سلامت نیوز |
2 ماه پیش

سحرخیز باشیم یا شب زنده دار دانستنی ها سلامت نیوز

سحرخیز باشیم یا شب‌زنده‌دار؟

سلامت نیوز: تحقیقی جدید می‌گوید سحرخیزان ممکن است نسبت به شب‌زنده‌داران کمتر در خطر افسردگی باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازنیویورک‌تایمز، «تحقیقی جدید نشان می‌دهد اگر سحرخیزید، ممکن است کمتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی شدید باشید. چندین مطالعه درباره چرخه خواب و بیداری شبانه‌روزی بدن نشان داده است که سحرخیز بودن با کاهش خطر افسردگی مرتبط است. اما این مطالعات مشاهده‌ای (محقق به‌ صورت غیر فعال فقط وقایع را مشاهده یا آنها را تحلیل می‌کند. مداخله‌ای روی افراد مورد مطالعه انجام نمی‌شود) بوده‌اند، بنابراین نمی‌توانند ارتباط علت و معلولی را ثابت کنند.

به‌ عنوان مثال افرادی که سحرخیزند ممکن است رفتارهای بهداشتی یا سبک زندگی‌ای داشته باشند که خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد؛ ممکن است رژیم غذایی سالم‌تری داشته باشند، بیشتر ورزش کنند یا بیماری‌های کمتری مانند دردهای مزمن داشته باشند که با افسردگی مرتبطند. همه این عوامل و بسیاری دیگر ممکن است با کاهش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط باشد، نه فقط سحرخیزی. علاوه بر این، افسردگی خود باعث اختلالات خواب می‌شود، بنابراین ممکن است افسردگی دلیل شب‌زنده‌داری باشد، نه شب‌زنده‌داری دلیل افسردگی!

با این‌ حال تحقیق جدید شواهد قانع‌کننده‌تری ارائه می‌دهد که نشان از این دارد زود خوابیدن و زود بیدار شدن، به تنهایی و مستقل از سایر عوامل، می‌تواند از افسردگی جلوگیری کند.

این تحقیق جدید که در JAMA Psychiatry (مجله پزشکی ماهانه انجمن پزشکی آمریکا) منتشر شده است، از روش تحقیقاتی به نام تصادفی‌سازی مندلی (گرگور مندل سال ۱۸۶۵ توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات وراثتی را که حاصل آزمایش‌های او روی گیاه نخودفرنگی بود، شناسایی کند. نتایج آزمایش‌ها درباره پیش‌بینی‌های انتقال صفت‌های جانداران، لقب پدر دانش ژنتیک را برایش به ارمغان آورد و قانون‌های او امروزه به قانون‌های وراثت مندلی معروف است) استفاده می‌کند که به تشخیص روابط علل و معلولی کمک می‌کند.

با تصادفی‌سازی مندلی، محققان می‌توانند گروه‌های زیادی از افراد را بر اساس تنوع ژنتیک، مستقل از سایر ویژگی‌های مربوط به وضعیت سلامتی یا رفتاری مقایسه کنند. در این مورد - تمایل به این که جغد شب باشی یا سحرخیز - صفات ارثی‌اند که به‌ صورت تصادفی،‌ در طول رشد در رحم تخصیص می‌یابند.

بیش از ۳۴۰ گونه ژنتیکی مرتبط با ریتم خواب شبانه‌روزی شناسایی شده است و محققان می‌توانند گروه‌های بزرگی از افراد دارای گونه‌های ژنتیکی سحرخیزی را با گروه‌های فاقد آن مقایسه کنند. در اصل، طبیعت این آزمایش تصادفی را برای آنها تنظیم کرده است.

در این تحقیق، دانشمندان از دو پایگاه داده ژنتیکیِ بیش از ۸۰۰ هزار بزرگسال برای انجام تحقیق تصادفی مندلی درباره ریتم شبانه‌روزی و خطر ابتلا به افسردگی استفاده کردند.

این پایگاه‌ها نه‌تنها شامل اطلاعات ژنتیکی بودند، بلکه داده‌هایی هم درباره موارد تشخیص افسردگی شدید، اطلاعات مربوط به زمان خوابیدن و بیدارشدن، اطلاعاتی که خود افراد ارائه داده بودند و سوابق آزمایشگاهی خواب به دست می‌دادند که محققان از آنها برای پایش و رصد نقطه میانی خواب (نقطه بین زمان شروع خواب و بیدار شدن) استفاده کردند؛ معیار علمی مفیدی برای تشخیص گرایش‌های خواب افراد.

به عنوان مثال فرد سحرخیزی که تمایل دارد ساعت ۱۰ بخوابد و ساعت ۶ از خواب بیدار شود، نقطه میانی خوابش ۲ صبح است. آنها دریافتند در افراد دارای عامل ژنتیکی سحرخیزی، هر ساعتی که نقطه میانی خواب به عقب کشیده شود (مثلا اگر ۲ صبح است، به یک صبح تغییر یابد) ۲۳درصد خطر ابتلا به افسردگی شدید را پایین‌تر می‌آورد.

دکتر تیل رونبرگ، متخصص کرونوبیولوژی که در این تحقیق نقش نداشت، گفت نقص این تحقیق این بود که دانشمندان هیچ اطلاعاتی در مورد زمانی که این افراد مجبور بودند برای کار یا سایر تعهدات خود از خواب برخیزند، نداشتند. او گفت حتی با تصادفی‌سازی مندلی، آنان نمی‌توانند این واقعیت را توجیه کنند که شب‌زنده‌داران اغلب باید خیلی زود به محل کار خود بروند، که به خودی خود ممکن است به افسردگی کمک کند. او گفت: «آنان از داده‌های خود نتیجه‌گیری درستی کرده‌اند، اما زندگی پیچیده‌تر از آن است.»

