خبرآنلاین |
2 ماه پیش

چشم خود را به چالش بکشید تصویر واقعی کدام است عکس خبرآنلاین

چشم‌ خود را به چالش بکشید/ تصویر واقعی کدام است؟/ عکس

هوش مصنوعی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته و روز به روز تشخیص اینکه چه چیزی توسط هوش مصنوعی ساخته شده سخت و سخت‌تر می‌شود. حالا در همین راستا ما شما را به یک چالش دعوت می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاین، یکی واقعی است و دیگری توسط هوش مصنوعی خلق شده و شما تشخیص دهید که کدامیک واقعی و کدامیک فیک است.

8.jpg

در این مورد عکس سمت چپ، یک عکس واقعی است.

اگر برای تشخیص تصاویر واقعی سختی زیادی کشیدید، احساس ناامیدی نکنید؛ طبیعتا شما تنها نیستید.چرا که تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، به ویژه تصاویری از چهره انسان‌ها، به شکل حیرت‌انگیزی دقیق هستند و تشخیص آنها به طرز عجیبی سخت شده است.

همانطور که مشاهده کردید، این چهره‌های جعلی کاملا واقعی و متقاعد کننده هستند. آنقدری که بسیاری از متخصصان این رشته هم نگران چنین پدیده‌ای شده‌اند. در حالی که این چهره‌ها واقعا هیجان‌انگیزند ولی نگران کننده اینجاست که می‌توان از این چهره‌های جعلی، برای فریب دادن افراد استفاده کرد. با وجودی که مغز ما برای دریافت بسیاری از اطلاعات غیرصوتی از چهره افراد تکامل یافته، اما این امکان وجود دارد که در تشخیص واقعی بودن چهره‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی به دردسر بیفتیم.

شواهد علمی حکایت از آن دارد که اکثر مردم در شناسایی این چهره‌های جعلی تولید شده توسط هوش مصنوعی به مشکل برمی‌خورند.به عنوان مثال، مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۲ در مجلهProceedings of the National Academy of Sciences،آزمایشی مشابه اما بسیار گسترده‌تر از آنچه که شما انجام دادید، بود و در آن نشان داده شد که اکثر مردم در تشخیص تصاویر چهره‌های واقعی و فیک به مشکل برمی‌خورند.

در آن زمان نیو ساینتیست در گزارشی به این نکته اشاره کرد که دو محقق به نام‌های سوفی نایتینگل و هانی فرید، مطالعه‌ای را با ۳۱۵ شرکت‌کننده که از یک وب‌سایت انتخاب شده بودند انجام دادند. آنها از شرکت‌کنندگان خواستند تا بین ۸۰۰ عکس که ۴۰۰ تا واقعی و ۴۰۰ تا ساختگی بودند، عکس‌های واقعی را تشخیص دهند. عکس‌ها به مجموعه‌ای ۱۰۰ نفری از هریک از چهار گروه قومی سفید پوست، سیاه پوست، آسیای شرقی و جنوب آسیا تعلق داشت.

از یک گروه ۱۷۶ نفری، تنها ۴۸.۲% افراد توانستند چهره‌های رایانه‌ای را به شکلی دقیق شناسایی کنند و گروه دیگر که متشکل از ۲۱۹ شرکت‌کننده بود، بعد از پشت سرگذاشتن دوره آموزشی تشخیص چهره‌های تولید شده توسط کامپیوتر، توانستند با دقت ۵۹% چهره‌های ساختگی را تشخیص دهند.

در «شما حدس بزنید؛ جعلی یا واقعی؟» بیشتر در این باره بخوانید.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زاگاتو از جدیدترین خودروی خود به نام AGTZ Twin Tail رونمایی کرد. این خودرو ادای احترامی به آلپاین A۲۲۰ است که در لمانز حضور داشت و بر اساس خودروی اسپرت آلپاین A۱۱۰ با موتور وسط ساخته شده است. اما این خودرو، چیزی بیش از یک وسیله نقلیه زیبا و بسیار گران قیمت است.

7 ساعت پیش

مصریان باستان به خاطر چگونگی رفتار با مرده‌هایشان و کارهایی مثل ساخت هرم‌های عظیم تا پر کردن مقبره‌های با گنجینه‌ها و اشیای قیمتی شهرت دارند.

7 ساعت پیش

پرنده‌ای پر سر و صدا با ظاهری درخشان که توسط سازمان حفاظت از پرندگان آمریکا به عنوان پرنده گمشده در فهرست قرار گرفته بود پس از ۲۰ سال برای نخستین بار دیده شد.

2 ساعت پیش

دانشمندان به یک دستاورد جدید رسیده‌اند که بسیاری از ما احتمالاً آن را یک خدمت بزرگ به تغذیه مردم می‌دانیم.

6 ساعت پیش

اولین ماه‌نورد استرالیا با الهام از نام کانگورو حیوان ملی این کشور «روور» (Roo-ver) نامگذاری شده و قرار است تا اوایل سال ۲۰۲۶ به کره ماه پرتاب شود.

6 ساعت پیش

پاکستان در یک قرارداد بزرگ تعداد نامعلومی از جت‌های جنگنده نسل چهارم «جِی‌اِف-۱۷» مجهز به سامانه‌های راداری و تسلیحاتی پیشرفته را در اختیار آذربایجان قرار می‌دهد.

14 ساعت پیش

مصوبه اخیر شورای‌عالی فضای مجازی در اعلام ممنوعیت استفاده از فیلترشکن یا به تعبیر خود مصوبه، «پالایش‌شکن» گواه روشنی بر وخامت اوضاع قاعده‌گذاری‌های بی‌حساب است.

7 ساعت پیش

چند گوشی سامسونگ به زودی به هوش مصنوعی گلکسی مجهز خواهند شد و می‌توانند از ابزارهای آن به رایگان استفاده کنند.

5 ساعت پیش

تا رونمایی از آیفون بعدی زمان زیادی مانده و طراحان خوش ذوق در این فرصت نقشه‌های رویایی خود برای این گوشی را طرح می‌زنند.

14 ساعت پیش

بیشتر...