حقوق نیوز |
1 ماه پیش

چگونه با نوجوانان صحبت کنیم گفتگوهای واقعی داشته باشیم حقوق نیوز

چگونه با نوجوانان صحبت کنیم و گفتگوهای واقعی داشته باشیم

نوجوانان تمایل به حفظ حریم خصوصی، فضا و استقلال دارند. این یک بخش طبیعی از رشد آنها است. این تمایلات می تواند گفتگوی واقعی با آنها را دشوارتر کند، به خصوص به عنوان والدین. در زیر مواردی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا به شما کمک کند مکالمه‌ای واقعی با نوجوانان داشته باشید و آنها را وادار کنید تا با شما صحبت کنند.

در اینجا 7 نکته در مورد نحوه صحبت با نوجوانان و گفتگوهای واقعی آورده شده است.

1. قابل اعتماد باشید

اولین چیز در مورد دانستن نحوه صحبت با نوجوانان، قابل اعتماد بودن است. نوجوانان بسیار فهیم هستند. آن‌ها می‌توانند تشخیص دهند که کسی که با آن ها صحبت می کند قابل اعتماد است یا نه. اصالت کلید برقراری رابطه با هر کسی، به ویژه نوجوانان است. خودتان باشید، صادق باشید و به آنچه نوجوانتان درباره زندگی می گوید گشاده باشید.

2. اجازه دهید بدانند که شما به آن ها اهمیت می دهید

اگر طوری رفتار کنید که انگار بی تفاوت هستید، یا بدتر از آن، نسبت به یک نوجوان تحقیر کنید، آنها احساسات شما را تشخیص خواهند داد. اگر می‌خواهید یک نوجوان حرفش را باز کند و با شما صحبت کند، باید به او بگویید که برایتان مهم است. به آنها گوش دهید و در عین حال به آنها توجه مثبت نشان دهید.

به عنوان مثال، هنگام گوش دادن سر تکان دهید، تلفن خود را زمین بگذارید و تماس چشمی برقرار کنید. اجازه دهید نوجوان بداند که شما از طریق این اعمال اهمیت می دهید، نه فقط با کلمات.

3. از آنها درباره خودشان بپرسید

به نوجوان اجازه دهید بداند که شما با گوش دادن فعالانه، راه خوبی برای باز کردن درب گفتگو باز کرده اید.

همچنین پرسیدن سوالاتی از آنها در مورد خودشان مفید است. به عنوان مثال، اگر نوجوانی در دبیرستان دارید، مرتباً از او در مورد روز مدرسه‌اش بپرسید. با استفاده از برخی از افکار و ایده های زیر سؤالات را تغییر دهید:

 • کلاس مورد علاقه شما در حال حاضر چیست؟ چرا مورد علاقه تو است؟
 • بهترین اتفاق امروز شما چه بود؟
 • آیا در روز امروز شما مشکلی وجود داشت که بخواهید در مورد آن صحبت کنید؟
 • با کدام یک از دوستانتان کلاس ها را به اشتراک می گذارید و آیا می توانید با آنها صحبت کنید یا کنار آنها بنشینید؟
 • با چه کسی ناهار نشستی و در مورد چیز جالبی صحبت کردی؟ اگر چنین است، می توانید در مورد آن صحبت کنید.
 • معلم مورد علاقه شما کیست و چرا؟
 • آیا کاری بود که امروز منتظر انجامش بودید؟ اگر بله، چه بود و چگونه پیش رفت؟
 • سخت ترین بخش روز شما امروز چه بود؟
 • امروز چه کاری انجام دادید که به انجام آن افتخار می کنید؟کلاس مورد علاقه شما در حال حاضر چیست؟ چرا مورد علاقه تو است؟

در اینجا چند سؤال اضافی وجود دارد که باید از نوجوان خود به عنوان شروع کننده مکالمه بپرسید:

