بیتوته |
1 ماه پیش

ابزار محاسباتی جدیدی برای تشخیص سلول های سرطانی از سلول های عادی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,سلول‌های سرطانی
پژوهشگران آمریکایی، نوعی ابزار محاسباتی ابداع کرده‌اند که می‌تواند سلول‌های سرطانی را از سلول‌های عادی تفکیک کند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، پژوهشگران "مرکز سرطان ام.دی. اندرسون دانشگاه تگزاس"(MD Anderson Cancer Center) در تلاش برای برطرف کردن یک چالش بزرگ هنگام تحلیل پایگاه داده‌های توالی آران‌ای، یک روش محاسباتی جدید برای تمایز قائل شدن میان داده‌های به دست آمده از سلول‌های سرطانی و بسیاری از سلول‌های عادی که در میان نمونه‌های تومور یافت می‌شوند، ابداع کرده‌اند.

 

این ابزار جدید موسوم به "CopyKAT" به پژوهشگران امکان می‌دهد تا داده‌های پیچیده به دست آمده از آزمایش‌های توالی آران‌ای را که داده‌های بیان ژن هزاران سلول را منتقل می‌کنند، ساده‌تر مورد بررسی قرار دهند.

 

"نیکلاس ناوین"(Nicholas Navin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: CopyKAT، از داده‌های بیان ژن برای بررسی وجود کروموزوم‌های غیرعادی استفاده می‌کند که در بیشتر سرطان‌ها وجود دارند. همچنین این ابزار، به شناسایی زیرمجموعه‌ها یا کلون‌های متمایز در سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.

 

وی افزود: ما CopyKAT را به عنوان ابزاری ابداع کرده‌ایم که اطلاعات ژنتیکی را از داده‌های مربوط به رونویسی ژنتیکی استنباط می‌کند. ما با به کارگیری این ابزار در چندین پایگاه داده، نشان دادیم که می‌توانیم سلول‌های سرطانی را با حدود ۹۹ درصد دقت در یک نمونه ترکیب شده از تومور شناسایی کنیم. ما سپس گامی فراتر گذاشتیم تا زیرمجموعه‌های موجود را کشف کنیم و به درک تفاوت‌های ژنتیکی میان آنها بپردازیم.

 

ناوین ادامه داد: تمایز قائل شدن میان سلول‌های سرطانی و سلول‌های عادی بدون یک روش محاسباتی قابل اطمینان، ساده نیست.

 

"رولی گائو"(Ruli Gao)، استادیار "موسسه پژوهشی هیوستون متودیست"(Houston Methodist Research Institute)، الگوریتم‌های CopyKAT را ابداع کرد که با افزایش دقت و تنظیم کردن جدیدترین نسل از داده‌های توالی آران‌ای، روش‌های قدیمی‌تر را بهبود می‌بخشند.

 

این گروه پژوهشی ابتدا ابزار خود را به واسطه مقایسه نتایج با داده‌های توالی کل ژنوم محک زدند که دقت بالا را در پیش‌بینی تغییرات تعداد رونوشت‌ها نشان داد. پژوهشگران نشان دادند که CopyKAT در تشخیص سلول‌های تومور از سلول‌های عادی در نمونه‌های ترکیب شده، دقیق است.

 

این گروه پژوهشی در تجزیه و تحلیل نمونه‌ها نشان دادند که ابزار آنها در شناسایی زیرمجموعه‌های سلول‌های سرطانی درون تومور، موثر است. آنها این نتایج را در آزمایش روی سرطان پستان سه‌گانه منفی تایید کردند.

 

گائو گفت: ما با استفاده از CopyKAT توانستیم زیرمجموعه‌های نادری را در سرطان‌های پستان سه‌گانه منفی شناسایی کنیم. ما امیدواریم که این ابزار برای جامعه پژوهشی مفید باشد تا به اکتشافات جدیدی در حوزه سرطان بپردازند.

 

این ابزار، به صورت رایگان در اختیار پژوهشگران قرار دارد. به گفته پژوهشگران، CopyKAT، برای پژوهش در مورد همه انواع سرطان کاربرد ندارد؛ برای مثال نمی‌توان از آن برای بررسی سرطان‌های کودکان و سرطان خون استفاده کرد.

 

این پژوهش، در میان "Nature Biotechnology" به چاپ رسید.

 #‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

چندی قبل خبر مرگ یک دختر نوجوان و دوست 28 ساله‌اش در یکی از بیمارستان‌های پایتخت به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد.

