آیچوب |
2 سال پیش

دلایل سفیدک زدن رنگ چوب چیست چگونه سفیدک را از بین ببریم

سفیدک زدن رنگ چوب یکی از مشکلات رایج در رنگ‌کاری چوب است و سؤالی بزرگ در ذهن برخی مخاطب‌ها که دلیل این مشکل چیست؟ چگونه باید از سفیدک زدن رنگ چوب جلوگیری کنیم و اینکه در صورت مشاهده چنین مشکلاتی چه بخش‌هایی از فرایند اجرای رنگ را بررسی کنید. با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی این مشکل رایج در رنگ کاری چوب بپردازیم.

سفیدک زدن رنگ چوب,ایجاد سفیدک در رنگ,حل مشکل سفیدک رنگ,رنگ چوب ,خرابی نیم پلی استر,لکه های سفید پس از اجرای رنگ, خرابی های رنگ چوب,چطور سفیدک رنگ را تمیز کنم؟

چه زمانی سفیدک رنگ ایجاد می‌شود؟

دسترسی سریع :پنهان
1چه زمانی سفیدک رنگ ایجاد می‌شود؟
2تینر سلولوزی مشکل دارد
3خشک کن یا هاردنر ضعیف است
4نیم پلی استر تاریخ گذشته
5پاشش رنگ در دمای هوای پایین
6رنگ زیرین هنوز خشک نشده!
7رنگ بیش از حد پاشش شده
8رطوبت هوا و سفیدک رنگ
9چگونه سفیدک رنگ را از بین ببریم؟
10جمع بندی پایانی:

سفیدک در نیم پلی استر معمولاً بیشتر در قسمت‌هایی ایجاد می‌شود که رنگ به‌صورت اشک جمع شده باشد. یا اینکه ضخامت رنگ بیشتر از مثدار استاندارد رنگ روی کار اجرا شده باشد. با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که در صورت وجود مشکل در یکی از اجزاینیم پلی استراگر حجم زیادی از مواد روی کار اجرا شود، سفیدک نمایان می‌شود.

جالب اینجاست که در وارنیش هایی مانند تمام پلی استر و پلی اورتان هم مشکلاتی مانند سفیدک بروز می‌کند. البته طبق تجربه اساتید این مشکل بیشتر در وارنیش های (نیم پلی استر، کیلر، تمام پلی استر، پلی اورتان) بیشتر نمایان می شود.

پیشنهاد آیچوب:

معرفی دوره آموزش رنگ کار ماهر چوب؛ جامع‌ترین دوره آموزش رنگ چوب در ایران

تینر سلولوزی مشکل دارد

یکی از دلایل اصلی ایجاد سفیدک در نیم پلی استر حلال نامناسب است. در واقع تینر فوری نباید تاریخ گذشته باشد یا در شرایط نامطلوب نگهداری شده باشد و یا اینکه بی‌کیفیت تولید شده باشد. تمامی این موارد موجب می‌شود که پس از اجرای نیم پلی استر، سفیدک مشاهده کنید.

تشخیص سلامت تینر کمی مشکل است. در واقع نیاز به تجربه زیاد در رنگ چوب و اجرا رنگ دارد. به‌عنوان مثال اساتید قدیمی می‌گویند برای تشخیص کفیت تینر روش‌هایی وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

* انگشت خود را به تینر آغشته کنید و انگشت شست و اشاره را به هم بمالید. اگر احساس وجود چربی در تینر کردید نشانه نامرغوب بودن تینر است.

* اگر تینر سریع خشک شد و سفیدک روی دست ماند، نشانه نامرغوب بودن تینر است.

* اگر تینر خشک شد و سفیدک هم بعد از چند لحظه از بین رفت، نشانه مرغوب بودن تینر است.

* اگر در تینر آب زیاد وجود داشته باشد نشانه نامرغوب بودن آن است.

البته این روش‌ها کاملاً تجربی هست و نیاز به تمرین و حضور در کنار اساتید دارد.

