آرگا |
9 ماه پیش

رسیدگی هاوال h8 نگاهی به سطح کیفی امکانات رفاهی این خودرو

هاوال h8 برای اولین بار در آوریل ۲۰۱۳ میلادی در نمایشگاه خودرو گوانگژو چین رونمایی و عرضه آن در سال ۲۰۱۴ شروع شد. این خودرو فکر رقابت با کیا سورنتو و هیوندای سانتافه را در سر می پروراند. با بررسی هاوال h8 همراه ما باشید.

در این مطلب به بررسی هاوال h8 می پردازیم. این خودرو در کشورمان با اسم وندا توسط عظیم خودرو در سال ۱۳۹۴ به بازار معرفی شد. هاوال h8 از نظر طراحی ظاهری به رقبای امریکایی خود شباهت زیادی داشت و با امکانات رفاهی مناسبی ارائه شد.

آشنایی و بررسی هاوال h8

هاوال h8 اولین بار در آوریل ۲۰۱۳ در نمایشگاه گوانگژو چین رونمایی شد و عرضه آن بعد از چند ماه در نمایشگاه پکن در سال ۲۰۱۴ شروع شد. در ایران هم این خودرو با اسم وندا توسط شرکت عظیم خودرو در سال ۱۳۹۴ به بازار معرفی و برای آن قیمت پایه ۱۹۶ میلیون تومان در نظر گرفته شد.

قیمت هاوال h8 در این زمان بالا بوده و در رده خودروهایی مانندکیا سورنتو، هیوندای سانتافه،کیا اسپورتیجوهیوندای توسانقرار می گرفت که این موضوع کار را برای هاوال h8 دشوارتر می نمود. این خودرو از نظر طراحی و اندازه با رقبای امریکایی خود به ویژه محصولات کرایسلر شباهت زیادی داشت و حجم فضای داخلی آن هم با خودروهایی مانند جیپ گرند چروکی کاملا برابری دارد.

جالب است بدانید هاوال h8 به هالیوود نیز راهی شد و در فیلم EXPENDABLES 3 با بازی آرنولد شوارتزنگر به خودنمایی پرداخت. در ادامه به بررسی هاوال h8 می پردازیم.

طراحی بیرونی

ابتدا طراحی ظاهری هاوال h8 را مورد بررسی قرار می دهیم. این خودرو دارای ابعاد ۴۸۰۶ میلی متر طول، ۱۹۷۵ میلی متر عرض و ۱۷۹۴ میلی متر ارتفاع بوده و فاصله محوری آن ۲۹۱۵ میلی متر می باشد. این یعنی با یک شاسی بلند بزرگ چینی روبرو هستیم.

بررسی ها نشان می دهد طراحی هاوال h8 محافظه کارانه بوده و همانند برخی از مدل های هاوال شخصیتی مستقل و دور از کپی کاری دارد. در نمای جلو شاهد جلو پنجره کلیوی شکل بزرگی می باشیم که راه دیگر مدل های هاوال از جملههاوال H6را ادامه می دهد.

دیفیوز نقره ای رنگ بزرگی در بخش زیرین سپر به کار گرفته شده که ظاهر متمایزی را برایهاوال h8 ایجاد کرده و سبب شده تا اندازه ای ظاهر خودرو از یکنواختی خارج شده و نمایی اسپرت پیدا کند. در ضمن نوار ال ای دی چراغ های روشنایی روز که اندکی پایین تر از چراغ های اصلی قرار دارند ظاهر مدرنی را برای این شاسی بلند چینی به وجود آورده اند.

نمای جانبی قسمتی است که تغییر کمی را نسبت به دیگر مدل های هاوال تجربه کرده است. حتی می توان گفت آثاری از گریت وال هم در این جا مشاهده می شود که البته این امر تا اندازه ای جهت حفظ اصالت در طراحی به کار رفته است. ولی از دید کارشناسان چندان خوشایند نیست.

بررسی نمای عقب هاوال h8 نشان می دهد نسبت به سایر نماها جذابیت بیشتری دارد. زیرا حضور لوگوتایپ ۴WD روی درب صندوق عقب، وجود سیستم چهار چرخ محرک در این شاسی بلند چینی را فریاد می زند.در ضمن دو عدد خروجی اگزوز که در دو سمت دیفیوز نقره ای رنگ نقش بسته اند نمایی اسپرت را برای این شاسی بلند چینی به وجود آورده اند.

