خبرآنلاین |
6 روز پیش

عکس اتفاقی بی سابقه در فضا تصویر برخورد دو سیاهچاله با یکدیگر خبرآنلاین

عکس | اتفاقی بی‌سابقه در فضا؛ تصویر برخورد دو سیاهچاله با یکدیگر!

امواج که در اثر برخورد سیاهچاله ها ایجاد می شود، چیزهای زیادی در مورد این اجرام مرموز به ما آموخته است.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاین، این امواج گرانشی اطلاعات مربوط به سیاهچاله ها را رمزگذاری می کنند؛ جرم آنها، شکل مارپیچ درونی آنها به سمت یکدیگر، چرخش آنها و جهت گیری آنها.

بیشتر بخوانید:

عکس | مردی که اتفاقی سنگی با ارزش‌تر از طلا را به خانه آورد!

عکس | بدشانس ترین دایناسور دنیا طعمه این تمساح شد!

از این رو، دانشمندان دریافتند که بیشتر برخوردهایی که ما دیده‌ایم بین سیاهچاله‌های سیستم‌های دوتایی بوده است. این دو سیاهچاله به صورت دوتایی از ستارگان پرجرم شروع شدند که با هم به سیاهچاله تبدیل شدند، سپس به صورت مارپیچی وارد شدند و با هم ادغام شدند.

با این حال، از حدود ۹۰ ادغام شناسایی شده تاکنون، یکی از آنها بسیار عجیب و غریب است. GW۱۹۰۵۲ که در ماه مه ۲۰۱۹ شناسایی شد، امواج فضا-زمان را بی‌مانند منتشر کرد.

عکس | اتفاقی بی‌سابقه در فضا؛ تصویر برخورد دو سیاهچاله با یکدیگر!

Rossella Gamba اخترفیزیکدان از دانشگاه ینا در آلمان می گوید: "مورفولوژی و ساختار انفجار مانند آن بسیار متفاوت از مشاهدات قبلی است."

او می افزاید: "GW۱۹۰۵۲۱ در ابتدا به عنوان ادغام دو سیاهچاله سنگین که به سرعت در حال چرخش بودند که در امتداد مدارهای تقریباً دایره ای به یکدیگر نزدیک می شوند، تجزیه و تحلیل شد، اما ویژگی های خاص آن ما را بر آن داشت تا تفسیرهای ممکن دیگری را ارائه دهیم."

به ویژه، توضیح سیگنال موج گرانشی چالش برانگیز بود.

امواج گرانشی از ادغام واقعی دو سیاهچاله ایجاد می شوند، مانند امواجی که از سنگی که به درون یک برکه افتاده است. اما آنها همچنین توسط الهام دوتایی ایجاد می‌شوند، و برهمکنش گرانشی شدید امواج ضعیف‌تری را با نزدیک‌تر شدن دو سیاه‌چاله به بیرون می‌فرستد.

الساندرو ناگار ستاره شناس از این رویداد توضیح می دهد: شکل و کوتاهی سیگنال مرتبط با این رویداد - کمتر از یک دهم ثانیه - ما را به فرضیه ادغام آنی بین دو سیاهچاله سوق می دهد که در غیاب فاز مارپیچی رخ داده است.

بیش از یک راه برای پایان دادن به یک جفت سیاهچاله در تعامل گرانشی وجود دارد؛ اولین مورد این است که این دو برای مدت طولانی با هم بودند، شاید حتی از شکل گیری ستاره های کوچک از همان تکه ابر مولکولی در فضا.

مورد دیگر زمانی است که دو جسم در حال حرکت در فضا به اندازه کافی از یکدیگر عبور می کنند تا از نظر گرانشی در برخوردی دینامیکی گیر کنند.

این همان چیزی است که گامبا و همکارانش فکر می کردند ممکن است با GW۱۹۰۵۲۱ اتفاق بیفتد، بنابراین آنها شبیه سازی هایی را برای آزمایش فرضیه خود طراحی کردند. آنها جفت سیاهچاله را با هم شکستند و پارامترهایی مانند مسیر، اسپین و جرم را تغییر دادند تا سیگنال موج گرانشی عجیبی را که در سال ۲۰۱۹ شناسایی شده بود، بازتولید کنند.

نتایج آن‌ها نشان می‌دهد که این دو سیاه‌چاله به صورت دوتایی شروع نشده‌اند، بلکه در شبکه گرانشی یکدیگر گیر کرده‌اند، پیش از اینکه با هم برخورد کنند و سیاهچاله‌ای بزرگ‌تر را تشکیل دهند، دو بار بر روی یک حلقه وحشی و غیرعادی از کنار یکدیگر غلت می‌زنند. و هیچ یک از سیاهچاله ها در این سناریو نمی چرخیدند.

۲۲۷۲۲۷#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: دانشمندان برای اولین بار یک کرم چاله‌ را درون یک رایانه کوانتومی ایجاد کردند که می‌تواند پیام‌ها را «از راه دور» از سمتی به سمت دیگر منتقل می‌کند و به دانشمندان کمک کند تا در نهایت روزی این گذرگاه نظری را در فضای واقعی مشاهده کنند.

17 ساعت پیش

بزرگ‌ترین آتشفشان جهان در هاوایی اخیرا فعال شده است، اما جریان گدازه‌های آن تاکنون جوامع پایین‌دست را تهدید نکرده است.

19 ساعت پیش

جوون فری مدعی است که استخوان‌های قدیمی استفاده شده در آموزش‌های پزشکی را می‌فروشد. اما تجارت استخوان‌های پزشکی ریشه تاریخی تاریکی در استثمار دارد.

9 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: ارتش امپراطوری ژاپن در دوران پیش از جنگ جهانی دوم و در بحبوحه این درگیری ویرانگر، جنایت های هولناکی را مرتکب شد.

13 ساعت پیش

لامبورگینی از خودروی آفرودی خود به نام هوراکان استراتو رونمایی کرد. هوراکان استراتو عنوان آخرین خودروی تماما بنزینیِ لامبورگینی را یدک می‌کشد.

9 ساعت پیش

بر اساس گزارش منتشر شده، سامسونگ BOE را از فهرست تأمین‌ کنندگان رسمی خود حذف کرده است و سفارش‌ های خود را به CSOT و ال‌جی‌ دیسپلی سپرده است.

11 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: این میمون که Sake نام دارد با کمک چیپ داخل مغز خود، می‌تواند عبارت‌هایی را روی صفحه کلید مجازی تایپ کند.

19 ساعت پیش

گجت‌نیوز نوشت: داو کمیکال و بریجستون برای حل مشکل پنچری تایر خودرو دست به کار شده‌اند و تکنولوژی جدید تحول‌آفرینی را برای لاستیک خودروها توسعه می‌دهند.

14 ساعت پیش

دیجیاتو نوشت: قیمت پایانه‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اوکراین از ۳۸۵ دلار به حدود ۷۰۰ دلار رسیده است.

12 ساعت پیش

بیشتر...