خبرآنلاین |
2 ماه پیش

عکس این موجود جان سخت از انقراض بزرگ جان به در برده خبرآنلاین

عکس | این موجود جان سخت از ۵ انقراض بزرگ جان به در برده!

ایرنا نوشت: پژوهشگران با مطالعه قدیمی‌ترین جلبک سبز دریافتند که این گیاهان به احتمال زیاد زودتر از زمانی که تصور می‌کردند، به‌وجود آمده‌اند.

مطالعه قدیمی‌ترین جلبک‌های سبز گویای این است که این گیاهان احتمالاً زودتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، به‌وجود آمده‌اند.

پژوهشگران روی فسیل‌هایی مطالعه کردند که قدمت آنها به بیش از ۵۴۱ میلیون سال پیش، یعنی اواخر دوره اِدیاکاران ( نام یکی از دوره‌های زمین‌شناسی، ۶۳۵ میلیون سال تا ۵۴۱ میلیون سال پیش) می‌رسد. این فسیل‌ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین هستند که در اواخر ادیاکاران، یک دریای کم‌عمق بود.

بیشتر بخوانید:

  • عکس | تلسکوپ جیمزوب زیباترین تصویر از فضا را به ثبت رساند!

  • عکس | لوگوی سیتروئن تغییر کرد

این فسیل‌ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین هستند، که در اواخردوره ادیاکاران، یک دریای کم‌عمق بود.

عکس | این موجود جان سخت از ۵ انقراض بزرگ جان به در برده!

جلبک‌های سبز اعضای خاندان پادشاهی گیاهی هستند که حداقل یک میلیارد سال پیش ظهور کرده‌اند؛ اما یافته‌های جدید دانشمندان حاکی از این است که تنوع گونه‌های جلبک مدرن پیش‌تر از آنچه تصور می‌شد، وجود داشته‌اند و این ممکن است منشأ ایجاد پادشاهی گیاهی را ۱۰۰ میلیون سال دیگر به عقب براند. جلبک‌های باستانی به‌طور شگفت‌انگیزی پیچیده و تقریباً شبیه به یک جنس مدرن از جلبک‌های دریایی به نام کودیوم (Codium) هستند.

این نمونه‌ها از فسیل‌هایی به نام biota Gaojiashan به‌دست می‌آیند که تعدادی از آنها به‌جای اینکه به صورت صاف نگه‌داری شوند، به‌صورت سه‌بعدی حفظ شده‌اند. دانشمندان دانشگاه شمال غربی درچین، متوجه شدند پنج نمونه جلبک با آنچه از دوره ادیاکاران در نقاط مختلف دنیا باقی مانده است، مطابقت ندارد.

دانشمندان از ساختار فسیل‌ها دریافتند که آنها جلبک‌های سبز هستند؛ اما نتوانستند چیزی مشابه در گونه‌های شناخته‌شده جلبک‌های باستانی بیابند؛ بنابراین شروع به بررسی گونه‌های جدیدتر کردند. در آن زمان بود که متوجه شدند جلبک‌های باستانی تقریباً به کودیوم مدرن شباهت دارند.

پژوهشگران نام این گونه جدید را Protocodium sinese گذاشتند که به معنای اولین کودیوم چین است. به گفته این پژوهشگران، این جلبک یک بازمانده است. این واقعیت که این جلبک از اواخر دوره ادیاکاران تغییری نکرده است، نشان می‌دهد که این گروه از جلبک‌های سبز جایگاه تکاملی خود را زود کشف کردند و توانستند از پنج انقراض دسته‌جمعی و بیش از نیم میلیارد سال تغییر به سلامت عبور کنند. امروزه، گونه‌های کودیوم در بسیاری از مکان‌ها مهاجم هستند و بر جلبک‌های دریایی و جلبک‌های بومی برتری دارند.

دانشمندان در تلاش‌ هستند با استفاده از استنباط‌هایی که از ژنوم‌ گونه‌های مدرن و میزان جهش‌های دیده‌شده در سوابق دیرینه‌شناسی وجود دارد، زمان انشعاب ارگانیسم‌ها را از یکدیگر محاسبه کنند.

اگر جلبک‌های سبز اولیه از آنچه تصور می‌شد، متنوع‌تر بودند به احتمال زیاد کل فرآیند تکاملی زودتر از آنچه دانشمندان فکر می‌کردند، آغاز شده بود.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چطور می‌توانیم اخبار جعلی را از اخبار درست تشخیص بدهیم؟

9 ساعت پیش

ایسنا نوشت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی ارسال «پیام هشدار زلزله» دستور پیگیری موضوع و برخورد با مقصرین احتمالی را داد.

8 ساعت پیش

گوشی تکنو فانتوم ایکس ۲ پرو Tecno Phantom X2 Pro با دوربین پشتی جمع شونده معرفی شد با مشخصات فنی و قیمت و تاریخ عرضه و عکس تصاویر و پردازنده و رم و باتری.

10 ساعت پیش

دو روز پیش اوکراینی‌ها با پهپادهای ساخت زمان شوروی سابق دو پایگاه هوایی مهم روسیه را هدف قرار دادند که در این حملات بمب‌افکن استراتژیک توپولوف ۹۵ مورد اصابت قرار گرفت.

11 ساعت پیش

درحالی‌که فناوری پنل‌های خورشیدی وجود دارد، چرا خودروهای برقی به جای شارژ شدن به کمک منبع تغذیه، مستقیماً نیروی خورشیدی را به برق موردنیاز خود تبدیل نمی‌کنند؟

13 ساعت پیش

مرکز فضای مجازی به متا نامه داده و ضمن متهم کردن اینستاگرام به نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران و قوانین خود این پلتفرم به متا مهلت ۱۰ روزه داده تا نماینده معرفی

7 ساعت پیش

زومیت نوشت: ربات‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی به مرحله‌ای ترسناک از پیشرفت رسیده‌اند. به‌عنوان مثال گفته می‌شود موتور کوچکی به‌نام ChatGPT می‌تواند گوگل و شاید نسل بشر را طی چندسال ازبین ببرد.

9 ساعت پیش

خیزش هوش مصنوعی؛ آیا ربات های مبتنی بر هوش مصنوعی قدرت کافی برای پایان دادن به سلطه‌ی گوگل را دراختیار دارند؟

13 ساعت پیش

ایسنا نوشت: به لطف مهندسی ژنتیک، کوچکترین شکل حیات جهان که یک باکتری است، اکنون می‌تواند شنا کند.

13 ساعت پیش

بیشتر...