۱ هفته پیش
3 بازدید

سلطان شاعران کیست؟

رودکی از شاعران بزرگ پارسی گوی ایرانی در قرن چهارم و نیمه اول قرن پنجم است که کلیله و دمنه را در قالب شعر سرود.

سلطان شاعران کیست؟

 

به گزارش خبرنگارحوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، رودکی از شاعران بزرگ پارسی گوی ایران در قرن چهارم و نیمه اول قرن پنجم هجری است. او را به علت مقام بلندش در شاعری و پیشوایی پارسی گویان و آغاز کردن بسیاری از انواع شعر فارسی به حق استاد شاعران لقب داده اند. در قدیمی‌ترین و درست‌ترین مآخذی که از رودکی یاد کرده اند یعنی در الانساب سمعانی کنیه نام و نسبتش «ابوعبدالله جعفربن محمد» و علت شهرتش به رودکی انتساب وی به ناحیه سمرقند ذکر شده است.


بیشتر بخوانید: 

  • قدیمی‌ترین سوگنامه‌ای که در رثای کربلا سروده شد


از آغاز حیات رودکی و کیفیت تحصیلاتش اطلاعات دقیقی در دست نداریم. عوفی در مقدمه لباب الالباب ذکر کرده است که رودکی از مادر نابینا متولد شد و شاعرانی که نزدیک به عهد او زندگی می‌کردند این مطلب را تایید کردند. از ممدخان رودکی می‌توان به امیر سعید نصربن احمد بن اسمعیل اشاره کرد. رودکی در خدمت امیر نصر بن احمد تقرب بسیار داشت و در سفر و حضر با او بود.

رودکی نزد همه شاعران و ادیبان معاصرش در خراسان و ماوراء النهر به عظمت مقام شاعری شناخته و توصیف شده است. پس از او بسیاری از شاعران بزرگ از جمله دقیقی، کسایی، فردوسی، فرخی، رشیدی سمرقندی، نظامی عروضی و ... او را به بزرگی مرتبت ستوده اند و از او با عناوینی، چون استاد شاعران و سلطان شاعران یاد کرده اند.

ترجمه کلیله و دمنه را که به امر نصر بن احمد انجام شده بود، برای رودکی می‌خواندند و او آن‌ها را به زبان شعر درمی آورد. این نکته نشان می‌دهد چنین کسی می‌توانست اشعار زیادی سروده باشد و چنین نیز بود. اما اکنون از میان تمام اشعار رودکی جز چند قصیده و قطعه که در کتاب‌های قدیمی آمده است و برخی از ابیات پراکنده که در جنگ ها، کتاب‌ها و تذکره‌ها آمده ا چیزی در دست نیست. مقداری از اشعار رودکی در دیوان قطران تبریزی راه جسته و دیوانی از رودکی هم به صورت چاپ سنگی منتشر شد که حاوی تعدادی از اشعار قطران است.

مهمترین اثر رودکی که اکنون جز ابیاتی پراکنده از آن باقی نمانده کلیله و دمنه منظوم است. این کتاب از متن عربی عبدالله بن مقفع به امر نصر به فارسی ترجمه شد، سپس گویا به تشویق ابوالفضل بلعمی رودکی آن را در قالب شعر فارسی نقل کرده است. غیر از این رودکی چند منظومه دیگر با وزن‌های مختلف داشت که گویا هریک داستانی بود و از آن‌ها نیز ابیاتی پراکنده باقی مانده است و اندکی از قصاید و غزل‌های رودکی در روزگار ما وجود دارد.

شیوه رودکی در شعر بسیار طبیعی، بی تکلف، مبتنی بر سادگی، متانت، روانی و استحکام در لفظ و معنا بود. این‌ها از ویژگی‌های شعر دوره رودکی است که از آن با عنوان «سبک خراسانی» یادمی شود. درونمایه اشعار آن زمان وصف طبیعت بود. یکی دیگر از ویژگی‌های رودکی آمیختگی اش با موسیقی است. رودکی موسیقی دان بود و در نواختن چنگ و بربط توانایی داشت.

درباره تاثیر شعر رودکی بیان همین نکته کافی است که وقتی نصر بن احمد سامانی به هرات سفر می‌کند، سرزمین بخارا را از یادمی برد. درباریان و یارانش که آرزوی دیدار دیار خویش داشتند، از رودکی می‌خواهند امیر را به سفر بخارا برانگیزد و رودکی شعر معروف «بوی جوی مولیان آید همی» را سرود، چنگ برگرفت و نزد امیر خواند. امیر چنان منفعل شد که از تخت پایین آمد و بی درنگ سوار اسب شد و بدون کفش به سمت بخارا رفت.


بوی جوی مولیان آید همی
یاد یار مهربان آید همی


ریگ آموی و درشتی راه او
زیر پایم پرنیان آید همی


آب جیحون از نشاط روی دوست
خنگ ما را تا میان آید همی‌

ای بخارا شاد باش و دیرزی
میرزی تو شادمان آید همی


میر ماهست و بخارا آسمان
ماه سوی آسمان آید همی


میر سروست و بخارا بوستان
سرو سوی بوستان آید همی


آفرین و مدح سود آید همی
گر به گنج اندر زیان آید همی

 

انتهای پیام/ #‌اخبار_فرهنگی_هنری
منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران


مطالب پیشنهادی

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

مطالب مرتبط