به نظر شما یک دوست خوب چیست؟

 • به نظر شما قوانین مدرسه منصفانه است یا ناعادلانه؟ چرا و چرا نه؟
 • به نظر شما تکالیف مفید است؟ چرا و چرا نه؟
 • چیزی که واقعاً در آن عالی هستید چیست؟
 • کاری که دوست دارید در انجام آن عالی باشید چیست؟
 • کار مورد علاقه شما برای انجام خارج از مدرسه چیست؟
 • یکی از بزرگترین نقاط قوت شما چیست؟
 • بهترین کتابی که خوانده اید چیست و چرا؟
 • بهترین فیلمی که دیدی چی بوده و چرا؟
 • به عنوان الگو به چه کسی نگاه می کنید و چرا؟
 • سه کلمه برای توصیف شما چیست؟
 • تعطیلات مورد علاقه شما در تمام دوران ها چه بوده است؟ چه چیزی آن را بسیار خاص و به یاد ماندنی کرده است؟
 • بزرگترین دستاورد شما در زندگی تا کنون چیست؟
 • بزرگترین چالش زندگی شما در حال حاضر چیست؟
 • اگر بتوانید یک مانع در زندگی خود را بردارید آن چه می بود؟
 • سخت ترین چیزی که مجبور به غلبه بر آن بوده اید چیست؟
 • اگر می‌توانستید برای تغییر جهان یک کار انجام دهید، آن کار چه می‌کردید؟
 • سه سال بعد خودت را کجا می بینی؟
 • اگر بتوانید یک چیز را در زندگی خود تغییر دهید آن چه چیزی بود؟
 • زمان مورد علاقه شما از روز چیست و چرا؟
 • زمان مورد علاقه شما از سال چیست و چرا؟
 • یکی از بهترین خاطراتت چیه؟
 • نظر شما در مورد قلدری چیست؟ آیا می بینید که قلدری در مدرسه اتفاق می افتد؟
 • چه چیزی شما را بیشتر می خنداند؟
 • فکر می کنید چه کسی شما را بهتر می شناسد؟
 • فکر می کنید دوستانتان شما را چگونه توصیف می کنند؟

4. با نوجوان خود وقت بگذارید

نشان دادن اینکه به نوجوانان اهمیت می دهید همچنین به این معنی است که باید برای نوجوان خود وقت بگذارید. برای اینکه نوجوانتان با شما صحبت کند و صادقانه صحبت کند، باید با او وقت بگذارید. برنامه شام یا وعده های غذایی را با هم در خانه ترتیب دهید. انواع دستگاه‌ها، به‌ویژه تلفن‌ها را کنار بگذارید، زیرا عامل اصلی حواس‌پرتی هستند و از ارتباط بی‌وقفه جلوگیری می‌کنند.

به دنبال فعالیت هایی باشید که بتوانید در آن زمان را با هم تقسیم کنید. این فعالیت‌ها باید برای انجام مکالمات مفید باشند. چنین فعالیت هایی شامل پیاده روی، پیاده روی، ورزش کردن، خرید، آشپزی و باغبانی است. مطمئن شوید که این کاری است که آنها نیز از انجام آن لذت می برند. از زمان با هم برای ایجاد مکالمات معنادار استفاده کنید. اگر نمی دانید چگونه شروع کنید، از برخی از سوالاتی که قبلا ذکر شد استفاده کنید.

5. با دقت گوش کنید

به عنوان والدین، ما می خواهیم به فرزندان خود آموزش دهیم و به آنها بگوییم چه چیزی برای آنها بهتر است. هنگامی که نوجوان ما با مشکلی به سراغ ما می آید و ما بیشتر از آنها صحبت می کنیم، این می تواند کمتر مفید باشد. ما باید به آن‌ها اجازه دهیم نظرشان را بیان کنند، به اشتراک بگذارند و حرفشان را بزنند. این به آنها کمک می کند تا مشکلات خود را پردازش کنند و هنگام پردازش افکار خود به راه حل هایی دست یابند. اگر آنها به راه حل نرسیدند، همیشه می توانید به آنها کمک کنید تا از طریق گزینه های مختلفی برای حل آنها صحبت کنید.

نکته کلیدی این است که ابتدا وقت بگذارید و به طور کامل و بدون وقفه گوش دهید. به آنها فرصت و زمان بدهید تا خودشان را بیان کنند تا بتوانند موقعیت، مشکل یا تجربه خود را به طور کامل توضیح دهند. در برخی موارد، آنها به سادگی می خواهند به صحبت کنند و به دنبال راه حل نیستند. ما باید نسبت به آنچه آنها از تعامل و گفتگو می خواهند حساس باشیم.

به عنوان مثال، اگر نوجوانی به خاطر دعوا کردن با دوست پسر یا دوست دخترش نزد شما آمد، به او اجازه دهید آنچه را که اتفاق افتاده به اشتراک بگذارد. آنها ممکن است نیاز به پردازش استدلال و تبادل کلماتی داشته باشند که رخ داده است. صحبت کردن در مورد آن با شما به آنها کمک می کند تا افکار خود را پردازش کنند. عجله نکنید و راه حلی ارائه ندهید. اجازه دهید به افکار و نتیجه گیری های خود در مورد وضعیت برسند.

6. مدل باز بودن

یادگیری نحوه صحبت با نوجوانان به معنای یادگیری نحوه باز بودن است. اگر می‌خواهیم نوجوانانمان بتوانند با احساس باز بودن به سراغ ما بیایند، باید با آنها باز بودن را نمونه قرار دهیم.

برای مثال، شاید شما یک پروژه کاری داشتید که خوب پیش نرفت. شما می توانید با نوجوان خود آنچه را که اتفاق افتاده در حالی که از نتیجه ناامید شده اید به اشتراک بگذارید.

