آلامتو |
1 ماه پیش

پماد کلوبتازول برای چی خوبه کلوبتازول ۰۵ برای صورت واژن

پماد کلوبتازول برای چی خوبه؟ کلوبتازول ۰/۰۵ درصد برای صورت و واژن

پماد کلوبتازول برای چی خوبه

پماد کلوبتازول

پماد کلوبتازول (Clobetasol) از دسته داروهای کلوتیکواستروئیدی موضعی است و به عنوان یک کورتون موضعی قوی برای درمان بیماری‌های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مطلب از آلامتو شرح می‌دهیم که پماد کلوبتازول برای چی خوبه؟ کلوبتازول ۰/۰۵ درصد برای صورت و واژن چطور استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید:بهترین پماد برای اگزمای پوستی

پماد کلوبتازول چیست؟

کلوبتازول دارویی است که افراد زیادی به دنبال آن هستند زیرا یکی از داروهای کورتیکواستروئیدی است که معمولا برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود. کلوبتازول پروپیونات دارویی است که در درمان بیماری های پوستی از جمله:

درماتیت اگزما، اگزما آلرژی داروی کلوبتازول پروپیونات برای کاهش خارش، تورم، قرمزی ناشی از بیماری های پوستی فوق الذکر عمل می کند. این دارو دارای ماده اصلی کورتیکواستروئیدها است، بنابراین فارماکوکینتیک بسیار قوی است. کلوبتازول پروپیونات به صورت کرم، پماد، ژل ارائه می‌شود.

پماد کلوبتازول برای چی خوبه؟

کلوبتازول یک کورتیکواستروئید موضعی است که موارد تجویز آن در درمان کوتاه‌مدت اختلالات التهابی پوستی شدید و مقاوم همچون اگزمایی شدیدی است که به کورتیکواستروئیدهای ضعیف پاسخ نمی‌دهند. کورتیکواستروئیدهای موضعی، مثل کلوبتازول، استروئیدهای مصنوعی هستند که به عنوان عوامل ضد التهابی و ضد خارش استفاده می‌شوند. استروئیدهای این طبقه از داروها بسیاری از اختلالات التهابی را کنترل می‌کنند. با این حال، این نوع دارو ممکن است عوارض جانبی بالقوه جدی ایجاد کند.

به علاوه این پماد به منظور درمان درماتیت تماسی، درماتیت آتوپیک، اگزما، پسوریازیس ، لوپوس اریتماتوز مزمن دیسکوئید ، آلوپسی، بثورات شدید ناشی از سوختگی پای کودک با پوشک و سایر بیماری‌های التهابی پوستی نیز تجویز می‌شود. (برای نوزادان زیر یک سال توصیه نمی‌شود).

اثرات ضد التهابی قوی پماد کلوبتازول حساسیت به بیماری‌های باکتریایی و بیماری‌های قارچی را افزایش می‌دهد، و بهتر است از استفاده از آنها هنگامی که علت بیماری عفونی مشخص نیست، پرهیز کنید.

همچنین بخوانید:پماد خارش واژن

کلوبتازول ناژو ۰/۰۵ درصد برای چیست؟

کلوبتازول ناژو ۰/۰۵ درصد برای چیست؟

کلوبتازول ناژو 0.05% یک لوسیون موضعی است که در دسته داروهای ضد التهاب استروئیدی قرار دارد و به تسکین و درمان التهاب و خارش و دیگر علائم پوستی مانند اگزما، درماتیت، پسوزیاریس، لیکن پلان، پمفیگوئید و … کمک می‌کند.

پماد کلوبتازول برای سفیدی صورت

برخی از عوامل و بیماری‌های از جمله اگزما، درماتیت، بثورات و … می‌تواند موجب تیرگی پوست شود. استفاده از استروئیدهای قوی می‌تواند در رفع این مشکل موثر باشد. در برخی مواد پماد کلوبتازول برای سفیدی پوست توصیه می شود زیرا محتوای استروئیدی دارد. به علاوه این پماد در برطرف کردن یا کاهش خارش و قرمزی پوست نیز موثر است. با این حال استعمال آن بدون مشورت با پزشک توصیه نمی‌شود.

پماد کلوبتازول برای سفیدی واژن

یکی از مناسبترین محصولات برای سفیدی واژن پماد کلوبتازول است. ترکیبات موجود در این پماد به رفع التهابات پوستی کمک می‌کند. با این حال مهم است که بدون مشورت با پزشک از این پماد برای رفع تیرگی واژن استفاده نکنید.

پماد کلوبتازول برای خارش واژن

همانطور که گفته شد پماد کلوبتازول برای خارش واژن نیز تجویز می‌شود و این بخاطر خواص استروئیدی آن است. به عبارت ساده تر، ماده فعال موجود در کلوبتازول، به سلول های پوست می گوید که ترشح مواد شیمیایی که باعث خارش و تورم می شوند را متوقف کنند. با این حال باید ابتدا علت اصلی خارش واژن آگاهی پیدا کرد و از مصرف این پماد بدون تجویز پزشک پرهیز کرد، زیرا ممکن است باعث تشدید بیماری شود. همچنین فراموشی نکنید که نباید از این دارو در قسمت داخلی واژن استفاده کرد.

همچنین بخوانید:طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن

پماد کلوبتازول برای لک صورت

پماد کلوبتازول برای لک صورت

پماد کلوبتازول برای لک صورت تنها با دستور پزشک باید استفاده شود. کلوبتازول یک کورتیکواستروئید بسیار قوی است و اگر قصد دارید برای برطرف کردن لک صورت از کورتیکواستروئیدها استفاده کنید، بهتر است پمادهای ضعیف‌تر مثل هیدروکورتیزون را جایگزین کنید. در صورت استعمال آن روی پوست به هیچ عنوان روی پماد را با بانداژ نپوشانید. هرگز این پماد را در ناحیه چشم و روی پلک استعمال نکنید.