این چراغ های بزرگ در عقب خودرو موجب شده تا این نما کمی عجیب به نظر برسد. ولی گرافیک داخل چراغ ها موقع روشن شدن در شب شخصیتی مستقل برای هاوال h8 ایجاد می کند.

در مجموع و با توجه به بررسی ها هاوال h8 سبکی محافظه کارانه که دربرگیرنده خطوط شکسته کمتر در طراحی بدنه و استفاده هر چه بیشتر از قوس های نرم و دلپذیر برای هماهنگی کامل با شکل کلی بدنه را دنبال می کند.

نمای جانبی نشانگر یک جعبه بزرگ بوده که با لحاظ کردن تناسبات کلی اتاق در جلو کاملا صاف بوده و با رسیدن به انتهای اتاق ۴۸۰۶ میلی متری تنها کمی قوس پیدا می کند تا سبب القای یکرنگی و خستگی در نمای جانبی گردد. نمای روبرو جلو پنجره ای بزرگ شامل پره های افقی کرومی را به همراه دارد که در پهن تر نشان دادن خودرو نقش مهمی داشته اند.

تکمیل کننده این جلو پنجره ای بزرگ ورودی های هوای مخصوص تهویه و خنک کاری سیستم ترمز دقیقا در پایین چراغ های دوکی شکل زیبای جلو می باشد که به یکسری سیستم روشنایی در روز ال ای دی مجهز است و جلوه مدرنی را به وجود می آورد. نمای عقب نیز برای حفظ سبک کلی طراحی از چراغ های دو تک ساده با گرافیک زیبا و نورپردازی کامل ال ای دی بهره می برد که با یک خط کرومی و نوشته بزرگ هاوال به هم مرتبط شده اند.

به طور خلاصه سادگی و وقار نمای ظاهری هاوال h8 سبک طراحی شاسی بلندهای فولکس واگن را در ذهن تداعی می کند. این خودرو در هفت رنگ تولید شده که مشتری بر حسب سلیقه می تواند انتخاب های مختلفی داشته باشد.

طراحی داخلی

در بررسی طراحی داخلی هاوال h8 می توان گفت با اولین نگاه به کابین خودرو دیدگاه مثبتی درباره کیفیت مواد به کار رفته در آن در ذهن ایجاد می شود. ولی با ورود به کابین و نزدیک شدن به المان ها متوجه می شوید که پوشش چرمی تودوزی و صندلی ها از جنس چرم مصنوعی هستند و تریم چوبی داشبورد و رودری ها از نوع مصنوعی می باشند.

با این وجود هاوال h8 نسبت به بیشتر چینی های بازار در رنج قیمتی خود کابین زیباتر و باکیفیت تری دارد. یکی از ویژگی های مثبت کابین این خودرو فضای زیاد برای سرنشینان می باشد که با توجه به ابعاد بدنه و کلاس موجود، این امر دور از انتظار نیست. در ضمن صندلی های عقب این خودرو به سیستم ایزوفیکس مجهز هستند و با خواباندن به صورت ۶۰/۴۰ موجب افزایش فضای صندوق عقب می شوند.

از سویی طیف زیادی از امکانات رفاهی نیز حضور دارند که سرنشینان از سواری با هاوال h8 لذت ببرند. طراحی کابین نسبت به رقبا پویایی کمتری دارد ولی بهره گیری از ادوات آن به سادگی صورت می پذیرد. در میانه کنسول هم یک نمایشگر لمسی ۸ اینچی تعبیه شده است.

امکانات و آپشن ها

هاوال h8 از لحاظ امکانات رفاهی در وضعیت مناسبی قرار دارد. از جمله امکانات رفاهی و آپشن های این شاسی بلند عبارت است از:

 • دوربین دنده عقب دینامیکی
 • هشت عدد کیسه هوا
 • کروز کنترل
 • سیستم های ABS ،EBD ،ESC، HAC و DAC
 • سانروف چند حالته
 • پدال تعویض دنده پشت فرمان
 • سیستم تنظیم ارتفاع هوشمند
 • سنسور نور و باران
 • سیستم تهویه مطبوع ۳ نقطه ای
 • تنظیم برقی صندلی راننده در ۶ جهت با قابلیت تنظیم گودی کمر و تنظیم صندلی سرنشین جلو در ۴ جهت
 • رادار جانبی یا سیستم هشدار نقطه کور
 • پشت سری فعال
 • سیستم هوشمند ورود بدون کلید و نیز استارت
 • سنسورهای پارک جلو و عقب
 • دوربین دید عقب