سفیدک زدن رنگ چوب,ایجاد سفیدک در رنگ,حل مشکل سفیدک رنگ,رنگ چوب ,خرابی نیم پلی استر,لکه های سفید پس از اجرای رنگ, خرابی های رنگ چوب,چطور سفیدک رنگ را تمیز کنم؟

خشک کن یا هاردنر ضعیف است

نیم پلی استر دو جزئی است. به زبان ساده نیم پلی استر برای خشک شدن نیاز به جزء دوم دارد که با نام هاردنر یا خشک کن در میان اساتید رنگ‌کار شناخته می‌شود. اگر هاردنر فاسد شده باشد مشکلاتی مانند سفیدک در رنگ ایجاد می‌شود. همچنین اگر هاردنر فاسد باشد نیم پلی استر خشک نمی‌شود و حالت چسبندگی دارد.

نیم پلی استر تاریخ گذشته

در رنگ چوب و مخصوصاً رنگ‌های شیمیایی باید مراقب تاریخ انقضای رنگ باشید. به هیچ عنوان سیلر و کیلر و نیم پلی استر و تمام پلی استر تاریخ گذشته خریداری نکنید. شاید رنگ‌فروش اعلام کند که هیچ مشکلی در اجرای رنگ‌های تاریخ گذشته نخواهید داشت؛ اما شک نکنید که بالاخره یک مشکل در این رنگ‌ها ایجاد خواهد شد.

پیشنهاد آیچوب:

پرسش و پاسخ مشکلات اجرای رنگ نیم پلی استر چوب! مشکل شما چیست؟

پاشش رنگ در دمای هوای پایین

همان‌طور که می‌دانید اجرای رنگ باید در دمایی بین 25 تا 35 درجه سانتی‌گراد اجرا شود و اگر در دمای پایین رنگ را اجرا کنید، مشکلاتی مثل سفیدک زدن ایجاد می‌شود. نکته مهم اینجاست که برای افزایش دمای کارگاه به هیچ عنوان از بخاری گازی استفاده نکنید.

سفیدک زدن رنگ چوب,ایجاد سفیدک در رنگ,حل مشکل سفیدک رنگ,رنگ چوب ,خرابی نیم پلی استر,لکه های سفید پس از اجرای رنگ, خرابی های رنگ چوب,چطور سفیدک رنگ را تمیز کنم؟

رنگ زیرین هنوز خشک نشده!

بعد از اجرای هر رنگ تا مدتی بخارات آن خارج می‌شود تا زمانی که رنگ به‌سختی نهایی برسد. اگر طوری رنگ را بپاشید که لایه زیرین به مرحله خشک شدن نزدیک شده باشد بخارات در زیر رنگ رویه باقی می‌مانند و به‌صورت سفیدک نمایان می‌شود.

رنگ بیش از حد پاشش شده

پاشش بیش از حد رنگ هم موجب ایجاد سفیدک می‌شود. شما باید رنگ را به‌اندازه مناسب روی کار اجرا کنید. اجرای زیاد رنگ موجب می‌شود که روند خشک شدن آن استاندارد به جلو نرود و سفیدک ایجاد شود. این مورد و مورد قبلی از نظر ساختاری نزدیک به هم هستند.

وقتی نیم پلی استر را بیش از حد و اندازه استاندارد آن اجرا کنید، حالت شکنندگی پیدا می‌کند و در برخی موارد هم سفیدک ایجاد می‌شود.

سفیدک زدن رنگ چوب,ایجاد سفیدک در رنگ,حل مشکل سفیدک رنگ,رنگ چوب ,خرابی نیم پلی استر,لکه های سفید پس از اجرای رنگ, خرابی های رنگ چوب,چطور سفیدک رنگ را تمیز کنم؟

رطوبت هوا و سفیدک رنگ

در شهرهای مرطوب مانند استان‌های شمالی و جنوبی به خاطر نزدیکی به دریا و رطوبت زیاد باید مراقب بود که در ساعاتی که رطوبت هوا زیاد است اقدام به پاشش نکنید. مخصوصا روزهای بارانی در شمال کشور یکی از بدترین مواقع برای پاشش رنگ است.

