برداشت مرکبات مازندران با نارنگی زودرس شروع شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

برداشت مرکبات مازندران با نارنگی زودرس آغاز شد
اقتصادسبز آنلاین: مرکبات مازندران با نارنگی زودرس در سطح حدود ۱۱ هزار هکتار به مرحله برداشت و عرضه به بازار رسیده است ؛ میوه پائیزی که پوست سبزی دارد اما قند آن کامل شده ومزه آن ترش و شیرین است.

اقتصادسبز آنلاین: مرکبات مازندران با نارنگی زودرس در سطح حدود ۱۱ هزار هکتار به مرحله برداشت و عرضه به بازار رسیده است ؛ میوه پائیزی که پوست سبزی دارد اما قند آن کامل شده ومزه آن ترش و شیرین است.

طبق آمار رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از ۱۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات استان، ۲۵هزار هکتار نارنگی است که با توسعه و احیاء باغ مرکبات امسال سطح باغ‌های نارنگی زودرس استان به ۱۱ هزار هکتار افزایش یافت که حدود پنج هزار هکتار بیشتر از سال گذشته است.
نارنگی و پرتقال مهم ترین میوه باغ‌های مازندران هستند و بسته به گونه درخت به صورت زودرس و یا دیررس برداشت شده و روانه بازار می‌شود. در میان نارنگی‌ها ارقام ایواساکی، میاگاوا، اکتیو و هوشیموتو در باغ‌های مرکبات مازندران زودرس محسوب می‌شوند و به طور معمول برداشت آنها از دهه دوم شهریور آغاز می‌شود.
گزارش میدانی خبرنگار ایرنا در ساری نشان می‌دهد هر کیلو نارنگی زودرس به طور متوسط ۲۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.
طبق اعلام رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نارنگی زودرس به عنوان نخستین میوه پائیزه از گروه مرکبات است. عمده باغ‌های این نوع از میوه در مناطق شرق استان وجود دارد.
روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه به نقل از مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از آغاز برداشت نارنگی پیش رس از باغات این شهرستان خبر داد و گفت : از هفت هزار و ۴۶۱ هکتار باغ مرکبات این شهرستان ۲ هزار و ۶۰۴ هکتار به کشت نارنگی اختصاص دارد که پیش‌بینی می‌شود امسال ۶۰ هزار تن نارنگی از باغات این شهرستان برداشت شود.

بیشتر بخوانید:اولین محموله تخم‌مرغ نطفه‌دار پایان هفته جاری وارد کشور می‌شود

سیداسماعیل علوی میانگین عملکرد نارنگی را ۳۰ تن در هکتار اعلام کرد و افزود: از مزیت‌های ارقام نارنگی‌های پیش رس تازه خوری، عرضه زودتر آن به بازار و برداشت آسانتر محصول به دلیل درختچه ای بودن آن است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود‌هاشیمیتو، ایواساکی و میاگاوا را ارقام نارنگی‌های پیش‌رس منطقه اعلام کرد و گفت: این ارقام زودرس پوست سبزی دارند و در عین حال، قند آن کامل شده و در حالت کلی اگر نسبت قند به اسید بیشتر از ۱۰ باشد، میوه قابل برداشت است و می‌توان نارنگی را به بازار عرضه کرد و سبز بودن نارنگی سبب نمی‌شود برخی افراد بخواهند با سبززدایی محصول را به فروش برسانند.
کارشناسان باغبانی مازندران معتقدند اگر نارنگی‌های عرضه شده در بازار به رنگ سبز نباشد، نشانه انجام عملیات سبز زدایی با هدف فریب دادن شهروندان است و نباید از این میوه استفاده کرد.
جهاد کشاورزی مازندران هم از باغداران خواسته است از چیدن نارنگی‌های غیر زودرس که قند آن کامل نشده است، خودداری کنند. “انشو “، “پیج”، “کلمانتین “، “یافا” و “یونسی” از انواغ نارنگی‌هایی دیررس باغ‌های مازندران هستند که برداشت آنها با گونه‌های مختلف پرتقال مانند ” تامسون ” از نیمه آبان شروع می‌شود.
جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد که با توجه به تولید قابل توجه انواع مرکبات بویژه نارنگی زود رس و پرتقال و لزوم صادرات آن به خارج از استان و کشور، باغداران به هیچ عنوان نه تنها در برداشت محصول عجله نکنند، بلکه از پیش فروش آن نیز خودداری کنند، چون برخی از دلالان با هدف استفاده از قیمت بالای میوه‌های نوبرانه، محصول باغات را پیش خرید و عملیات رنگ آوری را روی میوه انجام می‌دهند.
طبق آمار رسمی سال گذشته حدود ۲۵۰هزار تن مرکبات استان صادر شده که ۶۰ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۸ است.
مازندران با دارا بودن ۱.۵ درصد از اراضی کشور و ۲.۵ درصد اراضی کشاورزی کشور سالانه بیش از هفت میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کند که ۱۰ درصد ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است. / ایرنا#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بازگشت بیش از 100طرح راکد نیمه تمام به چرخه تولید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

طرح امنیت غذایی در کنترل قیمت ها موثر است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

در جنوب غربی نامیبیا ناحیه وسیعی وجود دارد که ورود به داخلش بیش از یک قرن است ممنوع شده. به این ناحیه منطقه ممنوعه می‌گویند.

1 روز پیش

آبخیزداری نیازمند قانون ردیف بودجه مستقل است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

گر از اهالی تهران هستید و به دنبال مقصدی خنک، باصفا و بسیار نزدیک برای گذراندن تعطیلات آخر هفته خود می‌گردید به آبشار کفترلو بروید.

1 روز پیش

هشدار وزیر جهادکشاورزی به دلالان خط قرمز، حمایت از تولید است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

خشکسالی میزان تولید زعفران را کاهش داد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

سازمان برنامه درخواست وزیر جهادکشاورزی را برای ثبات قیمت سبوس رد کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

موافقت مجلس با تشکیل سازمان سرمایه گذاری تجارت کشاورزی ایران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

بسته سیاست های حمایتی از زعفران تا دوشنبه آینده اعلام می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

شروع خرید تضمینی خرمای استعمران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

ساخت تراکتوری با فیلم های پلاستیکی محافظ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

چشمه خمده متعلق به سازمان خاص یا شخص خاصی نیست و جزء منابع طبیعی قرار دارد. برای دسترسی به این منطقه از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید.

2 روز پیش

طرح جهش تولید در دیمزارها تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

استقبال کشاورزان از قیمت ۷۵۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

بیشتر...