مجله دلتا |
4 ماه پیش

روستای ونیت در ایلام جاذبه های گردشگری ایلام جاذبه های ایوان دیدنی ایوان مجله دلتا

اهالی یکی از روستاهای خارق‌العاده ایلام، هرگونه دودی را از خود دور و عنوان پاک‌ترین روستای کشور را به دست آورده‌اند.
روستای ونیت در ایلام

روستای شگفت‌انگیز ونیت، روستایی است که مردم آن قید هرچه مواد دخانی و دودی را زده و سلامت خود و زندگی‌شان را تا حد زیادی تضمین کرده‌اند. ونیت، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایوان در استان ایلام ایران است. این روستا در دهستان نبوت قرار دارد. با ما درمجله دلتاهمراه باشید تا باروستای ونیت در ایلامآشنا شوید.

روستای ونیت در ایلام

روستای ونیت ۱۷۵ نفر جمعیت دارد و ۵۲ خانوار را شامل می‌شود. اما جالب است بدانید که نه هیچ یک از ۸۶ مرد و نه حتی یک نفر از ۸۹ زن آن تاکنون لب به سیگار و قلیان و دخانیات نزده‌اند. حتی محلی‌های این روستا می‌گویند، پای دخانیات هیچ‌گاه به این روستا باز نشده که حالا بخواهد بسته شود.

جاذبه های گردشگری ایلام

ریش سفیدان می‌گویند، در تمام طول عمرشان یک سیگاری و یا یک قلیانی در روستا ندیده‌اند و حتی نشنیده‌اند مردم سمت دخانیات رفته باشند. جالب است بدانید شرط اول و مهم برای ازدواج در این روستا سیگاری نبودن است.

حال با ما همراه باشید تا با برخی از جاذبه‌های گردشگری ایلام آشنا شوید.

جاذبه‌های گردشگری ایلام

آبشار پلیه ایوان

آبشار هفت گانه پلیه دارای ۲۵ متر عرض و ۷ تا ۹ عدد مجرای ریزش آب است. درباره سرچشمه این آبشار باید بگوییم که آبشار پلیه از رودخانه‌ای به نام «گنگیر» سرچشمه می‌گیرد. همه بخش‌های هفت‌گانه  آبشار پلیه در فصول پر باران به دریاچه‌ای که در پایین دست آبشار وجود دارد، می‌ریزند و نمایی زیبا در دامن طبیعت را شکل می‌دهند که تماشای آن برای هر گردشگری که عاشق طبیعت باشد، لذت‌بخش است.

جاذبه های ایوان

تنگه کافرین

تنگه کافرین در استان زیبا و دیدنی ایلام که به عروس زاگرس شهرت دارد، واقع شده است. این استان تنگه‌ها و دره‌های شفگت‌انگیز و تماشایی زیادی دارد. که بهترین مکان برای برپایی تورهای هیجان‌انگیز و داشتن سفری ماجراجویانه در دل طبیعت بکر و سرسبز این منطقه از کشورمان هستند.

دیدنی ایوان

نقش برجسته گل‌گل ملکشاهی

سنگ‌نوشتهآشوریکه با نام سنگ‌نوشته گل‌گل ملکشاهی نیز معروف است، از جاهای دیدنیشهرایلام به شمار می‌رود و در دامنه رشته کوه کبیر، مشرف به رودخانه گل‌گل و در نزدیکی روستای زیبای گل‌گل در ۱۵ کیلومتری شهر ارکواز و ۲۵ کیلومتری شهر ایلام مانند نگینی خودنمایی می‌کند. متن این سنگ‌نوشته که به خط میخی نوشته شده حکایت از حمله آشوربانی‌پال به تمدن عیلام باستان و سقوط این تمدن درخشان تاریخ است که به صورت کنده‌کاری بر روی صخره‌ای بزرگ نگاشته شده است.

روستای ونیت در ایلام

پیشنهاد مطالعه:شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمندجزیره عجیبی که از پلاستیک ساخته شده است.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید تضمینی گندم ۳۰ درصد افزایش می یابد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

راهنمای کامل سفر به وان ترکیه به شما کمک می‌کند که یک سفر مناسب با کمترین هزینه و بهترین تفریح‌ها را برای خود تدارک ببینید.

۳ هفته پیش

قیمت برنج ایرانی ۶۴ هزار ۹۰۰ تومان است نرخ های دیگر صحت ندارد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۳ هفته پیش

به روز رسانی نظام تشکیل استقرار شرکت های کشت صنعت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

ورود هوش مصنوعی به کشاورزی ایران گام نخست یکپارچه سازی اراضی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۳ هفته پیش

ربات مستقل خودکششی با الگوریتم پیشرفته برای حرکت در زمین کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۳ هفته پیش

بلندترین آبشارهای ایران جزء جاذبه‌های ایران هستند که ایجاد می‌شوند تا در میانه کویر، جنگل‌هایی سر بر آورند که باورنکردنی‌اند!

۳ هفته پیش

نمک زیاد ترفند برخی از نانوایی ها برای کم فروشی آرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۳ هفته پیش

انجدان گیاهی سرشار از خواص درمانی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۳ هفته پیش

بیشتر...