کلیساهای جلفای اصفهان یادگار ارمنیان در دوران صفویه عکس

کلیسای وانک و کلیساهای ارمنی دیگری که در اصفهان و در محله جلفا اصفهان قرار دارند، یادگار زندگی ارمنیان در این شهر ایران از روزگار صفویه به این سو هستند.
کلیسای وانک و کلیساهای ارمنی دیگری که در اصفهان و در محله جلفا اصفهان قرار دارند، یادگار زندگی ارمنیان در این شهر ایران از روزگار صفویه به این سو هستند. 

کلیساهای ارمنی اصفهان تصویری از چگونگی همزیستی پیروان ادیان در تاریخ ایران را به نمایش می‌گذارند. هر ساله شمار زیادی از گردشگران به بازدید از کلیساهای اصفهان می‌روند تا با معماری و زیبایی هنری این سازه های مذهبی و تاریخی آشنا شوند.

محله جلفا کجاست

منطقه ای که اکنون به نام محله جلفا اصفهان شناخته می‌شود، از جنوب به خیابان شریعتی غربی، از شمال به خیابان نظر مرکزی، از شرق به خیابان توحید و از غرب به خیابان حکیم نظامی محدود می‌شود.

تاریخچه محله جلفا اصفهان

محله جلفا اصفهان محله به اصطلاح ارمنی‌نشین اصفهان است. بر اساس مستندات تاریخی، در زمان جنگ های ایران و عثمانی در دوران شاه عباس اول، ارمنیان ساکن منطقه‌ای در ارمنستان به نام جلفا، به اجبار به داخل ایران و به شهر اصفهان کوچانده و سکنا داده شدند. این مردم در سرزمین جدیدی که وطن آنها شده بود، محله‌ای به نام جلفا را به یاد سرزمین گذشته خود بنا نهادند.


کلیساهای ارمنی تنها به محدوده جغرافیایی محله جلفا که در بالا گفتیم محدود نمی‌شود و کلیساهای دیگری نیز در همسایگی این محله قرار دارد. اما در این نوشته، به سه کلیسای ارمنی اصلی که در محله جلفا قرار دارند می‌پردازیم:


کلیسای وانک

کلیسای جامع وانک مهمترین کلیسای ارمنی ایران به شمار می‌رود و به نام کلیسای آمنا پرکیچ هم شناخته می‌شود. لقب کلیسای وانک، خواهران مقدس است. عبارت «وانک» در زبان ارمنی به معنای صومعه است. 

دلیل این عنوان این است که این کلیسا به عنوان صومعه و آموزشگاه راهبان و روحانیان ارمنی کاربرد داشته است. شما در معماری و طراحی درونی و بیرونی کلیسای وانک می‌توانید گونه‌ای تنوع را ببینید که ناشی از حضور طراحان گوناگون از کشورهای مختلف در طول ساخت و توسعه آن است.

نقاشی های درونی این کلیسا که سقف و دیوارهای بالایی آن را پوشانده است، یکی از مهمترین و اعجازبرانگیزترین بخش‌های کلیسای وانک است.

کلیسای وانک دارای یک برج ناقوس است که نزدیک به ۴۰ سال پس از ساخت بنای اصلی به مجموعه افزوده شده است. همچنین دو گنبد این کلیسا منحصر به فرد است و در معماری رایج کلیساهای بیرون از ایران دیده نمی‌شود.

موزه وانک

موزه وانک بخشی از مجموعه کلیسای وانک است و در آن آثار تاریخی مهمی نگهداری می‌شود. موزه کلیسای وانک به عبارتی موزه مردمشناسی ارامنه ایران و اصفهان به شمار می‌رود. در این موزه، آثار و نسخه‌های خطی از مستندات و کتاب‌های ارامنه به خط ارمنی، تابلوهای نقاشی، ابزارهای مذهبی و زیورآلات فلزی، لباس و پارچه، ظروف چینی و سفالی از جمله اشیا موجود در این موزه است. از دیگر بخش‌های مهم موزه کلیسای وانک، مجموعه صنعت چاپ و مجموعه مربوط به نسل کشی ارامنه است.

