سلامت نیوز |
1 ماه پیش

ورزش فشرده آخر هفته برای آب کردن چربی بدن موثر است سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت (WHO) و همچنین دستورالعمل‌های ورزشی ایالات متحده برای بزرگسالان، دستکم ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هفته، ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید یا ترکیبی از هر دو را همراه با برخی تمرینات قدرتی و کششی را ضروری می‌دانند اما اگر در طول هفته نتوان این مدت زمان ورزش کرد باید چه کاری انجام داد؟

نتایج یک پژوهش جدید نشان داده که ورزش فشرده در طول آخر هفته که به آن «جنگجویان آخر هفته» گفته می‌شود می‌تواند به اندازه فعالیت ورزشی منظم در طول هفته کارآمد باشد.

سی‌ان‌ان در گزارشی ضمن بررسی این موضوع در گفت‌وگو با «لیهوا ژانگ»، پزشک و دانشمند مرکز ملی بیماری‌های قلبی و عروقی در آکادمی علوم پزشکی پکن در این خصوص می‌نویسد: الگوی جنگجوی آخر هفته که در واقع به افرادی اطلاق می‌شود که در پایان هفته سخت ورزش می‌کنند برای افرادی که نمی‌توانند به صورت منظم در طول هفته فعالیت‌های بدنی داشته باشند، کارکرد مناسبی دارد.

این متخصص فیزیولوژی در ادامه می‌گوید: نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که هیچ تفاوتی بین الگوی جنگجوی آخر هفته و الگوی منظم فعال در کاهش چاقی شکمی و چربی عمومی افراد وجود ندارد.

با این حال ژانگ تاکید کرده است افرادی که ورزش‌های خود را تنها به آخر هفته محدود می‌کنند باید شدت و مدت طولانی‌تری نسبت به کسانی که در طول هفته فعالیت‌های فیزیکی دارند، ورزش کنند. او در این رابطه می‌افزاید: تحقیقات ما نشان داده است افراد در آخر هفته باید ۱۴۷.۶ دقیقه که تقریبا کل میزان توصیه شده برای فعالیت‌های فیزیکی در طول هفته است را در روزهای آخر هفته انجام دهند.

همچنین دکتر «اندرو فریمن»، مدیر پیشگیری و سلامت قلب و عروق در موسسه ملی سلامت آمریکا در این خصوص می‌گوید: افرادی که می‌توانند بیش از دو ساعت متوالی ورزش کنند ممکن است زیرگروهی از جنگجویان آخر هفته باشند. در واقع آنها نوع متفاوتی از فیزیولوژی ورزشی دارند که به آنها امکان می‌دهد مدت طولانی‌تری را با فعالیت‌های فیزیکی سنگین سپری کنند.

مطالعه جدید که روز سه‌شنبه در مجله Obesity منتشر شد، چربی بدن بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ فرد ۲۰ تا ۵۹ ساله را که بخشی از برنامه بررسی ملی سلامت و تغذیه بودند تجزیه و تحلیل کرده است. در این مطالعه هم افراد بزرگسال و هم کودکان ساکن در ایالات متحده مشارکت داشتند. این مطالعه از ابزاری به نام «جذب سنجی اشعه ایکس» که به آن DXA نیز گفته می‌شود استفاده کرده که سطح کلی چربی و چربی شکم را که خطرناک‌ترین نوع چربی برای سلامت کلی افراد محسوب می‌شود، مورد بررسی قرار داده است. این اشعه برخلاف اندازه‌گیری شاخص توده بدن که تخمین خام چربی بدن افراد را بر اساس قد و وزن محاسبه می‌کند، اسکن‌های دقیقی را انجام می‌دهد که تحلیلی بسیار دقیق‌تر و عمیق‌تر از تراکم استخوان، بافت چربی و توده بدون چربی را از بدن افراد ارائه می‌دهد.

ژانگ در این خصوص به سی‌ان‌ان می‌گوید: طبق اطلاعات ما، این اولین مطالعه ای است که ارتباط بین الگوهای فعالیت بدنی و توده بافت چربی (چربی) اندازه گیری شده را با DXA بررسی می‌کند.

