چطور |
2 سال پیش

فواید خرمای مجول برای سلامتی نکاتی که درمورد مصرف آن باید بدانید

مهم‌ترین ویژگیخرماچیست؟ شیرینی خوشایند آن. شیرین‌ترین خرما چیست؟ بی‌شک خرمای مجول. خرمای مجول نوعی از خرما با رنگی تیره، اندازه‌ای بزرگ و طعمی شبیه کارامل است. این خرمای خوشمزه مانند همتایان دیگرش از هسته‌ای تشکیل می‌شود که دور آن را بافتی جذاب، سیرکننده و مقوی احاطه کرده است. بعضی‌ها معتقدند که مجول بهترین خرمای جهان است؛ البته ادعای بزرگی به نظر می‌رسد ولی نمی‌توان از آن سرسری گذشت. برای اینکه این ادعا را رد کنیم یا بپذیریم باید ویژگی‌های مجول را بشناسیم و دست‌کم، یک بار آن را امتحان کرده باشیم. در این مقاله با خرمای مجول بیشتر آشنا می‌شوید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:
دانستنی‌هایی درباره خرمای مجول|مزایای خرمای مجول|خرمای مجول و رژیم غذایی

خرمای مجول و چیزهایی که باید بدانید

خرمای مجول - شاهانی - shahanifood

خرما از آن میو‌های گرمسیری است که در هر مکانی نمی‌روید. اصالت مجول هم به مراکش بازمی‌گردد. درختان نخل مجول در مناطق گرم آمریکا، خاورمیانه، جنوب آسیا و نیز آفریقا دیده می‌شوند. مجول را معمولا به حالت خشک می‌فروشند؛ البته نه به این معنا که آب آن کشیده و ناخوشایند می‌شود. شیوهٔ خشک‌شدن خرمای مجول به گونه‌ای است که ضمن خشک‌بودن، بافت نرم و چسبناکش تغییری نمی‌کند. خرمای خشک معمولا شیرین‌تر هم هست، چون قند موجود در آن در فرایند خشک‌شدن، غلیظ‌تر می‌شود.

حقایق غذایی درباره خرمای مجول

مصرف خرمای مجول باعث ورود موادی بسیار مغذی به بدنتان می‌شود؛ مثلا فقط ۲ عدد از این خرما یعنی معادل تقریبی ۴۸ گرم، حاوی مواد زیر است:

 • کالری: ۱۳۳؛
 • کربوهیدرات: ۳۶ گرم؛
 • فیبر: ۳٫۲ گرم؛
 • پروتئین: ۰٫۸ گرم
 • شکر: ۳۲ گرم
 • چربی: ۰ گرم
 • کلسیم: ۲ درصدمقدار ماده مغذی موردنیاز روزانه(DV)
 • آهن: ۲ درصد DV
 • پتاسیم: ۷ درصد DV
 • مس: ۱۹ درصد DV
 • ویتامین ب۶: ۷ درصد DV
 • منیزیم: ۶ درصد DV

به‌طورکلی، انواع خرما دارای مقدار قابل‌توجهیفیبرو انواع گوناگونی ازویتامین هاومواد معدنیمانند آهن،پتاسیم،ویتامین های B، مس ومنیزیمهستند. اگر خرمای مجول را با همتایان دیگر آن مثل خرمای دگلت نور یا هر نوع دیگری از خرما مقایسه کنید، متوجه می‌شوید کهکلسیمموجود در مجول بسیار بیشتر است. پس بهتر است هنگام خرید خرما، ‌سراغ خرمای مجول بروید.

بررسی کالری و قند مجول

خرمای مجول - شاهانی - shahanifood

انواع خرما منابعی غنی از قندهای طبیعی‌اند. افرادی که نیاز به کنترل قند خونشان دارند، باید در مصرف خرما دقت کنند. اما باوجوداین، جالب است بدانید کهشاخص گلوکزمجول زیاد نیست و نمی‌تواند سطحقند خونرا خیلی بالا ببرد. از قند که بگذریم، میزان کالری مجول هم بسیار زیاد است؛ پس در خوردن تعداد خرمای مجول باید حسابی دقت کنید.

