تورم تک رقمی قیمت مسکن در پایان دولت سیزدهم

تورم تک رقمی قیمت مسکن در پایان دولت سیزدهم

به گزارشسراج24؛ تورم نقطه به نقطه قیمت مسکن در تهران در خرداد ماه ۱۴۰۰ و همزمان با استقرار دولت سیزدهم ۵۷ درصد بود. روند نزولی تورم مسکن در پایتخت در ماه‌های بعد از آن ادامه یافت، به طوری که در پایان نخستین سال استقرار دولت مردمی به یکی از کمترین مقادیر سال‌های قبل از آن رسید.

هرچند از ابتدای سال ۱۴۰۱ شاهد روند صعودی افزایش سالیانه قیمت مسکن در تهران بودیم و خرداد ماه سال گذشته به بیشترین میزان خود رسید، اما پس از آن، روند نزولی رشد قیمت‌ها آغاز شد و خرداد ماه امسال همزمان با آخرین روزهای استقرار دولت سیزدهم، ضمن شکسته شدن رکورد کاهش تورم در این حوزه، تک رقمی شد و به ۹.۷ درصد رسید.

ثبت این رقم پس از ۶ سال (از سال ۹۷ تاکنون) در حالی است که پیش از آن شاهد رشد شدید قیمت‌ها در این بخش و ثبت تورم‌های دو و سه رقمی بودیم.

از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم بر اساس تاکید آیت‌الله رئیسی، به موازات شروع طرح ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، مقابله با سفته‌بازی و سوداگری در بازار مسکن به عنوان یکی از اصلی‌ترین راهکارهای مهار تورم و کنترل رشد قیمت واحدهای مسکونی در دستور کار قرار گرفت.

پیگیری‌های جدی دولت برای اجرای قانون بر زمین مانده دریافت مالیات از خانه‌های خالی در راستای مقابله با سفته‌بازی و سوداگری در بازار مسکن و املاک مسکونی، از دیگر عوامل موثر در ثبت رکورد کمترین تورم نقطه به نقطه مسکن دست‌کم از سال ۹۷ تاکنون است.

برپایه این گزارش، ثبات نرخ ارز، پیشرفت در طرح نهضت ملی مسکن و افتتاح و بهره‌برداری بخش قابل توجهی از این واحدها در ماه‌های اخیر، تلاش برای ایجاد آرامش در بازار مسکن، زمین و به‌ویژه اجاره‌بها با تصویب قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها و همچنین پیگیری جدی در جهت ساخت و افتتاح واحدهای مسکونی در قالب قانون جهش تولید مسکن، پیگیری و اقدام در جهت مقابله با سوداگری و سفته‌بازی در بازار مسکن از طریق اجرای قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی و راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان کشور، چند نمونه از اقداماتی است که در نهایت منجر به کاهش تورمی مسکن در پایتخت و به تبع آن سایر شهرهای کشور در خردادماه امسال شده است.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در نشست خبری با محوریت خودرو ری‌را بیان کرد: ۶۹ درصد از قطعات استفاده شده در خودروی ری‌را داخلی است، ظرف ۶ ماه تا یک سال آینده نیز، ۳۰ درصد وابستگی به واردات قطعات را کاهش خواهیم داد؛ چرا که یکی از استراتژی های مدیریت ارشد برای ایران‌خودرو، کاهش ارزبری محصولات است که ساپکو در حال پیگیری این استراتژی می باشد.

2 ساعت پیش

اعتماد آنلاین : تصویری از سالن مطالعه دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران منتشر شده که نشان از تفکیک جنسیتی در این دانشگاه دارد.

2 ساعت پیش

مریم معصومی مدتی میشه بازیگری رو بیخیال شده اما به شدت تو اینستاگرام فعاله و دستی جذاب هم بر آتش استایل و فشن داره!

2 ساعت پیش

حتما با این مشکل رو به رو شده اید که در زمان استفاده از خودروی شخصی خود، ماشین به سختی روشن میشود و یا مصرف سوخت خودرو به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکند. در صورت مشاهده چنین مواردی یکی از اولین حدس هایی که زده میشود، خرابی شمع خودرو است.

2 ساعت پیش

علی فتح‌الله‌زاده مدیر عامل باشگاه استقلال درباره آخرین وضعیت این باشگاه و پرداخت طلب استراماچونی به صحبت پرداخت.

2 ساعت پیش

لئاندرو پریرا بازیکن جدید پرسپولیس خالکوبی‌های جالبی روی صورتش دارد.

10 دقیقه پیش

نیویورک تایمز در گزارشی به تشریح نکات توافق احتمالی و نزدیک ایران و آمریکا پرداخته است. مقامات اسرائیلی نیز گفته‌اند در آستانه اعلام این توافق قرار داریم. از نظر کارشناسان، این توافق برای جلوگیری از یک اقدام نظامی است.

9 دقیقه پیش

سعید عزیزیان بازیکن سابق استقلال و پرسپولیس می گوید سپاهان بعد از پیروزی برابر زنیت مغرور شده بود.

یک ربع پیش

لیست قیمت جدید محصولات گروه بهمن موتور ویژه اردیبهشت ماه 1402 منتشر شد.

2 ساعت پیش

بیشتر...