خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

عکس سراتو آپشنال غیر آپشنال چه تفاوت هایی دارند خبرآنلاین

عکس | سراتو آپشنال و غیر آپشنال چه تفاوت‌هایی دارند؟

همراه مکانیک نوشت: کیا سراتو سایپا یکی از محبوب‌ترین خودروهای مونتاژی بازار ایران است که کماکان و پس از گذشت چند سال از توقف تولید، در بازار کارکرده خریداران خاص خود را دارد.

عکس | سراتو آپشنال و غیر آپشنال چه تفاوت‌هایی دارند؟

شرکت سایپا این خودرو را در تیپ‌های ساده و آپشنال مونتاژ کرده است که تفاوت میان این تیپ‌ها برای بسیاری از خریداران احتمالی مبهم است. به همین دلیل در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به سراغ بررسی تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال رفته‌ایم تا تیپ‌های این خودرو را دقیق‌تر بشناسیم. اگر شما هم قصد خرید سراتو سایپا را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی کیا سراتو سایپا

قبل از پرداختن به تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال بهتر است معرفی مختصری از این سدان کُره‌ای داشته باشیم و بیش‌تر با آن آشنا شویم. کیا سراتو سایپا درواقع نسل دوم این سدان کامپکت است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ روی خط تولید کیا موتورز بود و از ابتدا تا انتهای حیات خود به صورت وارداتی در بازار کشور ما عرضه شد. اما سال ۱۳۹۳ و بعد از برجام بود که سایپا به سراغ شریک قدیمی خود رفت و در حالی که نسل سوم سراتو معرفی شده بود، نسل دوم این خودرو را در نسخه‌های ۱.۶ لیتری دنده‌ای و ۲ لیتری اتوماتیک روی خط مونتاژ خود آورد.

کم آپشن بودن کیا سراتو سایپا نسبت به نسخه وارداتی باعث شد خریداران ایرانی استقبال چندان گرمی از آن نداشته باشند. از این رو سایپا برای افزایش سهم خود از بازار، در سال ۱۳۹۶ نسخه‌های آپشنال سراتو را عرضه کرد که حرکت هوشمندانه‌ای بود و محبوبیت این خودرو را در بازار به میزان چشم‌گیری افزایش داد. سراتو سایپا تا سال ۱۳۹۸ تولید می‌شد و در سال پایانی، تنها نسخه ۲ لیتری آپشنال آن روی خط تولید بود. اما شروع مجدد تحریم‌ها و خروج کیا از بازار ایران، این خودرو را مثل دیگر محصولات مونتاژی برندهای معتبر دنیا به پایان راه خود رساند.

مشخصات فنی نسخه‌های ۱.۶ و ۲ لیتری کیا سراتو مونتاژ را می‌توانید در قالب جدول زیر ببینید:

مدل خودرو

کیا سراتو ۱.۶ لیتری سایپا

کیا سراتو ۲ لیتری سایپا

پیشرانه

چهار سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

چهار سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

حجم موتور (cc)

۱۵۹۱

۱۹۹۸

حداکثر قدرت

۱۲۴ اسب بخار در ۶۳۰۰ دور

۱۵۶ اسب بخار در ۶۲۰۰ دور

حداکثر گشتاور

۱۵۶ نیوتن‌متر در ۴۲۰۰ دور

۱۹۴ نیوتن‌متر در ۴۳۰۰ دور

گیربکس

۶ سرعته دستی

۶ سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ‌ترونیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

۶.۶ لیتر در صد کیلومتر

۷.۱ لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفرتاصد (S)

۱۰.۳

۱۰.۵

حداکثر سرعت (Km/h)

۱۹۰

۲۰۸

تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال

کیا سراتو آپشنال و غیر آپشنال از نظر فنی تفاوتی باهم ندارند و تفاوت‌های آن‌ها در بخش آپشن‌ها و اندکی تفاوت ظاهری خلاصه می‌شود که باعث تغییر قیمت سراتو سایپا در نسخه های محتلف شده است. در ادامه به این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

