حقوق نیوز |
۱ هفته پیش

دزدی در نوجوانان با برخورد صحیح، رفتار دزدی در نوجوان خود را خاموش کنید حقوق نیوز

دزدی در نوجوانان

دزدی در نوجوانان

برداشتن وسایل دیگران، زمانی دزدی محسوب می‌شود که فرد به حدی از توانایی ذهنی رسیده باشد تا بتواند مفهوم مالکیت را درک کند. برداشتن وسایل دیگران، در کودکان سنین پایین‌تر، معمولاً به این خاطر که آن‌ها با مفهوم مالکیت چندان آشنا نیستند با این حال این موضوع اگرچه نیازمند توجه و بررسی است، اما نام دزدی برای رفتار آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

دزدی در نوجوان می‌تواند چند حالت مختلف داشته باشد، ممکن است شما متوجه این موضوع شده باشید که فرزندتان از جیب شما یا همسرتان پول برمی‌دارد و یا او را در حال دزدی از یک مغازه یا فرد دیگر دیده باشید. گاهی نیز ممکن است دیگران به شما در این زمینه اطلاع داده باشند. جدی‌ترین حالت دزدی نیز، زمانی است که فرزند شما با قانون درگیر شده باشد و یا به صورت دزدی بیمارگون خود را نشان دهد. والدین بهتر است قبل از هرگونه اتقاق ناگوار اقدامات پیش گیرانه‌ای مثل تغییر سبک تربیتی یا تغییراتی در زندگی نوجوان را در نظر بگیرید که در ادامه راجع به آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

علت های دزدی در نوجوان

خجالت زدگی از بیان خواسته

گاهی اوقات نوجوانان به این خاطر دزدی می‌کنند که شهامت بیان خواسته‌های خود را ندارند. آن‌ها ممکن است به دلیل خجالت از تقاضای پول توجیبی و بدون اجازه شما، از کارت یا کیف پولتان مبلغی را بردارند.

هیجان طلبی از دلایل دزدی در نوجوانان

یکی دیگر از دلایل دزدی در نوجوان، می‌تواند هیجان خواهی در آن‌ها باشد. نوجوانان در بازه سنی قرار دارند که از هیجان لذت می‌برند. رفتارهایی مثل دزدی یا رانندگی‌های پرسرعت در آن‌ها، معمولاً به دلیل لذت بردن از هیجان این کارها ایجاد می‌شود و قصد دزدی کردن به جهت استفاده از منافع، چندان مطرح نیست.

فشار همسالان

(نه) گفتن در نوجوانان و به‌خصوص در میان جمع دوستانشان، بسیار مشکل خواهد بود. رضایت دوستان و تصوری که آن‌ها از وی خواهند داشت، بیشترین اهمیت را برای نوجوان دارد. درنتیجه، درصورتی که دوستان نوجوان از وی بخواهند این کار را همراه با آن‌ها انجام دهد، احتمال رد کردن این درخواست از سوی نوجوان پایین است. نوجوانان از اینکه دوستانشان آن‌ها را ناتوان بدانند، بسیار نگران خواهند شد و درنتیجه ممکن است به هر رفتاری تن بدهند تا از این باور در دوستانشان اجتناب کنند. توجه داشته باشید که پیروی از همسالان یکی از چالش های دوران نوجوانی است که باید به فرزندتان کمک کنید به خوبی از آن عبور کند.

جلب توجه از دلایل دزدی در نوجوانان

به دست آوردن توجه اطرافیان، یکی از دلایلی است که می‌تواند نوجوان را به سمت هرکاری، حتی دزدی کردن سوق بدهد. بی‌توجهی‌هایی که اطرافیان و به‌خصوص والدین نسبت به فرزند نوجوان خود انجام می‌دهند، باعث می‌شود که آن‌ها سعی کنند با انجام رفتارهای غیرمعمول، صدای خود را به گوش والدین برسانند این رفتار غیرمعمول، می‌تواند از پرخاشگری تا حتی دزدی را شامل شود.

