بیتوته |
1 ماه پیش

حریرچی: نماز عید فطر پارتی برای ویروس فرقی نداردحریرچی,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
حریرچی گفت: با اطمینان کامل از قله پیک چهارم کرونا عبور کرده‌ایم اما هنوز فشار کار روی بیمارستان‌ها وجود دارد. او افزود: احتمال نوسان در برخی استان‌های کشور وجود دارد، اما احتمال نوسان کلی کرونا در کشور وجود ندارد. 

حریرچی گفت: با اطمینان کامل از قله پیک چهارم کرونا عبور کرده‌ایم اما هنوز فشار کار روی بیمارستان‌ها وجود دارد.

 

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت با حضور در برنامه تلویزیونی تیتر امشب اظهار کرد: با اطمینان کامل از قله پیک چهارم کرونا عبور کرده ایم.

 

او افزود: احتمال نوسان در برخی استان‌های کشور وجود دارد، اما احتمال نوسان کلی کرونا در کشور وجود ندارد.

 

حریرچی تصریح کرد: روند شیوع بیماری نزولی شده، اما در حال حاضر وضعیت کنونی همانند آبان ماه است و میزان ابتلا‌ها همچنان نسبت به اسفند و تابستان بالاتر است، در نتیجه هنوز فشار کرونا روی بیمارستان‌ها موجود است و رعایت اقدامات احتیاطی مانند شیوه نامه‌های بهداشتی امری لازم است.

 

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: افراد نباید نگران اسم‌های کرونا مانند هندی، برزیلی، انگلیسی و ... باشند؛ چرا که کرونا دارای اسم‌های متفاوتی است.

 

حریرچی بیان کرد: در هند ۴ هزار فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونای هندی مشاهده شده و امروز ۴۱۹ هزار نفر به آن مبتلا شده اند که تمام جمعیت چند تا از مرکز استان‌های ما از رقم ذکر شده کمتر است.

 

او ادامه داد: بیش از اینکه خود واریانت هندی باعث افزایش مرگ و میر افراد آن کشور شده باشد سهل انگاری و عادی انگاری‌های ملت برای برگزاری برخی از مراسم مذهبی، انتخابات، جشن و مهمانی‌ها در این کشور باعث از دست رفتن جان افراد شده است.

 

کاهش آمار مرگ و میرهای کرونایی به زودی

معاون کل وزارت بهداشت افزود: با استفاده از تدابیری که اتخاذ شد آمار مرگ و میرها به زودی روند نزولی پیدا می کند چرا که در بستری مبتلایان کرونایی نسبت به هفته گذشته بیش از ۱۳ یا ۱۴ درصد کاهش داشته ایم.

 

حریرچی بیان کرد: کاهش هر کدام از پیک های کرونایی باعث ایجاد فشار زیادی بر کادر درمان، مدافعان سلامت، کارکنان سلامت، پرستاران، بهرورزان و مراقبان بهداشت می شود که فعالیت های شبانه روزی آن ها باعث پیرتر شدن چهره شان شده است.

تفاوت رنگ بندی کرونایی استان ها در پیک چهارم با سه پیک قبلی 

 

او گفت: در پیک های قبلی رنگ استان ها زرد بود و کمتر شاهد رنگ های قرمز بوده ایم و حتی در آبان که تراکم شهرهای قرمز بالا رفت رنگ شهرها یک دست نبود و سیستم مرکزی مانند اکسیژن ساز، سی تی اسکن و ... هر کدام به تنهایی می توانست وضعیت بد شهرها را کنترل کند. 

 

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: از آن جایی که تا سه هفته آینده رنگ قرمز شهرها زرد نخواهد شد بنابراین رعایت شیوه نامه های بهداشتی امری لازم  است و مردم نباید در عید فطر و تعطیلات از خانه بیرون بیایند. 

 

وی افزود: در تعطیلات عید فطر یک عده می‌خواهند نماز برگزار کنند و یک عده هم می‌خواهند پارتی بگیرند؛ این ویروس ایدئولوژیک برخورد نمی کند. هرجا که افراد باهم نفس به نفس شوند و افراد جمع شوند انتقال آن افزایش می یابد.

