سنگ شناس |
1 ماه پیش

زمرد سنتتیک گیلسون با پدیده چشم گربه Cat Eye سنگ شناس

گوهر شناسی و سنگ شناسی

زمرد سنتتیک گیلسون با پدیده چشم گربه (Cat’s-Eye)

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-08-19
0خواندن این مطلب 1 دقیقه زمان میبرد
زمرد سنتتیک گیلسون با پدیده چشم گربه (Cat’s-Eye)
شکل 1. این زمرد سنتتیک گیلسون با تراش دامله و وزن 2.73 قیراط ، پدیده ” چشم گربه (Cat’s-Eye) ” را نشان می دهد. عکس کوین شوماخر.

در اوایل دهه 1960 ، مهندس تولید کننده سرامیک و مهندس فرانسوی پیر گیلسون موفق به رشد و تولید زمرد سنتتیک فلاکس با کیفیت تجاری شد. در اواسط دهه 1970 ، گزارش شد که گیلسون 95 درصد از بازار جهانی زمرد مصنوعی را اداره می کرد! . در حالی که کارخانه گیلسون دیگر فعال نیست ، هنوز هم گاهی اوقات این مواد در تجارت و آزمایشگاه های گوهر شناسی دیده میشوند. پژوهشگران اخیراً یک نمونه را بررسی کردند ، تراش دامله با وزن 2.73 قیراط که از نظر چاتویانسی بسیار مورد توجه بود (شکل 1).

سنتتیک‌های گیلسون اغلب از صفحات بذر اولیه از اسلایس‌های بریل طبیعی که به موازات محور c قرار گرفته اند ، رشد می کنند. بررسی میکروسکوپی نمونه ، اینکلوژنهای اثر انگشتر فلاکس ثانویه توری و پرده‌مانند و همچنین بافت دانه ای (گرینینگ) باندهای تنشی مانند، موازی با محور بلوری C را نشان داد که همه ویژگی های مشترک زمرد سنتتیک گیلسون است. فرورفتگی های خطی رشد متعدد ناشی از تنش داخلی و به دلیل وقفه های دوره ای رشد یا تغییرات جزئی در ترکیب شیمیایی هنگام شارژ مجدد مخزن رشد ایجاد میشوند.

اینکلوژن زمرد گیلسون چشم گربه ای
شکل 2. آرایش موازی شبکه ای از اینکلوژنهای فلاکس‌ اولیه موجب افکت چشم گربه (Cat’s-Eye)است. میکروگرافی توسط جاناتان مویال ؛ میدان دید 2.77 میلی متر

همچنین به موازات محور بلوری c-axis (قاعده پیناکوئید از کریستال اصلی) ، صفحه ای تیوب‌ها مشاهده شده (شکل 2) که عامل افکت چاتویانسی بود. این صفحه از حفرات/حباب‌های دراز متعددی که حاوی فلاکس اولیه – و احتمالاً بلورهای فناکیت ریز – در نزدیکی قاعده دامله قرار داشت. همچنین این صفحه جهت دار از تیوب‌های فلاکس اولیه به نظر می رسد ناشی از تغییرات شرایط در طول رشد باشد.

جهان میکروسکوپی زمرد گیلسون رشد یافته فلاکس (flux-grown) قبلاً به طور گسترده ای بررسی شده است. اما جذابیت این نمونه ، مدل سازی هوشمندانه آن است ، به طوری که صفحه ای از باقی مانده فلاکس اولیه نامرغوب – که معمولاً گوهرتراش دوست دارد آن را حذف کند – همجهت نزدیک به قاعده و موازی با آن قرار گرفته و این را به نمونه چاتویانت (اثری که سبب چشم گربه میشود) شگفت انگیز تبدیل می کند.در حقیقت ، این اولین باری است که پژوهشگران با زمرد چشم گربه ای سنتتیک که به روش گیلسون فلاکس رشد کرده (flux-grown) مواجه می شوند.

از طريق
Jonathan Muyal is a research stone collection gemologist at GIA in Carlsbad, California, and Pierre-Yves Chatagnier is with Tsara International in Paris.
منابع
Gems & Gemology, Winter 2018, Vol. 54, No. 4


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

10 ساعت پیش

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

1 روز پیش

همه ما با لبخند زیباتر می‌شویم اما برخی از افراد به‌دلیل اینکه لبخند لثه ای دارند لبخندشان را دوست ندارند. اما لبخند لثه‌ای چیست؟

2 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

3 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

4 روز پیش

دفتر مرکزی HRD در آنتورپ بلژیک است و به عنوان پیشرو در صادر کردن شناسنامه های الماس و سنگهای قیمتی در اروپا شناخته شده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...