مجله دلتا |
۱ هفته پیش

رصدخانه مراغه مجهزترین رصدخانه دوران باستان دیدنی های مراغه ایرانگردی

آثار باقی‌مانده از دوران گذشته، حاکی از این است که ایرانیان نسبت به زمان خود بسیار پیشرفته‌تر بوده‌اند. آن‌ها در ساخت بناها و شهرسازی، مهارت بالایی داشته‌اند.
رصدخانه مراغه

در این مطلب با یکی از شگفت‌انگیزترین آثار باقی‌مانده از دوران باستان ایران، یعنیرصدخانه مراغهآشنا می‌شوید. با مجله دلتا همراه باشید.

معرفی رصدخانه مراغه

این رصدخانه در شهر مراغه، بر روی تپه ۱۱۰ متری صدرداغی واقع شده است. قرارگیری این رصدخانه در ارتفاعات باعث شده تا از بیشتر مناطق شهر قابل دیدن باشد.
این رصدخانه اولین و بزرگترین رصدخانه ایران است که قدمت آن به ۷۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

رصدخانه مراغه توسط خواجه نصرالدین طوسی و به دستور هولاکوخان احداث شد. این رصدخانه در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.
معرفی رصدخانه مراغه

واحدهای رصدخانه مراغه

در تپه رصدخانه مراغه در مجموع ۱۷ واحد معماری کشف شده است. یکی از این واحدها متعلق به تاسیسات بعد از ویرانی رصدخانه است. باقی واحدها، مجموعه علمیرصدخانه مراغهرا تشکیل می‌دادند.

واحدهای کلی در دو دسته قرار می‌گیرند. اول واحدهایی که در تحقیقات و فعالیت های نجومی بطور مستقیم کاربرد داشته‌اند. دوم واحدهای وابسته به مرکز علمی رصد خانه، که کاربردهای مختلفی از جمله کارگاه‌های ابزارسازی و ریخته‌گری، مدرسه و کتابخانه داشتند.
واحدهای رصدخانه مراغه

اهمیت تاریخی رصدخانه مراغه

رصدخانه‌ مراغه از نظر تاریخی اهمیت بسیاری دارد و زمانی مشهورترین رصدخانه اسلامی بوده است.

گفته می‌شود رصدخانه سمرقند در تاجیکستان که به عنوان یکی از معتبرترین رصدخانه‌های جهان مطرح شده است، یک قرن بعد از احداث رصدخانه مراغه و با الهام از آن ساخته شده است. همینطور رصدخانه‌هایتیکو براهه، کپلر و رصدخانه اوجین در هند و رصدخانه استانبول با تاثیر از رصدخانه مراغه ساخته شدند.
اهمیت تاریخی رصدخانه مراغه

تجهیزات این رصدخانه

گفته می‌شود رصدخانه مراغه، نخستین رصدخانه مجهزی است که قبل از اختراع تلسکوپ ساخته شد. این بنای تاریخی بقدری پیشرفته بود که تا ۳۰۰ سال بعد از احداث آن، چنین رصدخانه‌ای حتی در غرب تاسیس نشد.

ابزار موجود در این رصد خانه، بسیار دقیق بوده و از این نظر شهرت و اعتبار جهانی داشته است.
جالب آنکه این رصدخانه، به عنوان موسسه‌ای جهت آموزش علوم مختلف نیز کاربرد داشته است.
تجهیزات رصدخانه مراغه

از بین رفتن مجهزترین رصدخانه دوران باستان

نوشته‌های قدیمی حاکی از آن است که این بنا در حدود سال ۷۲۰ هجری، کاملا تخریب شد. در آن سال تنها ویرانه‌هایی از آن باقی ماند. تحقیقاتی که روی این بنا انجام شد، حاکی از آن است که این رصدخانه به دستور دولت آن زمان تخریب شده است.

محققان در پی کاوش در بقایای این رصدخانه، توانستند طرحی از برج مرکزی آن را بدست بیاورند. این طرح شکلی استوانه‌ای داشته است. طبق این تحقیقات، قطر این برج در حدود ۲۲ متر بوده است. در ساخت آن از انواع سنگ، آجر، گچ و کاشی استفاده شده است.
در حال حاضر گنبدی سفید رنگ برای محافظت از بقایای این رصدخانه روی آن کشیده شده است و شباهتی با ساختار اصلی این رصدخانه در گذشته ندارد.

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با دیگر جاذبه‌هایایرانگردی،پربازدیدترین موزه ایران کجاست؟را درمجله گردشگریدلتا مطالعه کنید.
دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

افرادی بوده‌اند که وسیله‌ای را در کنار چاه نارسبورو می‌گذاشتند و می‌دیدند که وسایلشان به‌تدریج و فقط در عرض چند هفته تبدیل به سنگ می‌شد.

9 ساعت پیش

روستای سرخاب یک منطقه ییلاقی است و با عنوان بهشت ساوجبلاغ در میان بسیاری از گردشگران منطقه محبوبیت بسیار زیادی دارد. با ما همراه باشید.

دیروز

خانه هانگ نگا در کشور ویتنام قرار دارد که معماری آن شبیه به درخت است و تمامی نمای ساختمان داخلی و خارجی با الهام‌ از طبیعت‌وحشی ساخته شده‌.

4 روز پیش

درختان اسلوپ پوینت در نیوزیلند یکی از متفاوت‌ترین و خاص‌ترین پدیده‌های طبیعی این کشور هستند گرچه جاذبه‌های زیادی در این کشور وجود دارند.

۱ هفته پیش

بهترین کود برای رشد درختان میوه زمانی می تواند کارایی مطلوب داشته باشد که در زمان مناسب اعمال شود؛ کودهای شیمیایی و حیوانی هرکدام متناسب با نوع خاک و محصول

۱ هفته پیش

سراب صحنه در محلی به نام دربند قرار دارد که دره‌ای سرسبز است. طبیعت بی‌نظیر باعث شده که امکانات تفریحی و اقامتی زیادی ایجاد شود.

۱ هفته پیش

نقش زنان در تولید، مزرعه ، کارخانه بازارهای جهانی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۱ هفته پیش

سنگ های متحرک به یک پدیده زمین‌شناسی اشاره دارد که در دریاچه خشک ریسترک پلایا به وقوع می‌پیوندد. این دریاچه در شمال غربی دره مرگ قرار دارد.

۱ هفته پیش

جاذبه هایی که ناپدید می شوند جاذبه هایی هستند که به دلیل نزدیکی به دریا و پدیده جزر و مد، چندین بار در روز از نظرها پنهان می‌شوند.

۱ هفته پیش

اگر دنبال ترس و هیجان هستید باید به کوه هوآشان چین یا همان گذرگاه هوآشان بروید که یکی از خطرناک‌ترین گذرگاه‌های کوهستانی دنیا است.

۱ هفته پیش

روستای کندلوس در نوشهر مانند نگینی پر فروغ با طبیعتی باورنکردنی در بین بقیه روستاهای ایران خودنمایی می‌کند و قدمتی ۴ هزار ساله دارد.

۱ هفته پیش

سال‌هاست که افراد زیادی برای یافتن همسر رویایی خود به درخت عروس و داماد در آلمان نامه می‌نویسند و اکثر آن‌ها شریک زندگی خود را می‌یابند.

۱ هفته پیش

بیشتر...