خبرآنلاین |
1 ماه پیش

نخبگان حلقه اتصال زنجیره تولید علم، فناوری ارزش آفرینی هستند ایجاد فرصت اثرگذاری، مطالبه نخبگان است خبرآنلاین

نخبگان حلقه اتصال زنجیره تولید علم، فناوری و ارزش‌آفرینی هستند/ ایجاد فرصت اثرگذاری، مطالبه نخبگان است

سیدسلمان سیدافقهی با اشاره به اینکه نخبگان از ما فرصت اثرگذاری و زمینه‌هایی را می‌خواهند که بتوانند فکر و استعداد خود را به منصه ظهور برسانند، گفت: این فرصت بیشتر در حوزه‌های لبه دانش روز دنیا اتفاق می‌افتد، آنها می‌خواهند در مجامع علمی آخرین یافته‌های خود را عرضه کنند و با افتخار آن را را به نام کشور خودشان ثبت کنند.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاینبه نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به چشم طمع کشورهای پیشرفته به بهره‌کشی از ذخایر استعدادی سایر کشورها و به ویژه ایران، گفت: در جهان کنونی و در نبردی که برای قدرت وجود دارد، کشورهای پیشرفته سعی می کنند منافع خود را ثبیت کرده و دایره نفوذ خود را در کشورهای مختلف گسترش دهند و با بهره‌مندی حداکثری از ذخایر ملت‌ها، بقای خود را تامین کنند.وی ادامه داد: در حال حاضر تمرکز ویژه ای بر ذخایر کشورمان و به ویژه نیروی انسانی نخبه و مستعدبرتر شده که شاهد آن، به راه افتادن جنگ رسانه‌ای در بحث مهاجرت نخبگان است که سعی می کنند با تزریق ناامیدی و بیان جملاتی مانند: «زمینه کار، اثربخشی و بروز و ظهور استعداد برای نخبگان وجود ندارد» و تبدیل آن به یک گزاره، ادراک و احساس یاس را به جامعه القا کنند.

افقهی با اشاره به جریانات و حواشی اخیر در رسانه ها در خصوص مهاجرت نخبگان و طرح بحث خیز علمی در سخنان رهبری گفت: بدون تعارف و به فرموده حضرت آقا هرکسی نخبگان این مملکت را به رفتن ترغیب و ایجاد ناامیدی کند خائن است، متاسفانه برخی با آمارهای بدون استناد تلاش می کنند بر طبل مهاجرت بکوبند و ازهیچ کوششی دریغ نمی کنند،اگر خیرخواه ملت و کشور باشند نباید دست به چنین اقداماتی بزنند اما اگر به دنبال زدن رقیب به هر قمیتی باشند باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند. رهبر معظم انقلاب فرمودند ما نیاز به خیز علمی داریم بر همین اساس باید نخبگانمان را ترغیب به ماندن و اثرگذاری در کشور کنیم.

نخبگان حلقه اتصال زنجیره تولید علم، فناوری و ارزش‌آفرینی هستند/ ایجاد فرصت اثرگذاری، مطالبه نخبگان است


جنگ فناوری‌های نوظهور

سیدافقهی در ادامه افزود: در چنین شرایطی ما به عنوان مجموعه بنیاد ملی نخبگان وظیفه داریم هر نوع اقدامی که منجر به امیدآفرینی در بدنه دانشجویان و دانشگاهیان‌ می‌شود، انجام دهیم و همانطور که رهبر معظم انقلاب‌ فرمودند یکی از این اقدامات ایجاد زمینه اثربخشی برای نخبگان است. نخبگان از ما فرصت اثرگذاری و زمینه‌هایی را می خواهند که بتوانند فکر و استعداد خود را به منصه ظهور برسانند و این امر بیشتر در حوزه‌های لبه دانش روز دنیا اتفاق می افتد، آنها می خواهند در مجامع علمی آخرین یافته‌های خود را عرضه کنند و با افتخار آن را را به نام کشور خودشان ثبت کنند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به جنگ فناوری‌های نوظهور همچون تراشه‌ها و هوش مصنوعی گفت: در پیچ مهم تاریخی دنیای جدید هستیم و نقش نخبگان در شکست و پیروزی جایگاهی که اکنون پس از 45 سال تلاش و مجاهدت به دست‌شان رسیده بسیار پررنگ و بی بدیل است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نخبگان حلقه اتصال زنجیره تولید علم و فناوری و ارزش آفرینی هستند، گفت: در حوزه زنجیره تولید علم و فناوری و ارزش آفرینی چیزی کم داریم و آن این است که بخش‌هایی که باید بازار را ایجاد کرده و و محصول را به مصرف برسانند، درک درستی از حوزه علم و فناوری ندارند و تصحیح و تکمیل این ادراک کار نخبگان است.

