خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

اشتباهاتی که خانه را در تابستان گرم می کند ایسنا

اشتباهاتی که خانه را در تابستان گرم می‌کند

ایسنا/خراسان رضوینتایج تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نیمی از خانه‌ها در طول تابستان بیش از حد گرم می‌شوند و بحران بهداشتی فوری برای ساکنان ایجاد می‌کنند.

در حال حاضر افزایش گرما عواقب شدیدی به همراه دارد، به‌طوری‌که تخمین زده شده ۲۹۸۵ مرگ ناشی از گرما در سال ۲۰۲۲ ثبت شده که بالاترین رقم در هر سال مشخص بوده است.

با در نظر گرفتن این موضوع، در ادامه اشتباهات رایجی که مردم هنگام تلاش برای خنک کردن خانه‌هایشان مرتکب می‌شوند و در عوض آنچه که باید انجام دهند، بیان شده است.

نادیده گرفتن تهویه طبیعی

ممکن است فکر کنید منطقی است که پنجره‌ها و درهای خانه خود را همیشه بسته نگه دارید تا از ورود هوای گرم به آن جلوگیری کنید، اما این راهکار در واقع می‌تواند گرمای بیش از حد در خانه شما ایجاد کند.

راه‌حل

در طول ماه‌های تابستان کمی زودتر از خواب بیدار شوید؛ صبح‌ها و شب‌های خنک‌ با باز کردن پنجره‌ها و درها به گردش هوای تازه و خنک شدن محیط زندگی خود کمک کنید. اگر پنجره‌ها در دو طرف مقابل باز شوند، می‌تواننند تهویه متقاطع و نسیمی ایجاد کنند که به‌طور طبیعی خانه شما را خنک می‌کند. مهم است که به خاطر داشته باشید برای حفظ هوای خنک در داخل و خارج شدن گرما، پنجره‌ها و پرده‌های خود را در گرمترین زمان روز ببندید.

زمان باز کردن پنجره

باز کردن پنجره‌ها در اوایل صبح و عصر همچنین بستن آنها در طول گرمای شدید روز، روشی عالی برای خنک نگه داشتن خانه است، اما اگر پنجره‌های خود را باز بگذارید و اجازه دهید خورشید در داخل خانه شما گرما ایجاد کند، ممکن است برای ازبین بردن این گرما کار سختی در پیش داشته باشید.

راه‌حل

برای مقابله با این مشکل، از پرده‌ها یا لایه‌های بازتابنده پنجره‌ها، برای جلوگیری از ورود گرمای خورشید استفاده کنید، در حالی که پرده‌های تیره به‌ویژه در خنک‌ نگه داشتن اتاق‌ها موثر هستند. در طول روز، بهتر است پرده‌های پنجره‌های رو به جنوب و غرب خانه را بکشید تا میزان گرمای ورودی به خانه شما کاهش یابد.

اشتباهاتی که خانه را در تابستان گرم می‌کند

استفاده ناکارآمد از پنکه

استفاده از پنکه یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که مردم سعی می‌کنند در تابستان با آن محیط خود را خنک نگه دارند و می‌تواند روش بسیار موثری باشند، اما مردم اغلب از آنها به اشتباه استفاده می‌کنند یا آنها را در اتاق‌های خالی رها می‌کنند.

راه‌حل

تهویه‌ها فقط افراد و نه اتاق‌ها را خنک می‌کنند به این دلیل که آنها فقط هوا را در اتاق به گردش در می‌آورند و نسیم دلپذیری تولید می‌کنند بر خلاف تهویه مطبوع که خود هوا را خنک می‌کند. بنابراین، باید مطمئن شوید که پنکه‌ها فقط زمانی روشن شوند که در اتاق هستید تا نسیم را احساس کنید. در تابستان پنکه‌های سقفی باید در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخند تا باد سرد ایجاد کنند و قطعا استفاده از پنکه‌های پنجره‌ای برای جذب هوای خنک از بیرون یا بیرون راندن هوای گرم از اتاق مفید است.

عایق‌بندی

اکنون عایق مدرن واقعا در خنک کردن محیط در تابستان موثر است و برای گرم نگه داشتن شما در زمستان نیز مفید است در نتیجه، داشتن عایق ضعیف و شکاف‌های اطراف پنجره‌ها و درها می‌تواند باعث خروج هوای خنک و ورود هوای گرم به خانه شود.

