زومیت |
2 روز پیش

طرح مجلس برای تغییر فرایند صدور مجوز دهی به کسب وکارها زومیت

طرح مجلس برای تغییر فرایند صدور مجوز‌دهی به کسب‌وکارها

طرح مجلس برای تغییر فرایند صدور مجوز‌دهی به کسب‌وکارها

مجلس با تصویب طرحی جدید برای کسب‌وکارها، تبدیل نظارت پیشینی به نظارت پسینی در صدور مجوز و ایجاد شفافیت در اخذ مجوزها را در نظر دارد.

امروز، ۲۴ شهریور، کلیات طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار» با رأی حداکثری نمایندگان مجلس تصویب شد. نمایندگان مجلس و وزیر اقتصاد عقیده دارند که این طرح پایانی بر بسیاری از فسادها، رانت‌ها و انحصارطلبی‌ها است و انقلابی در صدور مجوزها ایجاد خواهد کرد.

طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار» همه‌ی مجوزهای کشور را به دو دسته تقسیم می‌کند: اعلانی (ثبت‌محور) و تأییدمحور. مجوزهای تأییدمحور به چند حوزه محدود می‌شوند: سلامت، محیط‌زیست، امنیت، بهداشت عمومی، منابع طبیعی. برای فعالیت در این حوزه‌ها همانند قبل، نیاز به دریافت مجوز دارند و مقررات دریافت مجوز برای آن‌ها را هیئت مقررات‌زدایی مشخص می‌کند و به تأیید هیئت دولت می‌رسد. باقی حوزه‌ها نیاز به دریافت مجوز برای شروع کسب‌و‌کار نخواهند داشت. این دسته که مجوزهای اعلانی نامیده می‌شوند، طبق شرایط از‌پیش‌تعیین‌شده‌‌ی هیئت مقررات‌زدایی مشخص می‌شوند و متقاضی، تنها با مشاهده شرایط و ثبت درخواست می‌تواند اقدام به شروع کسب‌و‌کار خود کند.

فیروزی: اگر صاحب کسب‌وکار شرایط شروع فعالیت را رعایت نکند،تا دو سال قادر به دریافت مجوز نخواهد بود

افراد متقاضی سه روز پس از بارگذاری مدارک خود در یک سامانه، کد یکتا دریافت می‌کنند. با اختصاص‌یافتن شناسه یکتا، به‌صورت شفاف مشخص می‌شود که مجوز مربوطه برای چه کسی و در کجا و به‌وسیله چه کسی صادر شده است. به‌علاوه در تبصره ۴ طرح، وضع هرگونه محدودیت و مانع قانونی در مسیر صدور مجوز خارج از چهارچوب قانون مانند محدودیت در ظرفیت، تعداد، موارد صنفی، فاصله جغرافیایی یا اشباع بازار حذف شده است.

تمام این عوامل باعث شده تا روندهای شفافیت در صدور مجوز افزایش یابند و کسب‌و‌کارهای کوچک نیز با سادگی و آسودگی بیشتر شروع به کار کنند. به‌علاوه، روند استهلاک سرمایه نیز کاهش یابد.

تحول نظارت بر کسب‌وکارها

علی فیروزی، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب‌و‌کار، در گفت‌وگو با زومیت می‌گوید طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار» پارادایم مجوزدهی را به‌طور کلی متحول خواهد کرد. فیروزی درمورد تغییر نحوه نظارت بر مجوز کسب وکارها در این طرح می‌گوید:

صاحب کسب‌و‌کار با پذیرش شرایط می‌تواند به‌سادگی فعالیتش را شروع کند. پس‌از‌آن، بررسی دستگاه نظارت‌کننده بر نحوه کار او آغاز می‌شود. اگر به دستگاه محرز شود که متقاضی شرایط را رعایت نکرده، وی تا دو سال قادر به دریافت مجوز نخواهد بود. این طرح متقاضیان کار را به ناظران کسب‌و‌کار خود تبدیل می‌کند. درواقع، خود صاحب کسب‌وکار شرایط را نظاره و بعد به‌جای کارشناس تأیید می‌کند که موارد را رعایت می‌کند. این موضوع تأثیر زیادی روی انجام سرمایه‌گذاری‌ها در کشور و اشتغال‌زایی خواهد داشت.

