سلامت نیوز |
1 ماه پیش

کرونا سوغات مسافران برای شهرهای جنوبی و شمالی جهان سلامت نیوز

کرونا سوغات مسافران برای شهرهای جنوبی و شمالی

سلامت نیوز:افزایش سفر در روزهای گذشته بعد از کاهش محدودیت‌ها، وضعیت قرمز کرونایی مازندران را تثبیت و جزایر جنوبی کشور را با هشدار روند صعودی ابتلا در روزهای آینده مواجه کرده استکرونا سوغات مسافران برای شهرهای جنوبی و شمالی در اغلب استان‌ها با آغاز دومین‌‌ماه از فصل زمستان، کرونا همچنان روند نزولی را طی می‌کند؛ اگرچه نگرانی‌ها در تعدادی از شهرهای بزرگ همچون تهران نسبت به افزایش مراجعه‌کنندگان و خطر اوج‌گیری کرونا و شروع موج جدید بیشتر شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ، در این بین اما حال و روز استان‌های شمالی هنوز مساعد نشده و 10شهرستان در مازندران همچنان در محدوده پرریسک کرونایی و در وضعیت قرمز قرار دارند. براساس آخرین آمار ستاد مقابله با کرونا ۲۲۴شهرستان معادل ۵۳درصد کل شهرستان‌های کشور در منطقه آبی و ۱۶۵شهرستان یعنی ۳۹درصد در منطقه زرد قرار دارند.

وضعیت گلستان و گیلان هم شکننده بوده و رنگ‌بندی کرونایی 23شهرستان در این 2 استان را نارنجی کرده است. با اینکه وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا این روزها به‌طور مداوم در حال هشدار درباره موج چهارم پاندمی کرونا هستند و بی‌توجهی و ساده‌انگاری از سوی مردم را موجب خیزش این بیماری و برگشت به حالت قبل می‌دانند، اما عده‌ای این هشدارها را جدی نمی‌گیرند.

هفته گذشته شاهد کاهش سطح حساسیت‌ها و برگزاری مراسم جمعی، دورهمی‌های خانوادگی و مسافرت‌ها به‌ویژه به استان‌های شمالی و جنوبی بودیم که همواره زمستانی پرطرفدار داشته‌اند. مسئولان بهداشت و درمان معتقدند مسافرت 40هزار نفر به سواحل خلیج‌فارس و شلوغی جاده‌های شمال در هفته گذشته، همان ساده‌انگاری است که می‌تواند بار دیگر رنگ آبی را از نقشه ایران حذف کند و روزهای سیاه کرونایی را در بهمن و اسفند رقم بزند.


مازندران همچنان در وضعیت قرمز

آمار کرونا برخلاف همه استان‌ها در مازندران همچنان رو به افزایش است و طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت 10شهر آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا همچنان در وضع قرمز قرار دارند. بسیاری از کارشناسان با ابراز نگرانی از روند روبه رشد ابتلا در این استان معتقدند باتوجه به حجم گسترده مسافرت‌ شهروندان تهرانی‌ به مازندران و رعایت نکردن محدودیت‌ها، این استان می‌تواند نقطه آغاز موج چهارم در کشور باشد.

مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران با بیان اینکه موج سوم کرونا در استان روند کندتری دارد به همشهری می‌گوید: موج اول و دوم در استان شدت بیشتری داشت و با وجود روند صعودی، اما افزایش آمار کند است و در روزهای اخیر وضع کمی بهتر و تعداد بستری‌ها کمتر شده است. سیمین بابایی معتقد است، با وجود اعمال محدودیت‌های شدید هوشمند یکی از دلایل اصلی نزولی نشدن آمار کرونا در استان مسافرت‌ها و دورهمی‌هاست و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی موجب شده این استان همچنان در وضعیت حاد کرونایی باقی بماند.

او مسافرت‌های درون و برون‌استانی را موجب شیوع و انتقال ویروس کرونا می‌داند و می‌گوید: با اینکه طبق دستورالعمل‌ها جاده‌های اصلی ورود به استان بسته است، اما خیلی از مسافران از جاده‌های روستایی وارد می‌شوند و محدودیت‌ها را رعایت نمی‌کنند. همچنین نزدیک بودن شهرهای مازندران موجب شده است ترددهای بین‌شهری زیادی در استان صورت گیرد که این موضوع نیز یکی از عوامل افزایش تعداد بیماران کروناست. سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران از افزایش آمار بیماران کرونایی در روستاهای این استان نیز ابراز نگرانی می‌کند و می‌افزاید: برای کنترل ویروس کرونا در روستاها باید طرح قرنطینه در این مناطق اجرایی شود.

بابایی از نهادهای حمایتی در مازندران اعم از کمیته امداد و بهزیستی می‌خواهد افراد آسیب‌پذیر و سالمندان تحت پوشش خود را قرنطینه کنند تا از ابتلای آنها به ویروس کرونا جلوگیری شود. او همچنین از مردم می‌خواهد محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر رعایت و از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند تا مازندران نیز مانند دیگر استان‌ها روند نزولی ابتلا را داشته باشد. در روزهای گذشته خبرهایی نیز مبنی بر ورود ویروس انگلیسی به این استان مطرح شد که بابایی با تکذیب این خبر می‌گوید: تا این لحظه هیچ‌ مورد مشکوک یا مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در استان مشاهده نشده است.