به اشتراک گذاشتن این موضوع با نوجوان خود و نشان دادن آسیب پذیری و صراحت با آنها می تواند به آنها کمک کند تا نسبت به اشتراک گذاری با شما نیز بازتر شوند.

7. ارتباط با انتظارات

گشاده رویی با نوجوان به ایجاد مکالمات معنادار کمک می کند. با این حال، باید در نظر داشته باشیم که ما هنوز پدر و مادر هستیم. مرز باریکی بین دوستی با نوجوان و پدر و مادر بودن او وجود دارد.

داشتن قوانین و مرزهای روشن می تواند به رابطه شما با نوجوان کمک کند. نوجوانان دوست دارند بدانند از آنها چه انتظاری می رود. قوانین روشنی مانند مقررات منع رفت و آمد، کارهایی که باید روزانه انجام شود و قوانینی در مورد استفاده از ابزارها وضع کنید.



#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

موضوع عشق واقعی قرن ها مورد بحث بوده است. بدبین ها اغلب قسم می خورند که وجود ندارد، در حالی که رمانتیک های ناامید فکر می کنند همه باید برای یافتن همنوعان خود تلاش کنند. با توجه به اینکه علم اکنون…

5 روز پیش

تجربه افکار و تمایلات خودکشی می تواند ترسناک و مقابله کننده باشد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود چنین افکاری را تجربه خواهند کرد. وقتی احساس خودکشی می کنید یا شروع به فکر کردن به مرگ می کنید،…

6 روز پیش

احساس تحقیر شدن در رابطه یکی از مشکلاتی است که عمیقاً روابط عاطفی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به آن آسیب می‌زند. این احساس باعث می‌شود که افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و نتوانند آن طور که می‌خواهند در زندگی عمل کنند.

6 روز پیش

به غیر از معدود روشنفکران، این اشتباه نیست که فرض کنیم و بگوییم که اکثر مردم امروز خوشحال نیستند. دلیل این امر این است که انسان بیش از حد مادی گرا شده است. او بیشتر بر جمع آوری مادیات و از دست دادن…

۱ هفته پیش

نیکتوفوبیا (ترس از تاریکی در بزرگسالان): ممکن است همه ی ما ترس از تاریکی را در کودکی و زمان های دور تجربه کرده باشیم اما این

۱ هفته پیش

هنوز نمی‌ دانیم که علاقه به موسیقی غمگین خوب است یا نه. غم معمولا احساسی‌ ست که سعی می‌کنیم از آن اجتناب کنیم. شاید حتی این نوع موسیقی را مایه افسردگی و نامطلوب به حساب آورند. با این حال، چیزی در موسیقیِ غمگین است که ما را به خود می‌کِشد و ما را به اوج می‌برد. ولی چرا شنیدن موسیقی غمگین حس خوبی به ما می‌دهد؟

۱ هفته پیش

بهترین روانکاو آیا می دانید که روانکاور کیست و چه وظایفی دارد؟ بسیاری از مردم تفاوت میان روانکاو و روانشناس را نمی دانند و از شرح وظایف آن ها اطلاعات

۱ هفته پیش

فوبیا یک ترس غیرمنطقی از چیزی است که بعید است باعث آسیب شود. خود این کلمه از کلمه یونانی phobos گرفته شده است که به معنای ترس یا وحشت است. به عنوان مثال هیدروفوبیا به معنای واقعی کلمه ترس از آب است.…

۱ هفته پیش

افراد مبتلا به پیکا موادی را مصرف می‌کنند که ارزش غذایی ندارند. از مواد بی‌ضرری مثل یخ گرفته تا مواد خطرناک مثل تکه‌های رنگ یا فلز.

۱ هفته پیش

در حالی که خود اندیشی مفید است، نشخوار فکری مضر است. تمرکز بر مشکلات خود، بزرگ‌نمایی بدبختی و میزبانی از مهمانی ترحم خود تنها باعث افزایش ناراحتی شما می‌شود. شاید شما مکالمه ای را که با رئیس خود…

۱ هفته پیش

در طی چند ماه گذشته، من از تعداد زیادی زن و مرد شنیده ام که پس از اعتماد به افراد اشتباه، چالش های عمیق و حتی آسیب های روحی را تجربه کرده اند. از آنجایی که آنها به این افراد جعلی، متقلب یا افراد بی…

۱ هفته پیش

قاطعیت یعنی تصمیم‌گیری با بررسی منطقی جوانب مختلف بدون وسواس درباره نتیجه‌ای کاملا درست. افراد قاطع بدون ترس از نتیجه تصمیم‌گیری می‌کنند.

۱ هفته پیش

نوجوانی یکی از دوره هایی است که در آن فرد دستخوش تغییرات فیزیکی، هورمونی و ظاهری زیادی می شود. یکی از این تغییرات رشد جنسی نوجوان می باشد. از این رو لازم

۱ هفته پیش

بیشتر...