حقوق نیوز |
5 روز پیش

روابط عاشقانه چگونه در طول زمان شعله ور می شود حقوق نیوز

روابط عاشقانه چگونه در طول زمان شعله ور می شود؟

چگونه روابط عاشقانه را پرورش دهید؟

عاشق شدن قسمت آسانی است. چالش برای زوجین این است که چگونه گاه به گاه آتش رابطه عاشقانه را دوباره روشن کنند و عشق بالغ و قابل اعتماد را که مشخصه یک رابطه پایدار است پرورش دهند.

سبک عشق شما چیست؟

وقتی می گویید دوستت دارم منظور شما چیست؟

تری هاتکوف، جامعه شناس دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، مقیاسی برای عشق ایجاد کرده است که شش نوع عشق متمایز را در نزدیکترین روابط ما مشخص می کند.

1- عاشقانه: بر اساس اشتیاق و جذابیت جنسی

2- بهترین دوستان: مهربانی و محبت عمیق

3- منطقی: احساسات عملی مبتنی بر ارزشهای مشترک، اهداف مالی ، دین و غیره

4- بازیگوش یا سرزنده و شوخ: احساسات ناشی از معاشقه یا احساس چالش

5- مالکیتی: حسادت و وسواس

6- بدون خودخواهی: پرورش، مهربانی و فداکاری

محققان دریافتند عشقی که ما در متعهدترین روابط خود احساس می کنیم معمولاً ترکیبی از دو یا سه شکل مختلف عشق است. اما اغلب، دو فرد در یک رابطه می توانند نسخه های متفاوتی از نحوه تعریف عشق داشته باشند.

دکتر هاتکوف مثال زن و مردی را که شام می خورند مثال می زند. گارسون با زن لاس می زند، اما شوهر متوجه نمی شود و در مورد تعویض روغن ماشینش صحبت می کند. زن ناراحت است که شوهرش حسادت نمی کند. شوهر احساس می کند که از کارهای اضافی او قدردانی نمی شود.

اما مثال بالا چه ربطی به عشق دارد؟ در این مثال زن و مرد هر کدام عشق را متفاوت تعریف می کنند. از نظر مرد عشق عملی است که به بهترین شکل با حرکات حمایتی مانند تعمیر و نگهداری ماشین نشان داده می شود اما برای زن، عشق مالکیت دارد، بنابراین واکنش حسادت آمیز شوهرش باعث می شود احساس ارزشمندی کند.

روابط عاشقانه چگونه در طول زمان شعله ور می شود؟

تجدیدحیات روابط عاشقانه

عشق رمانتیک "اعتیاد طبیعی" نامیده می شود زیرا مرکز پاداش مغز را فعال می کند - به ویژه مسیرهای دوپامین مرتبط با اعتیاد به مواد مخدر ، الکل و قمار. اما همین مسیرها همچنین با تازگی، انرژی، تمرکز، یادگیری، انگیزه، وجد و اشتیاق همراه است. جای تعجب نیست که وقتی عاشق می شویم اینقدر پرانرژی و با انگیزه هستیم!

اما همه ما می دانیم که عشق عاشقانه و پرشور با گذشت زمان کمی محو می شود و (امیدواریم) به شکل رضایت بخش تری از عشق متعهد تبدیل شود. با این وجود، بسیاری از زوج ها مشتاق هستند تا جرقه های خواستگاری اولیه را دوباره زنده کنند. اما آیا ممکن است؟

محقق روابط آرتور آرون، استاد روانشناسی که آزمایشگاه روابط بین فردی را در دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک اداره می کند، راهی پیدا کرده است. راز چیست؟

کاری جدید و متفاوت انجام دهید - و مطمئن شوید که آن را با هم انجام می دهید. تجربیات جدید سیستم پاداش مغز را فعال کرده و آن را با دوپامین و نوراپی نفرین غرق می کند. اینها همان مدارهای مغزی هستند که در عشق اولیه عاشقانه شعله ور می شوند.

چه در کلاس سفالگری شرکت کنید و چه در سفر قایق سواری، فعال کردن سیستم های دوپامین در حالی که با هم هستید می تواند به برانگیختن هیجانی که در اولین قرار ملاقات خود احساس کرده اید کمک کند.

در مطالعات انجام شده بر روی زوجین، دکتر آرون دریافت که شرکایی که به طور مرتب تجربیات جدیدی را به اشتراک می گذارند، افزایش شادی زناشویی را نسبت به کسانی که به سادگی تجربه های دلپذیر اما آشنا را به اشتراک می گذارند، گزارش می دهند.

