دینو |
2 ماه پیش

حجاب اجباری کشورهایی با قانون حجاب اجباری دینو

این روزها بحث در مورد حجاب بسیار داغ است به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا دردینو، مقالات و آماری را در اختیارتان قرار دهیم تا اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشید. در این مقاله لیستی از کشورهایی که حجاب اجباری دارند را ارائه خواهیم کرد.

شاید فکر کنید که در تمامی کشورهای مسلمان، حجاب اجباری باشد اما اینطور نیست. طبق آمار و بررسی‌های انجام شده توسط منابع آماری مختلف، فقط در ایران و افغانستان حجاب اجباری است. البته در استان آچه کشور اندونزی نیز حجاب اجباری است. در نتیجه زنان در شرایط حجاب اجباری باید پوشش کامل داشته باشند و اگر از این قانون پیروی نکنند مجازات خواهند شد.

از سوی دیگر کشورهایی هستند که به شدت با حجاب اجباری یا حجاب مخالف هستند زیرا حجاب نماد اسلام‌گرایی بوده و در برخی کشورها منجر به جنجال‌های سیاسی بسیاری شده است؛ به همین دلیل حتی قانون پوشش حجاب در برخی کشورها ممنوع شده است. در مقالات بعدی به معرفی این کشورها خواهیم پرداخت.

اجرای قانون حجاب اجباری در کشورها

افغانستان

طالبان در سال ۱۴۰۰ پس از ۲۰ سال برافغانستانمسلط شد و در این کشور حجاب را اجباری کرد. در حالی که قبل از ورودطالبانحجاب در این کشور اختیاری بوده و حتی مجریان تلویزیونی شبکه‌های افغانستان بدون داشتن حجاب برنامه اجرا می‌کردند. اکنون در این کشور، زنان باید صورت خود را نیز با برقع بپوشانند. به گفته طالبان، چهره زن عامل اصلی فساد مردان است و به گفته‌ی تحلیلگران چنین تفکرات افراطی دوام نخواهد آورد.

حجاب اجباری

ایران

پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، ایران حجاب و پوشش اسلامی را در کشور خود اجباری کرده بود. در نتیجه در موسسات دانشگاهی و ادارات دولتی، پوشیدن آن در ایران اجباری شد. در نهایت قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۶۲ برای زنانی که بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شوند، اشد مجازات ۷۴ ضربه شلاق را تعیین کرد. تهران در سال ۱۳۶۳ قانون پوشش سختگیرانه‌ای را برای زنان اعلام کرد که حتی در موسسات عمومی نیز باید رعایت می‌شد.

درنتیجه طبق قانونی که برای زنان ایرانی وضع شد، در مؤسسات مذهبی و دولتی، باید از مقنعه و مانتو استفاده شود، در حالی که در سایر مکان‌های عمومی، زنان می‌توانند از روسری‌های آزاد و شال استفاده کنند.

این روزها دولت ایران یک بار دیگر به حجاب ‌اجباری تأکید و قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ادارات و اماکن عمومی وضع کرده است. دولت ایران با تأکید بر حجاب، این فرهنگ اسلامی را ستایش می‌کند. این در شرایطی است که در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی، کاربران زیادی مخالفت خود را با این موضوع نشان داده‌اند.

استان آچه در اندونزی

استان آچه اندونزی نیز زنان را مجبور به پوشیدن حجاب در اماکن عمومی می‌کند. دولت مرکزی اندونزی در سال 2001 به رهبران آچه اجازه داد تا شریعت خود را به مردم تحمیل کنند. در واقع دولت اندونزی با این قانون قصد دارد به انقلاب تجزیه طلبانه در این استان پایان دهد. در نتیجه در این استان نیز قانون حجاب اجباری وضع شده است.

بیشتر بخوانید:از امروز پوشش حجاب در عربستان آزاد و اختیاری شد

وضعیت کشورهای عربی در زمینه‌ی حجاب

بد نیست بدانید که در امارات متحده عربی، زنان بومی یا توریست، باید لباس‌های مناسب به تن داشته باشند. در نتیجه لباس‌های باز در مکان‌های عمومی چندان مرسوم نبوده اما حجاب اجباری نیست. در عربستان سعودی نیز به جز در مکه و مدینه، در بقیه مکان‌ها حجاب کاملاً اختیاری است. به طور کلی اگر زنان این کشورهای عربی را با لباس‌های پوشیده و حجاب مشاده می‌کنید علت آن است که، عادت به پوشش حجاب دارند و با توجه اعتقاداتشان حجاب را انتخاب کرده‌اند. به همین دلیل حتی در شرایطی که قانون حجاب ‌اجباری در این کشورها لغو شده، همچنان به آن پایبند هستند.#‌مدوزیبایی #‌سبک_زندگی منبع: دینو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ترک پاشنه پا یکی از مشکلات رایج مردم است و می‌تواند هم در بزرگسالان و هم در کودکان اتفاق بیوفتد که گاهی می‌تواند بسیار عمیق و دردناک باشد.

1 ماه پیش

امروز با چند نکته و ترفند آشنا می‌شوید که رعایت کردن آن‌ها می‌تواند باعث از بین بردن وز مو شود. در این مطلب از مجله دلتا همراه ما باشید.

5 ماه پیش

برای اطلاع از اشتباهات رایج انتخاب مانتو برای افراد چاق با ما در این مطلب از مجله دلتا همراه باشید تا اندام شما زیباتر دیده شود.

5 ماه پیش

همچنین بخوانید: آموزش گام به گام طراحی روی ناخن چند ترفند جالب برای طراحی روی ناخن فوت و فن داشتن ناخن‌های زیبا و محکم ساده‌ترین روش‌های تقویت ناخن در خانه این روغن‌ها ناخن‌های شما را درمان می‌کنند!

5 ماه پیش

درصورتی‌که صورت شما هر فرم و شکلی داشته باشد، می‌توانید مدل مو مناسب فرم صورت خود را انتخاب کنید و بدرخشید.

5 ماه پیش

به گفته آکادمی درماتولوژی آمریکا، رشد مو به صورت سالیانه حدود 15 سانت است اما در اکثر مواقع این مقدار رشد بسیار کم به نظر می‌‌رسد.

2 ماه پیش

شاید فکر کنید که در کشورهای اسلامی حجاب اجباری است اما اینطور نیست. طبق آمار منابع مختلف، فقط درکشورهای ایران و افغانستان حجاب اجباری است.

2 ماه پیش

همچنین بخوانید: آموزش گام به گام طراحی روی ناخن فوت و فن داشتن ناخن‌های زیبا و محکم ساده‌ترین روش‌های تقویت ناخن در خانه این روغن‌ها ناخن‌های شما را درمان می‌کنند! ساختن کیف دستی با روسری

5 ماه پیش

اگر می‌خواهید ابروهای پر داشته باشید، خوشبختانه درمان‌های خانگی زیادی وجود دارد که می‌توانید آن را امتحان کنید.

2 ماه پیش

بیشتر...