پماد کلوبتازول برای قارچ پوستی

این دارو ضد قارچ نیست، با این حال پماد کلوبتازول برای قارچ پوستی به صورت داروی ترکیبی ضد باکتری و ضد قارچ استفاده می‌شود. این دارو را می توان با داروهای دیگری مانند نیستاتین که خاصیت ضد قارچی دارند مصرف کرد. با این حال، این دارو فقط با نسخه در دسترس است.

پماد کلوبتازول برای سفیدی زیر بغل

استفاده از پماد کلوبتازول برای سفیدی زیر بغل به هیچ عنوان نباید خودسرانه باشد و تنها زمانی مجاز به استفاده به این منظور هستید که پزشک به شما توصیه کرده باشد.

طرز استفاده از پماد کلوبتازول

برای استفاده از پماد کلوبتازول باید ابتدا دست‌ها را شسته و لایه نازکی از دارو را روی پوست بمالید. دقت کنید که از استعمال آن روی زخم های باز پرهیز کنید. از بستن یا بانداژ کردن آن ناحیه خودداری کنید.

استفاده از این پماد برای خارش و التهاب پوستی نباید بیش از دو هفته ادامه یابد. همچنین میزان مصرف نیز نباید از 50 گرم در هفته تجاوز کند.

همچنین بخوانید:پماد تریامسینولون برای واژن

رعایت نکات زیر در مصرف این دارو نکته اساسی است:

  • برای درمان پسوریازیس نباید مصرف پماد کلوبتازول از 4 هفته بیشتر شود.
  • این پماد نباید در تماس با چشم و لب قرار بگیرید.
  • کلوبتازول برای کودکان زیر 12 سال مجاز نیست.
  • چنانچه در دوره درمان با این دارو دچار تب شدید، مصرف آن را قطع کنید.
  • هنگام استعمال این دارو از نور مستقیم خورشید دوری کنید.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع موارد استفاده پماد کلوتازول برای شما همراهان مفید بوده باشد. با وجود اینکه این دارو بدون تجویز پزشک نیز قابل دسترس است، به علت ماهیت کورتونی آن، بهتر است از استعمال آن بدون مشورت با پزشک خود پرهیز کنید.#‌آشپزی #‌غذای_لذیذ منبع: آلامتو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

طریقه استفاده از زردچوبه برای قطع خونریزی قاعدگی و خونریزی رحم:آیا درباره تاثیر زردچوبه برای قطع خونریزی قاعدگی و خونریزی رحم چیزی می‌دانید؟ برای آگاهی بیشتر تا انتهای مطلب با ما باشید. زردچوبه برای قطع خونریزی قاعدگی

1 ماه پیش

متن امید به زندگی برای بیو، متن امید به زندگی عاشقانه، متن امید به زندگی بعد از شکست عشقی، متن امید به روزهای روشن، متن امید به روزهای بهتر، متن انگیزشی امید به زندگی

1 ماه پیش

آلرژی‌های غذایی مشکلی شایع برای کودکان در تمام دنیا هستند. تقریباً ۸ درصد از بچه‌ها دچار آلرژی‌های غذایی هستند که چیزی معادل یک سیزدهم می‌شود. هرچند بعضی از آلرژی‌ها خفیف‌ترند اما همهٔ آنها خطر آنافیلاکسی را دارند که در صورت عدم درمان فوری می‌تواند منجر به مرگ شود. بیشتر از ۴۰ درصد از کودکانی که آلرژی غذایی دارند زمانی نیازمند مراجعه به اورژانس می‌شوند.

1 ماه پیش

جزئیات قتل داریوش مهرجویی و همسرش از زبان دختر و خواهرش:ماجرای قتل فجیع داریوش مهرجویی و همسرش و پیامکی که دختر را به ویلا کشاند چیست؟ جزئیات قتل داریوش مهرجویی و همسرش از زبان دختر و خواهرش رئیس پلیس استان

1 ماه پیش

تعبیر مشعل در فال قهوه نشان می‌دهد که صاحب ثروت به موفقیت مهمی دست خواهد یافت. به ویژه نشان می دهد که صاحب فال در کسب و کار خود دارای مقام و اختیار خواهد بود.

1 ماه پیش

شاخص دور کمر به دور باسن یک ابزار ساده برای اندازه‌گیری میزان چاقی ناحیه شکم است. این شاخص به‌خوبی نشان می‌دهد شما چه اندازه چربی شکمی دارید.

1 ماه پیش

دلنوشته برای خودم زندگی میکنم، دلنوشته خاص برای خودم، دلنوشته برای خودم تولدم مبارک، دلنوشته برای خودم متاسفم، دلنوشته برای خودم دلتنگی

1 ماه پیش

تاریخچه نوشیدن شیر به هزاران سال پیش در اروپای مرکزی برمی‌گردد و از همان زمان شیر برای خیلی از افراد منبعی از کالری و چربی و پروتئین و کلسیم شد. مطالعات علمی متعددی نشان داده‌اند که نوشیدن شیر گاو ممکن است برای انسان خطراتی داشته باشد و شما می‌توانید تقریبا تمام مواد مغذی سالمی را که در شیر گاو وجود دارد در منابع گیاهی نیز پیدا کنید.

1 ماه پیش

چیستان های زشت با جواب، چیستان های بی ادبی، چیستان منحرفی مثبت 18، چیستان های منحرفی خنده دار

1 ماه پیش

بیشتر...