یاسین جنگنده ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می کند تصاویر

به گزارشخبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ساخت جنگنده در دنیا یکی از پیچیده‌ترین دانش‌ها است که فقط چند کشور آن را در اختیار دارند و جمهوری اسلامی ایران هم با ساخت چند نمونه جنگنده به روش مهندسی معکوس نام خود را در این بین قرار داده است.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

جوانان متخصص کشورمان در ابتدای راه، جنگنده صاعقه را ساختند که در شهریور ۱۳۸۵ اولین پرواز موفق خود را انجام داد و پس از آن آذرخش به میدان آمد که در سال ۱۳۷۷ توانسته بود پرواز موفق داشته باشد، با تجریه این دو جنگنده نیرو‌های مسلح کشورمان دست به ساخت جنگنده نسل پنجم زدند که در نتیجه قاهر ۳۱۳ ساخته شد.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

قاهر ۳۱۳ یک جنگنده نسل ۵ آموزشی با قابلیت پشتیبانی نزدیک است که توسط سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح در حال توسعه است و نمونه اولیه آن در ۱۴ بهمن ۹۱ رونمایی شد، قاهر ۳۱۳ یک جنگنده دو موتوره با دو سکان عمودی است. سر بال‌های آن به سمت پایین تمایل دارند و از دو کانارد یک تکه (که در جنگنده‌های نسل ۵ هم مشاهده می‌شود و تاثیر مثبتی در سطح مقطعی دارد) استفاده می‌کند و دارای کابینی بزرگ با سطح دید خوب و یک سامانه اپتیکی زیر دماغه است؛ همچنین خروجی موتور آن دارای یک درپوش است که نشان دهنده تلاش متخصصان برای کاهش امواج فروسرخ بازتابی است.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

این پرنده پیشرفته در فروردین ۹۶ آزمایش‌های حرکت بر روی باند و در بهمن همان سال تست فست تاکسی (سرعت گیری روی باند تا پرواز) را انجام داد و توسط سردار دهقان مورد تایید قرار گرفت؛ پس از ساخت این جنگنده، نیروی هوایی ارتش به فکر تولید یک جنگنده با قابلیت مانور بالا افتاد که در نتیجه جنگنده کوثر ساخته شد، اما این پایان راه نبود.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

یاسین، جنگنده اصلی آموزش خلبانی

نیرو‌های نظامی ایران برای آموزش خلبانان جوان خود نیاز داشتند تا جنگنده‌ای آموزشی را با توجه به شرایط و تهدیدات روز کشور بسازند و اینگونه بود که یاسین متولد شد، این جت آموزشی پیشرفته تمام ایرانی دارای ۱۲ متر طول، چهار متر ارتفاع و پنج و نیم تن وزن بدون بار در شرایط برخاست عملیاتی است و می‌تواند تا سقف ۱۲ کیلومتر پرواز کند.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

یاسین ایرانی بالی با بیش از ۱۰ متر طول و ۲۴ مترمربع مساحت دارد که آن را بسیار ویژه کرده، اما این بال یک خاصیت دیگر هم دارد، این بال به شکلی طراحی شده تا این هواپیما بتواند با حداقل سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در دسته بهترین هواپیما‌های آموزشی دنیا در نشست و برخاست قرار گیرد و سرعت خود را در سطح دریا به سرعت زیر صوت برساند.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

این پرنده تماما بومی قدرت خود را از دو موتور توربو جت اوج ساخت داخل با قدرت رانش حدود ۶ هزار پوند بدست می‌آورد که از نظر قدرت در رده موتور هواپیما‌های جنگنده دنیا است، اما اگر به هر دلیلی جنگنده در حالت اسپین یا سقوط دورانی قرار بگیرد یکی از دیگر ویژگی‌های این پرنده ایرانی فعال می‌شود؛ وجود یک باله افقی کاملاً چرخان در دم این هواپیما محدودیت خلبان را برای انجام مانور‌های مختلف و فرار از حالت سقوط دورانی برطرف می‌کند.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

چرا ارابه فرود یاسین وسط نیست

ارابه فرود جلویی در یاسین بر خلاف سایر جنگنده‌های ایرانی به جای وسط در گوشه قرار گرفته که تاکنون به غیر از جنگنده A-۱۰ در هیچ جنگنده‌ای دیده نشده و آن هم بخاطر وجود مسلسل پرقدرت این جنگنده آمریکایی است.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

ارابه فرود یکی از قسمت‌های بسیار مهم در پرنده است، در فرآیند فرود یک هواپیمای مسافربری یا جنگنده، ارابه فرود کاملاً درگیر این فرآیند می شود، لذا باید از همه جهات آمادگی کامل برای یک فرود مناسب وجود داشته باشد. این فرآیند در مورد جنگنده‌ها از اهمیت بالاتری برخوردار است، چرا که در هنگام به وجود آمدن تهدید نظامی برای کشورها، جنگنده جزو اصلی‌ترین برطرف کنندگان آن تهدیدات هستند، لذا باید در آمادگی کامل باشند.

