خبرآنلاین |
2 ماه پیش

شکار هیولای سبز در تصویر جیمزوب عکس خبرآنلاین

شکار «هیولای سبز» در تصویر جیمزوب!/ عکس

تصویر جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب از Cassiopeia A نگاهی دقیق به بقایای ابرنواختر ارائه می‌کند و ویژگی‌های جدیدی را آشکار می‌کند و بینشی از ساختار و تاریخ پیچیده آن ارائه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاین، اجسام در فضا جنبه‌های مختلفی از ترکیب و رفتار خود را در طول موج‌های مختلف نور نشان می‌دهند. باقیمانده ابرنواختر Cassiopeia A (Cas A) یکی از اجرام به خوبی مطالعه شده در کهکشان راه شیری در سراسر طیف طول موج است. با این حال، هنوز رازهایی در بقایای پاره پاره این ستاره پنهان است.

نگاه اخیر جیمزوب به مادون قرمز، محققان را متحیر کرده است.

شکار «هیولای سبز» در تصویر جیمزوب!/ عکس

بقایای ابرنواختر Cassiopeia A (Cas A) مانند یک زیور براق در تصویر جدیدی از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا می‌درخشد.

به عنوان بخشی از تعطیلات 2023 در کاخ سفید، بانوی اول ایالات متحده، دکتر جیل بایدن، اولین تقویم ظهور کاخ سفید را ارائه کرد. برای نمایش "جادو، شگفتی و شادی" فصل تعطیلات، دکتر بایدن و ناسا با این تصویر جدید از وب جشن می گیرند.

نمای NIRCam (دوربین مادون قرمز نزدیک) وب از Cas A این انفجار ستاره ای را با وضوحی که قبلاً در این طول موج ها غیرقابل دسترسی بود نشان می دهد. این ظاهر با وضوح بالا جزئیات پیچیده‌ای از پوسته در حال انبساط مواد را آشکار می‌کند که قبل از انفجار به گاز ریخته شده توسط ستاره برخورد می‌کند.

اخترشناسان اکنون وارد دوره جدیدی در مطالعه Cas A شده‌اند. در آوریل 2023، MIRI (ابزار مادون قرمز میانی) وب این فصل را آغاز کرد و ویژگی‌های جدید و غیرمنتظره را در پوسته داخلی باقیمانده ابرنواختر آشکار کرد. بسیاری از این ویژگی ها در تصویر جدید NIRCam نامرئی هستند و ستاره شناسان در حال بررسی علت آن هستند.

شکار «هیولای سبز» در تصویر جیمزوب!/ عکس

نور مادون قرمز برای چشم ما نامرئی است، بنابراین پردازشگرهای تصویر و دانشمندان این طول موج‌های نور را به رنگ‌های مرئی ترجمه می‌کنند. در این جدیدترین تصویر Cas A، رنگ‌ها به فیلترهای مختلف از NIRCam اختصاص داده شده‌اند و هر یک از آن رنگ‌ها به فعالیت‌های متفاوتی که در داخل شی رخ می‌دهد اشاره می‌کند.

قابل توجه ترین رنگ ها در جدیدترین تصویر وب، توده هایی هستند که به رنگ نارنجی روشن و صورتی روشن نشان داده شده اند که پوسته داخلی باقیمانده ابرنواختر را تشکیل می دهند.

نمای تیز وب می تواند ریزترین گره های گاز متشکل از گوگرد، اکسیژن، آرگون و نئون را از خود ستاره تشخیص دهد. در این گاز مخلوطی از غبار و مولکول وجود دارد که در نهایت به اجزای ستاره ها و منظومه های سیاره ای جدید تبدیل می شود.

با وضوح NIRCam، اکنون می‌توانیم ببینیم که چگونه ستاره در حال مرگ هنگام انفجار کاملاً متلاشی شد و رشته‌هایی شبیه به تکه‌های شیشه‌ای را پشت سر گذاشت. پس از این همه سال مطالعه Cas A واقعاً باورنکردنی است که اکنون این جزئیات را حل کنیم، که بینشی دگرگون کننده در مورد چگونگی انفجار این ستاره به ما ارائه می دهد.

منبع:scitechdaily

227227

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اولین ماه‌نورد استرالیا با الهام از نام کانگورو حیوان ملی این کشور «روور» (Roo-ver) نامگذاری شده و قرار است تا اوایل سال ۲۰۲۶ به کره ماه پرتاب شود.

4 ساعت پیش

یکی از اقدامات مهم (خواجه نصیرالدین طوسی)، بنیان رصدخانه مراغه بود که با بهره‌مندی او از اعتماد مغولان حاصل شد. این دانشمند کوشید تا از طریق روابط هدفمند با مغولان، آن‌ها را از خرابکاری‌ها و ویرانگری‌های بیشتر و در واقع آسیبی که به ایران و جهان اسلام می‌زدند، باز دارد.

3 ساعت پیش

مصریان باستان به خاطر چگونگی رفتار با مرده‌هایشان و کارهایی مثل ساخت هرم‌های عظیم تا پر کردن مقبره‌های با گنجینه‌ها و اشیای قیمتی شهرت دارند.

6 ساعت پیش

توربین Minesto Dragon ۱۲ این قدرت را دارد که با شنا کردن بر خلاف جریان‌های اقیانوسی ۱.۲ مگاوات انرژی تولید کند.

13 ساعت پیش

زاگاتو از جدیدترین خودروی خود به نام AGTZ Twin Tail رونمایی کرد. این خودرو ادای احترامی به آلپاین A۲۲۰ است که در لمانز حضور داشت و بر اساس خودروی اسپرت آلپاین A۱۱۰ با موتور وسط ساخته شده است. اما این خودرو، چیزی بیش از یک وسیله نقلیه زیبا و بسیار گران قیمت است.

6 ساعت پیش

پاکستان در یک قرارداد بزرگ تعداد نامعلومی از جت‌های جنگنده نسل چهارم «جِی‌اِف-۱۷» مجهز به سامانه‌های راداری و تسلیحاتی پیشرفته را در اختیار آذربایجان قرار می‌دهد.

13 ساعت پیش

تعداد کمی از دارندگان اپل ویژن پرو ادعا کرده‌اند بدون اینکه هدست آن‌ها از ارتفاع سقوط کند، ترکی در وسط شیشه جلویی آن ایجاد شده است.

16 ساعت پیش

چند گوشی سامسونگ به زودی به هوش مصنوعی گلکسی مجهز خواهند شد و می‌توانند از ابزارهای آن به رایگان استفاده کنند.

4 ساعت پیش

تا رونمایی از آیفون بعدی زمان زیادی مانده و طراحان خوش ذوق در این فرصت نقشه‌های رویایی خود برای این گوشی را طرح می‌زنند.

13 ساعت پیش

بیشتر...