خبرگزاری ایسنا |
۴ هفته پیش

دولت چهاردهم به سمت اجرای نظام چند لایه تامین اجتماعی گام بردارد ایسنا

دولت چهاردهم به سمت اجرای نظام چند لایه تامین اجتماعی گام بردارد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن ارائه پیشنهاداتی به دولت چهاردهم در حوزه رفاهی، از دولت بعدی خواست تا نسبت به اجرای نظام چند لایه تامین اجتماعی اقدام کند.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا،اظهار کرد: در بند اول سیاست‌های کلی تامین اجتماعی به موضوع لزوم اجرای نظام چند لایه تامین اجتماعی تاکید شده و دولت چهاردهم نیز لازم است به سمت اجرای آن حرکت کند چرا که می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را رفع کند.

وی گفت: سیاست‌های کلی تامین اجتماعی در حالی در سال ۱۴۰۱ از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد که اکنون دو سال از آن گذشته اما آنگونه که باید اجرایی نشده است. در ماده ۵۷ قانون احکام دائمی توسعه نیز که در سال ۱۳۹۶ ابلاغ شد، وزارت رفاه مکلف شد تا به منظور بسط و گسترش هرچه بیشتر عدالت اجتماعی در جامعه، کاهش فقر و نابرابری، تحقق اقتصاد مقاومتی و عدالت بنیان کردن توسعه اقتصادی، نسبت به رصد شاخص‌های رفاه و تأمین اجتماعی و اثرسنجی برنامه‌ها و اقدامات اقتصادی بر وضعیت و کیفیت زندگی اقشار و گروه‌های هدف اقدام و نسبت به تهیه و تدوین و اجرای بسته‌های سیاستی در حوزه‌های مساعدت اجتماعی، حمایت اجتماعی، بیمه‌های اجتماعی و پیشگیری اجتماعی متناسب با فرآیندهای رشد، توسعه و پیشرفت مبادرت کند. حتی در سیاست‌های تامین اجتماعی نیز مجدد بر فقرزدایی و پیشگیری از آسیب‌ها و مناطق حاشیه‌ای و محروم تاکید شده است.

وی ادامه داد: در مقدمه سیاست‌های کلی تامین اجتماعی به صراحت به سیاست‌هایی در راستای توانمندسازی، عدالت اجتماعی و ایجاد رفاه اجتماعی برای گروه‌های مختلف اشاره شده و اولین بند آن، نظام چند لایه تامین اجتماعی است، به نحوی که بانک جامع اطلاعاتی به‌روز و قابل اتکا طراحی شود تا براساس آن امکان وسع‌سنجی افراد فراهم شود و متناسب با نیازهای مردم به سمت مساعدت اجتماعی حرکت کنیم.

موسوی چلک با اشاره به تاثیرات عدم اجرای نظام چند لایه تامین اجتماعی بر وضعیت جامعه، بیان کرد: براساس وسع و شرایط افراد حمایت‌های خود را تعریف نکرده‌ایم و میزان حمایتها تناسب مطلوبی با نیازهای افراد ندارد و چنین شرایطی می‌تواند نظام رفاه و تامین اجتماعی ایران را ناکارآمد می‌کند. همین موضوع در اصل ۲۹ و ۲۱ قانون اساسی نیز به صراحت اشاره شده است که دولت موظف به ایجاد شرایطی برای همه گروه‌ها شده است تا امنیت خاطر همه جانبه‌ای داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه دولت چهاردهم باید بانک اطلاعات جامع و قابل اتکایی در حوزه رفاهی ایجاد کند، گفت: دولت چهاردهم نباید حوزه رفاه و تامین اجتماعی را در حاشیه قرار دهد. موضوع آسیب‌های اجتماعی موضوعی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذر کرد و با شعار دادن این مسائل برطرف نخواهد شد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همسر مهران غفوریان تصویری را از نمای نزدیک از خود به همراه دختر و سگش به اشتراک گذاشت که چهره شکسته او را لو داد.

یک ربع پیش

مطابق اطلاعات بانک مسکن مبلغ اقساط وام نهضت ملی مسکن در تهران ماهانه 8 میلیون 702 هزار تومان است و این وام امکان قسط بندی به شیوه پلکانی را نیز دارا است.

نیم ساعت پیش

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت گفت: تا چند ماه پیش قیمت‌ها بر اساس کیلوگرم تعیین می‌شدند. این نحوه قیمت‌گذاری مشکلاتی برای تولید سایزهای کوچکتر ایجاد کرده بود. اکنون نحوه قیمت‌گذاری تغییر کرده است.

9 دقیقه پیش

تصویری از گیتی خامنه ای و الهه رضایی دو مجری معروف در کمال خوشتیپی خارج از قاب تلویزیون منتشر شد.

نیم ساعت پیش

ویدئویی از شرکت تویوتا را مشاهده می کنید که قابلیت های حرکت تویوتا لندکروز 2022 را در مسیرهای مختلف آفرود نشان می دهد.

یک ربع پیش

طبق قیمت امروز سایپا، قیمت پراید ۱۱۱ صفر مدل ۹۹ به ۳۲۵ میلیون تومان رسیده است.

13 دقیقه پیش

در نمای روبرو، وفاداری سازنده به نسخه‌ی مشهور ۱۹۵۷ دیده می‌شود و با این هدف، چراغ‌های نسبتا کوچک دایره‌ای همراه با جلوپنجره‌ی دوگانه که فضای باریکی برای عبور هوا دارد، در آخرین مدل فیات 500 دیده می‌شود.

یک ربع پیش

ادعا و حرف زیاد بوده و است اما آنچه که عملا در بازار خودرو دیده شد چیز خاصی جز نوسانات عادی روزانه قیمتی نبود.

یک ربع پیش

بر اساس شاخص سرمایه‌گذاری لوکس نایت فرانک، خودروهای کلاسیک یکی از دارایی‌ها با بهترین عملکرد در سطح جهان بوده‌اند و در طول سال‌ها گاهی از کلاس‌های دارایی سنتی بهتر عمل کرده‌اند. حتی در دوران اوج کووید، اتومبیل‌های کلاسیک دومین سرمایه‌گذاری پرطرفدار بودند.

7 دقیقه پیش

بیشتر...