تمرکز بنیاد ملی نخبگان بر حوزه‌های خاص فناورانه

وی در ادامه با اشاره به ضرورت پرداختن به فناوری های خاص گفت: از خیلی پیشترها باید ورودی جدی به حوزه فناوری های خاص می داشتیم اما متاسفانه در بسیاری موارد دیر اقدام کرده و دقیقه نودی شده ایم. از این رو یکی از برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان تمرکز بر حوزه های خاص فناورانه است و بزودی برنامه‌های ملی در همین راستا آغاز و فراخوان و جزئیات آن نیز منتشر خواهد شد.

ایجاد قله های علم و فناوری و امیدآفرینی میان نخبگان

سیدافقهی ایجاد قله های علم و فناوری و امیدآفرینی میان نخبگان، را از دیگر برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برشمرد و حوزه های نانوالکترونیک، حوزه تراشه ها و ریزپردازنده ها و همچنین هوش مصنوعی را از دیگر حوزه هایی دانست که نیازمند ورود جدی نخبگان است.

وی در ادامه افزود: قرار نیست چرخ را از نو اختراع کنیم بلکه باید از دانش و تجربه انباشه در این حوزه ها بهره ی کاملی ببریم و از علم به دست آمده برای شتاب گرفتن در این حوزه ها استفاده و به هردو بخش زنجیره تامین و زنجیره ارزش آفرینی توجه کنیم.

نخبگان حلقه اتصال زنجیره تولید علم، فناوری و ارزش‌آفرینی هستند/ ایجاد فرصت اثرگذاری، مطالبه نخبگان استاهمیت نیروی انسانی در زنجیره ارزش‌آفرینی

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: در بخش زنجیره تامین توجه به سرمایه گذاری بر زیرساخت ها، مواد اولیه و طراحی و ... ضرورت دارد اما در بخش زنجیر ارزش مهمترین بخش نیروی انسانی است که باید فرصت مناسب برای ایشان فراهم شود.

سیدافقهی با تاکید بر اینکه علی رغم همه تحریم ها، بهترین دانشجویان و اساتید را در کشور داریم و باید بیشترین حمایت را از استعدادشان انجام دهیم و بهترین بهره را ببریم، تصریح کرد: قطعا بخش عمده ای از این تکلیف بر عهده نهادهای مرتبط است که با ایجاد شرایط مناسب بستر فعالیت نخبگان را فراهم آورند.

پنجره ما در حوزه هوش مصنوعی محدود است

وی در ادامه با بیان اینکه درمصوبه هیئت وزیران در آیین نامه حمایت از نخبگان ایرانی بر ورود و سرمایه گذاری جدی وزرات خانه های مرتبط در حوزه هوش مصنوعی تاکید شده که باید مورد مطالبه قرار گیرد، بیان کرد: باید به میدان بیاییم و کار کنیم، پنجره ما در حوزه هوش مصنوعی محدود است، دنیا با سرعت در این زمینه پیش می رود و قطعا بخشی از دنیا که صاحب این تکنولوژی شود بر بخش دیگر حکمرانی خواهد کرد.

بدون سرمایه گذاری و ایجاد چرخه اقتصادی «های تک» معنایی نخواهد داشت

وی در ادامه با اشاره به اینکه بدون سرمایه گذاری و ایجاد چرخه اقتصادی «های تک» معنایی نخواهد داشت و باید از تحقیقات و پژوهش های شرکت ها در این حوزه حمایت کنیم، گفت: در سال پیش رو موضوع میکروالکترونیک را بطور جدی دنبال می کنیم و بنیاد ملی نخبگان در این زمینه برنامه‌هایی تعریف می‌کند، همچنین اعتبار خوبی در این حوزه در نظر خواهیم گرفت تا زنجیره ارزش را تکمیل کنیم. یعنی اولا به شرکت های مرتبط که خاک این حوزه را خورده اند وصل شویم و نیازهای آنها را احصا و بازارشان را شناسایی کنیم و دوما با توجه به مسائل استخراج شده و تعریف پروژه مشخص، پژوهش های لازم را توسط دانشگاه ها انجام دهیم.