راه‌حل

ممکن است فکر کنید سرمایه‌گذاری در عایق‌های پیشرفته‌تر هزینه‌ای غیر ضروری است، اما مهم است که مطمئن شوید خانه شما به خوبی عایق‌بندی شده است تا هوای خنک به داخل و هوای گرم خارج شود. هر شکاف اطراف پنجره‌ها و درها را با آب و هوا یا درزبندی ببندید، زیرا این کار نه تنها به خنک شدن در تابستان کمک، بلکه گرما را در زمستان حفظ می‌کند، بازده کلی انرژی خانه شما را بهبود می‌بخشد و قبض انرژی شما را کاهش می‌دهد.

آشپزی و استفاده از لوازم خانگی

استفاده از اجاق‌ها و سایر وسایل مولد گرما در گرمترین بخش روز می‌توانند دمای داخل خانه را افزایش دهند و آشپزخانه شما را در طول موج گرمای تابستان تقریبا غیرقابل تحمل کنند.

راه‌حل

تنها کاری که برای جلوگیری از این مشکل باید انجام دهید این است که غذاها را صبح زود یا اواخر عصر که دمای هوا بسیار سردتر است بپزید. می‌توانید با وعده‌های غذایی مانند سالاد در طول روز، انتخاب دستورالعمل‌های آرام‌پز که حرارت کمتری تولید می‌کنند یا استفاده حداکثری از روش‌های کباب‌پزی از این موضوع جلوگیری کنید. همچنین به حداقل رساندن استفاده از سایر وسایل مولد گرما، مانند ماشین ظرفشویی و خشک‌کن، در گرمترین زمان روز می‌تواند بسیار مفید باشد.

منابع

www.thesun.co.uk

www.womanandhome.com

bestlifeonline.com

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر کشور: احتمال ادامه تعطیلی با تشخیص وزارت بهداشت وجود دارد.

2 ساعت پیش

تصویری از نسرین کهزک که در سینمای قبل انقلاب به نام مستعار سپیده فعالیت داشت با چهره ای بسیار متفاوت منتشر شد.

2 ساعت پیش

واکنش معنادار پریچهر قنبری، همسر شهاب حسینی پای پست ساناز ارجمند در اینستاگرام توجه گروهی از کاربران فضای مجازی را جلب کرده است.

2 ساعت پیش

معاون زیربنایی شهردار کرمان، از پایان شمع‌گذاری مسیر غرب به شرق تقاطع غیرهمسطح شهید زنگی‌آبادی کرمان خبر داد.

1 ساعت پیش

سال گذشته بود که سازمان استاندارد در بیانیه‌ای قاطع اعلام کرد که تولید پژو پارس به دلیل عدم رعایت برخی از آیتم‌های استاندارد 85 گانه از نیمه اسفندماه متوقف خواهد شد. این در حالی بود که ایران‌خودرو ده‌ها هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش کرده بود ولی درنهایت همه‌چیز به سود پژو پارس تمام شد.

2 ساعت پیش

نیویورک تایمز در گزارشی به تشریح نکات توافق احتمالی و نزدیک ایران و آمریکا پرداخته است. مقامات اسرائیلی نیز گفته‌اند در آستانه اعلام این توافق قرار داریم. از نظر کارشناسان، این توافق برای جلوگیری از یک اقدام نظامی است.

2 ساعت پیش

مدیر کل امور اتباع البرز در دیدار با خانواده های شهدای مدافع حرم لشکر فاطمیون بر تکریم خانواده های شهدا تأکید کردند.

2 ساعت پیش

جزئیات جدید پرداخت یارانه معیشتی 800 هزارتومانی با شرایط خاص منتشر شد.

2 ساعت پیش

محصولات کلاسیک بخش مهم و البته بسیار جذاب دنیای خودرو است که طرفدارن خاص خود را دارد. پروژه هایی مانند بازسازی، نگهداری و نمایش این گروه از خودروها بعضا حتی از معرفی لوکس ترین های سال نیز پر مخاطب تر می شوند. بخش دیگری در رابطه با خودروهای کلاسیک به باز آفرینی مدرن این خودروها مربوط می شود.

2 ساعت پیش

بیشتر...