فیروزی اعلام می‌کند شرایطی که به تأیید متقاضیان می‌رسد، یک سری استانداردهای مرجع فعلی صادرکننده مجوز است که درنهایت در هیئت مقررات‌زدایی تصویب می‌شوند و در تعیین آن‌ها، کمترین زمان و کمترین هزینه و کمترین مراحل و نیاز به حداقل مدارک در نظر گرفته می‌شود.

طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار» سه بخش دیگر هم دارد: یک بخش مرتبط با شفاف‌سازی تسهیلات بانکی و قراردادها و توزیع این تسهیلات و بخش دیگر مرتبط با شناسایی تعدد بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها در نظام اداری و تجمیع آن‌ها در یک پایگاه و بخش آخر مرتبط با رفع انحصار از بازارهای حقوقی (وکالت، سردفتری و کارشناس رسمی دادگستری) با برگزاری امتحانات سالانه.

برخی اعتراض‌ها در فضای مجازی درخصوص این طرح به تکراری‌بودن قانون اشاره می‌کنند. علی فیروزی در این خصوص به خبرنگار زومیت می‌گوید تاکنون قانونی نداشته‌ایم که تا این حد دقیق و جامع به بحث شفافیت در مجوزدهی و مباحث دیگر موجود در طرح بپردازد. بااین‌حال، او تصریح می‌کند که اسم این قانون «ماده ۷ مکرر» است و واژه‌‌ی مکرر به تکمیل‌کردن قانون پیشین اشاره می‌کند.

به‌گفته‌ی فیروزی، هیئت مقررات‌زدایی به‌زودی اعلام می‌کند که چه مجوزهایی اعلانی خواهند بود. با‌‌توجه‌‌به اینکه برخی مجوزها در کشور را نهادها یا افراد ذی‌نفع در این نهادها صادر می‌‌کنند، طرح جدید مجلس می‌تواند این روال را سامان‌دهی کند. فیروزی در‌این‌باره می‌گوید:

به‌هرحال اینکه شما اجازه دریافت درخواست مجوز را از مرجع صدور مجوز می‌گیرید و به نهاد حاکمیتی می‌دهید، بخش زیادی از انحصار را کم می‌کند. البته اعلانی‌شدن مجوزها به این معنی نیست که مجوز حذف می‌شود؛ بلکه شیوه صدور مجوز تغییر می‌کند.

بنابر گفته‌های فیروزی، وضعیت تمام مراجع صدور مجوز ازجمله اتحادیه کسب‌و‌کارهای مجازی با طرح مجلس تغییر می‌کند. با‌‌توجه‌‌به اینکه وجود قوانین و نهادهای متعدد در کشور به مانع بزرگی در رشد و بهبود فضای کسب‌و‌کار کشور تبدیل شده است، باید دید طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار» تا چه حد جلو سخت‌گیری‌های حقوقی و قضایی در این حوزه را خواهد گرفت.#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی منبع: زومیت

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خانواده آیفون ۱۳ جدیدترین دستاورد اپل در حوزه گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شوند؛ اما به‌راستی اپل دستاوردهای جدیدش را چگونه توصیف می‌کند؟

2 روز پیش

تشک بادی ماشین یک محصول بادشو است که روی صندلی عقب خودرو های خارجی و ایرانی نصب می‌شود و در سفر، بزرگسالان و کودکان می‌‎توانند روی آن بخوابند و استراحت کنند.

