

درختان اسلوپ پوینت در نیوزیلند یکی از متفاوت‌ترین و خاص‌ترین پدیده‌های طبیعی این کشور هستند گرچه جاذبه‌های زیادی در این کشور وجود دارند.

۱ هفته پیش

بهترین کود برای رشد درختان میوه زمانی می تواند کارایی مطلوب داشته باشد که در زمان مناسب اعمال شود؛ کودهای شیمیایی و حیوانی هرکدام متناسب با نوع خاک و محصول

۱ هفته پیش

سراب صحنه در محلی به نام دربند قرار دارد که دره‌ای سرسبز است. طبیعت بی‌نظیر باعث شده که امکانات تفریحی و اقامتی زیادی ایجاد شود.

۱ هفته پیش

قصر میسور پس از تاج محل پربازدیدترین بنای تاریخی در هند به شمار می رود و گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن این قصر زیبا هند سفر می کنند.

۱ هفته پیش

نقش زنان در تولید، مزرعه ، کارخانه بازارهای جهانی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۱ هفته پیش

جاذبه هایی که ناپدید می شوند جاذبه هایی هستند که به دلیل نزدیکی به دریا و پدیده جزر و مد، چندین بار در روز از نظرها پنهان می‌شوند.

۱ هفته پیش

اگر دنبال ترس و هیجان هستید باید به کوه هوآشان چین یا همان گذرگاه هوآشان بروید که یکی از خطرناک‌ترین گذرگاه‌های کوهستانی دنیا است.

۱ هفته پیش

روستای کندلوس در نوشهر مانند نگینی پر فروغ با طبیعتی باورنکردنی در بین بقیه روستاهای ایران خودنمایی می‌کند و قدمتی ۴ هزار ساله دارد.

۱ هفته پیش

سال‌هاست که افراد زیادی برای یافتن همسر رویایی خود به درخت عروس و داماد در آلمان نامه می‌نویسند و اکثر آن‌ها شریک زندگی خود را می‌یابند.

۱ هفته پیش

بیشتر...