در این مطالعه، چربی شکم ۷۷۲ نفر جنگجوی آخر هفته و ۳ هزار و ۲۷۷ ورزشکار معمولی که در طول هفته فعالیت می‌کنند اندازه گیری شده است. این مطالعه نشان داد که استقامت ورزشی در مورد چربی شکم نتیجه داده است و این افراد در مقایسه با ۵ هزار و ۵۸۰ نفر دیگری که گفته‌اند ورزش منظم انجام نمی‌دهند، چربی شکم، دور کمر و همچنین توده چربی کل بدن کمتری داشته‌اند.

به گزارش یورونیوز، دکتر «بورلی چانگ»، استادیار پزشکی بالینی در مرکز کنترل وزن نیویورک نیز در این خصوص می‌گوید: جنگجویان آخر هفته چربی شکم بسیار پایینی داشتند و این نشان می‌دهد که استمرار تا چه اندازه می‌تواند موثر باشد.

چانگ که در این تحقیق مشارکت نداشته در خصوص نتایج این پژوهش می‌گوید: یافته‌ها در مورد این مطالعه به ما این باور قدیمی را یادآور می‌شود که هر فعالیتی بهتر از عدم فعالیت است. با این حال نکته اصلی این است که افراد باید به هر شکلی که مناسب سبک زندگی آنها است فعالیت بدنی و فیزیکی داشته باشند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گاهی راه رفتن را می‌دانیم اما اگر شما در پارک پیاده‌روی می‌کنید، ممکن است برای راه افتادن به چیزی بیشتر از قدم‌های آهسته نیاز داشته باشد.

دیروز

بهتر است قبل از استفاده از کرم برای درمان خارش واژن، از یک متخصص زنان مشورت بگیرید. مهم است که قبل از استفاده از هر گونه داروی بدون نسخه، علت اصلی خارش واژن را درک کنید.

3 روز پیش

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی در کرمانشاه گفت: تغذیه با خیلی از مسائل از جمله عملکرد و فعالیت‌های مغزی ارتباط دارد.

پریروز

شاید وزن سیگاری‌ها به طور میانگین ​​کمتر از افرادی باشد که سیگار نمی‌کشند و وزن افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند معمولاً بیشتر از کسانی باشد که در حال حاضر سیگار می‌کشند، اما حقیقت چیز دیگری است! درست است که ترک سیگار، چاقی و اضافه وزن را در پی دارد، اما بدان معنا نیست که به منظور کاهش وزن باید سیگار بکشید.

6 ساعت پیش

یک روانشناس گفت: تعداد بسیار بالایی مراجعه‌کننده کودک و نوجوانی را روزانه مشاهده می‌کنیم که به دلیل نبود فرهنگ‌سازی و آموزش تصاویری را دیده‌است که هرگز از ذهن او پاک نمی‌شود و این بسیار آسیب‌زا است در این موارد تنها کاری که ما به عنوان یک روانشناس برای این دسته افراد می‌توانیم انجام دهیم کمرنگ کردن آن‌ تصاویر در ذهن آن‌ها است.

دیروز

محققان میزان دقیقی از فیبر موردنیاز روزمره در رژیم غذایی را مشخص کردند که به کنترل فشار خون کمک می‌کند.

پریروز

یکی از بهترین راه‌ حل‌ها برای حفاظت از موادغذایی، فریز کردن آن است؛ اما وقتی نوبت به منجمد کردن محصولات تازه می‌رسد، راه‌حل‌های کامل‌تری غیر از مستقیم قرار دادن مواد غذایی در فریزر نیاز است.

پریروز

کارشناس دفتر پایش و نظارت بر مصرف فراورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو، به علایم و اقدامات موثر در مواجهه با مسمومیت ناشی از قارچ سمی اشاره کرد.

3 روز پیش

بهبود سلامت استخوان در کودکان برای رشد و تکامل آن‌ها ضروری است. اما کودکان اغلب غذاهای چرب و شیرین را به غذاهای سالم ترجیح می‌دهند و از خوردن غذاهای مغذی اجتناب می‌کنند. این مساله یکی از نگرانی‌های اصلی والدینی است و سعی می‌کنند از طریق غذاها و وعده‌های غذایی سالم به تغذیه کودکان کمک کنند.

5 ساعت پیش

بیشتر...