 • سامانه هدایت ناوبری و سیستم صوتی اینفینیتی با ۱۰ عدد بلندگو
 • سیستم پایش فشار باد تایرها
 • سامانه کنترل پایداری
 • نمایشگر لمسی برای هر یک از سرنشینان عقب
 • نمایشگر لمسی ۸ اینچی
 • چراغ پیشواز راننده
 • چراغ های جلو ۳۵ واتی
 • سیستم تصفیه و پالایش
 • رینگ های آلومینیومی ۱۹ اینچ
 • درب صندوق عقب برقی
 • سیستم جاذب ضربه به همراه مولتی فانکشن
 • آینه های جانبی تاشو برقی همرنگ بدنه به همراه چراغ راهنما
 • فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع

 • فرمان چرمی
 • رایانه سفری با قابلیت مدیریت پیمایش، مصرف سوخت و اطلاعات ضروری خودرو
 • گرمکن ضد بخار
 • صندلی عقب تاشونده
 • کیلس و استارتر
 • آینه داخل الکتروکرومیک
 • اهرم تعویض دنده پشت فرمان
 • چراغ مطالعه
 • برف پاکن عقب
 • سیستم تهویه مطبوع دیجیتالی دو کاناله با فیلتر تصفیه هوا
 • رادار پارک جلو و عقب و …

پیشرانه

هاوال h8 در قسمت مشخصات فنی دارای وجوه اشتراک بسیاری با مدل H9 می باشد. در حقیقت پیشرانه نصب شده در این شاسی بلند دقیقا شبیه هاوال H9 است. در انتخاب پیشرانه تنوعی وجود نداشته و هاوال h8 تنها با یک پیشرانه ۴ سیلندر دو لیتری توربوشارژر ارائه می شود.

این پیشرانه قابلیت تولید توانی معادل ۲۱۴ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۳۲۴ نیوتن متر را در ۲ هزار-۴ هزار دور در دقیقه دارد. این موتور از گیربکس ۶ سرعته اتومات ساخت شرکت آلمانی با قابلیت تعویض دستی دنده ها جفت شده تا نیروی تولیدی موتور به هر چهار چرخ متحرک خودرو انتقال یابد.

سیکل ترکیبی مصرف سوخت هاوال h8 با وزن ۲۱۷۵ گرم در عمل حدود ۱۲-۱۳ لیتر در هر صد کیلومتر می باشد. که با توجه به استانداردهای روز این عدد کمی بیش از اندازه متعارف دیده می شود.

ایمنی خودرو

بررسی ها نشان داد هاوال h8 موفق شده ۵ ستاره ایمنی را از موسسه سی انکپ چین دریافت کند و به امکاناتی از جمله سیستم ترمز ABS،EBD ،سیستم های TPMS، ESC، HAC و DAC ، ۸ ایربگ دو مرحله ای، بسته شدن اتومات درب ها موقع حرکت،کمربند ایمنی با قابلیت تنظیم ارتفاع، باز شدن اتومات درب ها در مواقع ضروری، سیستم پیش کشنده، سامانه قطع سوخت در تصادف، ایمبولایزر و کلید هوشمند، ایزوفیکس، قفل مرکزی درون کابین و ریموت کنترل، کمربند سقفی و باک تقویت شده مجهز است.

تجربه رانندگی

وقتی پشت فرمان هاوال h8 می نشینید با وجود طراحی مناسب کابین و صندلی های دربرگیرند، حس یک شاسی بلند نیمه لوکس از آن دریافت نمی شود به نطر می رسد استفاده از پلاستیک در داشبورد سبب شده تا شکوه طراحی و عظت این کابین جادار آن چنان که باید نمایان نشود.

با روشن کردن موتور صدای زیادی به کابین نفوذ نمی کند و این موضوع از عایق بندی خوب کابین خبر می دهد. با قرار دادن اهرم دنده در حالت درایو شروع به حرکت نموده از همان ابتدا پدال گاز را تا انتها فشار داده شد تا متوجه شویم این شاسی بلند دو تنی چقدر تند و چابک است.

