خبرآنلاین |
1 ماه پیش

این پشمک کیهانی از غول منظومه شمسی هم بزرگ تر است خبرآنلاین

این پشمک کیهانی از غول منظومه شمسی هم بزرگ‌تر است

ستاره‌شناسان، سیاره‌ای از نوع غول‌های گازی و مشابه مشتری کشف کرده‌اند که با وجود ابعادی بسیار بزرگ‌تر از مشتری، غول منظومه شمسی، به طرز شگفت‌انگیزی سبک است؛ ازاین‌رو آن را سیاره پشمکی نامیده‌اند.

غزال زیاری-اخترشناسان اخیراً سیاره‌ای را شناسایی کرده‌اند که از نظر ابعاد، بزرگ‌تر از سیاره مشتری (بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی) است ولی به طرز حیرت‌آوری سبک و کرکی و مانند پشمک است.

روز سه‌شنبه تیمی بین‌المللی از ستاره شناسان اعلام کردند که این سیاره گازی و فراخورشیدی نسبت به ابعادش، چگالی خیلی کمی دارد و این در حالی است که سیاره‌های گازی منظومه شمسی ما یعنی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون به‌مراتب متراکم‌ترند.

سیاره.jpg

خالد بارکائوی، نویسنده اصلی مقاله و عضور هیئت‌علمی MIT در این رابطه گفت: «این سیاره فوق‌العاده نرم است؛ چرا که بیشتر از گازهای سبک تشکیل‌شده تا مواد جامد.»

به گفته دانشمندان، این سیاره که WASP-۱۹۳b نام‌گرفته، گزینه ایده‌آلی برای مطالعه درباره شکل‌گیری و تکامل سیاره‌های غیرمتعارف به نظر می‌رسد. وجود و شناسایی این سیاره سال گذشته مورد تأیید قرار گرفت اما برای تعیین ویژگی‌های آن براساس مشاهدات تلسکوپ‌های زمینی به تلاش و زمان بیشتری نیاز بود.

سیاره1.jpg

حالا و بر اساس نتایج منتشرشده در مجله Nature Astronomy، به نظر می‌رسد که بخش عمده این سیاره از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده باشد. این سیاره در فاصله ۱۲۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد و به گفته محققان، دومین سیاره فراخورشیدی سبکی است که تاکنون بر اساس ابعاد و جرمش کشف‌شده است.

سیاره2.jpg

منبع:usnews

۵۴۳۲۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تلسکوپ فضایی هابل در ۳۴ سالگی، روز ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) به فعالیت علمی معمول بازگشت و با استفاده از سیستم نشانه‌روی جدید خود، این تصویر واضح را از کهکشان NGC 1546 ثبت کرد.

6 ساعت پیش

بالاخره پس از گذشت ۸ سال از معرفی شیرون، نوبت به جانشین آن رسید؛ توربیون، نام جانشین شیرون افسانه‌ای است، با چهره‌ای به‌روزشده همراه با ویژگی‌های فنی فوق‌العاده قدرتمند و ویژه.

14 ساعت پیش

شیطنت‌های زحل تمامی ندارد؛ این سیاره حلقه‌دار عدم تعادل انرژی را در سراسر کره خود تجربه می‌کند.

11 ساعت پیش

تسلا مدل Y اکنون با یک تشک بادی و کمپرسور مخصوص عرضه می‌شود. این تشک بادی کابین را به اتاق خواب تبدیل می‌کند.

13 ساعت پیش

محققان در تحقیق جدیدی نشان داده‌اند که استفاده از امواج ضربه‌ای ملایم با کمک دستگاهی که از آن به‌عنوان «سشوار فضایی» یاد شده است، بعد از جراحی بای‌پس می‌تواند بافت قلب بیماران را بازسازی کند.

17 ساعت پیش

کمپانی رضوانی از جدیدترین خودروی خود به نام آرسنال (Arsenal) با چهره‌ای محافظه‌کارانه و جذاب رونمایی کرد.

18 ساعت پیش

منشور مستطیلی درخشانی که در رشته‌کوهی دورافتاده در نزدیکی لاس‌وگاس دیده شد؛ باز هم معمایی در ذهن جهانیان ایجاد کرده است. این‌که آن شی‌ء از کجا آمده و یا اینکه هنوز آنجا است، نامعلوم است و سازمان حیات‌وحش ایالات‌متحده نیز در تلاش برای حل این مسئله است.

14 ساعت پیش

جدا شدن بخش‌هایی از بدنه زیردریایی پیشرفته روسیه «کازان» در کوبا خبرساز شد. کارشناسان بر این باورند که آسیب‌های زیردریایی چندان جدی نیست ولی مخفی ماندن موقعیت زیردریایی را به خطر خواهد انداخت.

12 ساعت پیش

در کوهستان‌ها هرچه به سمت قله می‌رویم، هوا سردتر می‌شود. اگر واقعا هوای گرم به سمت بالا حرکت می‌کند، چرا قله کوه‌ها گرم‌تر نیست؟

7 ساعت پیش

بیشتر...