 

حریرچی با بیان اینکه از ۳۰۱ شهر قرمز به ۴۶ شهر قرمز کاهش یافته ایم، تاکید کرد: از لحاظ تعداد شهرهای قرمز ۸۵ درصد کاهش داشته ایم که رقم قابل توجهی است، به همین نسبت شهرهای نارنجی و زرد اضافه شده که امیدواریم این روند کماکان رو به بهبودی ادامه پیدا کند. 

 

معاون کل درمان وزارت بهداشت افزود: در ۳۰ فروردین در خصوص رنگ بندی شهرها ۳ رنگ قرمز رو به تیره داشته ایم، برای مثال تمام شهرهای زرد، نارنجی و آبی کمتر از ۵۰ عدد بوده است، اما در حال حاضر تعداد شهرها رو به بهبودی است. 

 

حریرچی تاکید کرد: به مرور شهرهای آبی در استان ها به وجود خواهد آمد، البته گفتنی است که رنگ نارنجی خوب بوده اما به معنای ۲ الی ۴ بستری در صدهزار فرد کرونایی است.

 

او گفت: روند نزولی کرونا در تهران در مقایسه با سایر شهرها با تاخیر آغاز شده است، البته هفته گذشته در تهران شاهد افزایش مبتلایان کرونایی بوده ایم و خیلی از مشکلات کرونایی موجود در مازندران و گیلان و گلستان و البرز و قم به علت مسافرت ملت از تهران به این شهرها بوده که باعث انتقال ویروس به این امکان شده است.

 

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی ۵۸ تا ۶۲ درصد بوده و ۳۸ تا ۴۰ درصد به آن ها توجه نمی کنند که این امر زحمات افراد رعایت کننده را نابود می کند و یک لایه ای از اجتماع مانند دانشجویان، دانش آموزان، افراد پیر، افراد بازنشسته، بانوان خانه دار و .وجود دارند که طی ۱۴ ماه گذشته از منزل خارج نشده اند که با این حساب باز هم ابتلا به کرونا در چنین افرادی به میزان قابل توجهی دیده می شود و باید گفت که همان گروهی که در حال رفت و آمد به مناطق گوناگون هستند چنین افراد بی‌گناهی را به ویروس آلوده می کنند.

 

حریرچی گفت: شرکت های سازنده واکسن و دانشمندان خارجی و داخلی پیشبینی های لازم برای جهش های ویروس کرونا را می کنند، برای مثال هم اکنون شرکت های سازنده اصلی واکسن یادآور و بوستر در حال طراحی واکسن هایی هستند تا واریانت های جهش یافته اصلی را پوشش دهند.

 

او با بیان اینکه در حال حاضر جدال و جنگ اصلی بین رعایت شیوه نامه های بهداشتی و واریانت های اصلی است، تاکید کرد: در آینده جنگ اصلی جنگ واکسن با واریانت های جدید خواهد بود، با توجه به افزایش ظرفیت تولید واکسنی که در داخل و خارج پیش بینی می کنیم تا پایان سال میلادی یعنی تا آخر دی ماه به ۱۵ میلیارد و نیم می رسد بنابراین اگر سال گذشته درباره آن صحبت می کردیم دانشمندان یا مسئولان می گفتند که امید به تولید ۲ یا ۳ میلیارد واکسن است در حالیکه اشتباه بود. 

 

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۱.۹ میلیارد یعنی بیش از ۴ برابر ظرفیت جهان واکسن تولید شود بنابراین در آینده از نظر تولید واکسن مشکلات چندانی خصوصا در داخل نخواهیم داشت و واکسن ها حتما موارد مرگ و میر و بستری را در حدهای بسیار بالای ۸۰ الی ۹۰ درصدی کنترل می کنند.

 

باشگاه خبرنگاران 

 #‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: میزان اعمال قانون در طرح محدودیت تردد برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است.

۱ هفته پیش

رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: مصرف شیر و لبنیات در ایران فراز ونشیب های زیادی را طی کرده و متاسفانه اکنون وضعیت نگران کننده‌ای را ایجاد کرده و سرانه مصرف به حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلو در سال رسیده، در حالیکه سرانه مصرف شیر در کشورهای توسعه یافته حدود ۳۵۰ کیلوگرم است.

۱ هفته پیش

همزمان با فرارسیدن روزهای گرم سال و تابش شدید خورشید، بحث استفاده از کرم ضد آفتاب و سایر محصولات محافظتی برای پوست، مجددا داغ شده است. در این میان باید به این موضوع توجه کرد که بیشتر مردم به درستی از این محصولات استفاده نمی کنند.

