حقوق نیوز |
۱ هفته پیش

تست وسواس فکری با انجام این تست، میزان وسواس فکری خود را بسنجید حقوق نیوز

تست وسواس فکری

تست وسواس فکری

وسواس فکری یکی از انواع وسواس است که در آن فرد دائماً افکار مزاحمی را به صورت راجعه در ذهن خود تجربه کرده و از این بابت احساس اضطراب و نگرانی زیادی می‌کند. وسواس‌های فکری ممکن است افکاری توهین آمیز یا خیال پردازی‌هایی جنسی باشند که از دید فرد مذموم هستند و باید از ذهن دور نگه داشته شوند.

اگر دچار این مشکل هستید تست‌های سنجش وسواس فکر به شما کمک می‌کند تا در مورد مشکل خود و شدت آن به بینش بیشتری دست پیدا کنید. با این حال توجه داشته باشید که این تست‌ها قدم ابتدایی در سیر بهبود مشکل هستند و شما را برای انجام ارزیابی‌های دقیق‌تر و دریافت درمان‌های مناسب لازم است که به یک کارشناس سلامت روان نظیر روانپزشک یا روان شناس بالینی مراجعه نمایید.

سوالات تست وسواس فکری

در ادامه 10 سوال 5 گزینه ای برای سجش وسواس فکری در اختیار شما قرار می گیرد. در پاسخ به هر سوال یکی از 5 گزینه که به شما نزدیک تر است را انتخاب نمایید.

1. افکار آزار دهنده و مزاحم روزانه چه میزانی از وقت شما را می گیرند؟

الف) هیچ

ب) کم تر از یک ساعت در روز

ج) یک تا 3 ساعت در روز

د) 3 تا 8 ساعت در روز

ه) بیش از 8 ساعت در روز

2. افکار مزاحم چقدر موجب اختلال در عملکرد شغلی یا اجتماعی شما شده اند؟

الف) هیچ

ب) خفیف و جزئی

ج) متوسط و در عین حال قابل کنترل

د) شدید و آسیب رسان

ه) بسیار شدید و ناتوان کننده

3. افکار وسواسی تا چه حد باعث ناراحتی و پریشانی شما می شوند؟

الف) هیچ

ب) به ندرت

ج) متوسط و در عین حال قابل کترل

د) مکرر و پریشان کننده

ه) به طور پایدار و ناتوان کننده

4. چقدر اجازه می دهید افکار وسواسی در ذهن شما جریان داشته باشد؟

الف) افکار انقدر ضعیف هستند که نیازی به مقاومت در برابر آن ها نیست

ب) اکثر اوقات تلاش می کنم در برابر این افکار مقاومت کنم

ج) تا حدودی تلاش می کنم آن ها را نادیده بگیرم

د) با تردید تسلیم افکار وسواسی می شوم

ه) با تمایل شخصی به طور کامل تسلیم افکار وسواسی می شوم.

5. چقدر می توانید افکار مزاحم خود را کنترل کنید؟

الف) همیشه می توانم آن ها را نادیده بگیرم

ب) با کمی تلاش و تمرکز می توانم آن ها را نادیده بگیرم

ج) گاهی در نادیده گرفتن آن ها موفق نمی شوم

د) به ندرت می توانم این افکار را نادیده بگیرم

ه) حتی یک لحظه هم نمی توانم جلوی افکار مزاحم را بگیرم

6. در طول روز چه میزانی از زمان خود را صرف رفتارهای وسواسی می کنید؟

الف) هیچ

ب) کم تر از یک ساعت در روز

ج) یک تا 3 ساعت در روز

د) 3 تا 8 ساعت در روز

ه) بیش از 8 ساعت در روز

7. انجام رفتارهای وسواسی چقدر باعث اختلال در عملکردهای شغلی اجتماعی شما شده اند؟

الف) هیچ

ب) خفیف و جزئی

ج) متوسط و در عین حال قابل کنترل

د) شدید و آسیب رسان

ه) بسیار شدید و ناتوان کننده

8. اگر کسی مانع انجام رفتارهای وسواسی شما شود چه احساسی پیدا می کنید؟

الف) اصلا مضطرب نمی شوم

ب) تا حدودی مضطرب می شوم

ج) مضطرب می شوم اما این اضطراب قابل کنترل است

د) به طور قابل ملاحظه و پریشان کننده ای مضطرب می شوم

ه) به طور بسیار شدید و ناتوان کننده ای مضطرب می شوم

9. چقدر تلاش می کنید در برابر رفتارهای وسواسی مقاومت کرده و آن ها را انجام ندهید؟