موادی که خشک می‌شوند، نسبت به حالت عادی خود، حاوی قند بیشتری هستند؛ چون در حالت خشک، آب آنها کشیده و شیرینی‌شان بیشتر حس می‌شود. این موضوع فقط برای خرما صادق نیست، بلکه قیسی زردآلو،آلو،کشمشو… هم وضعیت مشابهی دارند. بیشتر مقدار کالری مجول هم به‌واسطه قند موجود در آن شکل می‌گیرد.

فواید خرمای مجول چیست؟

خوردن خرمای مجول می‌تواند فواید زیادی برایسلامتیشما داشته باشد؛ البته هنوز به پژوهش‌های بیشتری برای کشف مزایای مختلف خرما نیاز است. در ادامه با برخی از این فواید آشنا می‌شوید. مواردی که خود باعث برتری این خرما نسبت به انواع رایج خرما برای مصرف روزانه یا به‌صورت تنقلات می‌شوند و شاید بتوان گفت دلیل قانع‌کننده‌ای برای خرید خرمای مجول هستند.

حفاظت از قلب

فیبر وآنتی اکسیدانهای موجود در مجول می‌توانند از قلب حفاظت کنند. فیبر تواناییکاهش کلسترولبد (LDL) را در بدن دارد و شریان‌ها را پاک می‌کند. مصرف این میوۀ خوشمزه، موجبکاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبیمی‌شود. کافی‌ است دو عدد خرمای مجول (حدود ۴۸ گرم) نوش‌جان کنید تا ۳ گرم فیبر به بدنتان وارد شود.

پژوهشی هم درباره مزایای خرمای مجول انجام شده است که نشان می‌دهد: خرمای مجولکلسترولبد را کاهش می‌دهد و مانع از شکل‌گیری رسوب‌ها در شریان‌ها می‌شود. زمانی که درون شریان‌ها رسوب به وجود می‌آید، امکان مسدودشدن جریان خون قوت می‌گیرد و ممکن استحمله قلبییاسکته مغزیرخ دهد.

وجود آنتی‌اکسیدان‌ها در مجول به جنگ بدن بارادیکال های آزادکمک شایانی می‌کند.کاروتنوئیدواسیدهای فنولیکموجود در خرمای مجول هم بهسلامت قلبکمک می‌کنند. پژوهش‌ها نشان از این اثربخشی دارند.

کمک به هاضمه

مصرف فیبر بهسلامت روده هاوراحت‌تر شدن فرایند هضمکمک می‌کند. در واقع، مصرف فیبر کافی دررژیم غذاییروزانه مانع ازیبوستمی‌شود. اگر به اندازهٔ کافی از فیبر در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید، مشکلاتی مانندسرطان کلونیا همانسرطان روده بزرگهم از شما دور خواهد شد.

در پژوهشی سه‌هفته‌ای، ۲۱ نفر هر روز ۷ عدد خرما معادل ۱۶۸ گرم مصرف می‌کردند. جالب‌است بدانید که حرکات رودهٔ این شرکت‌کننده‌ها و بسامد کارکردن شکم‌شان افزایش پیدا کرده بود.

میزان بالای آنتی‌اکسیدان

خرمای مجول - شاهانی - shahanifood

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خرمای مجول می‌توانند مانع ازاسترس اکسیداتیودر بدن شوند. استرس اکسیداتیو باعث به‌وجودآمدنبیماری های قلبی،سرطانو مشکلات مغزی می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌های مجول حاوی کاروتنوئید، اسیدهای فلونیک و زردینه هستند. این مواد می‌توانند مانع ازالتهابو سرطان شوند و ازمغزحفاظت می‌کنند.

تحقیقی درباره میوه‌های خشک مانند آلو وانجیر خشکو خرما انجام شده که نشان می‌دهد: میزان آنتی‌اکسیدان خرما در میان گزینه‌های دیگر از همه بیشتر است.

