آلامتو |
8 ماه پیش

پماد کلوبتازول برای چی خوبه کلوبتازول ۰۵ برای صورت واژن

پماد کلوبتازول برای چی خوبه؟ کلوبتازول ۰/۰۵ درصد برای صورت و واژن

پماد کلوبتازول برای چی خوبه

پماد کلوبتازول

پماد کلوبتازول (Clobetasol) از دسته داروهای کلوتیکواستروئیدی موضعی است و به عنوان یک کورتون موضعی قوی برای درمان بیماری‌های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مطلب از آلامتو شرح می‌دهیم که پماد کلوبتازول برای چی خوبه؟ کلوبتازول ۰/۰۵ درصد برای صورت و واژن چطور استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید:بهترین پماد برای اگزمای پوستی

پماد کلوبتازول چیست؟

کلوبتازول دارویی است که افراد زیادی به دنبال آن هستند زیرا یکی از داروهای کورتیکواستروئیدی است که معمولا برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود. کلوبتازول پروپیونات دارویی است که در درمان بیماری های پوستی از جمله:

درماتیت اگزما، اگزما آلرژی داروی کلوبتازول پروپیونات برای کاهش خارش، تورم، قرمزی ناشی از بیماری های پوستی فوق الذکر عمل می کند. این دارو دارای ماده اصلی کورتیکواستروئیدها است، بنابراین فارماکوکینتیک بسیار قوی است. کلوبتازول پروپیونات به صورت کرم، پماد، ژل ارائه می‌شود.

پماد کلوبتازول برای چی خوبه؟

کلوبتازول یک کورتیکواستروئید موضعی است که موارد تجویز آن در درمان کوتاه‌مدت اختلالات التهابی پوستی شدید و مقاوم همچون اگزمایی شدیدی است که به کورتیکواستروئیدهای ضعیف پاسخ نمی‌دهند. کورتیکواستروئیدهای موضعی، مثل کلوبتازول، استروئیدهای مصنوعی هستند که به عنوان عوامل ضد التهابی و ضد خارش استفاده می‌شوند. استروئیدهای این طبقه از داروها بسیاری از اختلالات التهابی را کنترل می‌کنند. با این حال، این نوع دارو ممکن است عوارض جانبی بالقوه جدی ایجاد کند.

به علاوه این پماد به منظور درمان درماتیت تماسی، درماتیت آتوپیک، اگزما، پسوریازیس ، لوپوس اریتماتوز مزمن دیسکوئید ، آلوپسی، بثورات شدید ناشی از سوختگی پای کودک با پوشک و سایر بیماری‌های التهابی پوستی نیز تجویز می‌شود. (برای نوزادان زیر یک سال توصیه نمی‌شود).

اثرات ضد التهابی قوی پماد کلوبتازول حساسیت به بیماری‌های باکتریایی و بیماری‌های قارچی را افزایش می‌دهد، و بهتر است از استفاده از آنها هنگامی که علت بیماری عفونی مشخص نیست، پرهیز کنید.

همچنین بخوانید:پماد خارش واژن

کلوبتازول ناژو ۰/۰۵ درصد برای چیست؟

کلوبتازول ناژو ۰/۰۵ درصد برای چیست؟

کلوبتازول ناژو 0.05% یک لوسیون موضعی است که در دسته داروهای ضد التهاب استروئیدی قرار دارد و به تسکین و درمان التهاب و خارش و دیگر علائم پوستی مانند اگزما، درماتیت، پسوزیاریس، لیکن پلان، پمفیگوئید و … کمک می‌کند.

پماد کلوبتازول برای سفیدی صورت

برخی از عوامل و بیماری‌های از جمله اگزما، درماتیت، بثورات و … می‌تواند موجب تیرگی پوست شود. استفاده از استروئیدهای قوی می‌تواند در رفع این مشکل موثر باشد. در برخی مواد پماد کلوبتازول برای سفیدی پوست توصیه می شود زیرا محتوای استروئیدی دارد. به علاوه این پماد در برطرف کردن یا کاهش خارش و قرمزی پوست نیز موثر است. با این حال استعمال آن بدون مشورت با پزشک توصیه نمی‌شود.

پماد کلوبتازول برای سفیدی واژن

یکی از مناسبترین محصولات برای سفیدی واژن پماد کلوبتازول است. ترکیبات موجود در این پماد به رفع التهابات پوستی کمک می‌کند. با این حال مهم است که بدون مشورت با پزشک از این پماد برای رفع تیرگی واژن استفاده نکنید.

پماد کلوبتازول برای خارش واژن

همانطور که گفته شد پماد کلوبتازول برای خارش واژن نیز تجویز می‌شود و این بخاطر خواص استروئیدی آن است. به عبارت ساده تر، ماده فعال موجود در کلوبتازول، به سلول های پوست می گوید که ترشح مواد شیمیایی که باعث خارش و تورم می شوند را متوقف کنند. با این حال باید ابتدا علت اصلی خارش واژن آگاهی پیدا کرد و از مصرف این پماد بدون تجویز پزشک پرهیز کرد، زیرا ممکن است باعث تشدید بیماری شود. همچنین فراموشی نکنید که نباید از این دارو در قسمت داخلی واژن استفاده کرد.

همچنین بخوانید:طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن

پماد کلوبتازول برای لک صورت

پماد کلوبتازول برای لک صورت

پماد کلوبتازول برای لک صورت تنها با دستور پزشک باید استفاده شود. کلوبتازول یک کورتیکواستروئید بسیار قوی است و اگر قصد دارید برای برطرف کردن لک صورت از کورتیکواستروئیدها استفاده کنید، بهتر است پمادهای ضعیف‌تر مثل هیدروکورتیزون را جایگزین کنید. در صورت استعمال آن روی پوست به هیچ عنوان روی پماد را با بانداژ نپوشانید. هرگز این پماد را در ناحیه چشم و روی پلک استعمال نکنید.