الف) همیشه تلاش می کنم مقاومت کنم

ب) اکثر مواقع تلاش می کنم مقاومت کنم

ج) بعضی اوقات تلاش می کنم مقاومت کنم

د) با بی میلی تسلیم رفتارهای وسواسی خود می شوم

ه) با تمایل و به طور کامل تسلیم رفتارهای وسواسی می شوم

10. چقدر روی رفتارهای وسواسی خود کنترل دارید؟

الف) کاملا

ب) با اندکی تلاش می توانم آن ها را کنترل کم

ج) بعضی اوقات می توانم آن ها را کنترل کنم

د) فقط می توانم آن ها را به تعویق بیاندازم

ه) به ندرت حتی بتوانم آن ها را به تعویق بیاندازم

تست وسواس فکری

شیوه نمره گذاری تست وسواس فکری

برای نمره گذاری تست انجام شده لازم است برای پاسخ های "الف" تا "ه" در هر سوال به ترتیب نمرات 1 تا 5 را در نظر بگیرید. در نتیجه نمرات به دست آمده چیزی درحدود 10 تا 50 خواهد بود.

تفسیر تست وسواس فکری

نمرات این آزمون در 4 طبقه تفسیر می شود که ما در ادامه به هر یک از آن ها اشاره شده است.

نمرات کم تر از 10

اگر نمره شما چیزی کم تر از 10 باشد علائم اختلال وسواس بسیار خفیف و جزئی است و جای نگرانی ندارد. با این حال اگر در این زمینه احساس پریشانی می کنید و در مورد جواب های تست خود مطمئن نیستید لازم است از یک متخصص روان شناس کمک بگیرید.

نمرات 10 تا 15

نمرات بین 10 تا 15 وجود علائم خفیف اختلال وسواس را در شما نشان می دهد. در این شرایط برای جلوگیری از پیش روی اختلال و شدت یافتن نگرانی ها لازم است به یک متخصص روان شناس مراجعه نمایید. روان شناس با استفاده از سایر تست ها یا انجام مصاحبه بالینی می تواند به تصویر دقیق تری از شدت وسواس در شما دست یابد.

نمرات بین 16 تا 25

اگر در این تست نمره ای بین 16 تا 25 کسب کردید احتمالا اختلال وسواس در شما شدت متوسطی پیدا کرده است. در این شرایط لازم است برای دریافت درمان های مناسب به روان شناس مراجعه کنید. در صورتی که درمان های روان شاختی به تنهایی پاسخگو نباشند روانشاس شما را به یک روانپزشک ارجاع خواهد داد تا در کنار رواندرمانی دارودرمانی را نیز آغاز نمایید.

نمرات بالاتر از 25

نمرات بالاتر از 25 منعکس کننده علائم شدید وسواس در شما هستند که می توانند ابعاد مختلف زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهند. در این شرایط دریافت مداخلات حرفه ای بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد. کمک گرفتن از روانشاسان بالینی و روان پزشکان تا حد زیادی می تواند در کاهش وسواس موثر باشد.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اگر چه خساست و صرفه جویی بیش از حد، از ما موجودی حقیر و ناکام می‌سازد که توانایی لذت بردن از داشته هایش را ندارد، اما ولخرجی زیاد هم به هیچ وجه افتخار آفرین نیست و آینده ما را به خطر خواهد انداخت.