2 روز پیش

وحید امیری بازیکن بی نظیری است، هم برای تیم ملی و هم برای پرسپولیس. شاید او در یکی دو سال اخیر فقط دروازه بان نبوده است؛ چه بسا اگر نیاز باشد احتمالا می‌تواند نمایش بی نظیری هم درون دروازه داشته باشد.به گزارش فرارو، مدت‌ها است از وحید امیری به عنوان «آچار فرانسه» نام برده می‌شود، ولی واقعیت این است

2 روز پیش

سعید خرمی، در خصوص سرنوشت ادامه مسابقات سوپر لیگ کاراته سال 99 اظهار داشت: از اردیبهشت ماه که مسئولیت سرپرستی سازمان لیگ را برعهده گرفتم، یکی از مطالب مهمی که پایه گذاری و برنامه‌ریزی کردیم وضعیت ادامه لیگ‌های کاراته بود. انواع لیگ‌های ما عقب افتادگی داشت، اما مهمترین اتفاق سرنوشت تیم‌های ملی

2 روز پیش

ایوب بهتاج در گفت‌وگو با ایسنا در مورد حل موضوع اختلاف درباره دوچرخه تحویلی به صفرزاده بیان کرد: من نامه‌ای به وزیر ورزش و رییس کمیته ملی المپیک ارسال کردم مبنی براینکه دوچرخه سوار بدون دوچرخه جدید نمی‌توانست در خط شروع المپیک قرار بگیرد، از این رو با کمک وزارت ورزش و رییس کمیته ملی المپیک

2 روز پیش

تعداد شرکت های سازنده خودروی الکتریکی / Electric Car در کشور چین به 300 واحد رسیده و این کشور برای ادغام کارخانه ها به منظور بازدهی تولید و بازار اقدام کرده است

2 روز پیش

با رونمایی از اپل واچ سری 7، سؤالی که شاید پیش بیاید این است که نسل جدید ساعت هوشمند اپل چه تفاوت‌هایی با مدل‌های قدیمی‌تر دارد.

2 روز پیش

زمان انتشار نسخه بعدی سیستم‌عامل‌های ساعت هوشمند، تبلت و گوشی اپل ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) اعلام شد.

3 روز پیش

مقایسه آیفون‌های ۲۰۲۱ اپل شامل آیفون SE، آیفون ۱۳، آیفون ۱۳ مینی، آیفون ۱۳ پرو، آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۲

3 روز پیش

اپل ساعاتی پیش طی رویداد California Streaming از سری آیفون ۱۳ رونمایی کرد. آیفون ۱۳ و ۱۳ مینی نسبت به نسل قبل چه پیشرفت‌هایی داشته‌اند؟

3 روز پیش

مقایسه مشخصات تمامی آیپد‌های ۲۰۲۱ اپل شامل آیپد ایر، آیپد ۱۰/۲، آیپد پرو ۱۱، آیپد پرو ۱۲/۹ و آیپد مینی ۲۰۲۱

3 روز پیش

شبکه‌های اجتماعی از الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای اولویت‌بندی پست کاربرها استفاده می‌کنند؛ به‌همین‌دلیل، بعضی پست‌ها در اولویت نمایش قرار می‌گیرند.

3 روز پیش

کاردانو اتمام هارد فورک آلونزو خود را رسما اعلام کرد و حالا فرصت مناسب برای اجرای قراردادهای هوشمندی فراهم شده است که مدت‌ها مورد انتظار بودند.

3 روز پیش

ماچا، در واقع همان چای سبز ژاپنی است که به روش متفاوتی نسبت به چای سبز تهیه و فرآوری می شود. ماچا، در سایه پرورش می یابد و به این ترتیب کلروفیل بیشتری در

3 روز پیش

عینک هوشمند شیائومی / Xiaomi مدل مفهومی نمایش داده‌شده با مشخصات و اندازه و نمایشگر میکرو ال ای دی / Micro LED و رنگ‌بندی.

3 روز پیش

بیشتر...