مجله دلتا |
4 ماه پیش

علائم کمبود مواد مغذی کمبود مواد مغذی کمبود آهن ویتامین کمبود منیزیم مجله دلتا

به گفته محققان، کمبود هر نوع ماده مغذی ممکن است باعث بروز اثرات جسمی، روحی و رفتاری شود.
علائم کمبود مواد مغذی

یک رژیم غذایی مفید برای بدن سالم ضروری است. کمبود مواد مغذی می‌تواند منجر به بیماری‌های مختلف شود. به گفته محققان، تاثیر کمبود هر ماده مغذی بر بدن متفاوت است.مجله دلتادر این مطلب به بررسیعلائم کمبود مواد مغذیبر بدن می‌پردازد.

کمبود آهن

احساس خستگی و تحریک پذیری از علائم اصلی کم خونی هستند. کمبود آهن می‌تواند باعث کم خونی شود. در چنین وضعیتی به اندازه کافی گلبول قرمز سالم برای حمل اکسیژن کافی به بافت‌های بدن وجود ندارد. کمبود آهن معمولا در کودکان پیش دبستانی دیده می‌شود و اگر غذاهای غنی از آهن به آن‌ها داده نشود، به راحتی مستعد این کمبود هستند.

کاهش آهن خون

کمبود ویتامین A

فراموشی و سطح انرژی پایین کمبود ویتامین A را نشان می‌دهد که یک گروه بسیار مهم از مواد مغذی است. همچنین این ویتامین برای سیستم باروری سالم در زنان و مردان مورد نیاز است. سبزیجات سبز و نارنجی منبع خوبی از مواد مغذی ویتامین A هستند. برای نوزادان تازه متولد‌شده، شیر مادر بهترین منبع ویتامین A محسوب می‌شود.

ویتامین A

کمبود ید

در بسیاری از موارد، کودکان دارای معلولیت ذهنی، اختلال در رشد عقلی یا اختلال در رشد قربانی کمبود ید هستند. تقریبا یک سوم جمعیت جهان از کمبود ید رنج می‌برند. هورمون‌های تیروئید مسئول بخشی از رشد جسمی مختلف مانند رشد مغز، استخوان‌های قوی و تنظیم میزان متابولیسم در بدن هستند. گسترده‌ترین علامت کمبود ید، بزرگ شدنغده تیروئیداست. این امر همچنین ممکن است باعث افزایش ضربان قلب، مشکل تنفس و افزایش وزن شود.

علائم کمبود ید

کمبود کلسیم

اگر فردی، صرف نظر از رده سنی، احساس ضعف، کمبود انرژی و احساس کندی کند دچار کمبود کلسیم است. خستگی به دلیل کمبود کلسیم همچنین می‌تواند منجر به سبکی سر و سرگیجه شود که با عدم تمرکز، فراموشی و گیجی مشخص می‌شود. لبنیات و سبزیجات سبز تیره منبع خوبی از کلسیم هستند.

علائم کمبود مواد مغذی ، کلسیم

کمبود منیزیم

کمبود منیزیم از طریق برخی علائم مانند بیش فعالی در کودکان دیده می‌شود. آن‌ها در این حالت، تکانشی می‌شوند و کنترل خشم یا حرکات خود را ندارند. عدم توجه، اشتباه از روی بی‌احتیاطی، و از‌دست‌دادن علاقه به یک کار خاص که نیاز به تلاش ذهنی دارد، همه نشانه‌های پایین بودن منیزیم است. کمبود منیزیم همچنین می‌تواند منجر به چندین بیماری مانند دیابت نوع ۲، سندرم متابولیک و بیماری‌های قلبی شود. اگر با کنترل عصبانیت مشکل دارید مطلببا این ۳ روش خشم‌ خود را کنترل کنیدرا بخوانید.

علائم کمبود مواد مغذی ، منیزیم

پیشنهاد مطالعه:از شما دعوت می‌کنیم مطلبچطور کلسترول خوب را بالا ببریم؟را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌سلامتی #‌سلامت منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یک فیزیولوژیست ورزشی گفت: طبق تحقیقات انجام شده فعالیت هوازی اگر با کاهش کالری دریافتی و محدودکردن کالری روزانه مثلا (۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو کالری در روز) همراه باشد اثربخشی بالایی در کاهش وزن و سلامت قلبی عروقی دارد.

6 روز پیش

خودمان را دوست داشته باشیم و نکاتی که برای حفظ سلامتان ضروری است را رعایت کنیم.

پریروز

قصد نداریم با این اطلاعات شما را بترسانیم، اما خوب است بدانید که مطالعات نشان می دهد احتمال افزایش خطر تومور برای کسانی که بیش از حد از تلفن همراه استفاده می کنند، وجود دارد.

۱ هفته پیش

گاهی اوقات خارش ناحیه تناسلی بعد از رابطه جنسی می تواند به دلیل خشکی پوست در اطراف ناحیه تناسلی باشد. در مواردی که خارش ادامه دارد، این علامت می تواند نشانه عفونت، واکنش آلرژیک یا عفونت مقاربتی (STI) باشد.

۱ هفته پیش

متخصص روانپزشکی کودک و نوجوان، در آستانه بازگشایی مدارس، توصیه هایی برای والدین داشت که چگونه ترس از مدرسه را از فرزند خود دور کنند.

3 روز پیش

نباید در زمان خوردن غذا راه بروید، زیرا می تواند برای شما مشکلاتی مانند سو هاضمه، حالت تهوع و... ایجاد کند. در ادامه ۷ بلایی که راه رفتن موقع غذا خوردن سرتان می‌آورد، آمده است.

پریروز

شرکت‌ کنندگانی که شش ماه پیاده‌ روی سریع و منظم را به پایان رساندند در مقایسه با افرادی که تمرینات کششی و تعادلی را برای مدت زمان مشابه انجام می‌ دادند...

5 روز پیش

بسیاری از افراد هنگام آغاز ورزش، در روزهای ابتدایی احساس درد عضلانی شدیدی دارند که در این مطلب به علت و راهکارهای پیشگیری و تسکین آن اشاره شده است.

6 روز پیش

بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت که در اکثر موارد به دلیل سبک زندگی ایجاد می‌شوند بسیار شایع هستند و با پیری سریع‌تر همراه می‌باشند. این شرایط با تلومرهای کوتاه‌تر (ساختارهایی که انتهای کروموزوم‌های ما را پوشانده و از آسیب محافظت می‌کنند) مرتبط هستند. خبر خوب این است که اتخاذ برخی تغییرات سبک زندگی می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مزمن و پیری سریع‌تر کمک کند.

6 روز پیش

بیشتر...