19 ساعت پیش

بسیاری از ما هر چند وقت یکبار تعریف و تمجید دریافت می کنیم. در حالی که این یک چیز خوب است وقتی نوبت به پذیرش آنها و پاسخ دادن به شخص می رسد ما در مورد آنچه باید بگوییم زبان بسته هستیم یا در کل از دست رفته ایم که این موضوع گاهی اوقات منجر به توهین ناخواسته به شخص می شود

1 روز پیش

ازدواج با فرزند طلاق یکی از مواردی است  که بسیاری از فرزندان طلاق و خانواده ها را نگران کرده است. سوالی که برای بسیاری از فرزندان طلاق وجود دارد این است

1 روز پیش

پارانویا این احساس است که شما توسط رفتار یا گفتار افراد دیگر تهدید می شوید و آن ها علیه شما کار می کنند حتی اگر هیچ مدرکی دال بر صحت آن وجود نداشته باشد. این اتفاق برای بسیاری از افراد در مقطعی رخ می دهد اما اگر این احساسات بیش از حد و به شکل دنباله دار ایجاد شوند نگران کننده خواهند بود

2 روز پیش

اختلال شخصیت نمایشی از جمله اختلالات شخصیتی است که فرد مبتلا رفتارهای اغواگرایانه و شورانگیز دارد و با روش‌های مختلفی از جمله انجام تست ها قابل تشخیص است.

3 روز پیش

موضوع تفاوت نسل‌ها و اختلاف سنی والدین با فرزندان از مواردی است که در هر خانواده‌ای مطرح می‌شود. از آنجا که تربیت فرزندان تقریبا در تمام خانواده‌ها دغدغه‌ای مشترک است، خیلی‌ها معتقدند که هر چه والدین جوان‌تر باشند انرژی و حوصلۀ بیشتری برای تربیت فرزندان دارند.

3 روز پیش

خانواده خوب نعمت بزرگی است. از خانواده خوب درس‌های به‌شدت جذاب و ارزشمندی می‌گیریم. در این مقاله برایتان از این درس‌ها گفته‌ایم.

4 روز پیش

اولویت دادن به مراقبت از خود نه تنها ضروری است بلکه برای سلامت مطلوب بسیار مهم است. جسیکا گلد استادیار گروه روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس گفت: مرخصی از کار و سایر مسئولیت ها…

4 روز پیش

پروپرانول نوعی مسدودکننده بتا و داروی تجویزی است که روی تکانه‌های عصبی نواحی خاصی از بدن اثر می‌گذارد تا قلب با آهستگی و ثبات بیشتری بتپد.

4 روز پیش

سلامت روان چیست؟ سلامت روان شامل سلامت عاطفی، روانی و اجتماعی ما می شود، بر نحوه تفکر ، احساس و عمل ما تأثیر می گذارد. همچنین به تعیین نحوه برخورد ما با استرس، ارتباط با دیگران و انتخاب ها کمک می…

5 روز پیش

همه ما می دانیم که عشق عاشقانه و پرشور با گذشت زمان کمی محو می شود و (امیدواریم) به شکل رضایت بخش تری از عشق متعهد تبدیل شود. با این وجود، بسیاری از زوج ها مشتاق هستند تا جرقه های خواستگاری اولیه را دوباره زنده کنند. اما آیا ممکن است؟

5 روز پیش

چند پیشنهاد کاربردی برای تقویت رابطه زوجین روابط خوب بین مرد و زن یک شبه اتفاق نمی افتد. آنها تعهد، سازش، بخشش و بیشتر از همه - تلاش می کنند تا بتوانند به رابطه ای با ثبات همراه با عشق و احترام دست…

5 روز پیش

مشکل آموزش آنلاین در کودکان دبستانی در دوران کرونا چیست؟ چگونه میتوان مشکل آموزش آنلاین کودکان را در دوران کرونا حل کرد؟ چگونه کودک را به آموزش آنلاین علاقه مند کنیم؟

۱ هفته پیش

بانوانی که قاعدگی را تجربه می کنند ممکن است با اصطلاح سندروم پیش از قاعدگی(PMS) آشنا باشند. این سندرم مجموعه ای از نشانه ها و علائم جسمی و روحی است که

۱ هفته پیش

ابراز عشق در خانواده یکی از اصول داشتن خانواده‌ای شاد و موفق است. در واقع ابراز عشق عنصر مهمی است که در کیفیت روابط خانوادگی تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد.

۱ هفته پیش

بیشتر...