خبرآنلاین |
12 ماه پیش

چرا مردان سریع تر از زنان پیر می شوند خبرآنلاین

چرا  مردان سریع‌تر از زنان پیر می‌شوند؟

زومیت نوشت: مطالعه پژوهشگران فنلاندی نشان می‌دهد مردان ازنظر زیستی پیرتر از زنان هم‌سن خود هستند؛ اما این فاصله در حال کم‌شدن است.

براساس پژوهش دانشگاه ییواسکیلا و دانشگاه هلسینکی فنلاند، مردان ازنظر زیستی مسن‌تر از زنان هستند. مردان بیشتر سیگار می‌کشند و جثه بزرگ‌تری دارند که تا حدی به توضیح تفاوت جنسی مشاهده‌شده کمک می‌کند.

اگرچه در قرن بیستم امید به زندگی در دنیای غرب به‌سرعت افزایش پیدا کرد، زنان هنوز درمقایسه‌با مردان امید به زندگی بیشتری دارند. در فنلاند، معمولاً زنان پنج سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند. این شکاف جنسی در دهه‌ی ۱۹۷۰ در بیشترین حد خود قرار داشت. در آن زمان، امید به زندگی زنان در هنگام تولد بیش از ده سال بیشتر از مردان بود؛ اگرچه این نابرابری در سال‌های اخیر به‌سرعت در حال کاهش بوده است.

براساس مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده، تفاوت بین جنس‌ها را می‌توان در پیری زیستی نیز مشاهده کرد. پژوهش جدید تفاوت‌های زیستی احتمالی در پیری را بین مردان و زنان بررسی کرد و به این مسئله پرداخت که آیا عوامل مرتبط با سبک زندگی ممکن است علت تفاوت‌های احتمالی باشد. این اختلاف‌ها هم در میان بزرگ‌سالان جوان و هم در افراد مسن بررسی شد.

آزمودنی‌ها شامل دوقلوهای بالغ جوان‌تر (۲۱ تا ۴۲ سال) و مسن‌تر (۵۰ تا ۷۶ سال) از مطالعه‌ی هم‌گروهی دوقلوهای فنلاند بودند. عوامل مرتبط با سبک زندگی شامل تحصیلات، شاخص توده‌ی بدنی، استعمال دخانیات، مصرف الکل و فعالیت جسمی با استفاده از پرسشنامه اندازه‌گیری شد.

چندین ساعت اپی‌ژنتیک به‌عنوان سنجه‌های پیری استفاده شد. ساعت‌های اپی‌ژنتیک امکان مطالعه‌ی متغیرهای مرتبط با طول عمر را فراهم می‌کنند؛ درحالی‌که آزمودنی هنوز زنده است. آن‌ها سن زیستی را برحسب سال و براساس سطوح متیلاسیون DNA اندازه‌گیری‌شده در نمونه‌خون تخمین می‌زنند. آنا کانکانپه، پژوهشگر مؤسسه‌ی تحقیقات پیری‌شناسی و دانشکده علوم سلامتی و ورزش می‌گوید:

دریافتیم که مردان ازنظر زیستی پیرتر از زنان با همان سن تقویمی بودند و این تفاوت در شرکت‌کنندگان مسن‌تر بسیار بیشتر بود.

استعمال دخانیات به دفعات بیشتر در میان مردان شکاف جنسی در پیری را در دوقلوهای مسن‌تر و نه در دوقلوهای جوان توضیح می‌داد. علاوه‌براین، اندازه‌ی بدن بزرگ‌تر مردان بخش کوچکی از شکاف جنسی را در هر دو گروه سنی توضیح می‌داد. کانکانپه می‌گوید:

ما تفاوت جنسی را در سرعت پیری مشاهده کردیم که با عوامل مرتبط با سبک زندگی توضیح‌دادنی نبود. همچنین، از طرح مطالعاتی بسیار خاصی استفاده کردیم و سرعت پیری را بین دوقلوهای با جنس مخالف مقایسه کردیم. تفاوت مشابهی بین این جفت دوقلوها نیز مشاهده شد.

