تنظیم خانواده |
1 ماه پیش

طلاق بگیرم یا فرصت هست

طلاق بگیرم یا فرصت هست؟


سلامتنیوز:ازدواج حیاتی و حایز اهمیت است. هر چند عاشق یک احساس خارق العاده و بینظیر به نظر می رسد اما  از اهمیت فوق العاده ای که ازدواج در درون خود دارد نمیکاهد چون ما معتقدیم که عشق واقعی بعد از ازدواج ایجاد میشود.

طلاق

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسراناز یکدیگر است. طلاق معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه زناشویی از بینمی‌رود و میان زن و شوهر ناسازگاری و تنش وجود دارد. متاسفانه روز به روز ازدواجهایناشاد بیشتری به طلاق ختم می‌شوند. حدس و گمانهایی راجع به خاستگاه افزایش نرخ طلاقوجود دارند که عبارتند از: افت اخلاقی ، خودخواهی فزاینده افراد ، جستجو برای تجاربجدید و ناتوانی آدمیان در ایجاد روابط عمیق. آمار طلاق در بسیاری از کشورهای جهانبه طور فزاینده ای رو به افزایش است و حتی در برخی کشورها مانند آمریکا تقریبا نیمیاز ازدواجها به طلاق و جدایی ختم می شود. با در نظر گرفتن این روند، آیا باز هم فکرمی کنید ازدواج کردن ارزشمند است و پذیرش ریسک آن معقول است؟

مسلما طلاق یکحادثه پر هزینه چه از لحاظ عاطفی و روانی و چه از لحاظ مالی است. از طرف دیگر پس ازطلاق ، به دلایل مختلف ممکن است عزت نفس دچار آسیب شود. بسیاری از افرادی که متارکهکرده‌اند خود را شخصی ناپسنده و فاقد توان کافی برای ازدواج مجدد می‌دانند. مردان وزنان از لحاظ واکنشی که در برابر طلاق از خود نشان می‌دهند، با یکدیگر فرق دارند.مردان گرایش به آن دارند که طلاق را به عنوان چیزی به ناگهان رخ کرده است، ادراککنند. زنان بیشتر احتمال می‌رود که آن را به عنوان نقطه پایانی بر یک فرآیند طولانیقلمداد کنند. به همین خاطر است که زنها کمتر احساسهای منفی را درباره طلاقشان گزارشمی‌کنند. طلاق برای زنان تنش‌زاتر و از هم گسستگی بیشتر آنان است تا مردان. ممکناست این زنی باشد که تردید کمتری درباره نفس طلاق داشته باشد. اما هم اوست که دربرقراری زندگی جدید مشکلات بیشتری خواهد داشت.

اما در عین حال زمانی کهطرفین تمایل به خاتمه دادن پیوند زناشویی شان داشته باشند باز هم بعد از مدتی که ازجدایی شان گذشت به فکر ازدواج مجدد افتاده و به سراغ آن می روند.

حال بهسوال اصلی باز می گردیم: چرا با تمام این اوصاف باز هم افراد تمایل به ازدواج دارندو یا چرا تا این حد به ازدواج کردن توصیه می گرددد.

دلایل زیر به شما نشانخواهد داد که پاسخ این سوال مثبت است و هنوز هم مانند گذشته ازدواج ارزشمنداست:

ازدواج حیاتی و حایز اهمیت است. هر چند عاشق بودن، داشتن یک دوست صمیمیو ... یک احساس خارق العاده و بی نظیر به نظر می رسد اما هیچ یک، از اهمیت فوقالعاده ای که ازدواج در درون خود دارد، برخوردار نیست. حتی اگر مانند افراد متاهلنقش بازی کنید و مانند یک زن یا مرد پر مسئولیت رفتار کنید  اما به دلیل فقدان تعهدو پیوند همبستگی رسمی و قانونی که در ازدواج وجود دارد، اهمیت ازدواج را درکنخواهید کرد.
زندگی سخت است و ازدواج هم از این اصل مستثنی نیست اما واقعیت ایناست که ازدواج هدفی است که بیشتر افراد جامعه به سمت آن حرکت می کنند، موهبتی الهیو عاشقانه است و والاترین ارتباطی است که می توانید با کسی که دوستش دارید داشتهباشید

عشق:  ازدواج فرصتهای بسیاری برای دوست داشتن(عشق) برای تان فراهم میکند و این دوست داشتن هیچ محدودیت و حد و مرزی ندارد. ازدواج نوعی دوست داشتن استکه مفهومش آن است که صبح هنگام، زمانی که از خواب بر می خیزید کسی که بیشترین علاقهرا به وی دارید، اولین کسی باشد که می بینید و وی هنوز هم مانند روزهای اول ازدواجبرایتان دلفریب و دوست داشتنی باشد. به همین دلیل یکی از دلایلی که ازدواج کردن راارزشمند می سازد این است که وقتی به درستی انجام شود مانند یک تقویت کننده بی نظیراعتماد به نفس فرد خواهد بود و باعث می گردد از مزایای گوناگون حس دوست داشتن و عشقبهره مند گردید. هیچ نوع رابطه دیگری از این لحاظ و نیز از لحاظ تاثیر مفیدی که برسلامت روحی- روانی شخص دارد با ازدواج قابل مقایسه نیست.