اما چرا ارابه فرود این جنگنده در وسط قرار ندارد، برای بررسی این موضوع باید به سراغ نمونه‌هایی که از این قابلیت برخوردار هستند برویم که تنها نمونه هم جنگنده A-۱۰ ایالات متحده آمریکا است.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

تاندربولت A-۱۰ از جمله اولین هواپیما‌های جنگی آمریکا است که برای حمایت از نیرو‌های زمینی در جریان نبرد طراحی شده که در سال ۱۹۷۵ ساخته و در جنگ‌های دهه ۱۹۸۰ در اروپای شرقی برای مقابله با تانک‌های روسی استفاده شده است. از این پرنده در جنگ‌های خلیج فارس و مبارزه با داعش در خاورمیانه استفاده شد.

این هواپیما قدرت مانور زیاد در سرعت بالا و ارتفاع پایین را دارا است و می‌تواند مدت‌ها با سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت و ارتفاع پایین‌تر از ۳۰۰ متری زمین با شعاع دید ۴٫۲ کیلومتر حرکت کند. این پرنده آمریکایی ویژگی‌هایی دارد، اما شباهت آن با یاسین ایرانی در ارابه فرود است.

یاسین؛ جنگنده‌ای که بر لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کند + تصاویر

جنگنده A-۱۰ به یک مسلسل بسیار قوی مجهز شده که می‌توان آن را بارزترین ویژگی این پرنده دانست، مسلسل گاتلینگ ۳۰ میلیمتری که بر روی این هواپیما تعبیه شده ۳۹۰۰ گلوله در دقیقه را شلیک می‌کند و توسط سامانه‌های کنترل الکترونیکی مرتبط با سامانه‌های ناوبری به سادگی قابلیت آتش روی اهداف متحرک را دارد و به خاطر بزرگی این مسلسل طراحان مجبور شدند تا ارابه فرود دماغه را در کنار قرار دهند.

با بیان این موضوع می‌توان متوجه شد که متخصصان ایرانی هم برنامه بسیار ویژه‌ای برای یاسین دارند و احتمالا در آینده نزدیک باید شاهد تغییرات اساسی روی این پرنده آموزش تماما ایرانی خواهیم بود که می‌تواند تعجب دشمنان ایران اسلامی را برانگیزد.

این چنین ویژگی‌هایی آن هم در سطحی که فقط دو کشور قادر هستند از آن استفاده کنند نشان می‌دهد که طراحان جمهوری اسلامی ایران امروز در لبه تکنولوژی جهان حرکت می‌کنند و می‌توانند در هر لحظه تجهیزات مورد نیاز کشور را بسازند.

انتهای پیام/#‌سیاسی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سامسونگ برای گوشی‌های سری گلکسی S23 لوازم جانبی جدید و جالبی معرفی کرد. از آنجایی که این گوشی‌ها دوربین‌های فوق‌العاده‌ای دارند، این لوازم جانبی باعث می‌شوند که بهتر با دوربین این گوشی‌ها کار کنید. این لوازم جدید شامل نگه‌دارنده دوربین و سه پایه می‌شود. نگه دارنده دوربین و سه پایه سامسونگ نگه دارنده دوربین و […]

۱ هفته پیش

پس از فاش شدن اطلاعات مختلف، بالاخره دو گوشی A54 و A34 سامسونگ رسما معرفی شدند. این گوشی‌های میان‌رده سامسونگ که طرفداران زیادی هم دارند، ویژگی‌های جذابی را پیش روی کاربران قرار می‌دهند. گوشی A54 سامسونگ از صفحه نمایش ۶٫۴ اینچی Super AMOLED با وضوح تصویر Full HD و نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز بر ثانیه […]

۲ هفته پیش

سامسونگ مدلی مخصوص کسب و کارها و شرکت‌ها از S23 و S23 Ultra منتشر شده که Enterprise Edition نام دارد. گلکسی S23 و S23 Ultra نسخه Enterprise Edition از نظر سخت‌افزاری شبیه به نسخه‌های معولی S23 و S23 Ultra می‌مانند و تنها یکسری ویژگی‌های نرم‌افزاری مخصوص کسب و کارها به همرها دارند. البته باید بگوییم […]

۲ هفته پیش

امروز اولین رندرهای پیکسل 8 پرو فاش شد. رندرهایی CAD این گوشی نشان می‌دهند که پیکسل 8 پرو همچنان از همان زبان طراحی خاص گوگل استفاده می‌کند. این گوشی در حالی که شباهتی به پیکسل ۷ پرو دارد، از ویژگی‌های جدیدی هم در طراحی بهره می‌برد. در رندرهای پیکسل 8 پرو مشخص شده که این […]

۲ هفته پیش

سامسونگ رسما از گوشی F14 رونمایی کرد. این گوشی باتری ۶۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی دارد و از دوربین اصلی با حسگر ۵۰ مگاپیکسلی استفاده می‌کند.

4 روز پیش

شرکت کوالکام از تراشه اسنپ دراگون 7+ نسل ۲ رونمایی کرد. این تراشه عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با نسل قبلی دارد.

۱ هفته پیش

بازی Modern Warfare 2 هفته آینده منتشر خواهد شد اما پیش از آن نتایج بنچمارک این بازی با کارت گرافیک RTX 4090 منتشر شده است.

۲ هفته پیش

شایعات می‌گویند که شاید گوشی S23 FE اصلا راهی بازار نشود. البته که سامسونگ اصلا درباره این موضوع صحبت نکرده است.

۲ هفته پیش

شایعات می‌گویند که کنسول پلی استیشن 5 پرو اواخر سال ۲۰۲۴ راهی بازار می‌شود. هنوز اطلاعات بیشتری درباره این کنسول بازی منتشر نشده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...