مهمانی کرونا در هرمزگان

پیش از تعطیلی هفته گذشته مسئولان دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان وضعیت بندرعباس را زرد و جزیره‌های قشم و کیش را آبی اعلام کردند. اعلام همین رنگ‌بندی‌ها موجب شده تا در تعطیلات گذشته (پنجشنبه، جمعه و شنبه) مسافرانی از سراسر کشور کوله‌بار سفر را ببندند و به سمت هرمزگان ازجمله بندرعباس، جزایر قشم، هرمز و کیش حرکت کنند.

مسئولان منطقه آزاد کیش اوایل هفته اعلام کردند هتل‌های این منطقه مملو از مسافر است و دیگر ظرفیت پذیرش مسافر را ندارند. هجوم مسافران به هرمزگان بدون توجه به شرایط کرونایی حاکم بر کشور، مردم این مناطق را به‌شدت نگران شیوع کرونا در شهرهایشان کرده است. مردم منطقه می‌گویند: مسافران پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و در سواحل و بوستان‌ها دور هم جمع می‌شوند. این در حالی است که فریدون همتی، استاندار هرمزگان هم چند روز پیش به نیروی انتظامی و فرماندار بندرعباس دستور داده بود تا از برگزاری تجمع در سواحل بندرعباس جلوگیری کنند، اما به‌گفته مدیر روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان، با برداشتن محدودیت تردد، امکان کنترل مسافران بسیار سخت است.

فاطمه نوروزیان با اشاره به شرایط شکننده هرمزگان بر اعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌ از سوی ستاد استانی تأکید می‌کند و به همشهری می‌گوید: وقتی مسافران بدون هیچ محدودیتی از استان‌های مختلف، خود را به هرمزگان می‌رسانند چگونه می‌شود در داخل شهر جلوی آنها را گرفت؟ به همین علت راهکار ما گرفتن تست از مسافران است و افراد مشکوک و بیمار را قرنطینه می‌کنیم. نوروزیان معتقد است نتیجه ورود مسافران به استان هفته آینده مشخص خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود هفته آینده آمار کرونا در استان افزایش یابد.


غربالگری در قشم

بیش از ۳۰هزار نفر از سراسر کشور در چند روز گذشته از 3مسیر هوایی (فرودگاه بین‌المللی)، دریایی (اسکله شهید حقانی بندرعباس) و زمینی (توسط خودرو‌ها از اسکله پهل با استفاده از شناور‌های لندینگ کرافت) به جزیره قشم وارد شدند که این موج سفرها موجب نگرانی افزایش کرونا در قشم شده است. مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم می‌گوید:

در 5روز گذشته (تا روز پنجشنبه) 11هزارو700خودرو وارد جزیره شدند و مسافران زیادی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جزیره تردد کردند که این ترددها می‌تواند عاملی برای افزایش آمار کرونا باشد. حمیدرضا بهزادی معتقد است؛ باید محدودیت‌های قطعی مانند گذشته در همه شهرها اعمال شود تا ترددی صورت نگیرد و شاهد برگشت وضعیت قرمز به شهرها و جزیره نباشیم. او اضافه می‌کند: در حال غربالگری و انجام تست کرونا از مردم جزیره به‌ویژه کارکنان هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، رانندگان تاکسی و شناورها هستیم تا بیماران هرچه زودتر شناسایی شوند.


افزایش تیم‌های نظارتی در کیش

جزیره کیش هم‌اکنون در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد، اما مدیرعامل جامعه هتلداران کیش می‌گوید که این روزها بیش از ۹۸درصد ظرفیت هتل‌ها تکمیل و بسیاری از هتل‌ها نیز برای تعطیلات بهمن رزرو شده‌ است. به‌گفته مسیح‌الله صفا، نشست و برخاست ۱۰۶پرواز در فرودگاه کیش که حتی از نوروز سال‌های گذشته هم بیشتر است، یعنی رشد تقاضای سفر و این سفرهای تفریحی موجب جولان کرونا خواهد شد.

رئیس مرکز توسعه سلامت جزیره کیش با بیان اینکه با موج سفرها امکان زرد و حتی نارنجی شدن جزیره در هفته‌های آینده وجود دارد و زحمت مسئولان حوزه بهداشت و سلامت کیش به هدر خواهد رفت می‌گوید: با اینکه حیات کیش به اقتصاد و ورود گردشگر بستگی دارد، اما نباید فراموش کرد که سلامت اهالی کیش هم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مهار کرونا وابسته است.