پروفسور روانشناسی ایلین هاتفیلد پیشنهاد کرده است که عشقی که در اوایل رابطه احساس می کنیم با آنچه بعداً احساس می کنیم متفاوت است. در اوایل ، عشق "پرشور" است ، به این معنی که ما احساس اشتیاق شدید برای همسر خود داریم. روابط طولانی مدت "عشق همراه" را ایجاد می کند که می تواند به عنوان محبت عمیق و احساس تعهد و صمیمیت قوی توصیف شود.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اگر چه خساست و صرفه جویی بیش از حد، از ما موجودی حقیر و ناکام می‌سازد که توانایی لذت بردن از داشته هایش را ندارد، اما ولخرجی زیاد هم به هیچ وجه افتخار آفرین نیست و آینده ما را به خطر خواهد انداخت.

18 ساعت پیش

بسیاری از ما هر چند وقت یکبار تعریف و تمجید دریافت می کنیم. در حالی که این یک چیز خوب است وقتی نوبت به پذیرش آنها و پاسخ دادن به شخص می رسد ما در مورد آنچه باید بگوییم زبان بسته هستیم یا در کل از دست رفته ایم که این موضوع گاهی اوقات منجر به توهین ناخواسته به شخص می شود

1 روز پیش

ازدواج با فرزند طلاق یکی از مواردی است  که بسیاری از فرزندان طلاق و خانواده ها را نگران کرده است. سوالی که برای بسیاری از فرزندان طلاق وجود دارد این است

1 روز پیش

پارانویا این احساس است که شما توسط رفتار یا گفتار افراد دیگر تهدید می شوید و آن ها علیه شما کار می کنند حتی اگر هیچ مدرکی دال بر صحت آن وجود نداشته باشد. این اتفاق برای بسیاری از افراد در مقطعی رخ می دهد اما اگر این احساسات بیش از حد و به شکل دنباله دار ایجاد شوند نگران کننده خواهند بود

2 روز پیش

اختلال شخصیت نمایشی از جمله اختلالات شخصیتی است که فرد مبتلا رفتارهای اغواگرایانه و شورانگیز دارد و با روش‌های مختلفی از جمله انجام تست ها قابل تشخیص است.

3 روز پیش

موضوع تفاوت نسل‌ها و اختلاف سنی والدین با فرزندان از مواردی است که در هر خانواده‌ای مطرح می‌شود. از آنجا که تربیت فرزندان تقریبا در تمام خانواده‌ها دغدغه‌ای مشترک است، خیلی‌ها معتقدند که هر چه والدین جوان‌تر باشند انرژی و حوصلۀ بیشتری برای تربیت فرزندان دارند.

3 روز پیش

خانواده خوب نعمت بزرگی است. از خانواده خوب درس‌های به‌شدت جذاب و ارزشمندی می‌گیریم. در این مقاله برایتان از این درس‌ها گفته‌ایم.

4 روز پیش

اولویت دادن به مراقبت از خود نه تنها ضروری است بلکه برای سلامت مطلوب بسیار مهم است. جسیکا گلد استادیار گروه روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس گفت: مرخصی از کار و سایر مسئولیت ها…

4 روز پیش

پروپرانول نوعی مسدودکننده بتا و داروی تجویزی است که روی تکانه‌های عصبی نواحی خاصی از بدن اثر می‌گذارد تا قلب با آهستگی و ثبات بیشتری بتپد.

4 روز پیش

سلامت روان چیست؟ سلامت روان شامل سلامت عاطفی، روانی و اجتماعی ما می شود، بر نحوه تفکر ، احساس و عمل ما تأثیر می گذارد. همچنین به تعیین نحوه برخورد ما با استرس، ارتباط با دیگران و انتخاب ها کمک می…

5 روز پیش

چند پیشنهاد کاربردی برای تقویت رابطه زوجین روابط خوب بین مرد و زن یک شبه اتفاق نمی افتد. آنها تعهد، سازش، بخشش و بیشتر از همه - تلاش می کنند تا بتوانند به رابطه ای با ثبات همراه با عشق و احترام دست…

5 روز پیش

تعداد قابل‌توجهی از افراد هستند که بعد از گذشت مدتی از ازدواجشان متوجه می‌شوند که چقدر معیار، ملاک و نگاه‌شان نسبت به ازدواج تغییر کرده است؛ عده‌ای از آن‌ها آمادگی نداشتن و انتخاب در شرایط نامناسب را عامل مهم تصمیم‌گیری اشتباهشان در ازدواج می‌دانند

6 روز پیش

بانوانی که قاعدگی را تجربه می کنند ممکن است با اصطلاح سندروم پیش از قاعدگی(PMS) آشنا باشند. این سندرم مجموعه ای از نشانه ها و علائم جسمی و روحی است که

۱ هفته پیش

بسیاری از افراد به دنبال انجام آزمون‌های روان شناختی نظیر تست وسواس فکری هستند تا به این وسیله بتوانند وضعیت روانی خود را بررسی کرده و به شناخت بیشتری در مورد میزان آسیب پذیری‌ یا مشکلات خود دست یابند.

۱ هفته پیش

ابراز عشق در خانواده یکی از اصول داشتن خانواده‌ای شاد و موفق است. در واقع ابراز عشق عنصر مهمی است که در کیفیت روابط خانوادگی تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد.

۱ هفته پیش

بیشتر...