نسبت به دیگر خودروهای چینی موجود در کشور شروع تقریبا خوبی داشت و می تواند نیاز خریداران را پاسخگو باشد. سیستم تعلیق این خودرو در جلو از نوع دوبل جناغی است و در بخش عقب از یک سیستم هیدروپنوماتیک چند اتصالی متسقل تشکیل شده است.

سواری با هاوال h8 به گونه ای است که ناهمواری های مسیر در کابین احساس می شود و تکان های عرضی در آن مشاهده شد. شتاب و کشش پیشرانه در دورهای بالا قابل قبول به نظر می رسد ولی عملکرد گیربکس دور از انتظار بود. زیرا وقتی اسم برند آلمانی سازنده آن دیده می شود توقع عملکردی دقیق از آن می رود.

گیربکس در شتاب گیری های ناگهانی آنچنان که باید سریع نیست و با تاخیر کوتاهی دستور راننده را اجرا می کند. این از مواردی است که هاوال h8 را از رقبای کره ای اش کمی دور می سازد. ولی از طرفی پدال های تعویض دنده از پشت فرمان از مزیت های این خودرو محسوب می شود که می تواند رانندگی را برای راننده لذت بخش تر نماید.

در ضمن وجود طیف وسیعی از امکانات که پیشتر اشاره شد سبب شده تا سرنشینان هاوال h8 از سواری با این شاسی بلند لذت ببرند. در ضمن نورپردازی کابین از دیگر مواردی است که می تواند برای بیشتر خریداران قابل توجه باشد. از سایر مزیت های هاوال h8 فضای جادار کابین و محفظه صندوق بار بوده که می تواند به خوبی از پس نیازهای یک خانواده ۴-۵ نفره برآید.

منبع : آرگا
#‌فناوری #‌دانش منبع: آرگا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شیائومی میکس فولد ۴ به‌عنوان رقیب گلکسی زد فولد ۶ با دوربین پریسکوپی و لولای ارتقایافته رونمایی شد.

دیروز

خودروساز لوکس چینی هونگچی به‌تازگی از نسخه پلاگین هیبریدی شاسی‌بلند کامپکت HS۳ رونمایی کرد. این شاسی‌بلند رقیبی برای هیوندای توسان و کیا اسپورتیج به‌حساب می‌آید.

22 ساعت پیش

۷ استان پرجمعیت کشور یعنی تهران، خراسان رضوی، خوزستان، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی و غربی در همه آمارهای واجدان شرایط، مشارکت، آرای نامزدها در دو مرحله و حتی آرای سفید/باطله، سهم ۵۰ درصدی به خود اختصاص داده‌اند.

12 ساعت پیش

رابط کاربری ONE UI 7 قابلیت ارسال پیام‌های ماهواره‌ای را به گوشی‌های گلکسی سامسونگ خواهد آورد؛ چه زمانی باید انتظار معرفی این قابلیت را داشت؟

دیروز

رابط کاربری ONE UI 7 قابلیت ارسال پیام‌های ماهواره‌ای را به گوشی‌های گلکسی سامسونگ خواهد آورد؛ چه زمانی باید انتظار معرفی این قابلیت را داشت؟

دیروز

برخورد اتفاقی مریخ‌نورد Curiosity ناسا با سنگی در مریخ، منجر به شکافتن آن شد و محتوای درون سنگ دانشمندان را شگفت‌زده کرد.

دیروز

برخورد اتفاقی مریخ‌نورد Curiosity ناسا با سنگی در مریخ، منجر به شکافتن آن شد و محتوای درون سنگ دانشمندان را شگفت‌زده کرد.

دیروز

گوسفند «لستر مرزی» یک نژاد گوسفند بریتانیایی است. این گوسفند پشم دراز است و یک نژاد دو منظوره محسوب می شود زیرا هم برای گوشت و هم برای پشم پرورش می یابد. گوسفندان بزرگسال این نژاد مطیع هستند و به سایر مناطق تولید گوسفند از جمله استرالیا و ایالات متحده صادر شده‌اند.

3 ساعت پیش

هیوندای به‌تازگی در حال فراخوانی جدیدترین مدل‌های سانتافه خود به دلیل ایجاد یک نقص عجیب و خاص است.

دیروز

بیشتر...