دینو |
8 ماه پیش

قرار گرفتن در معرض نور گوشی در شب خطر افسردگی را تا 30 درصد افزایش می دهد دینو

یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار گرفتن در معرضنور شب مانند نور گوشی، ساعت داخلی بدن ما را به هم می‌زند و خطر ابتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی را در ما افزایش می‌دهد، در حالی که قرار گرفتن در معرض نور طبیعی روز این خطر را کاهش می‌دهد.

ساعت درونی بدن ما یا ریتم شبانه روزی، چرخه‌های هوشیاری و خواب ما را با واکنش به تغییرات نور محیط تنظیم می‌کند. در حالی که موارد دیگری مانند ورزش، فعالیت اجتماعی و دما می‌توانند بر ریتم شبانه‌روزی ما تأثیر بگذارند اما نور همچنان قوی‌ترین تأثیر را در این روند می‌گذارد.

نور گوشی و افسردگی

اختلال در ریتم ‌شبانه‌روزی یکی از ویژگی‌های مشترک بسیاری از اختلالات روانپزشکی است. بنابراین منطقی است که قرار گرفتن در معرض نور یک عامل موثر در بیماری‌های روانپزشکی باشد. برای تحقیق، محققان دانشگاه موناش بزرگترین مطالعه جهان را در مورد تأثیر قرار گرفتن در معرض نور روز و شب بر خطر بیماری‌های روانی انجام دادند.

تاثیر نور گوشی بر افسردگی:

محققان 86772 شرکت‌کننده بزرگسال را از Biobank بریتانیا که از نظر قرار گرفتن در معرض نور، خواب، فعالیت بدنی و سلامت روان مورد بررسی قرار گرفتند، انتخاب کردند. آنها متوجه شدند در افرادی که در شب در معرض نور زیاد قرار می‌گیرند، خطر افسردگی تا 30 درصد افزایش می‌یابد در حالی که افرادی که در معرض نور زیاد در روز قرار می‌گیرند، خطر افسردگی آنها 20 درصد کاهش می‌یابد.

الگوهای مشابهی برای رفتارهای خودآزاری، روان پریشی، اختلال دوقطبی، اختلال اضطراب فراگیر و PTSD مشاهده شده است. شان کین، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: ” نتایج تحقیقات ما تأثیر اجتماعی عظیمی دارد. هنگامی که مردم درک کنند که الگوهای قرار گرفتن در معرض نور تأثیر قدرتمندی بر سلامت روان آنها دارد، می‌توانند کارهای ساده‌ای برای ارتقا سلامت روان خود انجام دهند.”

محققان می‌گویند که زندگی مدرن، به خصوص نور مصنوعی و نور دستگاه‌هایی مانند تلفن، رایانه و صفحه تلویزیون، ساعت‌های داخلی بدن ما را گیج می‌کند و مغز ما را برای بهترین عملکرد خود در نور روشن روز به چالش می‌کشد.

کاین گفت: ” انسان‌های امروزی این زیست‌شناسی بدن را به چالش می‌کشند و حدود 90 درصد از روز را در داخل خانه زیر نور الکتریکی می‌گذرانند که در طول روز بسیار کم و در شب بسیار روشن در مقایسه با چرخه‌های نور طبیعی و تاریکی است. این برای بدن ما گیج کننده است و ما را ناخوش می‌کند.”

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که اجتناب از نور در شب و گرفتن نور در روز می‌تواند یک راه ساده و غیردارویی موثر برای بهبود سلامت روان باشد.

  • K-Pop چیست و تاثیر آن بر زندگی نوجوانان در سراسر جهان
  • چرا مردان کمتر در مورد احساسات خود صحبت می کنند؟


#‌سرگرمی #‌دانستنی منبع: دینو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این مطلب چند واقعیت جالب درباره رستوران زنجیره‌ای معروف مک دونالد با چندین هزار شعبه را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

2 ماه پیش

علیرغم اینکه اکثر غربی‌ها‌ حداقل یک لباس یا کفش نایکی دارند، حقایقی جالب بسیاری در مورد این برند وجود دارد که نسبتاً ناشناخته هستند.

2 ماه پیش

آیا داستان پشت اولین KFC را می‌دانید؟ در ادامه این مطالب با حقیقت هایی جالب از برند معروف KFC آشنا شوید.

3 ماه پیش

با دینو همراه باشید تا کشورهای امن برای بازنشستگی در سال 2023 با کمتر از 2000 دلار در ماه را به شما معرفی کنیم.

5 ماه پیش

بهار زیباست اما با پخش شدن گرده گیاهان، میلیون‌ها نفر که دارای آلرژی بهاری هستند، شروع به عطسه کردن می‌کنند.

1 ماه پیش

ایتالیا همواره یکی از مقاصد محبوب گردشگری در جهان بوده است. در این مقاله چند حقیقت جالب در مورد ایتالیا را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

3 ماه پیش

کتابخانه‌ها در انواع و اندازه‌ها مختلفی در سطح جهان وجود دارد اما بزرگ ترین کتابخانه های جهان کدامند؟ در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

4 ماه پیش

در این مقاله سعی کردیم تا چند حقیقت جالب در مورد مستر بین و روآن اتکینسون را جمع‌آوری کنیم و در اختیارتان قرار دهیم.

3 ماه پیش

ساندویچ فروشی زنجیره‌ای ساب وی (Subway) با بیش از 44000 شعبه در 110 کشور، بزرگترین فرنچایز فست فود در جهان است.

3 ماه پیش

بیشتر...