انحصار در واردات توزیع نهاده های دامی اولویت مبارزه با فساد است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

انحصار در واردات و توزیع نهاده‌های دامی/ اولویت مبارزه با فساد است
اقتصادسبز آنلاین: مشاور سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: ورود دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات می‌تواند در مبارزه با فساد موثر باشد.

اقتصادسبز آنلاین: مشاور سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: ورود دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات می‌تواند در مبارزه با فساد موثر باشد.

به گزارش خبرنگار ما، علیرضا جاوید عربشاهی، مشاور عالی سازمان تعاون روستایی در نشست ملی مطالبه گران حوزه آب و کشاورزی با اشاره به اینکه فراتر از مبارزه با مفسد، مبارزه با زمینه‌های ایجاد فساد است، گفت: متاسفانه خیلی از عوامل فسادزا برای جریان‌های مطالبه‌گر مشهود نیست و تشکلی که می‌خواهد با فساد مبارزه کند ابتدا باید زمینه‌های را بشناسند و بعد با آنها مبارزه کند.
وی افزود: راهکار مبارزه با فساد صرفاً مصداقی برخورد نمودن و رسانه‌ای کردن آن نیست. باید دستگاه‌هایی همچون دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات در مبحث نظارتی ورود کنند و در بخش قانون گذاری، قوانین فسادزا را در مجلس حذف کنیم و همچنین در نسبت به شناسایی زمینه‌های فسادزا آنها را اولویت بندی نماییم.
عربشاهی در ادامه به زمینه‌های بروز فساد در حوزه کشاورزی پرداخت و در این باره اظهار کرد: در توزیع نهادها و واردات انحصارگرایی داریم و اگر یک سامانه شفافیت از میزان تولید و توان صادرات برای اشخاص و تاجران وجود داشت، فرصت ورود عادلانه و منصفانه برای همه افراد در این زمینه فراهم می‌شد.

بیشتر بخوانید:کمپانی CLAAS از حامیان رسمی بیماران «کووید-19»

وی تصریح کرد: به جای دستوری کردن اقتصاد بدون مشارکت کشاورزان، باید در سیاست گذاری‌هایمان به صورت منطقه‌ای از آنها استفاده کنیم. به عنوان مثال خرمایی که در بوشهر است با خرمایی که در خوزستان کشت می‌شود، نسبت به میزان قیمت تمام شده، هزینه‌های اولیه و هزینه‌های حمل بار با یکدیگر متفاوت است که در این مسئله باید منافع هر کشاورز در هر شرایطی که داراست بررسی و حفظ شود.
مشاور عالی سازمان تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: الگوی کشت در استان‌ها باید بر اساس آمار هر استان بررسی و انجام شود، به این شکل نباشد که یک سال با فراوانی گوجه مواجهیم و سال دیگر با کمبود آن و این موضوع باید بر اساس مبتنی بر اقلیم اتفاق بی افتد که یکی از بحث‌های جدی امروز مطالبه‌گری است.
وی در ادامه افزود: در بروکراسی‌های اداری به دلیل عدم شفافیت در فرایند اخذ مجوز، مشکلات سختی را برای کشاورزان پدید آورده که خود این موضوع در این بین رانتی را ایجاد کرده که گرفتن رشوه و خیلی از فسادهای مالی محصول همین بروکراسی‌های پیچیده اداری است. آن چیزی که در سازمان مرکز تعاونی روستایی پیش بینی کرده‌ایم شفاف کردن فرایندهاست که هر کشاورز حتی در دور افتاده‌ترین روستای ایران هم بتواند به صورت الکترونیکی مجوزهایش را پیگیری و اخذ نماید.
جاوید عربشاهی با بیان اینکه به اسم حمایت از تولید داخل، برخی از تعرفه‌های گمرکی را افزایش داده‌ایم گفت: این اقدام باعث کم شدن رقابت و ایجاد انحصار همچون ایران خودرو می‌شود و در طرف مقابل اگر بدون تعرفه گمرکی وارداتی صورت گیرد باعث نابودی تولید داخل می‌شود که به عنوان مثال اخیراً قرار بود برخی دلالان با تعرفه‌های پایین، محصولات لوازم خانگی کره‌ای در کشور وارد کنند.
وی در پایان تصریح کرد: امروزه یکی از مباحث مهم مطالبه‌گری، هوشمندانه کردن تعرفه‌هاست به طوری که نه باعث از بین رفتن رقابت در تولید داخل شود، به سمت انحصارگرایی نرویم و از سویی دیگر به محصولات تولید داخل نیز ضربه‌ای وارد نشود که این موضوع باید ابتدا مورد بررسی و در نهایت در مرحله اجرا قرار گیرد. / مهر#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خرید تضمینی دانه روغنی سویا از ۹۰۰۰ تن گذشت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

آب اشتغال دو بحران بزرگ کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

کسانی که به رودبار سفر می‌کنند، بازدید از غار دربند را در برنامه‌ خود قرار می‌دهند. با ما همراه باشید تا با غار دربند رشی در گیلان آشنا شوید.

1 روز پیش

تاجیکستان سرمایه گذاری برای ایرانیان را دشوار کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

همکاری وزارت جهاد کشاورزی کمیته امداد امام خمینی ره برای توانمندسازی روستاییان عشایر پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

استاندارد بین المللی زرشک تدوین شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

عملیات کشاورزی مکانیزه در شالیزارهای کشور به ۶۵ درصد افزایش یافت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

بیش از ۳۳ هزار پسته خشک از باغ های استان سمنان برداشت شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

آذربایجانی که نخل ندارد خرما صادر می کند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

کتابچه صادرات محصولات کشاورزی به روسیه سوریه رونمایی شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

در این جنگل می‌توانید از رانندگی درمیان تونل رویایی از درختان زیبا لذت ببرید. با ما همراه باشید تا با جنگل دالخانی در رامسر آشنا شوید.

2 روز پیش

قیمت هر کیلو برنج طارم ۴۲ هزار تومان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

افزایش تولید نارنگی هزینه جمع آوری سیب بالاست پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

تولید میلیون تن سیب زمینی در سال زراعی ۱۴۰۰ ۱۳۹۹ پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

بیشتر...