زومیت |
2 روز پیش

اینترنت پرسرعت احتمالا در قطب جنوب ارائه خواهد شد زومیت

اینترنت پرسرعت احتمالا در قطب جنوب ارائه خواهد شد

اینترنت پرسرعت احتمالا در قطب جنوب ارائه خواهد شد

ارائه‌ی اینترنت پرسرعت از طریق فیبر نوری در قطب جنوب می‌تواند تحقیقات، آموزش و پیش بینی وضعیت آب‌وهوا را ارتقا دهد.

ایستگاه مک‌موردو در این بازه‌ی زمانی از سال روی یک صخره‌ی آتشفشانی درست در سواحل قطب جنوب، مملو از تحقیقات علمی است. این ایستگاه که توسط بنیاد ملی علوم ایالات متحده اداره می‌شود، در تابستان‌های قطب جنوب از اکتبر تا فوریه‌ی میزبان حدود هزار بازدیدکننده است که برای انجام تحقیقات درمورد موضوعات مختلف از آب‌وهوا گرفته تا علوم اقیانوسی به این ناحیه سفر می‌کنند.

به گزارشورج، با وجود نقش اصلی مک‌موردو در تحقیقات قطب جنوب، این پایگاه از یکی از بدیهی‌ترین نیازهای دانشمندان در آزمایشگاه‌های قرن بیست‌ویکم یعنی اینترنت پرسرعت بی‌بهره است.

اینترنت قطب جنوب

مک‌مردو در تنها قاره‌ای است که کابل فیبر نوری پرسرعت به سایر نقاط جهان ندارد. بااین‌حال، این وضعیت احتمالا به‌زودی تغییر خواهد کرد.

در اوایل سال جاری، NSF بررسی امکان ساخت کابل فیبر نوری را آغاز کرد؛ این کابل‌ها در امتداد بستر دریا از قطب جنوب تا همسایه‌ی نیوزلند یا استرالیا ادامه خواهند داشت. این ایده‌ برای اولین‌بار کمی بیش از یک دهه پیش مطرح شد، اما با اولویت پروژه‌های دیگر قدرت خود را از دست داد. دانشمندان می‌گویند اگر این آخرین تلاش برای نوسازی اینترنت قطب جنوب موفقیت‌آمیز باشد، هم تحقیقات و هم زندگی روزمره در قاره‌ی یخ‌زده متحول خواهد شد.

پیتر نف، یخ‌شناس و استادیار پژوهش در دانشگاه مینه‌سوتا می‌گوید:

این [اینترنت پرسرعت] تجربه‌ی اساسی زندگی در قطب جنوب را تغییر خواهد داد.

امروزه محققانی که در قطب جنوب کار می‌کنند برای برقراری ارتباط با جهان خارج به ماهواره‌های با پهنای باند کم متکی‌اند. پاتریک اسمیت، مدیر توسعه‌ی فناوری در NSF می‌گوید در مقایسه با یک خانواده‌ی معمولی روستایی، مقدار پهنای باند موجود برای هر نفر در مک‌موردو محدود است. محققان اغلب مجبورند داده‌های خود را روی هارددیسک‌ها ذخیره کنند تا آن‌ها را به‌طور فیزیکی به خانه برگردانده یا آن‌ها را برای همکاران خود صادر کنند تا روی آن‌ها تجزیه‌وتحلیل انجام شود. این رویه باعث کند شدن مراحل تحقیقات علمی خواهد شد.

در اواخر ژوئن، NSF از یک کارگاه آموزشی سه‌روزه حمایت کرد تا محققان آمریکایی و بین‌المللی را گرد هم آورد تا درمورد پتانسیل تحول‌آفرین کابل فیبر نوری به قطب جنوب، از جمله تأثیر آن روی تحقیقات، آموزش و رفاه افرادی که هزینه صرف می‌کنند، بحث و تبادل‌نظر کنند. برگزارکنندگان کارگاه در ایستگاه مک‌موردو در ماه اکتبر گزارش گسترده‌ای منتشر کردند که در آن به نکات کلیدی، مسیرهای بالقوه و نحوه‌ی استفاده از کابل فیبر نوری برای جمع‌آوری داده‌های علمی بیشتر در این قلمرو دوردست اشاره شده است.

