خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

تولید مواد نانوکربنی با پسماند ماهی خبرآنلاین

تولید مواد نانوکربنی با پسماند ماهی!

ایرنا نوشت: محققان یک موسسه ژاپنی راهی برای تبدیل آسان و سریع پسماند و ضایعات ماهی به مواد نانوکربنی یافته‌اند که به گفته آنها می‌تواند به تحقق اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد یاری برساند.

به نقلاز پایگاه خبری فیزیک، مواد نانو کربنی پایه (carbon-based nanomaterials ) به لطف سمی‌بودن پایین (low toxicity)،‌ پایداری شیمیایی و ویژگی‌های قابل ملاحظه الکتریکی و نوری (اپتیکال)،‌ کاربردهای بیشتری در صنایع الکترونیک، تبدیل و ذخیره‌سازی انرژی، کاتالیز و زیست‌پزشکی (biomedicine) پیدا می‌کنند.

در همین ارتباط، «نانوپیازهای کربن‌پایه» (Carbon nano-onions/CNOs) نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این مواد که اولین در سال ۱۹۸۰ معرفی شدند، ساختارهای نانویی متشکل از پوسته‌های فولرن‌ متحدالمرکز (concentric shells of fullerenes) هستند که ویژگی‌های جذابی مانند سطح زیاد رویه و رسانایی بالای گرمایی و الکتریکی از خود نشان می‌دهند.

این در حالی است که شیوه‌های متعارف برای تولید نانوپیازهای کربن‌پایه برخی جوانب منفی جدی به همراه دارد اما اکنون در یک تحقیق جدید منتشر شده در نشریه «شیمی سبز» (Green Chemistry) گروهی از دانشمندان از موسسه فناوری «ناگویا» ژاپن یک راه ساده و مناسب برای تبدیل ضایعات ماهی به نانوپیازهای کربنی با کیفیت بالا پیدا کرده اند.

تبدیل پسماند ماهی به مواد نانوکربنی برای تحقق اهداف توسعه پایدار

در این روش با تغییرات شیمیایی بر اثر حرارت با ریزامواج (microwave pyrolysis) فضولات ماهی با روش سنتز، ظرف چند ثانیه به نانوپیازهای کربنی تبدیل می‌شوند.

این روش سنتزی با محیط زیست نیز سازگاری دارد و راهی سرراست برای تبدیل کردن ضایعات ماهی به مواد مفید فراهم می‌سازد. این گروه تحقیقاتی اعتقاد دارد که این کار آنها به تحقق چندین هدف توسعه پایدار سازمان ملل متحد کمک خواهد کرد.

مضاف بر اینکه اگر این نانوپیازهای کربنی وارد ساخت نسل بعدی لامپ‌های LED و نمایشگرهای QLED‌ بشوند، این امر به کاهش شدید هزینه تولید آنها کمک خواهد کرد.

46#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اپل احتمالا تبلیغات بیشتری به آیفون iPhone می‌آورد تا درآمدش افزایش پیدا کند به گفته افشاگر. تبلیغات احتمالا به Maps و Books و Podcasts اضافه می‌شود.

15 ساعت پیش

مدیر اجرایی وان پلاس، اخیراً با انتشار تصاویری در توییتر، پیوستن این شرکت به بازار گوشی‌های هوشمند تاشدنی را تأیید کرد.

11 ساعت پیش

شیائومی 12T و 12T Pro حدود دو ماه دیگر رونمایی می‌ شوند و اکنون پیش از معرفی، افشاگری قیمت دقیق سری مذکور را منتشر کرده است.

1 روز پیش

ایرنا به نقل از ساینس دیلی نوشت: تحقیقات جدید حاکی است که گرم شدن دامنه‌ تپه‌ها در قطب شمال موجب آزاد شدن مقادیر قابل ملاحظه‌ای کربن می‌شود که هزاران سال در زمین یخ‌زده محبوس بوده است و این پدیده گرمایش جهانی را تشدید می‌کند.

14 ساعت پیش

مایکروسافت بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، در برنامه‌های پرداخت پاداش در ازای کشف باگ، گوگل را پشت‌سر گذاشته است.

1 روز پیش

در گونه‌های دایناسور گوشتخوار مثل تی رکس اندازه چشم‌ها با قدرت گزندگی آن‌ها رابطه‌ی عکس دارد. هرچقدر چشم‌ها کوچک‌تر باشند قدرت گزندگی بیشتر است.

16 ساعت پیش

به لطف طراحی خیلی ساده و کاربرپسند برنامه فونت استوری، کار کردن باهاش بسیار ساده است و ما فقط میخوایم یکبار اینجا با هم دیگه امتحانش کنیم.

11 ساعت پیش

شواهد موجود در محوطه سلاخی ماموت، تاریخ حضور انسانها در آمریکای شمالی را به هزاران سال پیش از تصورات پیشین برده است.

9 ساعت پیش

ایرنا به نقل از مدیکال اکسپرس نوشت: محققان روش جدیدی کشف کردند که باعث التیام عفونت‌های باکتریایی پوست و تسریع روند بهبود زخم‌ها می‌شود.

12 ساعت پیش

بیشتر...