محمدرضا رضانیا توضیح می‌دهد: به‌دلیل هجوم گسترده مسافران به جزیره از روز سه‌شنبه ورود خودروهای شخصی با پلاک شهرهای دیگر به جزیره ممنوع شد. مسافرانی که از طریق هوایی وارد جزیره می‌شوند، تعدادشان محدودتر است و در هتل‌ها اقامت دارند و می‌توان روی آنها نظارت داشت، اما خودروهای شخصی در خانه‌های استیجاری اقامت می‌کنند و ممکن است روند کرونا در جزیره را دوباره افزایشی کنند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

بیماری سالک در شهرستان دامغان در دو بخش مرکزی و امیرآباد ۳۶ روستا را درگیر کرده و تحت‌الشعاع قرار داده است.

5 دقیقه پیش

بنا به دستور استاندار خوزستان ادارات اهواز تعطیل شدند.

5 دقیقه پیش

بالارفتن ارزش بیت‌کوین باعث شده حالا شاهد یک مهمان جدید در عقدنامه‌ها باشیم.

نیم ساعت پیش

نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که مواد غذایی سرشار از چربی و قندهای تصفیه‌شده در بدن تأثیری مشابه با مواد مخدر ایجاد می‌کنند. این مواد غذایی به دلیل سطح پاداش بالای غیرمعمولی که دارند به احتمال زیاد باعث بروز واکنش‌های بیولوژیکی و رفتاری اعتیادآور می‌شوند.

1 ساعت پیش

با توجه به از دست دادن دو پرستار مادر در عرض دوهفته به علت کرونا نشان از بی کفایتی ونا کارمدی سیستم مدیریتی وزارت بهداشت است که جان پرستاران برایشان اهمیت ندارد، از وزیر بهداشت می خواهیم پاسخگوی از دست رفتن جان این عزیزان که صرفا به دلایل کم توجهی به پرستاران و پرستاری وعدم تامین حداقل استانداردهای لازم باشد.

1 ساعت پیش

آیا می‌دانید ناخن‌های تان رازهایی را درباره سلامتی‌تان فاش می‌کنند؟ به گفته متخصصان، برخی از مشکلات کبدی، ریوی، تیروئید و ناراحتی قلبی می‌تواند از طریق ناخن‌های تان آشکار شود. برای دانستن اطلاعات بیشتر درباره این رازها با ما همراه باشید.

1 ساعت پیش

نوشیدن آب برای سلامت بدن بسیار موثر و ضروری می باشد ، همینطور زمان نوشیدن آب . اگر در اطراف بیمار یا محیط آلوده به بیماری های ویروسی و باکتریایی قرار دارید، آب بیشتری بنوشید تا میکروب هایی که ممکن است وارد بدن شما شده اند، سریع تر حذف و از بدن شسته شوند.

1 ساعت پیش

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه با توجه به شباهت علایم بالینی، افتراق نوع جهش یافته ویروس کووید ۱۹ از نوع کلاسیک آن بسیار دشوار است، گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی کماکان در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا و حتی واریانت های جدید آن نقش موثری دارد.

2 ساعت پیش

جزییات ساخت واکسن رازی کووپارس (پروتئین نوترکیب) اعلام و عملیات تست بالینی آن با تزریق بر دو داوطلب، از امروز آغاز شد.

2 ساعت پیش

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، برنامه واکسیناسیون کرونا vip را تکذیب کرد.

2 ساعت پیش

متخصص بیماری‌های عفونی و محقق ایمنی‌شناسی کووید ۱۹ دانشگاه ایالتی کلرادوی آمریکا گفت: مطالعات متعدد طی چند ماه گذشته نشان داده است که از هر سه نفر مبتلا به کووید ۱۹، یک نفر دارای علائم و نشانه‌های طولانی‌تر از مدت دو هفته معمول است که این علائم نه تنها در افرادی که دارای فرم‌های شدید بیماری بوده و یا در بیمارستان بستری شدند، بوده است، بلکه در کسانی که فرم‌های خفیف کووید ۱۹ را نیز داشته‌اند، بروز پیدا کرده است.

2 ساعت پیش

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان یزد از شناسایی اولین مورد بیمار مبتلا به ویروس جهش یافته کرونا در استان یزد خبر داد.

3 ساعت پیش

معاون توسعه و امور پیشگیری بهزیستی استان تهران گفت: تاکنون ۶۰ درصد کودکان برای غربالگری تنبلی چشم مراجعه کرده‌اند و با کاهش مراجعات در این خصوص مواجه بوده ایم.

3 ساعت پیش

روغن‌ها در دمای اتاق به صورت مایع چربی هستند. در حالی که آنها در انواع غذاها – مانند آجیل، ماهی، آووکادو و زیتون یافت می‌شوند – روغن‌های پخت و پز یکی از رایج‌ترین اشکال مصرف روغن هستند. سالم‌ترین روغن‌های پخت و پز معمولاً چربی‌های اشباع نشده بیشتری نسبت به چربی‌های اشباع دارند.

3 ساعت پیش

معاون درمان وزارت بهداشت، بر ضرورت توجه به ابعاد معنوی و روحی درمان، گفت: مشکل بیماران فقط با درمان رایگان حل نمی شود.

3 ساعت پیش

بیشتر...