خبرآنلاین |
۲ هفته پیش

اولین انقراض بزرگ کی روی داد کشف فسیلی که دانسته های قبلی را به چالش می کشد خبرآنلاین

اولین انقراض بزرگ کی روی داد؟ / کشف فسیلی که دانسته‌های قبلی را به چالش می‌کشد

مهر نوشت: دانشمندان بر این باورند که زمین در حال حاضر در میانه ششمین رویداد بزرگ انقراضی خود قرار دارد، اما بررسی دقیق یک فسیل نشان می‌دهد که این‌طور نیست.

محققان می‌گویند بر خلاف فرضیه‌های قبلی ممکن است کره زمین در میانه هفتمین رویداد بزرگ انقراضی خود باشد. دانشمندان شواهدی از یک رویداد انقراض دسته جمعی که قبلاً ناشناخته بود، یافته‌اند که نیم میلیارد سال پیش رخ داده است.

در حالی که الگوهای انقراض در طول زمان افزایش و کاهش می‌یابند، به طور کلی پذیرفته شده که پنج بازه زمانی اصلی وجود دارد که طی آنها بیش از ۷۰ درصد حیات روی زمین از بین رفته است.

اولین مورد انقراض در حدود ۴۵۰ میلیون سال پیش در پایان دوره اردویسین رخ داد و تا ۸۵ درصد از همه گونه‌های زنده در آن زمان از بین رفت. بدترین رویداد انقراضی هم در پایان دوره زمین شناسی پرمین رخ داد و تا ۹۶ درصد از کل گونه‌های زنده از بین رفت. جدیدترین رویداد از این دست ۶۶ میلیون سال پیش در پایان دوره کرتاسه رخ داد که همه دایناسورها را از بین برد.

اما در مطالعه جدید، دانشمندان آمریکایی شواهدی را از یک رویداد انقراض دسته جمعی دیگر یافته‌اند که حدود ۱۰۰ میلیون سال زودتر از اولین مورد پذیرفته شده فعلی رخ داده است. این تحول مربوط به دوره ادیاکاران در حدود ۵۵۰ میلیون سال پیش است، یعنی زمانی که حیات چند سلولی پیچیده برای اولین بار آغاز شد.

سوابق فسیلی این دوره به دلایل مختلفی مبهم است. زیرا موجوداتی که در آن زمان زندگی می‌کردند تا حد زیادی بدن نرمی داشتند و بنابراین فسیل‌های چندانی از آنها باقی نمانده است. به علاوه، مدت زمان زیادی از آن زمان گذشته است و بسیاری از فسیل‌های دوره ادیاکاران در اعماق زمین قرار گرفته و از بین رفته‌اند.

این امر شناسایی نشانه‌های یک رویداد انقراض جمعی را دشوار می‌کند. به نظر می‌رسد رکورد کاهش تنوع حیات از اواسط تا اواخر این دوره رخ داده، اما تعیین این که آیا این امر به انقراض کامل منجر شده یا خیر، مشکل است.

برای مطالعه این موضوع، محققان پایگاه داده‌ای از تقریباً همه حیوانات شناخته شده دوره ادیاکاران از سراسر جهان و در طول ده‌ها میلیون سال جمع‌آوری کردند. آنها زمان زندگی و ناپدید شدن این موجودات، محیط، اندازه و شکل بدن، رژیم غذایی، عادات و اینکه آیا می‌توانند حرکت کنند یا نه را بررسی کردند.

با انجام این کار، محققان دریافتند که حدود ۸۰ درصد از حیوانات زنده در دوره ادیاکاران میانی در اواخر این دوره منقرض شده بودند.

محققان همچنین بر این باورند که شواهدی برای کشف علت این رویداد انقراضی در دست دارند. سوابق زمین‌شناسی نشانه‌هایی از کاهش سطح اکسیژن اقیانوس‌ها را در آن زمان نشان می‌دهد، و جالب اینجاست که به نظر می‌رسد حیواناتی که زنده مانده‌اند، برای زندگی با اکسیژن کم سازگار بوده‌اند.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

محمد کشوری طی رشته توییتی به روشنگری ادعاهایی که در خصوص هزینه اینترنت در کشور مطرح می‌شود پرداخت.

22 ساعت پیش

تصاویر کلوز آپ جدیدی از دوربین‌های جلو و عقب وان‌پلاس ۱۱ منتشر شده است که اطلاعات آن‌ها را فاش می‌کند.

21 ساعت پیش

امکان روشن ماندن هم زمان وای فای و بلوتوث با فعال کردن حالت هواپیما در اندروید فراهم شد.

20 ساعت پیش

گجت نیوز نوشت: تلگرام طی آپدیت جدیدش دست کاربران را برای حفظ اطلاعات شخصی‌شان بازتر کرده است. در ادامه به امکانات کاربردی بروزرسانی تازه Telegram می‌پردازیم.

19 ساعت پیش

سامسونگ به عنوان شریک تجاری رسمی گوشی‌های هوشمند کوالکام در مسابقات بازی های موبایلی سری اسنپدراگون پرو امسال معرفی شد.

20 ساعت پیش

تیزر ویدیویی جدید اوپو، طراحی گوشی های تاشو بعدی این شرکت موسوم به Find N2 و Find N2 Flip را نشان می دهد.

16 ساعت پیش

زومیت نوشت: ربات‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی به مرحله‌ای ترسناک از پیشرفت رسیده‌اند. به‌عنوان مثال گفته می‌شود موتور کوچکی به‌نام ChatGPT می‌تواند گوگل و شاید نسل بشر را طی چندسال ازبین ببرد.

1 روز پیش

رندرهای مطبوعاتی سری شیائومی ۱۳، طراحی این گوشی ها را زاویه های مختلف به خوبی نشان می‌دهند.

19 ساعت پیش

طرحی که سال گذشته برای اسکن iCloud Photos برای شناسایی تصاویر سوء استفاده جنسی کودکان رونمایی شد، کنار گذاشته شد؛ زیرا اپل می‌ خواهد روی رمزگذاری سرتاسری و سایر

17 ساعت پیش

بیشتر...