دینو |
1 ماه پیش

قرار گرفتن در معرض نور گوشی در شب خطر افسردگی را تا 30 درصد افزایش می دهد دینو

یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار گرفتن در معرضنور شب مانند نور گوشی، ساعت داخلی بدن ما را به هم می‌زند و خطر ابتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی را در ما افزایش می‌دهد، در حالی که قرار گرفتن در معرض نور طبیعی روز این خطر را کاهش می‌دهد.

ساعت درونی بدن ما یا ریتم شبانه روزی، چرخه‌های هوشیاری و خواب ما را با واکنش به تغییرات نور محیط تنظیم می‌کند. در حالی که موارد دیگری مانند ورزش، فعالیت اجتماعی و دما می‌توانند بر ریتم شبانه‌روزی ما تأثیر بگذارند اما نور همچنان قوی‌ترین تأثیر را در این روند می‌گذارد.

نور گوشی و افسردگی

اختلال در ریتم ‌شبانه‌روزی یکی از ویژگی‌های مشترک بسیاری از اختلالات روانپزشکی است. بنابراین منطقی است که قرار گرفتن در معرض نور یک عامل موثر در بیماری‌های روانپزشکی باشد. برای تحقیق، محققان دانشگاه موناش بزرگترین مطالعه جهان را در مورد تأثیر قرار گرفتن در معرض نور روز و شب بر خطر بیماری‌های روانی انجام دادند.

تاثیر نور گوشی بر افسردگی:

محققان 86772 شرکت‌کننده بزرگسال را از Biobank بریتانیا که از نظر قرار گرفتن در معرض نور، خواب، فعالیت بدنی و سلامت روان مورد بررسی قرار گرفتند، انتخاب کردند. آنها متوجه شدند در افرادی که در شب در معرض نور زیاد قرار می‌گیرند، خطر افسردگی تا 30 درصد افزایش می‌یابد در حالی که افرادی که در معرض نور زیاد در روز قرار می‌گیرند، خطر افسردگی آنها 20 درصد کاهش می‌یابد.

الگوهای مشابهی برای رفتارهای خودآزاری، روان پریشی، اختلال دوقطبی، اختلال اضطراب فراگیر و PTSD مشاهده شده است. شان کین، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: ” نتایج تحقیقات ما تأثیر اجتماعی عظیمی دارد. هنگامی که مردم درک کنند که الگوهای قرار گرفتن در معرض نور تأثیر قدرتمندی بر سلامت روان آنها دارد، می‌توانند کارهای ساده‌ای برای ارتقا سلامت روان خود انجام دهند.”

محققان می‌گویند که زندگی مدرن، به خصوص نور مصنوعی و نور دستگاه‌هایی مانند تلفن، رایانه و صفحه تلویزیون، ساعت‌های داخلی بدن ما را گیج می‌کند و مغز ما را برای بهترین عملکرد خود در نور روشن روز به چالش می‌کشد.

کاین گفت: ” انسان‌های امروزی این زیست‌شناسی بدن را به چالش می‌کشند و حدود 90 درصد از روز را در داخل خانه زیر نور الکتریکی می‌گذرانند که در طول روز بسیار کم و در شب بسیار روشن در مقایسه با چرخه‌های نور طبیعی و تاریکی است. این برای بدن ما گیج کننده است و ما را ناخوش می‌کند.”

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که اجتناب از نور در شب و گرفتن نور در روز می‌تواند یک راه ساده و غیردارویی موثر برای بهبود سلامت روان باشد.

  • K-Pop چیست و تاثیر آن بر زندگی نوجوانان در سراسر جهان
  • چرا مردان کمتر در مورد احساسات خود صحبت می کنند؟


#‌سرگرمی #‌دانستنی منبع: دینو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این مقاله خواهیم گفت که K-Pop چیست و تاثیر آن بر زندگی نوجوانان در سراسر جهان چگونه است و به بررسی عمیق و جامع این پدیده پرداخته خواهد شد.

2 ماه پیش

Station to Station هم اکنون بر روی کامپیوترهای شخصی در دسترس است. تریلر راه اندازی بازی ایستگاه به ایستگاه را هم اکنون می‌توانید در ایموجو مشاهده کنید تا

2 ماه پیش

برخی افراد فکر می‌کنند مردان به اندازه زنان احساسات را تجربه نمی‌کنند اما همه ما احساسات متنوعی داریم که مهم است در مورد آن صحبت کنیم.

2 ماه پیش

در این ویدئو 10 تا از بهترین کامیون‌های Snowrunner در سال 2023 که کارایی نسبتا مشابهی با هم دارند را به شما معرفی می کنیم. برای آشنایی با این 10 کامیون این

2 ماه پیش

به‌‌روزرسانی 1.38 سپتامبر Gran Turismo 7 با سه ماشین جدید، منوهای اضافی و یک Scapes جدید از هم اکنون در دسترس است. آخرین تریلر با جزئیات مربوط به این

2 ماه پیش

افزایش قابل توجه جمعیت منجر به ازدحام قابل توجهی در شهر های بزرگ جهان شده است که باعث نگرانی در مورد آلودگی و ازدحام بیش از حد شده است.

2 ماه پیش

تریلر رسمی کالاف دیوتی Modern Warfare 3 Zombies زامبی، راه خود را از طریق جهان باز در مبارزه برای بقا در برابر ارواح در کالاف دیوتی مدرن وارفار 3 زامبی ها در

2 ماه پیش

تریلر رونمایی از بازی Empire of the Ants ، یک بازی ماجراجویی استراتژی فوتورئالیسی آینده که بر اساس کتاب امپراتوری مورچه ها اثر برنارد وبر است، میبینید. در

1 ماه پیش

Hunt: Showdown یک بازی تیر اندازی اول شخص PvPvE تاکتیکی جهان باز است که توسط Crytek ساخته شده است. در Bayou باید به دنبال جایزه بگردید، هیولاهای کابوس وار را

2 ماه پیش

بیشتر...