تفاوت سراتو آپشنال و ساده از نظر ظاهری

سراتو آپشنال و معمولی از نظر طراحی بیرونی تفاوت عجیب و غریبی باهم ندارند و برای تشخیص آن‌ها از هم بایستی تنها به سقفشان نگاه کنید. کیا سراتو آپشنال چه از نوع ۱.۶ لیتری باشد و چه ۲ لیتری، به سانروف مجهز است و با دیدن شیشه سانروف روی سقف می‌توانید به آپشنال بودن نسخه مورد نظر پی ببرید. اما برای تشخیص نسخه‌های ۱.۶ و ۲ لیتری بایستی به نماهای جانبی و عقب نگاه کنید. جایی که نسخه ۲ لیتری از رینگ ۱۶ اینچی آلومینیومی + روکش کرومی دستگیره درب‌ها و قاب بالای پلاک عقب بهره می‌برد اما کیا سراتو ۱.۶ لیتری رینگ ۱۵ اینچی فولادی با قالپاق دارد و دستگیره درب‌ها و قاب بالای پلاک عقب آن هم به رنگ بدنه هستند.

تفاوت کیا سراتو آپشنال و ساده از نظر آپشن

عکس | سراتو آپشنال و غیر آپشنال چه تفاوت‌هایی دارند؟

عمده تفاوت کیا سراتو آپشنال و معمولی در همین بخش آپشن‌ها است. ابتدا به نسخه ۱.۶ لیتری آپشنال می‌رسیم که در تعداد نسبتاً محدودی تولید شده است. این نسخه با چهار آپشن سانروف، مالتی‌مدیا با مانیتور ۸ اینچی لمسی، سنسور پارک عقب و دوربین دید عقب از برادر غیر آپشنال خود متمایز می‌شود.

اما نسخه آپشنال ۲ لیتری که عمده آمار تولید کیا سراتو سایپا را به خود اختصاص داده است، تفاوت‌های بیش‌تری با برادر غیر آپشنال خود دارد. سانروف، مالتی‌مدیا با مانیتور ۸ اینچی لمسی، سنسور پارک عقب، دوربین دید عقب، کی‌لس استارتر، روکش چرمی صندلی‌ها، صفحه کیلومتر سوپرویژن و شیفترهای تعویض دنده پشت فرمان، آپشن‌هایی هستند که سراتو ۲ لیتری آپشنال بیش‌تر از نسخه ۲ لیتری ساده دارد.

برای اطلاع از جزئیات تفاوت سراتو آپشنال و غیرآپشنال از نظر آپشن و هم‌چنین تفاوت نسخه‌های ۱.۶ و ۲ لیتری این خودرو می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

