سلامت نیوز |
1 ماه پیش

با این تست ساده سن واقعی بدن خود را مشخص کنید سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بی آنکه متوجه باشیم، بدن ما هر روز با انجام فعالیت های مختلف و شگفت انگیز در راستای ایجاد و حفظ تعادل خود قدم بر می دارد. در واقع برای اینکه بتوانیم روی دو پای خود بمانیم، تعاملی ظریف بین چشم ها، گوش ها، مغز و ماهیچه هایمان به طور ممتد در جریان است.

در مبحث تعادل بدن؛ چشم عضوی بسیار حیاتی به شمار می رود، چرا که سیگنال های بصری بی شماری را در مورد موقعیت فضایی ما در اختیارمان قرار می دهد. به همین دلیل است که حفظ تعادل با چشمان بسته ممکن است مقداری دشوار باشد.

چشمان ما همچنین سیگنال هایی را به مغز می فرستند و از این طریق به مفاصل و ماهیچه ها اطلاعات کافی می دهند تا در چه موقعیتی و چگونه حرکت کنند. به عنوان مثال اگر مانعی را در مسیر خود مشاهده کنید، این نشانه بصری به مغز شما فرستاده و سپس به ماهیچه‌ ها سیگنال داده می شود تا راه خود را تغییر دهید و اطراف مانع مد نظر با دقت قدم بردارید.

گوش داخلی نیز در فرآیند تعادل نقش دارد. از جمله مکانیسم های ظریف و کوچک آن، کانال نیم دایره ای محسوب می شود. این لوله پر از مایع به سیستم عصبی مرکزی در مورد موقعیت سر هشدار می دهد.

انسان در عین حال از یک مکانیسم داخلی منحصر به فرد نیز بهره می برد که به سیستم عصبی موقعیت دقیق دست ها و پاهای فرد را اطلاع می دهد. به این سیستم جهت گیری فضایی داخلی می گویند و در واقع یک حس خودکار است که به ما کمک می کند تا درک بهتری از محل قرارگیری اندام های خارجی خود داشته باشیم.

اطلاعات کامل در این زمینه از طریق مجله علوم ارتوپدی قابل دسترسی است.

پیش از هر چیز بهتر است به جای استفاده از تایمر، یک فرد همراه داشته باشید که بتواند زمان تست را با دقت بیشتری برای شما ثبت کند، زیرا چشمانتان در تمام طول زمان آزمایش بسته خواهد بود. همچنین مهم است که در صورت زمین خوردن یک نفر نزدیکتان باشد.

تست 2

- با پای برهنه روی زمین مسطح و سخت بایستید و سپس چشمان خود را ببندید

- یکی از زانوهایتان را خم کرده و پای خود را بلند کنید. اگر چپ دست هستید، روی پای چپ خود بایستید و پای راست را بلند کنید. اگر راست دست هستید، برعکس عمل کنید. همچنین نیازی نیست که پایتان را خیلی بلند کنید؛ تنها کافیست چند سانتی متر از سطح زمین فاصله داشته باشد.

- از شخصی که همراه شماست بخواهید ساعتش را چک کند و زمان بگیرد. به نظرتان چقدر می توانید موقعیت مذکور را بدون پایین آوردن پا یا باز کردن چشمان خود نگه دارید؟

- تست را 3 بار تکرار و سپس زمان های به دست آمده را جمع کنید. عدد حاصل را بر 3 تقسیم کنید تا میانگین تعادل شما مشخص شود. به عنوان مثال، اگر حاصل تست 1 عدد 4 ثانیه، تست 2 عدد 8 ثانیه و تست 3 عدد 6 ثانیه باشد، 4، 8 و 6 را جمع می کنید تا به عدد 18 برسید. با تقسیم بر 3، میانگین زمان تعادل شما 6 ثانیه می شود.

