پرشین وی |
پریروز

خانه تکانی با قاعده نکات برنامه ریزی صحیح خانه تکانی

خانه تکانی با قاعده

روز های پایان سال است و افراد نیز مشغول تمیز کردن کنزل می باشد و این خانه تکانی باید با اصول و برنامه ریزی نیز باشد که ما همه ی نکته ها را در این مجموعه بیان کرده ایم .
خانه تکانی با قاعده باعث میشود که از انبوه کار ها جلوگیری بشود و از استرس و اضطراب کارتان کم میشود. اگرشما از ان دسته افراد هستید که فرصت تمیز کردن منزل رانداریدوممکن است شاغل نیز باشید شما میتوانید با انجام یک برنامه ریزی صحیح با کم ترین زمان ممکن به تمیز کردن منزل مشغول شوید . برای انجام این کار سنتی و بدون اصول و قاعده با ما در پرشین وی همراه باشید .

خانه تکانی با قاعده

نظافت لزوما معادل با کار سخت نیست، یک برنامه رادیویی خوب و مفید می‌تواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد.خانه تکانی یکی از رسوم بسیار قدیمی برای عید نوروز است و هر چند که آپارتمان های کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریباً در تمام مدت سال نسبتاً تمیز هستند.اما تمیزترین خانه‌ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین شسته و روفته و برق انداخته می‌شوند.
خانه تکانی برای عید
۱) از همین حالا شروع کنید خانه تکانی شب عید، از کارهایی است که بر خلاف اسمش نباید «شب عید»انجام شود، بلکه باید از مدت قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد.
علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند؛ تهیه هدیه،نوشتن و ارسال کارت تبریک، شیرینی پزی- خرید خوراکی‌ها و در کل «خرید شب عید» و پذیرایی از میهمان‌ها.از بچه‌ها بخواهید که تخت‌های خود را مرتب کرده، اسباب بازی‌ها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پساز گردگیری قفسه‌ها، سرجای خود بگذارند.
۲) وقت برای خانه تکانی در حقیقت، داشتن خانه‌ای نظیف طی تعطیلات، بخصوص اگر ازروش صحیحی استفاده کنید، ساد‌ه‌تر از چیزیست که تصور می‌کنید.خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید.به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام می‌دهید و به اندازه کافی برای پروژه‌های وقت گیریمانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی وقت خواهید داشت.

نظافت کامل منزل

۳) فهرست تهیه کنید قبل از اینکه شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند، تهیه کنید.کارها را براساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید، به این ترتیب می‌توانید بستهبه زمان لازم برای هر کار، حتی از زمان‌های اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی در تلویزیون نیز استفاده کنیدو مثلا چند تکه لباس را در لباسشویی بریزید.هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت می‌زنید، حس بسیار خوبی به شما دست می دهدو احتمال اینکه کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.
برنامه خانه تکانی سریع
۴) کمی اینجا و آنجا نظافت کنید برای داشتن خانه‌ای تمیز و درخشان، نباید لزوما زمان ممتد زیادی در اختیارداشته باشید، در حقیقت خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشیخواهد داشت، برای مرتب کردن لوازم و خرده‌ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه راکنار بگذارید، در این فاصله می‌توانید به نظافت هم بپردازید.
مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیندازید.
۵) میانبر زدن اشکالی ندارد اگر تا اینجا هر توصیه‌ای را به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگر وقت کم آورده‌اید، نگران نشوید.بخش‌های اساسی و بیرونی خانه مانند پرده‌ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینت‌ها و قسمت‌های مخفی را به مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید! ۶) کارها را به تنهایی انجام ندهید این عید تنهاعید شما نیست.
پس نباید تمام نظافت آن را به تنهایی بر عهده بگیرید.
در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید.از بچه‌ها بخواهید که تخت‌های خود را مرتب کرده، اسباب بازی‌ها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه‌ها، سرجای خود بگذارند.این کار نه تنها باری از دوش شما بر می‌دارد، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می‌آموزد.
آفتاب


#‌نکات_آشپزی منبع: پرشین وی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...