شرکت‌کنندگان در کنفرانس گفتند اگر یک اتصال فیبرنوری در دسترس باشد، زندگی روزمره و تحقیقات در ایستگاه مک‌موردو به‌روش‌های بی‌شماری تغییر خواهد کرد. محققان می‌توانند به‌جای تکیه بر ضبط‌کننده‌های آرشیوی، عملیات روزانه را به‌صورت زنده پخش کنند. به‌عنوان مثال با دسترسی به اینترنت پرسرعت، پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا بهبود داده خواهد شد و می‌توان تصاویر ماهواره‌ای را به‌طور لحظه‌ای تجزیه‌وتحلیل کرد. از جمله مزایای دیگر ارائه‌ی اینترنت پرسرعت در قطب جنوب می‌توان به افزایش امنیت سایبری و مشارکت در پروژه‌هایی که تحقیقات علمی انجام می‌دهند اشاره کرد.

اینترنت قطب جنوب

دسترسی فیزیکی به کابل‌های فیبر نوری علاوه‌بر بر تحلیل کارآمدتر داده‌ها، می‌تواند به جمع‌آوری انواع جدیدی از داده‌ها کمک کند. به‌عنوان مثال، الیاف موجود در کابل می‌تواند برای جمع‌آوری داده‌های لرزه‌ای که از طریق تکنیک جدیدی به‌نام «حسگر صوتی توزیع‌شده» به‌دست می‌آیند، مورد استفاده قرار گیرد. می‌توان حسگرهایی را به‌منظور مشاهده‌ی مداوم تغییرات دما و فشار در اقیانوس جنوبی قطب جنوب به کابل‌ها متصل کرد زیرا این ناحیه درواقع مکانی کلیدی برای درک سرعت تغییرات آب‌وهوایی است. نف می‌گوید نظارت بر اقیانوس جنوبی ضعیف است و مشاهدات مداوم و لحظه‌ای افزایش دما می‌تواند درک دانشمندان را تاحد زیادی بهبود بخشد.

اینترنت پرسرعت در قطب جنوب علاوه‌بر ایجاد فرصت‌های تحقیقاتی بیشتر باعث می‌شود بازدیدکنندگان ایستگاه با خانواده‌های خود، همکاران و آشنایان در خارج از قطب جنوب و همچنین عموم مردم جهان ارتباط برقرار کنند.

آریل والدمن، فیلم‌ساز قطب جنوب می‌گوید:

در این مکان، داشتن تعامل با مردم این امکان را فراهم خواهد کرد که افراد خود را در موقعیت قطب جنوب تصور کنند و ببینند که کارهای روزانه در این ناحیه چگونه انجام می‌شود.

والدمن در سال ۲۰۱۸ به‌مدت پنج هفته به قطب جنوب سفر کرد تا از طریق برنامه‌ی هنرمندان و نویسندگان NSF از زندگی زیر یخ فیلم‌برداری کند. والدمن اعلام کرده داشتن اینترنت سریع‌تر، تفاوت بزرگی برای ارتباطات علمی ایجاد خواهد کرد، زیرا به ارتباط‌گیران اجازه می‌دهد با مردم خارج از قطب جنوب به‌طور زنده و لحظه‌ای تعامل داشته باشند.

اگرچه اتصال به اینترنت پرسرعت می‌تواند فواید زیادی به‌همراه داشته باشد، اما برخی دانشمندان نگران این هستند که چنین تعییری چگونه بر فرهنگ ایستگاه مک‌موردو تأخیر خواهد داشت.

نف گفت:

یک گفت‌وگوی مهم دیگر این است که اینترنت پرسرعت در قطب جنوب چگونه نحوه‌ی عملکرد جامعه را تغییر خواهد داد.

مقاله‌ی مرتبط:

نف در ادامه‌ی توضیحات خود اعلام کرده ایستگاه‌های تحقیقاتی قطب جنوب به‌دلیل انزوا، جوامعی فشرده محسوب می‌شوند. اتصال کامل می‌تواند تغییرات زیادی داشته باشد که از جمله می‌توان به نحوه‌ی تعامل محققان با یکدیگر و تمرکز آن‌ها روی کار میدانی در مقابل رویدادهای خانه اشاره کرد.

گام بعدی در تحقق ارتقای اینترنت پرسرعت قطب جنوب، مطالعه‌ی رسمی طراحی دستکاپ و مهندسی است که NSF این مورد را با کمک وزارت دفاع انجام خواهد داد. تکمیل این مطالعه که شامل قیمت‌گذاری کابل و زیرساخت‌های مربوطه، مطالعه‌ی مسیر و ایجاد برنامه‌ی زمانی برای نصب همه‌ی پیش‌نیازها است، یک نقطه‌ی عطف کلیدی محسوب می‌شود. پس از آن NSF تصمیم خواهد گرفت که آیا پروژه‌ی مورد اشاره ادامه پیدا کند یا خیر.