تمایل به کسب مالکیت

شاید اصلی‌ترین انگیزه دزدی در نوجوانان، تمایل آن‌ها برای کسب مالکیت یک‌چیز باشد. بعضی از نوجوانان که می‌بینند دوستانشان وسایل گران قیمت‌تری نسبت به آن‌ها دارند یا در مغازه‌ها کالایی را می‌بینند که اگرچه به آن علاقه دارند توان مالی خریدش را ندارند، ممکن است به فکر دزدیدن آن‌ها بیفتند.

کامل نبودن رشد مغز از دلایل دزدی در نوجوانان

شاید بتوان اکثر دلایلی که در بالا گفته شد را زیر این عنوان جمع کرد که رشد مغز در نوجوانی هنوز کامل نشده است. بخش پیشانی در مغز که مسئولیت کنترل منطقی رفتار با توجه به هر موقعیت را برعهده دارد، در نوجوان هنوز به درجه مشخصی از تکامل نرسیده و به همین خاطر گاهی اوقات توانایی کنترل رفتار نوجوان را از دست می‌دهد. در زمان‌هایی که این بخش از مغز نمی‌تواند به حد کافی در رفتار فرد تأثیرگذار باشد، شما شاهد رفتارهایی مثل تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای یا انجام رفتارهای پرخطری مثل دزدی کردن در نوجوان خواهید بود.

دزدی در  نوجوانان

برخورد صحیح والدین در برخورد با دزدی نوجوانان

یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها برای والدین نحوه برخورد و واکنش آن‌ها نسبت به این رفتار در فرزندشان است. در ادامه برخی از راهکارهایی که والدین می‌بایست در قبال فرزندشان به کار بگیرند را باهم بررسی خواهیم کرد. در مطالعه این راهکارها به این نکته توجه داشته باشید که راهکارها به صورت کلی و برای همه افراد تنظیم شده‌اند. درنتیجه ممکن است برخی از آن‌ها برای فرزند شما مناسب نباشند یا شما با آن‌ها موافق نباشید. در این صورت می‌توانید با کمک گرفتن از یک مشاور متخصص، راهکارهایی را به‌صورت اختصاصی دریافت کنید.

خودداری از رفتارهای تند

دعوا کردن با نوجوان و تنبیه وی شاید بسیار سریع شما را به نتیجه‌ای که می‌خواهید برساند، بااین‌حال در برخی از موارد نه‌تنها باعث پایان پیدا کردن رفتار نمی‌شود بلکه مسائلی مثل سرخوردگی نوجوان و از بین رفتن رابطه شما با وی نیز، به مشکلاتتان اضافه می‌شود. درواقع با تنبیه، شما هیچ اطلاعی راجع به انگیزه‌های رفتار در نوجوانتان پیدا نخواهید کرد و فرصت انجام راهکارهای تربیتی صحیح را نیز از دست خواهید داد. علی‌رغم احساس ناراحتی که از درون دارید، سعی کنید بر خود مسلط باشید و سایر راه‌ها را امتحان کنید.

صحبت کردن برای مقابله با دزدی در نوجوانان

در یک فرصت مناسب با نوجوانتان راجع به اتفاقی که افتاده و دلایل وی برای این کار صحبت کنید. سعی کنید بفهمید فرزندتان چه دلایلی برای این کار داشته و چه تصوری راجع به رفتارش دارد. با توجه به اطلاعاتی که به دست می‌آورید، می‌توانید راهکارهای مختلفی را در نظر بگیرید. برای مثال اگر فرزندتان دلش می‌خواسته چیزی را داشته باشد که توان مالی خریدش را ندارید، بهتر است با او راجع به این موضوع صحبت کنید که هر انسانی آرزوهایی دارد که نمی‌تواند به‌راحتی آن‌ها را برآورده کند و می‌بایست برای رسیدن به آن‌ها تلاش کند یا اینکه به او کمک کنید تا به این بینش برسد که داشتن برخی وسایل، چندان که به نظر می‌رسد نیز دارای اهمیت نیست.