مزایای دیگر خرمای مجول

 • خرما سوختی طبیعی برای بدن است. یک عدد خرمای مجول می‌تواند کربوهیدرات قابل‌توجهی به بدنتان وارد کند. کربوهیدرات‌ها منبع اصلی تأمین انرژی بدن هستند.
 • مصرف خرمای مجول می‌تواند بهسلامت استخوانهم کمک کند. در این خرما مقادیر اندکی از کلسیم و میزان قابل‌قبولی پتاسیم، منگنز و مس موجود است. تمام این مواد معدنی، برای سلامتی استخوان‌ها لازم‌اند.
 • حفظسلامت مغزهم از کارهای دیگری است که از دست خرمای مجول برمی‌آید. تحقیقات روی حیوان‌ها نشان می‌دهد که مصرف خرمای مجول روی کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانندآلزایمرنقش دارد؛ چون آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خرما با کنترل نشانگرهای التهابی باعث کاهش پلاک‌هایی می‌شوند که در مغز شکل می‌گیرند و بیماری‌هایی مانند آلزایمر را به وجود می‌آورند.

چگونه باید خرمای مجول را به رژیم غذایی اضافه کرد؟

خرمای مجول - شاهانی - shahanifood

اگر قصد خرید خرمای مجول را دارید، باید با بهترین فروشگاه‌ها برای فروش خرمای مجول هم آشنا شوید.فروشگاه اینترنتی شاهانیاز بهترین مراکزی است که می‌توانید به آن اعتماد کنید. بسته‌بندی‌ها، کیفیت و همه‌چیز در شاهانی کاملا متفاوت از تصوری است که از فروشگاه‌های فروش خرما دارید. قیمت خرمای مجول در سایت شاهانی از ۳۵ هزار تومان شروع و تا ۱۶۰ هزار تومان ادامه پیدا می‌کند.

فروکتوز موجود در خرما (همان قند موجود در آن) جایگزین مناسبی برای مصرف شکر سفید در رژیم غذایی است. پس بد نیست که به اضافه‌کردن مجول به رژیم غذایی‌تان به‌ویژه درتغذیه ماه رمضانفکر کنید. اگر می‌خواهید برای کسی کادوی مغذی و سالم ببرید هم به شاهانی و بسته‌های درجه‌یک خرمایش نیم‌نگاهی بیندازید.

اگر دوست دارید به‌جایشکر سفیدمضر، از خرما استفاده کنید، کافی است به فکر درست‌کردن خمیر خرما باشید. چطور؟ ۲ فنجان (۴۸۰ گرم) خرمای مجول بدون هسته را به ۱۱٫۴ فنجان (۳۰۰ میلی‌لیتر) آب اضافه کنید و به‌جای شکر، در هر دسر یا غذایی از این خمیر بهره ببرید.

امکان اضافه‌کردن خرما به انواعاسموتیها، سس‌ها، چاشنی‌ها،دسرهاو… وجود دارد. وجود خرما در شکلات‌ها، انواع شیرینی‌ها و پای‌ها هم عالی می‌شود. داخل خرما را هم می‌توان باگردو،بادام زمینی،پنیر،برنجپخته و خیلی چیزهای دیگر پُر کرد. فقط باید کمیخلاقیتداشته باشید تا ببینید که دوست دارید خرما را با چه چیزی پُر و نوش‌جان کنید.

خرما را در جایی خنک و خشک نگه دارید. گذاشتن خرما در یخچال و در ظرفی دربسته باعث حفظ رطوبت آن می‌شود.

در آخر

مجول کالری زیادی دارد؛ البته مواد مغذی آن مانند آنتی‌اکسیدان‌ها هم زیادند و مزایای بسیاری برای سلامتی به همراه دارند. فیبر موجود در خرما باعثسلامت گوارشمی‌شود و بیماری‌های رنگارنگ مرتبط با قلب از شما دور شود. خوبی خرما این است که به شکل‌های متنوع قابلیت مصرف دارد. با مجول می‌توانید اسموتی، دسر و… درست کنید.

شما هم تجربهٔ مصرف خرمای مجول را دارید؟ اگر از آن خورده‌اید، نظرتان درباره مصرف این خرما چه بوده است؟ به‌نظر شما، خرید یک بسته خرمای مقوی در بسته‌بندی شیک و مجلسی، بهتر از بردن شکلات به مهمانی‌ها و دیدارهای مختلف نیست؟ انتخاب شما چیست؟

منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...