اسمیت در این رابطه گفت:

بهبود ارتباطات در برخی موارد از بین خواهد رفت، استقرار افراد در میدان بسیار آسان‌تر خواهد شد و تجربه‌ به افرادی که نمی‌توانند مستقر شوند، ارائه خواهد شد. ما به اینترنت پرسرعت به‌عنوان یک فرصت متحول‌کننده نگاه می‌کنیم.#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

طبق گزارش منتشر شده، عملکرد شیائومی در سه‌ ماهه سوم 2021 کاهش جزئی داشته است که تقضای خرید بالای آیفون 13 و همچنین از طرفی دیگر کمبود تراشه برای غول فناوری چینی

2 روز پیش

۱۹۰ اپلیکیشن اندرویدی آلوده به تروجان در فروشگاه اپ گالری هواوی حدود ۹٫۳ میلیون بار روی دستگاه های اندرویدی نصب شده اند.

2 روز پیش

لوگو خرگوش موسوم به Mi Bunny به احتمال زیاد از صفحه فست بوت رابط کاربری MIUI 13 حذف خواهد شد.

2 روز پیش

گوشی Axon 30 Ultra Aerospace Edition زد‌ تی‌ ای جزو اولین گوشی در دنیا محسوب می‌ شود که در صنعت موبایل با پیکربندی رم ۱۸ گیگابایت رم عرضه می‌شود.

2 روز پیش

سند باکس (SandBox) یک بازی متاورس مبتنی بر بلاک چین است. در این مطلب نحوه خرید ارز دیجیتال سندباکس SAND از صرافی بیت 24 را آموزش خواهیم داد.

2 روز پیش

افشای اطلاعات نشان می‌‌دهد ردمی K50 گیمینگ دارای صفحه‌نمایش تخت خواهد بود و حسگر اثر انگشت زیر صفحه‌ نمایش قرار خواهد گرفت.

2 روز پیش

ردمی نوت ۱۱ 4G به صفحه‌نمایش ۶٫۵ اینچی LCD، نرخ نوسازی ۹۰ هرتز، دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسل و تراشه‌ی هلیو G88 مجهز است.

2 روز پیش

طبق گزارش منتشر شده، شیائومی 12 احتمالا به تراشه‌ اسنپدراگون 8 نسل 1 و شیائومی 12 ایکس به تراشه‌ اسنپدراگون 870 مجهز خواهد شد.

2 روز پیش

افشای جدید اطلاعات نشان می‌ دهد که موتورولا در حال‌ کار روی گوشی هوشمندی با دوربین ۲۰۰ مگاپیکسل است. شیائومی نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ و سامسونگ گوشی با دوربین ۲۰۰

2 روز پیش

اپل یک ویژگی جدید مفید را در iOS ۱۱ معرفی کرده که به کاربران اجازه می‌دهد رمز عبور وای فای خود را به اشتراک بگذارند.گفته شده کاربران گوشی‌های آیفون می‌توانند داده‌های همراه خود را با کاربران اندروید نیز به اشتراک بگذارند که در ادامه این مطلب، به شما آموزش می‌دهیم چگونه اینترنت آیفون خود را به

2 روز پیش

جدیدترین ربات های اینستاگرام ، خدمات مختلفی از جمله خدمات رشد طبیعی اینستاگرام، خدمات فالوور ، لایکها و... بر اساس الگوریتم اینستاگرام ....

2 روز پیش

دلیل برگزاری همایش ذهنیت نامحدود این بود که همیار آکادمی می‌خواست این پیام را به دانشجویان خود مخابره کند که هیچ‌گاه آن‌ها را تنها نمی‌گذارد.

2 روز پیش

امتیاز بنچمارک انتوتو پردازنده اسنپدراگون ۸ نسل یک فاش شد. این تراشه موفق شده در صدر جدول برترین تراشه های اندروید قرار گیرد.

3 روز پیش

نتایج مطالعه‌ای نشان داد دانشمندان می‌توانند باورهایشان را در مواجه با شواهد جدید و مغایر تغییر دهند. شما چقدر در برابر تغییر باورهایتان سرسخت هستید؟

3 روز پیش

سیاره مشتری همواره هدف بمباران سنگ‌های فضایی کوچک و بزرگ بوده است. اخیرا دو برخورد نادر در فاصله‌ی تقریبا یک ماه رصد شده‌اند.

3 روز پیش

بیشتر...