کلیسای مریم و هاکوپ مقدس اصفهان

کلیسای هاکوپ کلیسیایی کوچک بوده که ابتدا توسط ارمنیان جلفا ساخته می‌شود، اما به اندازه بزرگ نبوده و فضای کافی و زیبایی برای مراسم مذهبی نداشته است. بعدها یکی از بزرگان ارمنی به توسعه آن کمک کرده و کلیسای مریم مقدس (St. Mary Church) به این ترتیب ساخته می‌شود.

کلیسای بیت لحم اصفهان

کلیسای بیت لحم یا بیت اللحم (Bedkhem Church) با کمک مالی فردی مشهور به خواجه پطرس ساخته شده است که در محوطه همین کلیسا به خاک سپرده شده است. کلیسای بیت لحم که در نزدیکی کلیسای وانک و مریم مقدس قرار دارد، یکی از زیباترین کلیساهای ایران است. کلیسای بیت لحم که بتقحم مقدس هم نامیده می‌شود، بلندترین گنبد را در میان کلیساهای جلفا دارد. در دیواره‌های داخلی تالار اصلی کلیسا، زندگی حضرت مسیح (ع) به نمایش درآمده است. در دو ردیف نقاشی‌های دیواری این کلیسا، ۷۲ نقاشی که بخشی به هم پیوسته و بخشی مستقل از هم هستند، توسط هنرمندان ارمنی تصویر شده است.


هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از کلیساهای جلفا اصفهان

بازدید از کلیسای وانک نیازمند پرداخت ورودیه است. زمان پیشنهادی برای بازدید از هر سه کلیسای یادشده در این نوشته، دست کم به دو ساعت زمان نیاز دارد.
چگونه به بازدید از کلیساهای جلفا اصفهان برویم

محله جلفا و سه کلیسای اصلی آن در نزدیکی زاینده رود قرار دارند و دو ایستگاه مترو سی و سه پل و شریعتی، به ترتیب دسترسی از شمال و جنوب به محله جلفا را برای گردشگران آسان کرده است.

جاهای دیدنی نزدیک به کلیساهای جلفا اصفهان

زاینده رود: ۱.۵ کیلومتر
کلیسای کاتولیک: ۲ کیلومتر
کلیسای سرکیس مقدس: ۳.۵ کیلومتر


هتل های نزدیک به کلیساهای جلفا اصفهان

هتل جلفا اصفهان
هتل کارون اصفهان
هتل چهل پنجره اصفهان

کلیساهای جلفای اصفهان؛ یادگار ارمنیان در دوران صفویه/عکس

کلیساهای جلفای اصفهان؛ یادگار ارمنیان در دوران صفویه/عکس

کلیساهای جلفای اصفهان؛ یادگار ارمنیان در دوران صفویه/عکس
#‌گردشگری منبع: دیده بان گردشگری

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید ویلا در شمال   به صورت کلی سفر برای ما به عنوان اصلی ترین تفریح به شمار می رود و برای رفتن به سفر قطعا به یک اقاتگاه مناسب نیاز است   اما بدون هیچ شکی می توان گفت مهم ترین نقطه کشور که بیشترین مسافر را در ایام تعطیل جذب می کند، شمال کشور به ویژه استان مازندران است   استان

14 ساعت پیش

فستیوال های تایلند نگاه عمیقی به تاریخ پر فراز و نشیب این کشور دارد. اگرچه اکثر این فستیوال ها مراسم‌هایی فرهنگی‌اند.

15 ساعت پیش

کوه نانگا پاربات به معنی “کوه عریان” است. بعضی به آن کوه دیامیر به معنی سلطان کوه‌ها نیز می‌گویند. این قله به کوه قاتل هم مشهور است.

17 ساعت پیش

بدون شک تجربه حضور در یک مدرسه جادوگری که انگار از دل قصه‌ها وارد دنیای واقعی ما آدم‌ها شده، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی و جذاب است.

1 روز پیش

آثار سنگی تمدن بشر در پارک ملی قبوستان که موزه‌ای روباز و منحصربه‌فرد است، قرار دارد. در این فلات سنگی، بیش از ۶هزار حکاکی سنگی وجود دارد.

1 روز پیش

گیاهان دارویی ذخایر ارزشمند ملی محروم از حمایت دولتی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

ساخت جدیدترین غذاپز خورشیدی قابل حمل پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

شروع خرید توافقی پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی از استان های جنوب پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

ثبت 27 مهر به عنوان روز ملی زعفران سند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

بیشتر...