آرگا |
۳ هفته پیش

آسیاب بادی نشتفیان جذابیت های این مجموعه باستانی برای گردشگران

آسیاب بادی نشتفیان یک آسیاب با ویژگی های تاریخی است که در شهر خواف قرار دارد. این آسیاب ها متعلق به دوران صفوی بوده و دارای خشت و گل هستند که از نزدیک آن را مشاهده می کنید.

یکی از مجموعه های باستانی بسیار با اهمیت را آسیاب بادی نشتفیان می نامند که از جذابیت های بسیار ویژه ای برخوردار می باشد. این آسیاب ها تشکیل شده از یک مجموعه خشتی و گلی هستند که از چوب و گل و خشت ساخته شده اند. در این بخش با شگفتی های بیشتری از این مجموعه آشنا می شوید.

معماری آسیاب نشتفیان

معرفی آسیاب بادی نشتفیان:

این آسیاب دیدنی امروزه یکی از جاذبه های مهم در خراسان رضوی بوده که اهمیت زیادی برای گردشگران دارد. قدمت این آسیاب به دوران صفویه باز می گردد. این اثر در زمان صفوی از اهمیت زیادی برخوردار بود و این بنا یکی از مجموعه های باستانی مهمی بوده که آمیزه ای از هنر و فناوری و هوش می باشد. این آسیاب ها ازمکان های دیدنی خراسان رضویهستند.

معماری آسیاب نشتفیان

ذکاوتی که در هنر و معماری این بنا دیده می شود برای گردشگران زیادی مورد توجه خواهد بود. ابداع این بنا بسیار ویژه بوده وبرای گردشگران جالب توجه است. در طول تاریخ این بنا از اهمیت زیادی برخوردار بوده و امروزه نیز یک اثر باستانی و تاریخی مهمی می باشد. این بنا استوانه ای بوده و ساختاری بسیار زیبا و دیدنی دارد.

آسیاب بادی نشتفیان

معرفی آسیاب بادی:

این آسیاب یک سازه چوبی با اهمیت بوده که توجه علاقه مندان زیادی را به خود جلب می کند. این آسیاب با وجود بادهای زیاد گندم را به آرد تبدیل کرده و سیستمی بسیار عجیب و غریب دارد. این بنا مهم ترین اثر است و مرمت سازی شده است. در این مجموعه هنوز ۳۲ آسیاب وجود دارند که از میان آن ها تنها ۶ آسیاب قابلیت استفاده دارند.

آشنایی با آسیاب های نشتفیان

تاریخچه آسیاب:

قدمت آسیاب بادی نشتفیان به دوران صفویه باز گشته و شواهدی نیز مبنی بر مرمت سازی این بنا وجود دارد. بنا به دلایل اقلیمی این نواحی برای کاربرد آسیاب ها بسیار با اهمیت بوده اند. یکی از دلایلی که موجب رونق خواف و جاذبه های آن شده است وجود این آسیاب است.

در زمانی که این آسیاب ها دارای رونق بودند، کاربردهای زیادی داشته و بسیار با اهمیت بوده اند. این آسیاب ها با نیروی جنبشی بادها حرکت و فعالیت داشته دانه های گندم را با وجود بادها به آرد تبدیل می کرده اند. بررسی معماری این بنا نیز از ویژگی های مختلفی برخوردار بوده که شما با آن آشنا می شوید.

آسیاب های نشتفیان

بررسی معماری بنا:

از مهم ترین ویژگی هایی که در معماری این بنا به کار رفته است می توان به استفاده از خشت، گل و چوب اشاره کرد. معماری این بنا بسیار جذاب است و شامل دو بخش می باشد. سالن اصلی این بنا در طبقه همکف قرار داشته و شامل چرخ ها و پره هایی در قسمت بالا است که خاصیت گردش را دارند.

بخش هایی از اینبنا همچنین برای نگهداری غلات و گندم ها به کار رفته اند. جالب است بدانید در بخش های پایینی این سازه نیز شاهد قبرستان هایی هستید که بر روی آن ها نوشته هایی دیده می شود. این قبرستان ها نیز نسبتا با قدمت خواهند بود. شما علاقه مندان می توانید در لینک بادیدنی های داورزننیز آشنا شوید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد.
برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

دریافت مشاوره رایگان

منبع : آرگا
#‌سفر #‌گردشگری منبع: آرگا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سوغات بوشهر از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. شما می توانید در بوشهر سوغاتی های مرغوب و نفیسی را خریداری کنید.

۲ هفته پیش

دریاچه زیتون بهارستان یکی از مجموعه های تفریحی با امتیازات مناسب می باشد که در شهر اصفهان قرار دارد. این دریاچه طبیعت زیادی دارد.

۳ هفته پیش

مسجد سلیمیه یک مسجد تاریخی در ترکیه می باشد. این بنا دارای 4 گنبد و محراب است همچنین معماری تاریخی دارد.

۲ هفته پیش

دیدنی های نارا شامل جاذبه های تاریخی و باستانی متعددی بوده که شما در این بخش با آن آشنا می شوید. این شهر در ژاپن قرار دارد.

۲ هفته پیش

آسیاب بادی نشتفیان یکی از سازه های مهمی هستند که در خواف قرار داشته و شما با نوع معماری بی نظیر آن آشنا می شوید.

۳ هفته پیش

مجمع الجزایر استکهلم یکی از مهم ترین مجموعه هایی است که درسوئد قرار دارد و دارای جاذبه های تفریحی زیادی می باشد.

۳ هفته پیش

کویر رباط خان یکی از مهم ترین نقاطی است که شما می توانید از آن دیدن کنید. این کویر در شب پر از ستاره و پوشش گیاهی خاصی دارد.

۲ هفته پیش

دیدنی های آرهوس از جذابیت و تنوع زیادی برخوردار هستند که شما در این بخش با آن آشنا خواهید شد. این شهر در دانمارک قرار دارد.

۳ هفته پیش

کاروانسرای تی تی یکی از مجموعه های تاریخی در سیاهکل است که علاقه مندان زیادی از نواحی مختلف ایران دارد.

۳ هفته پیش

بیشتر...