در واقع گرده‌های رنگ در زمان انتقال ازپیستولهبه سطح چوب، هم‌زمان رطوبت هوا را هم جذب می‌کنند و به چوب انتقال می‌دهند و موجب ایجاد سفیدک در نیم پلی استر می‌شود.

چگونه سفیدک رنگ را از بین ببریم؟

برای از بین بردن سفیدک ایجاد شده در نیم پلی استر ابتدا اجازه دهید حدود 24 ساعت از ایجاد سفیدک بگذرد. ممکن است در اثر گذشت زمان این سفیدک‌ها از بین برود. در صورتی که این مشکل حل نشد، باید روی کار یک دست سنباده 400 یا 220 کارکرده بکشید و یک بار دیگر نیم پلی استر سالم (بدون مشکلاتی که توضیح دادیم) روی کار اجرا کنید.

پیشنهاد آیچوب:

دلیل پوست پرتقالی شدن رنگ چیست؟ + راهکار حل این مشکل

جمع بندی پایانی:

در این نوشته تلاش کردیم دلایلی که موجب سفیدک زدن رنگ چوب می‌شود را با شما اشتراک بگذاریم. ممکن است یک دلیل یا مجموعه‌ای از چندین دلیل موجب سفیدک زدن رنگ شوند و تشخیص اینکه کدام‌یک درست هستند بر عهده شماست.

در پایان از شما همراهان عزیز خواهشمندیم تجربیات خودتان از ایجاد سفیدک رنگ را با ما به اشتراک بگذارید.

سپاس از استاد مرادپور

آیچوب#‌چوب #‌صنعت_چوب منبع: آیچوب

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همواره یکی از مهم ترین موضوعاتی که به عنوان دغدغه اصلی بسیاری از گردشگران و مسافران مطرح می شود در رابطه با هزینه است. بر همین اساس سفر به قشم یا کیش نیز

۲ هفته پیش

در دنیای کریپتوکارنسی‌ها تعداد زیادی صرافی فعال هستند که نحوه عملکرد آن‌ها به دو ­صورت متمرکز و غیرمتمرکز است. البته به ­دلیل مشکلات بسیار زیادی که ناشی

3 روز پیش

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد درخواست سیم‌کارت برای گردشگران خارجی پیشنهاد او بوده و همچنان پیگیر آن است.

۴ هفته پیش

رئیس اتحادیه تجار و بازرگانان سنگال از همکاری دوجانبه با ایران برای تولید و واردات شاهین و ساینا و دیگر خودرو‌ها به این کشور خبر داد.

۴ هفته پیش

چطور در خانه یک سافت باکس مقوایی رایگان بسازیم. خلاقیت در عکاسی, سافت باکس, نورپردازی

۱ هفته پیش

اصلی ترین روتین آرایش چیست؟ قدرت آرایش غیرقابل انکار است. محصولات مورد علاقه ما به ما کمک می‌کنند تا ظاهر زیبایی را که دوست داریم ایجاد کنیم، ویژگی‌های

۲ هفته پیش

برنامه بزرگ ناسا برای آوردن اینترنت به ماه ! این آژانس در حال برنامه ریزی برای ایجاد تعدادی زیرساخت در ماه و اطراف آن است

۴ هفته پیش

این روزها نام سفرکارت علی بابا را می‌توان از زبان بسیاری از افراد شنید. جدیدترین محصول علی‌بابا به‌قدری خاص و متمایز طراحی شده که توانسته در مدت زمان

۱ هفته پیش

Honor Magic5 Pro یک گوشی هوشمند قدرتمند با ویژگی های منحصر به فرد است .آنر آخرین گوشی خود را با نام Magic5 Pro در کنار اولین عرضه...

۴ هفته پیش

بیشتر...