خبرگزاری رضوی |
1 ماه پیش

وزیر بهداشت: مصرف فاویپیراویر رمدسیویر باید منطبق بر پروتکل ها باشد رضوی

وزیر بهداشت: مصرف «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» باید منطبق بر پروتکل‌ها باشد
به گزارشخبرگزاری رضوی، دکتر سعید نمکی در نامه‌ای خطاب به دکتر شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: مصرف داروهای ضدویروس «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل‌ها بوده و نسخه‌نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل‌ها و مورد تائید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه‌ها صورت گیرد.

متن نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر شانه‌ساز

معاون محترم و رییس سازمان غذا و دارو

با سلام؛

پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی در مورد افزایش دسترسی راحت‌تر بیماران مبتلا به ۱۹ COVID- به داروهای ضدویروس فاویپیراویر و رمدسیویر باتوجه به اینکه خوشبختانه با همت شرکت‌های تولیدکننده داخلی به مقدار کافی تولید شده است ترتیبی اتخاذ فرمائید:

باتوجه به مصرف این داروها در بیماران سرپایی و بستری موقت مبتنی بر پروتکل‌های ابلاغی معاون محترم درمان به منظور کاهش بار بیمارستان‌ها به خصوص با موج جدید ویروس موتاسیون یافته ترتیبی اتخاذ فرمایید تا در داروخانه‌های منتخب به اندازه کافی در دسترس باشد.

داروخانه‌های منتخب در تعداد حداکثر و لیست آنها به مراکز ۱۶ ساعته و مراکز خصوصی و خیریه کلیه شهرستان‌ها ارسال و جهت اطلاع بیماران و جلوگیری از سرگردانی آنها نصب شود. به علاوه در سایت‌های مختلف جهت اطلاع عموم اعلام شود.

مصرف این داروها جهت جلوگیری از جهش و مقاومت ویروس باید منطبق با پروتکل‌ها بوده و نسخه‌نویسی نیز توسط پزشکان متخصص عفونی و ریه و یا پزشکان عمومی آشنا به پروتکل‌ها و مورد تایید معاونین درمان و بهداشت دانشگاه‌ها صورت گیرد.

جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و یا قاچاق فرآورده‌های مذکور داروخانه‌های منتخب مکلف به ثبت موارد با ذکر تعداد دارو، نام بیمار و پزشک معالج در سامانه TTACهستند.

پوشش بیمه‌ای داروهای «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» مورد توجه قرار گیرد

همچنین وزیر بهداشت در نامه‌ای دیگر خطاب به ناصحی عضو هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت و سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بر ضرورت توجه به پوشش بیمه‌ای داروهای «فاویپیراویر» و «رمدیسیو» در درمان سرپایی مبتلایان به کرونا تاکید کرد.

متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر ناصحی

عضو محترم هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت

جناب آقای دکتر سالاری

مدیرعامل محترم سازمان تامین اجتماعی

با سلام؛

پیرو تصمیمات قبلی درمورد پوشش داروهای ضد ویروس فاویپیراویر و رمدسیویر برای بیماران سرپایی مبتلا به COVID-۱۹، هنوز شکواییه‌هایی از بعضی از استان‌ها مبنی بر عدم پوشش بیمه‌ای این داروها در درمان سرپایی واصل می‌شود.

تجربه ارزشمند ما در خوزستان در اوج همه‌گیری جدید با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی نشان داد که اگر شیوه درمان سرپایی در مراکز ۱۶ ساعته با داروهای ضد ویروس اعمال نمی‌شد سرریز بیماران بستری علاوه بر تحمیل هزینه سنگین، مرگ و میر را به شدت بالا می‌برد کما اینکه مرگ و میر نسبت به تعداد بیماران در خوزستان بسیار کمتر از حد انتظار و نسبت‌های قبلی کشوری بود.

لذا شایسته است پوشش بیمه‌ای داروهای مذکور در درمان سرپایی مورد توجه قرار گیرد. بی‌تردید درمان ضد ویروس در روزهای اول به شدت بار بیمارستان‌ها و هزینه‌های سنگین مرتبط با این بیماران را خواهد کاست.

 


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

24انلاین نوشت:در حالیکه گفته شده بود رئیسی رئیس قوه قضاییه ، روز (جمعه) برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 اقدام خواهد کرد، این اتفاق نیفتاد .‌

نیم ساعت پیش

کیهان نوشت:اخیرا شاهدیم که با نزدیک شدن به ایام برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، در فضای مجازی برنامه «کلاب هاوس» ظاهراً با هدف گفت‌وگوی آزاد راه‌اندازی شده و چنین؛ بحثهای داغ و جدی سیاسی در فضایی جدید در جریان است.

نیم ساعت پیش

رژیم اشغالگر با بمباران اردوگاه «الشاطئ» و کشتار شماری از فلسطینیان از جمله چند کودک و زن، جنایت دیگری را در غزه مرتکب شده است.

2 ساعت پیش

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج امسال با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین شود.

2 ساعت پیش

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در خارج از فلسطین موافقت مقاومت با پایان درگیری‌ها با رژیم صهیونیستی را مشروط دانست و خواسته‌های این جنبش برای قبول آتش‌بس را مطرح کرد.

2 ساعت پیش

این روزها سایه خشکسالی بر زندگی مردمان اکثر نقاط کشور به‌ویژه مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور سنگینی می‌کند، براساس آمارها و شواهد بارش‌ها در سال زراعی جاری بیش از ۳۰ درصد در چهارمحال و بختیاری کاهش داشته است و به گفته مسئولان تابستان سختی از نظر تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در پیش خواهد بود.

2 ساعت پیش

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است. در ایران، این نهاد، زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و یا زیرمجموعه‌ای از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه‌ جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

3 ساعت پیش

رهبر جریان صدر عراق از عراقی‌ها خواست تا روز شنبه در حمایت از فلسطین و قدس به خیابان‌ها بیایند و پرچم فلسطین را به اهتزاز درآورند.

3 ساعت پیش

بازیکنان و از همه بدتر برخی از پیشکسوتان دو تیم پرسپولیس و استقلال، با به راه انداختن یک درگیری خشن و پر از صحنه‌های تاسف‌برانگیز، ضعف‌های اخلاقی و حرفه‌ای فوتبال ایران را به رخ تماشاگران کشیدند.

3 ساعت پیش

یک جمعیت‌شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال‌های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می‌کند و می‌گوید:  موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه‌های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می‌دانم. زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است. اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه‌هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه‌هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی‌دهد.

3 ساعت پیش

یک کارشناس مسائل یمن اظهار کرد: قطعا یکی از محورهای گفت‌وگوهای تهران و ریاض موضوع یمن و تلاش برای پایان بحران در این کشور است.

3 ساعت پیش

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای بسته حمایتی جدید برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در این صندوق خبر داد و گفت: این بسته جدید حمایتی دربردارنده ۳ نوع تسهیلات است.

4 ساعت پیش

دلیل فریادهای نیمکت نشینان استقلال بر سر مدافعان این تیم پس از گلزنی پرسپولیس مشخص شد.

4 ساعت پیش

شکست مقابل پرسپولیس باعث شد تا استقلال پس از بالغ بر یک سال و نیم در دربی پایتخت ناکام شود

4 ساعت پیش

گل محمدی بالاخره طعم پیروزی در دربی را چشید.

4 ساعت پیش

بیشتر...