دکتر ایاس داگلاس، از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و از نویسندگان اصلی این تحقیق گفت: «اگر جغد شب هستید، آیا تغییر عادت‌ها افسردگی یا خطر ابتلا به آن را کاهش می‌دهد؟ لزوما نه.»

به گفته او، این تحقیق گروه‌های زیادی از افراد و نه تک‌تک افراد را بررسی می‌کند.

او گفت: «این داده‌ها به ما می‌گوید روندهای خاصی در جامعه - مانند استفاده از تلفن‌های هوشمند و سایر وسایل دارای نور آبی در شب که باعث می‌شوند دیر بخوابیم - ممکن است بر میزان افسردگی در مردم تأثیر بگذارد. این نتایج بیانگر این نیست که اگر زودتر بخوابید، از افسردگی خلاص می‌شوید. کشف این که کدام مداخله در کدام جمعیت موثر است، به آزمایش‌های بالینی نیاز دارد.»

او همچنین گفت: «در حالی که اطلاعات ما نمی‌گوید نقطه مطلوب کجاست، من می‌گویم اگر شما جغد شب هستید، به ویژه کسی که مجبور است زود بیدار شود، جلو انداختن زمان خواب حدود یک ساعت یا بیشتر مداخله‌ای ایمن است که ممکن است برای سلامت روان شما مفید باشد.»

ترجمه ازشهروند آنلاین#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دستگاه وکیوم مردانه،حجیم کردن آلت تناسلی،روش طبیعی رفع اختلال نعوظ،فواید استفاده از دستگاه وکیوم مردانه،خطرات استفاده از وکیوم مردانه،مراحل استفاده از دستگاه وکیوم،سلامت جنسی مردان

5 دقیقه پیش

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته، ۲۲هزار و ۳۲۹ ابتلای جدید کرونا در کشور شناسایی شدند و همچنین در همین بازه زمانی متاسفانه ۴۰۸ تن از بیماران جان خود را از دست دادند.

یک ربع پیش

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تاکنون ۸۰ هزارنفر از اتباع قانونی کشور واکسینه شدند، فرایند واکسیناسیون اتباع را توضیح داد.

یک ربع پیش

اگر می‌خواهید همیشه عالی به نظر برسید و در بهترین حالت خودتان باشید، داشتن یک خواب راحت ضروری است. بدن در هنگام خواب، خود را بازسازی می‌کند و شما می‌توانید از این فرایند طبیعی برای داشتن پوست و موی بهتر استفاده کنید!

1 ساعت پیش

مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت دهان و دندانپزشکی دولت نهم، در ارتباط با طرح جامع سلامت دهان و دندان و مهجور ماندن جایگاه سلامت دهان و دندان در نظام سلامت، توضیحاتی ارائه داد.

1 ساعت پیش

مطالبه گری ها و اعتراض ها به مصوبه های آسیب رسان به محیط زیست بالاخره نتیجه داد و موضوع برخی مجوزهای پرابهام در این سازمان حساس، مطرح شد. نتیجه اما امیدبخش است؛ مصوبات و مجوزهای ۳ ماهه آخر سازمان محیط زیست دولت دوازدهم در مجلس بازنگری می‌شود.

1 ساعت پیش

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش درباره روند واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان در کشور توضیح داد.

2 ساعت پیش

رئیس سازمان بهزیستی کشور از واریز ۴۸۰ هزار تومان بر روی کارت بانکی بیش از ۱۳۳ هزار نفر از معلولان شدید و خیلی شدیدی که بالای ۱۸ سال سن دارند و فاقد شغل و درآمد هستند، خبر داد.

3 ساعت پیش

از آنجایی که نگین بی‌هوش بود، او بوسیله آمبولانس به بیمارستانی دیگر منتقل شد. این در حالی بوده که آمبولانس نیز مجهز به دستگاه اکسیژن نبوده و تمام این موارد باعث می‌شود که وقت طلایی برای احیای زن جوان از دست برود.

3 ساعت پیش

اگر کاملا واکسینه شده باشید باز هم ممکن است به کووید – 19 مبتلا شوید؟ فرقی نمی‌کند در برابر کووید – 19 واکسینه شده باشید یا در انتظار واکسینه شدن باشید؛ به هر حال همچنان باید از اجتماعات دوری کنید، فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید و ماسک بزنید.

6 ساعت پیش

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه واکسن فخرا از واکسن‌های خوب و باکیفیت است، گفت تولیدات داخلی واکسن کرونا در مراکز انستیتو پاستور، رازی، سیناژن، برکت و واکسن فخرا این اطمینان را می‌دهد که در آینده واکسیناسیون با واکسن داخلی انجام شود.

6 ساعت پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

7 ساعت پیش

خانواده بزرگ عبیدی بر این باور است که همه‌ی انسان‌ها، فارغ از سن، جنسیت، قوم، مذهب، نژاد و فرهنگ، سزاوار یک زندگی سالم هستند؛ از این رو همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد فعالیت خود در سال 1400 قصد دارد با تجهیز 75 خانه‌ی بهداشت در نقاط کم برخوردار کشور، سهمی در ارتقاء سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه داشته باشد.

7 ساعت پیش

نتایج بررسی تحقیقی نشان می‌دهد که مصرف یک آنتی‌بیوتیک رایج در دوران بارداری، وزن کم تولد و زایمان زودرس در کشورهایی که بیماری مالاریا، بومی شده است را کاهش می‌دهد.

9 ساعت پیش

رئیس پلیس راهور استان اصفهان گفت: ممنوعیت تردد شبانه در اصفهان همچنان پابرجاست و لغو نشده است.

9 ساعت پیش

بیشتر...