تبیان |
4 ماه پیش

چگونه پای بچه ها را به مسجد باز کنیم

دین اسلام، قران، اقامه نماز، جذب نونهالان و نوجوانان به مسجد،نماز جماعت، نماز فرزندان، مسجد، مسئولیتوالدین در قبال نماز فرزندان،
یک.در بیشتر اذکار نماز، از تعابیر جمع استفاده می‌کنیم. دستور به اقامه نماز در اغلب آیات قرآن هم با ضمیر جمع به کار رفته. از این دو، چه می‌فهمیم؟ اینکه در اسلام، اصل بر نماز جماعت است و نماز فرادا، استثنا و مربوط به زمانی است که دسترسی به امام جماعت صلاحیت‌دار نباشد.
دو.طبق آیات قرآن، والدین در قبال نماز فرزندانشان مسئول‌‌اند. (طه:132)
سه.طبق فتوای همۀ فقهیان، برای آقایان، اقامه نماز در مسجد نسبت به خانه اولویت دارد.

از این سه مقدمه، نتیجه می‌گیریم که از نظر اسلام، پدر خانواده، به شرط فراهم بودن شرایط، موظف است اولاً خودش، نماز را در مسجد، اقامه کند؛ ثانیاً وظیفه دارد فرزندانش را هم به اقامه نماز در مسجد، دعوت و تشویق کند. اما باید بپذیریم که کار به این آسانی هم نیست. چرا؟ چوندر اکثر مساجد، زیرساخت فرهنگی لازم وجود ندارد.تذکرهای تند مسن‌ترها، سخت‌گیری‌های بیش از حد متولیان مسجد، واکنش سخنران و امام جماعت نسبت به بازی و سر و صدای بچه‌ها، طولانی شدن نماز جماعت، سخنرانی‌های طولانی و... نمونه‌هایی از چالش‌های حضور بچه‌های کم‌سن و سال در مسجد است و این بر خلاف سیرۀ پیشوایان پاک ماست.

راه‌کار چیست؟

راه اول و آخر، فرهنگ‌سازی و در عین حال، مطالبه‌گری است. باید سیرۀ معصومان را فریاد زد تا متولیان امر نسبت به وظایف خود آشنا شوند و در راستای آماده‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی که اغلب هم مربوط به حوزۀ نگرش‌هاست، زمینه‌سازی کنند.

در کنار این راه‌کار اصلی، سه راه‌کار عملیاتی دیگر هم پیشنهاد می‌کنیم که کاربست آنها، می‌تواند تا حدود زیادی در تغییر نگرش‌ها و رفع موانع و چالش‌ها موثر واقع شود.

یک. امام جماعت، نماز را بیش از حد طول ندهد
مستحب است که امام جماعت، در اقامه نماز، حال کهن‌سال‌ترین نمازگزار را مراعات کند. علاوه بر مسن‌ترها، بچه‌ها نیز از طولانی شدن نماز، خسته و کلافه می‌شوند. پس بهتر است امام جماعت، به حداقل‌ها اکتفا کند و مستحبات را به بعد از نماز موکول کند.
در سیرۀ پیامبر رحمت آمده است که ایشان در هنگام اقامه نماز، متوجه گریه کودکی شدند لذا نمازشان را با سرعت بیشتری به پایان رساندند. اصحاب بعد از نماز گفتند: آیا درباره‌ی نماز، حكم تازه‌ای آمده كه این‌گونه نماز را سریع خوانده‌اید؟ حضرت فرمود: خیر، مگر صدای گریۀ كودك را نشنیدید؟ من برای اینکه مادرشف او را زود دریابد، نماز را زودتر تمام کردم. ( حكمت‌نامه كودك، ص 126)

از نظر اسلام، پدر خانواده، به شرط فراهم بودن شرایط، موظف است اولاً خودش، نماز را در مسجد، اقامه کند؛ ثانیاً وظیفه دارد فرزندانش را هم به اقامه نماز در مسجد، دعوت و تشویق کند. اما باید بپذیریم که کار به این آسانی هم نیست. چرا؟ چون در اکثر مساجد، زیرساخت فرهنگی لازم وجود ندارد

د.

دو. هدایت موقوفات به سمت تربیت نسل توحیدی
طبق گزارش ستاد اقامه نماز کشور، شهر استهبان فارس، یکی از موفق‌ترین شهرهای کشور در جذب نونهالان و نوجوان به مسجد است. (1) بررسی‌های این ستاد نشان می‌دهد مهم‌ترین علت جذب بچه‌ها به مسجد، وقف چند اصله درخت گردو، انجیز و بادام توسط مردی خیّر به نیت تشویق بچه‌هایی است که در نماز جماعت مسجد شرکت می‌کنند. با این روش، بچه‌ها ابتدا به‎خاطر گردو ولی بعد آرام آرام به عشق گردوآفرین، جذب مسجد شدند.