در دوقلوهای غیرهم‌جنس، دوقلوی پسر حدود یک سال از دوقلوی دختر پیرتر بود. این جفت دوقلوها در محیط یکسانی رشد کرده بودند و نیمی از ژن‌های آن‌ها مشترک بود. به‌گفته‌ی کانکانپه، این اختلاف را می‌توان با تفاوت‌های جنسی در عوامل ژنتیکی و اثرهای مفید هورمون جنسی زنانه استروژن بر سلامتی توضیح داد.

مطالعه‌ی جدید به درک رفتارهای سبک زندگی و تفاوت‌های جنسی مرتبط با پیری زیستی و امید به زندگی کمک می‌کند. کاهش استعمال دخانیات در مردان تا حدی توضیح می‌دهد که چرا شکاف جنسی در امید به زندگی در دهه‌های اخیر کاهش پیدا کرده است.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

۴۵ سال از پرتاب فضاپیمای وویجر۱، یکی از دوقلوهای نمادین بشر است که به کیهان فرستاده شد می‌گذرد. (یکی دیگر از این دوقلوها، وویجر ۲ است) این دو فضاپیما اکنون در فضایی تاریک، و در دوردست‌ها و فضایی بین‌ستاره‌ها- با فاصله‌ای بیش از ۱۷ میلیارد کیلومتر دورتر از خانه، جایی که خورشید ما همانند هر ستاره درخشان دیگری به نظر می‌رسد، هنوز در حال انجام کاوشهای علمی هستند.

11 ساعت پیش

زومیت نوشت: همیشه به یاد داشته باشید که قبل از واردشدن به دستگاه MRI، اشیاء فلزی ازجمله سلاح خود را تحویل دهید! وگرنه با عواقب ناگوار مواجه خواهید شد.

4 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: در دو مقاله‌ای که دانشگاه کالج لندن (UCL) به‌طور هم‌زمان منتشر کرده، فیزیک‌دانان ممکن است درنهایت نظریه‌ای ابداع کرده باشند که می‌تواند نظریه گرانش اینشتین را با دنیای عجیب مکانیک کوانتوم ادغام کند. این نظریه اگر درست باشد، می‌تواند یکی از پیچیده‌ترین مشکلات قرن‌های گذشته را در رابطه با درک ما از عملکرد جهان و ماهیت ماده حل کند.

14 ساعت پیش

چشم انسان‌ها رنگ‌های گوناگونی دارد که در این میان برخی رنگ‌ها رایج‌تر از بقیه هستند. تا به حال به این فکر کرده‌اید که کمیاب‌ترین رنگ چشم در میان انسان‌ها کدام است؟

14 ساعت پیش

میگ ۲۱ که نامش به عنوان پرتیراژترین جنگنده جهان در گینس ثبت شده است، تجربه سرنگون کردن بمب‌افکن بی ۵۲ اتمی را نیز در کارنامه دارد.

12 ساعت پیش

ایسنا نوشت:‌ در حالی که فهرست سیارات فراخورشیدی به بیش از ۵۰۰۰ جهان شناخته شده گسترش می‌یابد، صحت کشف قمرهای فراخورشیدی با شک و تردید روبه‌رو شده است.

2 ساعت پیش

فارس نوشت: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که برخوردها در مدار زمین باعث می‌شود که قطعات کوچک زباله فضایی سیگنال‌هایی را منتشر کنند که می‌توان آنها را از زمین شناسایی کرد.

2 ساعت پیش

ایسنا نوشت: یک وانت غول‌پیکر با توان بیش ۱۰۰۰ اسب بخار اولین در نوع خود در جهان است که از هیدروژن نیرو می‌گیرد.

13 ساعت پیش

یورونیوز نوشت: اخترشناسان یک منظومه شمسی نادر با شش سیاره را کشف کرده‌اند که سیاره‌های آن «در هماهنگی کامل با یکدیگر» در حال گردش هستند.

12 ساعت پیش

بیشتر...