پیدا کردن شغل مناسب

یکی از راهکارهایی که می‌توانید برای نوجوانتان در نظر بگیرید این است که برای او شغلی پیدا کنید. داشتن شغل، علاوه بر اینکه باعث کسب درآمد در نوجوانتان می‌شود و او می‌تواند برای درآمدی که دارد برنامه‌ریزی کند، باعث پر شدن وقت‌های خالی وی و همچنین پیدا کردن اعتمادبه‌نفسی می‌شود که او به آن احتیاج دارد.

تغییر جمع دوستان

تغییر در جمع دوستان فرزند شما می‌تواند باعث شود که او تا حد زیادی از عوامل خطری که وی را به سمت رفتارهای نامناسب سوق می‌دهند، در امان باشد. به این نکته توجه داشته باشید که نوجوانان به‌شدت روی دوستانشان حساس هستند و اگر می‌خواهید آن‌ها را از جمع دوستانشان خارج کنید، مشکلاتی در این زمینه خواهید داشت. بهتر است به جای این کار، برنامه‌ریزی‌هایی را برای ساعات آزاد فرزندتان ایجاد کنید تا اوقات خود را به شکل دیگری بگذراند.

کلاس‌های ورزشی

در نظر گرفتن فعالیت‌هایی مثل کلاس‌های ورزشی باعث می‌شود که هیجان و انرژی فرزند شما در مسیری سازنده‌تر مصرف شود و تمایل وی برای کج‌روی کاهش پیدا کند.

وقت گذراندن با نوجوان

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که اشتباه فرزندتان به خاطر بی‌توجهی‌های شما به نیازهای روحی او بوده است، بهتر است زمان‌هایی را برای کنار هم بودن و ایجاد ارتباط صمیمانه‌تر با فرزندتان در نظر بگیرید.

دزدی در نوجوانان

مشاوره در مورد دزدی در نوجوانان

در این بخش به این سوال پاسخ‌خواهیم داد که استفاده از خدمات مشاوره، چه کمکی در این زمینه به فرزند شما خواهد کرد.

یکی از جدی‌ترین دلایل برای دزدی در سنین نوجوانی، ابتلا به بیماری‌های نظیر اختلال سلوک یا شخصیت ضداجتماعی می‌باشد. این افراد به رفتارهایی خلاف هنجارهای اجتماعی دست می‌زنند و متأسفانه تنبیه حتی درصورتی‌که زندانی شده باشند نیز نمی‌تواند باعث دست کشیدن آن‌ها از این قبیل کارها باشد. اگر فرزند شما مرتکب اشتباهاتی مثل دزدی کردن یا دعوا و نزاع شده است و به‌ویژه اگر احساس می‌کنید زمینه این رفتارها از قبل در وی وجود داشته است، بهتر است برای بررسی ابتلا به این اختلال و راه‌های درمان آن، از یک مشاور کمک بگیرید.

ممکن است پیامدهایی که به سبب رفتار فرزندتان برای وی ایجادشده است، آسیب‌های روحی را برای او به بار بیاورد. این پیامدها می‌تواند بدرفتاری و تحقیر از جانب دیگران یا حتی احساس عذاب وجدان شدید در فرزندتان باشد، فرزند شما می‌بایست برای جلوگیری از آسیب‌ها و لطمات این پیامدها از یک کمک حرفه‌ای برخوردار باشد.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اگر چه خساست و صرفه جویی بیش از حد، از ما موجودی حقیر و ناکام می‌سازد که توانایی لذت بردن از داشته هایش را ندارد، اما ولخرجی زیاد هم به هیچ وجه افتخار آفرین نیست و آینده ما را به خطر خواهد انداخت.