همدلی و رفاقت:  ازدیگر مزایای بی نظیر برقراری پیوند زناشویی این است که کسی را برای با او بودنخواهید داشت. کسی که شما به امید او به خانه می روید و یا مسئولیتهای خانه و خانهداری و فرزندان را به عشق وی متحمل می شوید، کسی که اگر مشکلی داشته باشید میتوانید با او صحبت کنید، کسی که در ایام بیماری و گرفتاری از شما مراقبت خواهد کردو ... تنها یک همسر همراه و دلسوز است. هر چند ممکن است همدلی و رفاقت موجود درازدواج به نوعی در دوستی ها نیز تقلید شود و شباهت هایی با هم داشته باشند اما هیچگاه به تمامیت و کمال ازدواج که در ،آن شما به طور قانونی و شرعی با کسی همراه میشوید نخواهد بود.

یکی از دلایلی که ازدواج کردن را ارزشمند می سازد این استکه وقتی به درستی انجام شود مانند یک تقویت کننده بی نظیر اعتماد به نفس فرد خواهدبود.

طلاق

خانواده:  ازدواج به شما خانواده می دهد. منظور فقطاختیار کردن همسر یا بله گفتن به همسر آینده نیست؛ هر چند که این موهبتی الهی استبلکه شما عضوی از خانواده همسرتان می گردید. اگر همسر شما خواهر یا برادری داشتهباشد آنها خواهر و برادر شما هم خواهند شد. همچنین یک پدر و مادر دیگر، دایی و عمویدیگر و ... از اعضای جدید خانواده شما خواهند بود. و این موضوع به انسانها هویت،مکان و ارتباطات جدید می بخشد. بنابراین خانواده یک بخش عمده و مهم هر ازدواج است ودر صورت مجرد ماندن خود را از این موهبت بزرگ محروم خواهید کرد. حال با این اوصافاگر فرزند دار شوید حد و مرز خانواده شما وسیع تر خواهد شد. ضمن اینکه شرایطخانواده نیز بهتر خواهد شد.

برخورداری از یک سیستم حمایتی:  سیستم حمایتیخانواده بهترین سیستم حمایتی است که یک فرد می تواند داشته باشد و ازدواج به مفهومگسترش و نیرومند تر کردن این سیستم حمایتی است. شما ازدواج می کنید که در مواقعلزوم به همسرتان تکیه کنید، صاحب خانواده شوید و از سیستم حمایتی آن برخوردار میشوید و به تدریج شروع به تشکیل خانواده خود می کنید که باعث گسترده تر شدن سیستمحمایتی شما خواهد شد.

علاوه بر دلایل فوق که بیانگر اهمیت ازدواج کردن استدردهای عاطفی و احساسی، مشکلات مالی، فرصتها و زمان زیادی که در صورت طلاق از دستخواهید داد و ... کافی است تا شما را وادار کند یک بار دیگر و با دقت درباره کاریکه می خواهید انجام دهید فکر کنید.

اگر شما زوج محترم،تصمیم به جدایی گرفتهاید و فکر می کنید وقت طلاق رسیده، بهتر است این مقاله را دوباره مرورکنید.

منبع : سلامت نیوز

گرداوری شده توسط پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده
#‌مسائل_جنسی #‌روابط_زناشویی منبع: تنظیم خانواده

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سوالات زناشویی,سوالات جنسی,سوالات بعد از ازدواج,مشاوره, پاسخ به سوالات زناشویی و مشاوره بعد از ازدواج

1 روز پیش

زوج,چاقی,ازدواج,کدام زوجها بعد از ازدواج چاق می شوند

پریروز

شب زفاف و مسائل مربوط به آن

2 روز پیش

ژل های آمیزشی,ژل های روان کننده,لوبریکانت,ژل لوبريكانت مقعدی,انواع ژل‌های روان کننده جنسی (لوبریکانت),آشنایی با انواع ژل‌های روان کننده جنسی (لوبریکانت)

3 روز پیش

اگر می خواهید بدانید مردان چرا زن دوم میگیرند,مردان ممکن است به دلایل مختلف زن دوم بگیرند,عواملی که باعث می شود مردها زن دوم بگیرند

3 روز پیش

خیالپردازی های جنسی

3 روز پیش

ازدواج کودکان,ازدواج بچه ها,ازدواج زیر 15 سال,صیغه,کودک همسری,وضعیت نادرست ازدواج کودکان

5 روز پیش

آزمایش هایی برای تشخیص ناباروری HTML clipboard

5 روز پیش

چه مدت بعد از ازدواج بچه دار شویم و بهترین زمان برای بچه دار شدن

5 روز پیش

رابطه دهانی,سکس دهانی,اورال,آیا رابطه زناشویی دهانی اشکال دارد

6 روز پیش

عصبی شدن بعد از بارداری,افسردگی شدید بعد از بارداری,تغییرات بعد از بارداری,بعد از بارداری سخت، اوضاع روانی‌ام خیلی به هم ریخته است

6 روز پیش

درد موقع نزدیکی,درد هنگام مقاربت,درد دخول,درد رابطه زناشویی,درد واژن,سوزش واژن,چرا رابطه جنسی برای زنان دردناک است

6 روز پیش

رابطه جنسی غیراستاندارد و اثرات آن

۱ هفته پیش

سرد مزاجی همسرم در مقابل نیاز جنسی بالای من

۱ هفته پیش

تحریک جنسی می تواند عاملی برای ایجاد خارش کلیتوریس واژن شود،اما اگر خارش واژن بدون تحریک جنسی باشد می تواند یکی از نشانه های عفونت یا حساسیت در ناحیه تناسلی زنان باشد

۱ هفته پیش

بیشتر...