جای تعجبی ندارد که با افزایش سن، تعداد ثانیه ها کاهش می یابد. به عنوان مثال، در گروه 25 تا 30 ساله، میانگین زمان تعادل با چشم بسته 28 ثانیه است. این عدد برای افراد 50 ساله، 9 ثانیه است. افراد 65 ساله نیز به طور متوسط 5 ثانیه و افراد 70 ساله 4 ثانیه می توانند تعادل خود را حفظ کنند. گفتنی است که با وجود سن عددی بالاتر، هرچه فرد در شرایط فیزیکی بهتری قرار داشته باشد (برای مثال افراد ورزشکار)، به مدت بیشتری می تواند تعادل خود را حفظ کند و در نتیجه سن بدنی کمتری خواهد داشت.

بدین ترتیب اگر قادر به حفظ تعادل به مدت بیش از 30 ثانیه باشید، فارغ از سن واقعیتان سن بدنی شما زیر 25 سال قلمداد می شود. به همین ترتیب اگر 25 تا 30 ثانیه این وضعیت را حفظ کنید، سن بدنی شما 30 سال است. 15 تا 20 ثانیه معادل 35 الی 45 سال و 5 تا 10 ثانیه معادل 55 الی 60 سال و بالاتر در نظر گرفته شده اند.

تست 1#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همه افراد از جمله نوزاد شما، گاز تولید و دفع می کنند. همانطور که غذا از طریق دستگاه گوارش حرکت می کند، روده کوچک مواد مغذی قابل استفاده را جذب می کند. باکتری‌های روده بزرگ باقیمانده‌ها را تجزیه می‌کنند، هیدروژن و دی‌اکسید کربن آزاد می‌کنند و حباب‌های گاز را در این فرآیند تولید می‌کنند. آروغ زدن باعث می شود مقداری گاز در اوایل از معده خارج شود و بقیه گاز از روده بزرگ به راست روده منتقل می شود، جایی که عمدتاً از طریق حرکات روده یا نفخ خارج می شود.

3 روز پیش

نایب رییس انجمن علمی گفتاردرمانی ایران، مداخلات زودهنگام را در رفع اختلالات گفتار و زبان بسیار مهم دانست و گفت: به محض بروز مشکلات گفتار، زبان و بلع در هر سنی، مراجعه سریع به مراکز درمانی و توانبخشی می‌تواند در درمان موثر باشد.

6 ساعت پیش

می دانید که ورزش برای سلامت قلب و عروق عالی است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که مغز نقش زیادی در این زمینه دارد.

3 روز پیش

کارشناس اداره کل آرایشی، بهداشتی سازمان غذا و دارو درباره مصرف ضد آفتاب توسط مادران باردار و کودکان مطالبی بیان کرد.

6 ساعت پیش

به گفته کارشناسان، پیاده روی یکی از بهترین ورزش های موجود برای افراد معمولی است.

پریروز

به عقیده محققان با پیشرفت علم تا پایان قرن، انسان‌هایی که ۱۵۰ سال عمر می‌کنند، چیز عادی در دنیا خواهد شد.

3 روز پیش

هله‌هوله (Junk food) عبارتی است که معمولاً برای غذاها و نوشیدنی‌های بسیار فراوری شده مثل فست‌فودها، نوشابه‌های گازدار، کیک و کلوچه‌های صنعتی، شکلات و آب‌نبات و اسنک‌های نمکی استفاده می‌شود. این غذاها بخش بزرگی از رژیم غذایی افراد را تشکیل می‌دهند. طبق مطالعات، هله‌هوله تقریباً ۵۰ درصد از کالری دریافتی روزانه خیلی از افراد را شامل می‌شود.

یک ربع پیش

به تازگی تحقیقی درباره تاثیر صبحانه بر انگیزه دانش آموزان برای یادگیری و پیشرفت تحصیلی در مدارس استرالیا انجام شده است؛ محققان استرالیایی بررسی کردند که آیا صبحانه سالم، صبحانه ناسالم یا اصلا صبحانه نخوردن اهمیت دارد یا خیر.

1 ساعت پیش

از آنجا که انسان در تمام طول عمر خود با پول و مشتقات آن سر و کار دارد و جزء جداناپذیر زندگی است، وقت گذاشتن برای آموزش این مهارت از وظایف والدین محسوب می‌شود. این در حالی است که آموزش نحوه رفتار با پول و کارکردهای آن در آموزه‌های تربیتی بسیاری از والدین جایی ندارد.

1 ساعت پیش

بیشتر...