پماد کلوبتازول برای قارچ پوستی

این دارو ضد قارچ نیست، با این حال پماد کلوبتازول برای قارچ پوستی به صورت داروی ترکیبی ضد باکتری و ضد قارچ استفاده می‌شود. این دارو را می توان با داروهای دیگری مانند نیستاتین که خاصیت ضد قارچی دارند مصرف کرد. با این حال، این دارو فقط با نسخه در دسترس است.

پماد کلوبتازول برای سفیدی زیر بغل

استفاده از پماد کلوبتازول برای سفیدی زیر بغل به هیچ عنوان نباید خودسرانه باشد و تنها زمانی مجاز به استفاده به این منظور هستید که پزشک به شما توصیه کرده باشد.

طرز استفاده از پماد کلوبتازول

برای استفاده از پماد کلوبتازول باید ابتدا دست‌ها را شسته و لایه نازکی از دارو را روی پوست بمالید. دقت کنید که از استعمال آن روی زخم های باز پرهیز کنید. از بستن یا بانداژ کردن آن ناحیه خودداری کنید.

استفاده از این پماد برای خارش و التهاب پوستی نباید بیش از دو هفته ادامه یابد. همچنین میزان مصرف نیز نباید از 50 گرم در هفته تجاوز کند.

همچنین بخوانید:پماد تریامسینولون برای واژن

رعایت نکات زیر در مصرف این دارو نکته اساسی است:

  • برای درمان پسوریازیس نباید مصرف پماد کلوبتازول از 4 هفته بیشتر شود.
  • این پماد نباید در تماس با چشم و لب قرار بگیرید.
  • کلوبتازول برای کودکان زیر 12 سال مجاز نیست.
  • چنانچه در دوره درمان با این دارو دچار تب شدید، مصرف آن را قطع کنید.
  • هنگام استعمال این دارو از نور مستقیم خورشید دوری کنید.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع موارد استفاده پماد کلوتازول برای شما همراهان مفید بوده باشد. با وجود اینکه این دارو بدون تجویز پزشک نیز قابل دسترس است، به علت ماهیت کورتونی آن، بهتر است از استعمال آن بدون مشورت با پزشک خود پرهیز کنید.#‌آشپزی #‌غذای_لذیذ منبع: آلامتو

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کیفیت اسپرم یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار بر باروری است. سیستم تناسلی در بدن انسان، مثل هر سیستم دیگری وابسته به مواد مغذی و ویتامین‌هاست. بعضی از غذاها می‌توانند تأثیر خوبی بر سلامت تناسلی مردان بگذارند، تولید تستوسترون را بیشتر کنند و در نتیجه، تعداد و کیفیت اسپرم را افزایش دهند.

۱ هفته پیش

برخی مواد غذایی باعث تقویت قوای جنسی می‌شوند و برخی دیگر مشکلاتی را ایجاد می‌کنند که برای قبل از رابطه مناسب نیستند. در این مطلب به این مواد غذایی اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید...

۲ هفته پیش

اگر سعی داشته باشید وزن کم کنید پس سؤال‌های زیادی احتمالاً در ذهن دارید. مطمئناً مشتاق هستید در مورد توصیه‌های غذایی و ورزشی بیشتر بدانید تا یک روند سالم و تداوم پذیر را در جهت کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل پیش ببرید. علاوه بر این، شاید این سؤال برایتان مطرح شود که فرق وزن کم‌کردن و کاهش چربی یا اصطلاحاً چربی‌سوزی چیست.

6 روز پیش

اگر می‌بینید مدام باید با تک‌سرفه‌هایی گلوی خود را صاف کنید، باوجوداینکه احساس بیماری هم نمی‌کنید، بدانید که فقط شما نیستید و معمولاً جای نگرانی وجود ندارد؛ اما باید حواستان به برخی موارد باشد.

۴ هفته پیش

زمان امتحانات وقت حذف وعده‌های غذایی و یا خوردن غذاهای ناسالم نیست. به اندازه کافی استراحت کنید و مراقب سلامت جسمی و روحی‌تان باشید شما باید بهترین نسخه خودتان در امتحانات باشید پس درست غذا بخورید ورزش کنید و خوب درس بخوانید.

۳ هفته پیش

بدن شما شگفت‌انگیز است؛ چون مدام کار می‌کند تا شما زنده باشید. هورمون‌ها، همان پیام‌رسان‌های شیمیایی که با ردوبدل‌کردن سیگنال‌ها بین خون و عضلات و اندام‌ها و بافت‌ها و سلول‌ها، عملکردهای بدنتان را متعادل نگه می‌دارند، نقش بسیار بزرگ و مهمی در این میان دارند.

۳ هفته پیش

توصیه می‌شود تا حدامکان این خوردنی‌های مضر را در روزهای گرم سال مصرف نکنید.

۳ هفته پیش

می‌گویند اگر عادت‌هایی سالمی داشته باشید وقتی به ۴۰ سالگی می‌رسید انگار تازه‌وارد دهه ۳۰ زندگی خود شده‌اید. اما بسیاری از خانم‌ها (و آقایان) بعد از ورود به دهه ۴۰ زندگی خود دچار چالش‌هایی در کنترل وزن و دیگر مشکلات پزشکی‌اند.

۴ هفته پیش

اگر می‌بینید مدام باید با تک‌سرفه‌هایی گلوی خود را صاف کنید، باوجوداینکه احساس بیماری هم نمی‌کنید، بدانید که فقط شما نیستید و معمولاً جای نگرانی وجود ندارد؛ اما باید حواستان به برخی موارد باشد.

۴ هفته پیش

بیشتر...