1 ساعت پیش

جلوی آینه قدی می ایستد، کمی عقب تر می رود تا اندامش را برانداز کند، اما به یک باره مأیوس و نا امید می شود و می گوید پس چرا من لاغر نمی شوم!؟

1 ساعت پیش

5 سال گذشت و بار ديگر ممنوع‌الخروجي يك زن ورزشكار توسط همسرش خبرساز شد. سه‌شنبه ۲۸ بهمن ماه، «سميرا زرگري»، سرمربي تيم ملي اسكي آلپاين زنان ايران از حضور در رقابت‌هاي جهان بازماند و نتوانست شاگردان خود را به مقصد ايتاليا همراهي كند. سال ۱۳۹۴ بود كه ممنوع‌الخروجي «نيلوفر اردلان»،كاپيتان تيم‌ملي فوتسال زنان ايران نخستين زمزمه‌هاي اصلاح ماده ۱۸ قانون گذرنامه را شكل داد، اصلاحي كه مي‌خواست لااقل گشايشي را در كار زنان شكل بدهد كه در موارد اضطرار، صرفا از سر كين‌جويي همسران خود از شركت در مجامع مهم بين‌المللي بازنمانند.

2 ساعت پیش

بیش از یکسال از شیوع بیماری کووید-۱۹ گذشته و حدود ۱۲ واکسن برای این مقابله با ویروس کرونا عرضه شده اما برخی مردم از دریافت واکسن امتناع می‌کنند تا آنجا که دولت‌ها مجازات‌هایی را برای چنین افرادی وضع کردند.

2 ساعت پیش

استانداردهای بین‌المللی در تهیه این واکسن بسیار رعایت شده و پروتکل‌های مربوطه به شدت رعایت می‌شود؛بنده فکر نمی‌کنم کمتر واکسنی این طور اصول را رعایت کند.

2 ساعت پیش

تبلیغ و فروش سفرهای خارجی و داخلی برای تعطیلات نوروز آغاز شده است، درحالی که ستاد ملی کرونا نه تنها هنوز به تصمیمی روشن درباره سفرهای نوروزی نرسیده، بلکه مصوبه‌ای دارد که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را موظف می‌کند از انجام تبلیغ و مشوق برای افزایش سفر، نظیر فروش بلیت و تورهای تخفیف‌دار و امثال آن جلوگیری کند.

3 ساعت پیش

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین وضعیت شیوع کرونای انگلیسی در ایران گفت: ما با شیوع این بیماری به ویژه در مناطق جنوبی که اخیرا چهارمحال و بختیاری هم به این مناطق اضافه شده است، مواجه هستیم.

3 ساعت پیش

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شیوع بالای مصرف مواد مخدر تریاک در بین کارگران از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای برای پیشگیری و درمان اعتیاد در بین این قشر خبر داد.

3 ساعت پیش

نمک دریا، به نحوی یک منبع ضروری مغذی به حساب می‌آید. نمک دریا شامل مواد معدنی طبیعی است که به بهبود عملکردهای بدن کمک می‌کند. در واقع نمک دریا حاوی مواد معدنی حیاتی مانند پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم، کلر، آهن، مس و روی (زینک) است.در ادامه به چند خاصیت نمک دریا اشاره کرده‌ایم.

4 ساعت پیش

در سطح جهانی، آخرین میزان واکسیناسیون به طور متوسط ۶,۰۷۴,۹۳۲ دوز در روز گزارش شده است؛ یعنی روزانه برای بیش از ۳ میلیون نفر. اغلب این واکسن‌ها باید در دو دور تزریق شوند اما واکسن جانسون اند جانسون تک‌دوز است. این واکسن به تازگی تأییدیه هایی گرفته و در روزهای آینده کشورهای بیشتری آن را خریداری و دریافت خواهند کرد.

4 ساعت پیش

این مواد غذایی به کاهش فشار خون کمک می‌کنند.

4 ساعت پیش

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از کمبود نیروی پرستار در تمامی بیمارستان‌های اهواز با اوج‌گیری شرایط شیوع کرونا در خوزستان خبر داد.

5 ساعت پیش

به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اگر می‌خواهید وزن کم کنید، باید به جای افزودن مواد غذایی، به جایگزینی فکر کنید. چرا که اگر علاوه بر آنچه به طور معمول می‌خورید، شروع به خوردن میوه و سبزیجات می‌کنید، کالری بیشتری به بدنتان اضافه کرده و وزنتان افزایش می‌یابد.

6 ساعت پیش

اهمیت صبحانه در علم تغذیه به قدری زیاد است که آن را سرمایه‌ای برای سلامتیِ طولانی‌مدت می‌دانند؛ مخصوصاً برای آن دسته از افرادی‌ که قصد کاهش وزن دارند. در این مطلب با چند مورد از بهترین‌ موارد صبحانه برای لاغری آشنا می‌شوید.

6 ساعت پیش

بر اساس یک بررسی پژوهشی استان قم عنوان شادترین استان کشور را کسب کرده است.

6 ساعت پیش

بیشتر...