ایجاد انگیزه و امید

سیدافقهی با اشاره به اینکه تلاش می کنیم تا جایی که می توانیم با ایجاد انگیزه و امید در دل نخبگان، شرایط اثرگذاری و نگهداشت ایشان را فراهم کنیم، گفت: در همین راستا نیز در حال تدوین لایحه جامع حمایت از نخبگان هستیم و انشالله این لایحه در مجلس بعدی تصویب می شود و بخش عمده آن زمینه سازی برای اثربخشی نخبگان وتامین مالی آن است.

میدان بازی و عمل فعالانه نخبگان

وی در پایان گفت: باید بخشی از میدان بازی و عمل فعالانه نخبگان را، اقتصاد و کسب و کارهای دولتی تعریف کنیم تا دستگاه ها مسائل و نیازهای خود را به نخبگان ارجاع داده و نخبگان نیز با حل مسائل و تقویت پایه های علمی و فناوری نه تنها قدمی در راستای افزایش اقتدار کشور بردارند، بلکه سبب ایجاد نشاط و امید در جامعه شوند.‌

227227

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نیروی هوایی روسیه (Военно-воздушные силы России، VVS)، بخشی از نیروهای هوافضای روسیه (Воздушно-космические силы، VKS) است که از زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۹۰ به شکل کنونی اش فعالیت می کند.

22 ساعت پیش

ب‌ام‌و در سال ۲۰۰۷ با انتشار پوسترهایی از حیوانات، ساخت خودروهای دیفرانسیل جلو توسط آئودی و مرسدس را به سخره گرفت!

12 ساعت پیش

مارک گورمن، افشاگر معروف و خبرنگار بلومبرگ، طی افشاگری اخیر، خبر از بروزرسانی کل مجموعه مک‌های اپل با پردازنده‌های M۴ داده‌است.

3 ساعت پیش

اسپیدتیل، نام ابرخودروی قدرتمند مک‌لارن است. این خودرو، به نوعی جانشین خودروی افسانه‌ای مک‌لارن یعنی F۱ به حساب می‌آید. اسپیدتیل از سری محصولات التیمیت این شرکت به حساب می‌آید. طراحی فوق‌العاده زیبا و آیرودینامیکی این خودرو، متمایز از سایر هایپرکارهای دنیاست.

دیروز

هرم بزرگ خوفو اگر به جای سنگ‌های چند صد تنی از جنس پنیر ساخته می‌شد، چه شکلی بود؟

دیروز

 بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، خبر از پیشرفت هوش مصنوعی داد و اعلام کرد که سال ۲۰۲۴ «سال هوش مصنوعی» خواهد بود. او اواخر سال گذشته نیز به اهمیت این فناوری تحول‌آفرین اشاره کرد و گفت که هوش مصنوعی، آینده‌ی جهان را شکل خواهد داد.

6 ساعت پیش

سفر ۴۰ روزه پژوهشگران به صخره‌های زیر آب‌ در سواحل شیلی منجر به کشف ۱۶۰ گونه ناشناخته در این منطقه شده است که حداقل ۵۰ گونه از آن‌ها حتی برای دنیای علم جدید هستند. 

8 ساعت پیش

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: ان‌شاءالله با دریافت سرویس فیبرنوری، سرعت اینترنت صد برابر یعنی تا هزار مگابیت بر ثانیه می رسد.

23 ساعت پیش

گزینه‌های متعددی برای خریدارانی که به دنبال SUV‌های فول سایز هستند، وجود دارد. اما با توجه به افزایش قیمت بسیار خودروهای نو و دست دوم در سال‌های اخیر، طول عمر خودروها در حال حاضر عامل مهمی برای هر خریدار است.  

21 ساعت پیش

بیشتر...