خبرآنلاین |
3 ماه پیش

خبر بد برای دزدها شناسایی سارق با یک فناوری تازه خبرآنلاین

خبر بد برای دزدها/ شناسایی سارق با یک فناوری تازه

ایسنا نوشت:یک فناوری جدید در حوزه پزشکی قانونی ممکن است بتواند به دستگیری مجرمان با بررسی ظاهر کفش‌هایشان کمک کند.

اگرچه اکثر لباس‌های ما در حین حرکت با بدن ما تا می‌خورند و چروک می‌شوند، کفش‌های ما تقریبا همیشه یک شکل و ظاهر را حفظ می‌کنند. با در نظر گرفتن این حقیقت، اکنون دانشمندان در حال توسعه روشی برای دستگیری مجرمان از طریق کفش‌هایشان هستند.

این فناوری از طریق مشارکت بین دانشگاه «استافوردشایر» بریتانیا و پلیس یورکشایر غربی توسعه یافته است.

برای اینکه این سیستم کار کند، پلیس به ویدیو یا عکسی از یک مجرم نقابدار در حال انجام عمل مجرمانه نیاز دارد که توسط دوربین‌های مداربسته، دوربین نصب شده روی لباس پلیس، تلفن هوشمند تماشاگران یا دستگاه دیگری ضبط شده باشد. دستکم یکی از کفش‌های مجرم باید در نقطه‌ای از تصاویر قابل رویت باشد.

هنگامی که یک مظنون متعاقبا بازداشت می‌شود، هر یک از کفش‌های او برداشته شده و روی یک صفحه گردان در یک جعبه نور عکاسی قرار می‌گیرد و سپس در هنگام چرخش زیر نور مرئی و سپس فروسرخ، فیلمی از آن ضبط می‌شود.

سپس فریم‌های ویدیویی جداگانه به هم متصل می‌شوند تا مدل‌های سه‌بعدی هر کفش را تشکیل دهند و نشان دهند که کفش از هر زاویه‌ای تحت هر دو نوع نور چگونه به نظر می‌رسند. نور مادون قرمز معمولا توسط دوربین‌های امنیتی دید در شب استفاده می‌شود.

اگر نحوه ساخت، مدل و اندازه کفش‌های اسکن شده با کفش‌های موجود در صحنه جرم مطابقت داشته باشد، مدرکی دال بر گناهکاری مظنون خواهد بود. در واقع، اگر جزئیات متمایزی مانند نشانه‌هایی از خراش روی کفش با هم مطابقت داشته باشند، ممکن است کفش‌ها تمام مدرکی باشند که برای اثبات جرم لازم است.

امید می‌رود که در نهایت یک پایگاه داده ملی از تصاویر کفش‌ها ایجاد شود تا به شناسایی ساخت و مدل کفش بر اساس اسکن سه بعدی کمک کند. قرار است که نسخه موجود این فناوری در سال آینده توسط نیروهای پلیس منتخب بریتانیا آزمایش شود.

دکتر مگان نیدهام(Megan Needham) از دانشگاه استافوردشایر می‌گوید: این یک فرآیند سریع و ساده است که در مجموع حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

تجهیزات مورد نیاز برای این فرآیند کمتر از ۵۰۰ پوند هزینه دارد. هدف این است که از این روش توسط واحدهای کفش در سراسر کشور و در آینده افسران بازداشتگاه‌ها استفاده شود.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ذرات ریزپلاستیک به‌طرز هشداردهنده‌ای در همه‌جا پیدا می‌شوند و رهاشدن از آن‌ها تقریباً غیرممکن است. دانشمندان آن‌ها را در غذا، شیر مادر، جفت جنین و حتی ابرها پیدا کرده‌اند. اما حالا یک پژوهش جدید دریافته که راه ساده‌ای برای کاهش ذرات میکروپلاستیک در آب آشامیدنی وجود دارد: جوشاندن آن.

5 ساعت پیش

اپل تصمیمش برای مسدودسازی وب اپ ها را در اتحادیه اروپا لغو کرد.

5 ساعت پیش

در طول تاریخ، بسیاری از کوپه‌ها برای افزایش زیبایی، بدون ستون وسط یا B ساخته شدند. در ادامه با زیباترین نمونه‌های این خودروها آشنا خواهیم شد.

9 ساعت پیش

تور رسانه‌ای که به ابتکار معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از تابستان امسال به طور مستمر در حال برگزاری است، این بار به اصفهان رسید. در راستای برگزاری این تور بازدید از چندین شرکت دانش‌بنیان صورت گرفت، همچنین این تور با با اختتامیه نخستین رویداد جایزه ملی فناوری «نکست» نیز همزمان شد و فرصت خوبی برای آشنایی با دستاوردهای دانش‌بنیان و کلان طرح‌های حوزه فناوری و نوآوری به وجود آورد.

7 ساعت پیش

«ایلان ماسک» اخیراً علیه OpenAI شکایت جدیدی تنظیم کرده که در آن خواستار برکناری «سم آلتمن»، مدیرعامل این شرکت شده است.

17 ساعت پیش

فرمانده کل انتظامی کشور با اشاره به اختصاص پهپاد به پلیس‌های تخصصی گفت: با هدف های مشخص شده در ماموریت ها و کنترل جاده ها در ایام نوروز از این پهپادها استفاده خواهد شد.

21 ساعت پیش

دنا یکی از تولیدات مشهور ایران‌خودرو است که در نمای پشتی شباهتی انکارناپذیر به برخی مدل‌های مرسدس بنز سی‌ کلاس دارد.

3 ساعت پیش

BYD SONG PLUS خودروی شاسی‌بلند جدید چینی است که راهی ایران خواهد شد.

12 ساعت پیش

سیدسلمان سیدافقهی با اشاره به اینکه نخبگان از ما فرصت اثرگذاری و زمینه‌هایی را می‌خواهند که بتوانند فکر و استعداد خود را به منصه ظهور برسانند، گفت: این فرصت بیشتر در حوزه‌های لبه دانش روز دنیا اتفاق می‌افتد، آنها می‌خواهند در مجامع علمی آخرین یافته‌های خود را عرضه کنند و با افتخار آن را را به نام کشور خودشان ثبت کنند.

8 ساعت پیش

بیشتر...