خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

نگرانی از انباشت 20 میلیون تن پسماند ساختمانی در قم تسنیم


نگرانی از انباشت 20 میلیون تن پسماند ساختمانی در قم

معاون سازمان حفاظت محیط‌ زیست قم گفت: ۲۰ میلیون تن نخاله ساختمانی در ۱۷ سال اخیر در ۴ سایت قم تخلیه و دپو شده و روند رشد آن ادامه دارد که جای نگرانی است.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیمازقم، سید احمد شفیعی در نشست خبری تشریح اقدامات و برنامه‌های هفته زمین پاک که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد گفت: زمین یک نهاد اصلی در زیست‌بوم است که در قرآن بعد از کلمه الله بیشترین تهاتر را دارد.

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست استان قم افزود: فاضلاب از عوامل عمده آلودگی زمین است و یکی از مشکلات اصلی زیست‌محیطی قم، فاضلاب‌ها از جمله فاضلاب‌های صنعتی هستند.

وی گفت: سموم نباتی و کودهای شیمیایی نیز از عوامل آلودگی زیست‌محیطی هستند همچنین در حوزه پسماند نیز مشکلات بزرگی وجود دارد.

شفیعی بیان کرد: پنج نوع پسماند خانگی، صنعتی، کشاورزی، پزشکی و ویژه به چندین زیر کلاسه تقسیم می‌شوند که برای مدیریت هر کدام پروسه پیچیده‌ای وجود دارد، پسماند خانگی تفکیک شده، پسماندهای بیمارستانی مدیریت شده، پسماند کشاورزی عدد بالایی دارد که تحت دامپزشکی مدیریت می‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست استان قم عنوان کرد: دو نوع پسماند عمده در شهر وجود دارد اعم از نخاله‌های ساختمانی و پسماند عادی خانگی که باید مدیریت شود مصالح ساختمانی بالاترین حجم پسماند را تشکیل می‌دهند.

وی بیان کرد: 20 میلیون تن نخاله ساختمانی در 17 سال اخیر در 4 سایت قم تخلیه و دپو شده است و روند رشد آن ادامه دارد که جای نگرانی است و باید به چرخه صنعت بازگردد.

شفیعی عنوان کرد: در حوزه شهری دفع مستقیم به صفر رسیده است؛ اما دفع غیرمستقیم وجود دارد 50 درصد پسماند شهری در قم تبدیل به کمپوست می‌شود اما 50 درصد باقی‌مانده که بر پایه پلیمر است که از نفت ایجاد شده است در چرخه طبیعت تجزیه نمی‌شوند و به محیط‌زیست آسیب می‌زند.

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست استان قم افزود: صنعت بازیافت در قم گسترش پیدا کرده است که اتفاق مثبتی است؛ اما مشکلاتی در حوزه آلودگی دارد که باید مدیریت شوند.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در خصوص وقوع دوباره سیل در این استان هشدار نارنجی صادر کرد.

۱ هفته پیش

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: در رابطه با خودروهای تانک‌بر ما یک قرارداد با سوئد داشتیم و ۱۵۰ دستگاه خریداری کرده بودیم. تا امارات نیز آمدند آما آمریکایی‌ها متوجه شدند و آن را برگرداندند. ما گفتیم هیچ اشکالی ندارد. روی پای خود ایستادیم و حتی تا یک ماه آینده یک تانک‌بر هم در نیروی زمینی کسری نداریم. با توجه به علم و نوآوری این اتفاق رقم خورد. این همایش می تواند کمک کند دستاوردهای علمی خود را بین همه مراکز علمی به اشتراک بگذاریم. جهاد و کوشش و تلاش ما با تایید مهر ولایت معنای جهاد می یابد. تلاش ما دانش بنیان کردن نیروی زمینی است./ ایسنا

۱ هفته پیش

بارش شدید باران مجددا از شامگاه پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مشهد آغاز شد.

۱ هفته پیش

سیل برزیل که از هفته گذشته آغاز شده صد‌ها هزار نفر را مجبور به تخلیه منازل خود کرده و جان ۱۵۰ نفر را گرفته است.

۱ هفته پیش

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بیش از سقف ترازنامه بانک‌ها برای پروژه‌های پیشران و ملی به تصویب ستاد اقتصادی دولت رسیده است.

۱ هفته پیش

رویداد ملی جوانی جمعیت با شعار «هر فرزند هدیه‌ای از بهشت» در باغ موزه دفاع مقدس استان قم برگزار شد.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور از تشدید سامانه بارشی در روزهای آینده برای استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، مناطق مرکزی و شرقی فارس خبر داد.

۱ هفته پیش

به گفته معاون رئیس‌جمهور امسال مبلغ ۷۵ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های راه و شهرسازی اختصاص داده شد‌.

۱ هفته پیش

شبکه اسرائیلی «کان» گزارش داد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا ارسال سلاح به اسرائیل را بعد از تعلیق موقت آن از سر گرفت.

۱ هفته پیش

بیشتر...