نام تیپ و آپشن

سراتو ۱.۶ لیتری ساده

سراتو ۱.۶ لیتری آپشنال

سراتو ۲ لیتری ساده

سراتو ۲ لیتری آپشنال

رینگ‌

۱۵ اینچی

۱۵ اینچی

۱۶ اینچی

۱۶ اینچی

روکش کرومی دستگیره درب‌ها و قاب بالای پلاک عقب

ندارد

ندارد

دارد

دارد

کی‌لس استارتر

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

سانروف

ندارد

دارد

ندارد

دارد

کروز کنترل

ندارد

ندارد

دارد

دارد

سنسور نور

ندارد

ندارد

دارد

دارد

سنسور پارک عقب

ندارد

دارد

ندارد

دارد

دوربین دید عقب

ندارد

دارد

ندارد

دارد

مالتی‌مدیا با مانیتور لمسی

ندارد

دارد

ندارد

دارد

صفحه کیلومتر

ساده

ساده

ساده

سوپر ویژن

روکش صندلی‌ها

پارچه

پارچه

پارچه

چرم

سیستم تهویه مطبوع

دستی

دستی

اتوماتیک

اتوماتیک

شیفترهای تعویض دنده پشت فرمان

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

روکش چرمی غربیلک فرمان

ندارد

دارد

دارد

دارد

جمع بندی تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال

تفاوت‌ سراتو آپشنال و معمولی را باهم دیدیم و مشخص شد که این نسخه‌ها تنها از نظر سطح آپشن با یکدیگر متفاوت هستند و از مشخصات فنی یکسانی بهره می‌برند. بنابراین اگر دارابودن آپشن‌های بیش‌تر برای شما مهم است، به سراغ خرید سراتو آپشنال بروید. در غیر این صورت، نسخه‌های ساده هم با توجه به قیمت ارزان‌تر خود گزینه‌های خوبی برای خرید محسوب می‌شوند. از نظر بازار خرید و فروش نیز، اگر هر زمان به دنبال فروش سریع خودرو خود باشید، نسخه های ۲ لیتری این ماشین شما را ناامید نخواهد کرد و با صرف کمترین زمان قابل نقد شوندگی خواهد بود.

به عنوان کلام آخر می‌توانیم از مواردی مثل توانایی‌های حرکتی مناسب، استهلاک پایین، کابین جادار و قیمت کم‌تر نسبت به رقبای وارداتی به عنوان مهم‌ترین نقاط قوت کیا سراتو سایپا یاد کنیم. اما افت کیفی نسبت به نسخه‌های وارداتی، سواری نسبتاً خشک و حذف امکانات ایمنی هم نقاط ضعف این کُره‌ای مونتاژ سایپا را تشکیل می‌دهند. برای خرید این خودرو در نسخه های کارکرده حتما از خدمت کارشناسی خودرو شرکت همراه مکانیک برای تضمین سلامت معامله خودرو استفاده کنید.

۲۲۷۲۲۷#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

براساس داده‌های جدید به نظر می رسد خرید و فروش NFT ها تقریبا تمام جذابیت خود را میان کاربران از دست داده است.

20 ساعت پیش

تیم کوک Tim Cook Apple مدیرعامل اپل می‌گوید بسیاری از مرد عادی معنای متاورس را نمی‌دانند. مصاحبه ۲۰۲۲ تیم کوک درباره واقعیت افزوده مجازی و تغییرات اقلیمی.

19 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: آیفون 6 که در سپتامبر 2014 همراه با آیفون 6 پلاس معرفی شده بود، اکنون به لیست محصولات قدیمی اپل اضافه شده است.

11 ساعت پیش

ایرنا نوشت: مشاهدات فضاپیمای جونو (Juno) اولین منظره از نمای نزدیک از قمر یخی سیاره مشتری را در مدت ۲۲ سال گذشته ثبت کرد.

16 ساعت پیش

انتقال فقط ۱۰ درصد از ظرفیت تولید محصولات اپل به خارج از چین احتمالاُ هشت سال به‌طول خواهد انجامید.

16 ساعت پیش

۴۰ دستگاه پورشه ماکان ۸ میلیارد تومانی مهمترین خودروهای مزایده پیش رو برای ماشین های مانده در انبارهای گمرک هستند.

10 ساعت پیش

زومیت نوشت: طی قرون متمادی موارد زیادی از احتراق خود به ‌خودی انسان در سرتاسر دنیا گزارش شده، اما آیا واقعاً سوختن بی‌دلیل انسان واقعیت دارد؟

21 ساعت پیش

براساس اطلاعات جدید، سری جدید گوشی‌های پیکسل ۷ گوگل پیکسل با پشتیبانی از قابلیت Face Unlock و امکان استفاده از دو eSIM به صورت هم‌زمان روانه‌ی بازار می‌شوند

19 ساعت پیش

قیمت و تاریخ عرضه تلویزیون خم کردنی ال جی اولد فلکس LG OLED Flex و استن بای می StanByMe و Objet Pose رسما اعلام شد با مشخصات فنی تی وی TV جدید الجی.

18 ساعت پیش

بیشتر...