18 ساعت پیش

بسیاری از ما هر چند وقت یکبار تعریف و تمجید دریافت می کنیم. در حالی که این یک چیز خوب است وقتی نوبت به پذیرش آنها و پاسخ دادن به شخص می رسد ما در مورد آنچه باید بگوییم زبان بسته هستیم یا در کل از دست رفته ایم که این موضوع گاهی اوقات منجر به توهین ناخواسته به شخص می شود

1 روز پیش

ازدواج با فرزند طلاق یکی از مواردی است  که بسیاری از فرزندان طلاق و خانواده ها را نگران کرده است. سوالی که برای بسیاری از فرزندان طلاق وجود دارد این است

1 روز پیش

پارانویا این احساس است که شما توسط رفتار یا گفتار افراد دیگر تهدید می شوید و آن ها علیه شما کار می کنند حتی اگر هیچ مدرکی دال بر صحت آن وجود نداشته باشد. این اتفاق برای بسیاری از افراد در مقطعی رخ می دهد اما اگر این احساسات بیش از حد و به شکل دنباله دار ایجاد شوند نگران کننده خواهند بود

2 روز پیش

اختلال شخصیت نمایشی از جمله اختلالات شخصیتی است که فرد مبتلا رفتارهای اغواگرایانه و شورانگیز دارد و با روش‌های مختلفی از جمله انجام تست ها قابل تشخیص است.

3 روز پیش

موضوع تفاوت نسل‌ها و اختلاف سنی والدین با فرزندان از مواردی است که در هر خانواده‌ای مطرح می‌شود. از آنجا که تربیت فرزندان تقریبا در تمام خانواده‌ها دغدغه‌ای مشترک است، خیلی‌ها معتقدند که هر چه والدین جوان‌تر باشند انرژی و حوصلۀ بیشتری برای تربیت فرزندان دارند.

3 روز پیش

خانواده خوب نعمت بزرگی است. از خانواده خوب درس‌های به‌شدت جذاب و ارزشمندی می‌گیریم. در این مقاله برایتان از این درس‌ها گفته‌ایم.

4 روز پیش

اولویت دادن به مراقبت از خود نه تنها ضروری است بلکه برای سلامت مطلوب بسیار مهم است. جسیکا گلد استادیار گروه روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس گفت: مرخصی از کار و سایر مسئولیت ها…

4 روز پیش

پروپرانول نوعی مسدودکننده بتا و داروی تجویزی است که روی تکانه‌های عصبی نواحی خاصی از بدن اثر می‌گذارد تا قلب با آهستگی و ثبات بیشتری بتپد.

4 روز پیش

سلامت روان چیست؟ سلامت روان شامل سلامت عاطفی، روانی و اجتماعی ما می شود، بر نحوه تفکر ، احساس و عمل ما تأثیر می گذارد. همچنین به تعیین نحوه برخورد ما با استرس، ارتباط با دیگران و انتخاب ها کمک می…

5 روز پیش

همه ما می دانیم که عشق عاشقانه و پرشور با گذشت زمان کمی محو می شود و (امیدواریم) به شکل رضایت بخش تری از عشق متعهد تبدیل شود. با این وجود، بسیاری از زوج ها مشتاق هستند تا جرقه های خواستگاری اولیه را دوباره زنده کنند. اما آیا ممکن است؟

5 روز پیش

چند پیشنهاد کاربردی برای تقویت رابطه زوجین روابط خوب بین مرد و زن یک شبه اتفاق نمی افتد. آنها تعهد، سازش، بخشش و بیشتر از همه - تلاش می کنند تا بتوانند به رابطه ای با ثبات همراه با عشق و احترام دست…

5 روز پیش

مشکل آموزش آنلاین در کودکان دبستانی در دوران کرونا چیست؟ چگونه میتوان مشکل آموزش آنلاین کودکان را در دوران کرونا حل کرد؟ چگونه کودک را به آموزش آنلاین علاقه مند کنیم؟

۱ هفته پیش

بانوانی که قاعدگی را تجربه می کنند ممکن است با اصطلاح سندروم پیش از قاعدگی(PMS) آشنا باشند. این سندرم مجموعه ای از نشانه ها و علائم جسمی و روحی است که

۱ هفته پیش

بسیاری از افراد به دنبال انجام آزمون‌های روان شناختی نظیر تست وسواس فکری هستند تا به این وسیله بتوانند وضعیت روانی خود را بررسی کرده و به شناخت بیشتری در مورد میزان آسیب پذیری‌ یا مشکلات خود دست یابند.

۱ هفته پیش

بیشتر...