۱ هفته پیش

ورزش کردن برای تمام افراد مفید است اما روی همه به یک شیوه تاثیر ندارد. برخی ممکن است بر اثر ورزش کردن از افزایش سطح استقامت بدنی و برخی دیگر از سطوح بهتر کنترل قند خون برخوردار شوند. اکنون محققان تصور می کنند که یکی از دلایل این موضوع وجود ۱۰۲ پروتئین در بدن است.

۱ هفته پیش

پدر و مادر بابک خرمدین صبح امروز در جلسه بازپرسی در دادسرای جنایی حاضر شدند.

۱ هفته پیش

تمامی کسانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند و یا به زودی این اتفاق شیرین را تجربه خواهند کرد، می‌بایست برای خرید سیسمونی اقدام کنند. لوازم حمل و نقل کودک از قبیل کالسکه از مهم‌ترین بخش‌های خرید سیسمونی است. خرید یک کالسکه کودک خوب و باکیفیت علاوه بر فراهم آوردن آسایش و راحتی کودک و والدین، بر میزان امنیت کودک در هنگام جابه جایی نیز موثر است. از این رو حفظ اصول کلی در انتخاب مرکز فروش کالسکه و ویژگی‌های خود کالا، حائز اهمیت ویژه است. در ادامه به بررسی و تشریح تعدادی از اصول لازم در انتخاب این محصول می‌پردازیم تا فرایند خرید این وسیله کاربردی تا حدودی برای کاربران تسهیل شود.

۱ هفته پیش

نتایج مطالعات دانشگاه‌های مختلف جهان، هنوز این مسئله را که ویتامین دی می‌تواند برای محافظت در برابر ویروس کرونا موثر باشد، تایید نکرده است.

۱ هفته پیش

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۱۰هزار و ۶۸۷ بیمار جدید کووید۱۹ شناسایی شدند و متاسفانه ۱۷۱ تن نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

۱ هفته پیش

عملکرد واکسن‌ها در بدن، بر اساس تزریق میزان کمی از یک عامل میکروبی ایجادکننده بیماری مانند ویروس یا باکتری است و سیستم ایمنی آن را تهدیدی در برابر سلامت بدن شناسایی می‌کند. این روش تمرین ایمنی علیه مهاجم است و بدن را قادر می‌سازد خیلی سریع‌تر و بهتر در برابر حمله واقعی واکنش نشان دهد و همین پاسخ ایمنی است که برخی از عوارض جانبی را ایجاد می‌کند.

۱ هفته پیش

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح پنجشنبه (۱۳ خرداد) به بیش از ۱۷۲ میلیون و ۴۲۶ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از سه میلیون و ۷۰۶ هزار نفر فراتر رفت. در حال حاضر آمریکا با بیش از ۳۴ میلیون و ۱۵۴ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و فرانسه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده سیزدهم قرار دارد.

۱ هفته پیش

یک متخصص تغذیه گفت: افرادی که دچار سوء هاضمه هستند از نوشیدن آب همراه غذا خودداری کنند.

۱ هفته پیش

دیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا گفت:‌ الان آمادگی تولید واکسن را داریم و واکسن تولید شده، تا زمان دریافت مجوز واکسیناسیون عمومی از وزارت بهداشت ذخیره می‌شود، هدف گذاری کردیم که چند ماه اول ماهی یک میلیون دز تولید کنیم و از پاییز سال آینده این میزان تولید با افزایش زیرساخت‌های تولید افزایش داشته باشد، هر موقع مجوزهای لازم را کسب کنیم پاسخگوی بخشی از نیاز کشور خواهیم بود.

۱ هفته پیش

استاندار تهران گفت: هرگونه عادی انگاری و رها کردن مساله نظارت و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می تواند شرایط را به حالت صعودی برگرداند، در استان تهران نسبت به پیک بیماری ۴۹ درصد کاهش بستری بیماران عادی را داریم ضمن اینکه ۲۹.۵ درصد بستری بیماران ویژه کاهش پیدا کرده است و شاهد کاهش ۴۹ درصدی فوتی ها در سطح استان هستیم، خواهشمندیم که مردم سفرهای خود را به فرصت های بعد دریافت واکسن موکول کنند.

۱ هفته پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

۱ هفته پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

۱ هفته پیش

بیشتر...