سه. همدلی بیشتر با بچه‌هایی که به مسجد می‌آیند
اگر می‌خواهیم پای کودک را به مسجد باز کنیم، باید محیط مسجد را برایشان امن و خاطره‌انگیز کنیم. گاهی یک برخورد نابجا، کودک را از مسجد فراری می‌دهد.

گاهی بچه‌ها را به هوای اینکه بزرگترها می‌خواهند نماز بخوانند از سر جایشان بلند می‌کنیم و حواسمان نیست که نماز در جای غصبی، باطل است.
با بچه‌هایی که به مسجد می‌آیند باید بیشتر همدلی کنیم. با کمی بازی و سر و صدای بچه‌ها، حرمت مسجد از بین نمی‌برد. می‌شود با حفظ چارچوب قواعد مسجد، لذت حضور در مسجد را در کام کودکان شیرین کرد.

این فیلم، الگوی خوب و موفقی است برای برخورد مناسب با کودکان بازی‌گوش در مسجد. پیشنهاد می‌کنم آن را ببینید!


سخنران دارد سخنرانی می‌کند. کودکی می‌آید و با وسایل روی میز، بازی‌ می‌کند. واکنش سید هاشمی الحیدری (دبیر کل جنبش اسلامی عهد الله عراق) اما دیدنی است. تردید نکنید این خاطرۀ شیرین تا سال‌های سال در قاب ذهن کودک ماندگار خواهد شد.

با بچه‌های مسجدی، اندکی همدل‌تر باشیم!

پی‌نوشت‌ها:
1. به نقل از: حجت الاسلام بهشتی، مشاور رییس ستاد اقامه نماز کشور، ضمناً این آمار مربوط به حدود بیست و سه سال پیش است.


#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در روایات متعددی از حضرات معصومین به‌ویژه امیرالمؤمنین، امام صادق و امام باقر علیهم السلام، سیمای شیعیان به تصویر کشیده شده است. روز ولادت امام محمد باقرعلیه السلام بهانۀ مبارکی است برای درنگ در دو حدیث رسیده از آن امام هُمام که در مجموع، حدود 20 نشانه از اوصاف شیعیان را برای ما ترسیم کرده‌اند.

4 ماه پیش

قرآن و آموزه های دینی برای اینکه خواب خوبی را پشت سر بگذارید توصیه‌هایی مثل وضو گرفتن، خوردن شام و خواندن تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها را توصیه کرده‌اند.

4 ماه پیش

زن و مرد دو ستاره‌اند در دو مدار مختلف، هر کدام باید در مدار خود و فلک خود حرکت کنند. شرط اصلى سعادت هر یک از زن و مرد و در حقیقت جامعه بشرى، اینست که دو جنس هر یک در مدار خویش به حرکت خود ادامه دهند.

4 ماه پیش

یکی از عادات رفتاری ناپسند اسراف کردن و مصرف بیش از حد نیاز است که آیات الهی در قرآن هم بارها و بارها آن را مورد سرزنش قرار داده است.

4 ماه پیش

آیا سرپرست خانواده برای استفاده از یارانه اعضای خانواده باید از آن‌ها اجازه بگیرد؟

4 ماه پیش

به مناسبت سالروز ولادت امام پنجم شیعیان سراغ چند مورد از ویژگی‌های خاص این حضرت رفتیم.

4 ماه پیش

یکی از احکام درخشان و متعالی اسلام که می‌توان آن را سر دست گرفت و بر جهانیان فخر فروخت، حکم وجوب شرعی «سدّ رمق» است. با کمال تاسف اما این واجب دینی در روزگار ما بسیار کم‌رنگ شده به گونه‌ای که کمتر کسی حتی از متدین‌ها نسبت به آن اطلاع دارد.

4 ماه پیش

پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بر بندگانش فرو مى‌ريزد. (عیون اخبارالرضا علیه‎السلام، ج2، ص71)

4 ماه پیش

بنا بر متون معارف دینی، آرامش، امری درونی است و مربوط به روح و جان انسان و راه اول و آخر رسیدن به آرامش درون، یاد خداست. در اینجا راه‌ها، اذکار و ادعیه‌ای به شما معرفی می‌کنیم که یاد خدا را در وجود شما زنده و شعله‌ور می‌کند.

4 ماه پیش

بیشتر...